Raport TMF Global Complexity Index (GBCI) 2024

Nowy TMF Global Complexity Index (GBCI) 2024 pokazuje kraje, w których łatwo i trudno prowadzić biznes. Na jakim miejscu jest Polska?

Religia w szkole jest obecna w 23 krajach Europy

Podstawy raportu TMF Global Complexity Index 2024

Autorzy raportu TMF Global Complexity Index 2024 przeanalizowali 79 regulacji prawnych państw, na które przypada 93 proc. światowego produkty krajowego brutto i 88 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto. Porównano 292, corocznie monitorowanych, wskaźników, dotyczących kluczowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, w zakresie przepisów administracyjnych i zapewnienia zgodności działalności z regulacjami prawnymi, stawianych przed przedsiębiorcami planującymi prowadzić swój biznes na wybranym rynku.

Joanna Romańczuk komentuje raportu TMF Global Complexity Index 2024

„Obserwujemy postęp w zakresie cyfryzacji procesów w Polsce. Jest to duże ułatwienie dla inwestorów i prowadzących biznes. Przykładem jest możliwość przeprowadzenia wszystkich czynności, związanych z raportowaniem finansowym w serwisie informatycznym.” – Komentuje Joanna Romańczuk – Dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej. – „Innym przykładem jest rosnące zainteresowanie konstrukcją wprowadzonej nieco ponad 2 lata temu prostej spółki akcyjnej (PSA), do której założenia wystarczy 1 zł kapitału i którą cechują proste zasady dotyczące struktur zarządczych czy likwidacji. Minął też czas zawirowań, związanych z wprowadzaniem, przez rząd Mateusza Morawieckiego, koncepcji tzw. Polskie Ładu, co jest przyjmowane przez prowadzących biznes z ulgą i polepsza nastroje.” – Uważa Joanna Romańczuk – Dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Juliusz Bolek z Instytutu Biznesu wyjaśnia skutki braku atmosfery dla biznesu w Polsce

„Bardzo mnie martwi, że Polska najgorzej wypada pod względem łatwości prowadzenia biznesu na tle państw, z którymi sąsiaduje (z pominięciem Białorusi nie notowanej w zestawieniu), w tym Ukrainy.” – Ujawnia Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Oznacza to, że polskie warunki gospodarcze są najmniej korzystne w regionie. Inwestor, który jest zainteresowany inwestowanie w Europie Środkowowschodniej, badają środowisko prowadzenia biznesu. Wybiera wówczas państwo, w którym będzie mu najłatwiej co w praktyce oznacza, że omija Polskę, która przegrywa w tej materii z konkurencją państw sąsiednich.”

Joanna Romańczuk komentuje pozycję Polski w kontekście sąsiednich państw

„O pozycji państwa w rankingu TMF Global Complexity Index 2023 decyduje zarówno złożoność wewnętrznych zasad prowadzenia biznesu, ale też fakt jak z takimi problemami radzą sobie inne kraje w zestawieniu. W Polsce można zaobserwować pozytywne impulsy, ale jej sąsiedzi radzą sobie lepiej z ułatwianiem zakładania i prowadzenia biznesu.” – Wyjaśnia Joanna Romańczuk – Dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej. Dotyczy to nawet objętej wojną Ukrainy, która ma status państwa kandydującego do Unii Europejskiej i zabiega o włączenie w struktury Wspólnoty. W związku z tym, rząd wprowadza wiele ułatwień dla biznesu, a tempo reform jest bardzo szybkie. Dla przykładu, w przypadku samodzielnej korekty zeznań podatkowych, nie są naliczane żadne kary. Ponadto, wdrażane są atrakcyjne rozwiązania dla biznesu – na przykład w obszarze IT, takie jak korzystne warunki podatkowe oraz automatyczna ochrona praw własności intelektualnej.” – Wylicza Joanna Romańczuk – Dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej.

Eksperci krytycznie o zbędnych obciążeniach przedsiębiorców w Polsce

Eksperci TMF Group zwracają uwagę, że przedsiębiorców w Polsce obciąża m. in. konieczność raportowania tych samych informacji wielokrotnie do wielu różnych instytucji i od lat towarzysząca zmienność przepisów, jak np. zapowiedź wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), po czym odroczenie jego wdrożenia w sytuacji, kiedy wiele dużych organizacji poniosło duże nakłady na dostosowanie się do jego wdrożenia.

 

Raport: gdzie najłatwiej, gdzie najtrudniej prowadzić biznes?

W jakich państwach najtrudniej prowadzić biznes?

