Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? – Mike Hopkins, katolik, amerykański astronauta.

 

Mike Hopkins - przemówienie na Krajowym Kongresie Eucharystycznym w USA

Mike Hopkins: W kieszonce skafandra kosmicznego, był duch, ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa

 

We wczesnych godzinach 16 września 2013 roku