Według raportu TMF Global Complexity Index (GBCI) 2024 Polska znalazła się na siódmym miejscu w Europie i 12. na świecie wśród państw najmniej przyjaznych dla biznesu. Polska uwzględniając kraje europejskie zajęła siódmą pozycję w rankingu. Pocieszeniem jest, że to o 3 miejsca lepiej niż w poprzednich dwóch latach.

Wśród państw, w których najtrudniej prowadzić biznes prym wiodą kraje europejskie – Republika Grecka, która w zestawieniu rankingu TMF Global Complexity Index 2024 zamieniła się pierwszym miejscem z drugą Republiką Francuską. Tuż za nimi plasują się odpowiednio Republika Kolumbii, Meksykańskie Stany Zjednoczone i Wielonarodowe Państwo Boliwia. W Europie trudniej niż w Polsce prowadzi się firmę też we Republice Włoskiej, Królestwie Belgii, Królestwie Hiszpanii i Republice Chorwacji.

W jakich krajach najłatwiej prowadzić biznes?

Najlepiej na świecie przeszkody w prowadzeniu biznesu eliminują Wyspy Caymana (terytorium zależne Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), Curaçao (terytorium zależne Królestwa Niderlandów), Królestwo Danii, Hongkong (specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej) i Nowa Zelandia. Wśród państw, w których najłatwiej prowadzić biznes w Europie oprócz Królestwa Danii od lat zajmującej najwyższe pozycje w tej kategorii znalazły się też Królestwo Niderlandów, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Republika Czeska, Republika Malty i Republika Irlandii. 

Konieczność oprawy otoczenia dla prowadzenia biznesu w Polsce

„W 2023 roku podawałam przykłady Królestwa Danii, które od lat jest w światowej czołówce państw najbardziej przyjaznych dla biznesu czy Królestwa Niderlandów, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i Republiki Malty, a w tym roku również Republiki Czeskiej, które pokazują, że w Europie można stworzyć środowisko bardzo przyjazne dla biznesu, konkurujące w tym zakresie nawet ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że byłoby dobrze, żeby Polska w następnych latach dołączyła do grona liderów w tym zakresie.” – Komentuje Joanna Romańczuk – Dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej.

Wpływ globalnej zgodności regulacyjnej na inwestycje zagraniczne 

Autorzy TMF Global Complexity Index 2024 podkreślą, że przedstawiciele większości jurysdykcji wyrazili przekonanie o stabilności przepisów w ciągu najbliższych pięciu lat, co stanowi kontynuację tendencji wzrostowej w porównaniu z poprzednimi latami. Na przykład w 2020 roku przedstawiciele tylko 35 proc. jurysdykcji przewidywali, że prawdopodobnie nie będzie znaczących zmian w przepisach. Z roku na rok poczucie, że nie nastąpi żadna znacząca zmiana rosło, osiągając 58 proc. jurysdykcji w 2024 roku. Eksperci sugerują, że obecnie to nie ilość lub złożoność przepisów stanowi największe wyzwanie, a prawdziwą trudność stanowi szybkość wprowadzania zmian regulacyjnych.

Czynniki geopolityczne i gospodarki pomostowe

Niestabilność geopolityczna ma oczywisty wpływ na przepływ handlu i inwestycji na całym świecie. Podczas gdy ceny energii pozostają wysokie, zakłócenia w łańcuchach dostaw i bariery handlowe również stanowią poważne wyzwanie dla globalnych graczy. W rezultacie wiele przedsiębiorstw weryfikuje swoje potencjalne plany wzrostu i cele ekspansji w dłuższej perspektywie. Jednak, podczas gdy kwestie geopolityczne mogą zakłócać łańcuchy dostaw lub tworzyć bariery handlowe dla niektórych jurysdykcji, inne jurysdykcje odnoszą korzyści z globalnej zmiany. Ze względu na swoją neutralność w kwestiach globalnych, państwa znane jako „kraje pomostowe” lub „gospodarki pomostowe” są w stanie czerpać korzyści ze swojej specyfiki. Dla tych państw ich nowo ugruntowana pozycja w globalnym łańcuchu dostaw stała się kluczowym sposobem dla międzynarodowych korporacji, które chcą zarządzać swoim ryzykiem w okresie międzynarodowej niestabilności.

Niepewne czasy i strategie sukcesu – technologia i utrzymanie pracowników 

Chociaż przedstawiciele jurysdykcji wymienili szereg czynników wpływających na wzrost, to IT i technologia znalazły się na szczycie rankingu jako najbardziej wpływowe. Technologia oferuje wzrost na wiele sposobów, ponieważ może zapewnić możliwości rozwoju tam, gdzie kraje posiadają wiedzę technologiczną w zakresie produkcji i mogą zwiększyć swój udział w rynku poprzez produkcję. Wykorzystanie technologii do zwiększenia produktywności zostało również zidentyfikowane w odniesieniu do usprawnienia pracy. W wielu jurysdykcjach, w tym w Nowej Zelandii i Hongkongu, przedsiębiorstwa automatyzują prace biurowe, podstawowe i w niepełnym wymiarze godzin, wykorzystując sztuczną inteligencję, aby utrzymać liczbę pracowników na niskim poziomie i skupić się na zadaniach o wyższej wartości. Jednocześnie zdecydowana większość jurysdykcji ma trudności z przyciągnięciem i zatrzymaniem talentów (78 proc.), przy czym liczba ta jest jeszcze wyższa w regionach EMEA (90 proc.) i APAC (79 proc.).

Zdolność do skutecznego reagowania na popyt w tym zakresie zależy w dużej mierze od dwóch czynników: lokalnych przepisów prawa pracy i potencjału regionalnych talentów. Jurysdykcje z restrykcyjnymi przepisami prawa pracy i silną obecnością związków zawodowych – lub te z niedoborem dostępnych talentów – co naturalne są znacznie mniej zdolne do elastycznego dostosowywania poziomu zatrudnienia.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Co zyskaliśmy, co straciliśmy?

20 lat Polski w Unii Europejskiej

20 lat Polski w Unii Europejskiej do okres wzlotów i upadków. Czy odnieśliśmy sukces? Czy wykonaliśmy zadania, jakie powierzył nam św. Jan Paweł II?

wAkcji24.pl | Ekonomia | NSS | Zródło: AI | 14.06.2024

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pozwala nam odkrywać ludzi, którzy są nieprzeciętni [NASZ PODKAST]

Czym jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia? Jak zdobyć jej stypendium? Wyjaśnia Biskup Świdnicki Marek Mendyk, Członek Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Pracodawca Godny Zaufania: Work-life balance zawsze na czasie

Jaki jest Pracodawca Godny Zaufania? Czy idea Work-life balance ma dla niego znaczenie? I czy powinien wspierać jej realizację?

Caritas Diecezji Świdnickiej: Jadłodajnie ratujące życie. Gdzie szukać pomocy?

Caritas Diecezji Świdnickiej od wielu lat wspiera najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu poprzez działalność swoich jadłodajni. Te placówki, rozlokowane w kilku miastach diecezji, odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu skutków ubóstwa i wykluczenia społecznego,...

Nie tylko Zrzutka i Patronite. Jak Caritas pomaga zbierać środki na ratowanie życie: UratujeCie.pl

Caritas Polska i serwis UratujeCie.pl:  W dobie internetu platformy crowdfundingowe takie jak Zrzutka.pl czy Patronite stały się popularnym narzędziem do gromadzenia funduszy na różnorodne cele – od prywatnych projektów po wsparcie osób w potrzebie. Jednak dla osób...

Przewodniczący KEP, Abp Tadeusz Wojda: Hojność Polaków jest wielka. W Kościele Katolickim w Polsce trwa zbiórka na rzecz powodzian

Abp Tadeusz Wojda: „Apeluję do wszystkich o hojność, wsparcie, pomoc, tak jak zawsze to czyniliśmy. Hojność Polaków jest wielka”. W kościele katolickim trwa zbiórka na pomoc dla powodzian.

Diecezja Świdnicka: Parafie pomagają powodzianom. Sprawdź szczegóły!

Wobec tragicznych skutków powodzi, które dotknęły południowo-zachodnią Polskę, parafie Diecezji Świdnickiej stanęły na wysokości zadania, organizując różnorodne inicjatywy pomocowe. Cała Diecezja Świdnicka okazuje ogromną solidarność, a jej parafie pomagają...

Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej: W niedzielę 22 września zbierzmy środki na rzecz powodzian

W ostatnich dniach południowo-zachodnia Polska, w tym część diecezji świdnickiej, została dotknięta niszczycielską powodzią, która wyrządziła ogromne szkody. W związku z tą dramatyczną sytuacją, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, zwrócił się z prośbą o finansowe...

Stronie Śląskie zniszczone: Trwa zbiórka darów dla powodzian

Stronie Śląskie zostało doszczętnie zdewastowane przez potężną falę powodziową, która uderzyła w miasto po przerwaniu zapory na rzece Morawce oraz przez wezbrane wody rzeki Białej Lądeckiej. Skala zniszczeń jest ogromna i trudna do opisania. Infrastruktura w niemal...

Powódź! Jak pomagać? Jak otrzymać pomoc? Tłumaczy ks. Radosław Kisiel Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej [NASZ PODCAST]

Ks. dr Radosław Kisiel – Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej w rozmowie z ks. Jakubem Klimontowskim wyjaśnia jak pomagać i jak otrzymać pomoc. Zobacz wideo z nagrania podkastu.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku zniszczony! Potrzebna pomoc!

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, apeluje do duszpasterzy i wiernych o modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody. Bardzo ucierpiał...

IV Sudeckie Forum Inicjatyw – wesprzyj organizację wydarzeń! Zbiórka uruchomiona – każda kwota się przyda!

  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy! W trakcie pięciu dni trwania Sudeckiego Forum Inicjatyw, spotkamy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, samorządowcami, seniorami, osobami niepełnosprawnymi, młodzieżą. Poświęcimy...

Ambasador Dzieła Charytatywnego. Caritas Diecezji Świdnickiej może być wzorem dla innych

Caritas Diecezji Świdnickiej jest organizacją, której misja opiera się na niesieniu pomocy potrzebującym, inspirowanej chrześcijańską miłością bliźniego. Od momentu powstania, Caritas aktywnie angażuje się w działalność charytatywną, wspierając tych, którzy znaleźli...

Korespondent TVP w Rzymie niepotrzebny. Papież nie jest już ważny dla mediów publicznych

Watykan nie jest interesujący dla mediów publicznych. Korespondent TVP w Rzymie został zwolniony i nie będzie miał następcy – podał serwis Wirtualne Media. Informacje ze Stolicy Piotrowej nie mają priorytetu w ramówce telewizji publicznej. – Wystarczy korespodent w Berlinie – mówią komentatorzy.

Poczta Polska odcina się od katolików? „Ten asortyment wywoływał pewną memiczność i ośmieszenie”

Poczta Polska nie będzie sprzedawać artykułów religijnych z powodów idelogicznych. "Placówki Poczty nie mogą być postrzegane jako sklepiki z dewocjonaliami" - mówi pełniący obowiązki prezesa Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.Sebastian Mikosz p.o. prezesa Poczty...

Niebezpieczne zjawisko: Rośnie niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce: Według analityków Allianz Trade trend wzrostowy w zakresie niewypłacalności przedsiębiorst utrzyma się dłużej niż można było wcześniej oczekiwać (4.700 przypadków w 2024 r., tj. +5 proc. rok do roku).Polskie przedsiębiorstwa...

Podatek od kapliczek i krzyży. Rząd się wycofuje, ale jest inny poważny problem

Podatek od kapliczek i krzyży nie wejdzie w życie. Ministerstwo Finansów (MF) oświadczyło, że nie wprowadzi obciążeń podatkowych na symbole religijne w przestrzeni publicznej. Sprawa ma jednak drugie dno i ujawnia niepokojącą słabość Kościoła Katolickiego. Kilka dni...

Rząd chce wprowadzić podatek od kapliczek i przydrożnych krzyży. Coraz wyższa cena za wiarę?

Rząd planuje wprowadzić podatek od kapliczek i krzyży przydrożnych? Media obiegła szokująca informacja: Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad przepisami, które mogą objąć podatkiem od nieruchomości również obiekty małej architektury, w tym kapliczki, przydrożne krzyże i figury świętych

Warsaw Enterprise Institute ostrzega: Niesłowne państwo i podatkowy chaos

Warsaw Enterprise Institute alarmuje, że Rzeczpospolita Polska ponownie zmienia zasady gry gospodarczej, wbrew wcześniejszym ustaleniom i obietnicom. Tym razem chodzi o podatek akcyzowy na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Ministerstwo Finansów poinformowało o...

Niemiecka gospodarka potrzebuje 600 mld euro

Niemiecka gospodarka wymaga ogromych inwestycji. Według analiz Allianz Trade Republika Federalna Niemiec powinna przeznaczyć 600.000.000.000 euro na dodatkowe inwestycje publiczne w ciągu następnej dekady, aby ożywić swój wzrost gospodarczy. Jednak najnowszy budżet...

Umowa UE-Afryka. Nigeryjscy biskupi protestują

Umowa UE-Afryka to pozornie dokument o charakterze ekonomicznym. Jednak biskupi katoliccy z Nigerii domagają się zmian w umowie o współpracy gospodarczej między UE a Afryką, argumentując, że zmusi ona afrykańskie państwa do przyjęcia wartości sprzecznych z ich...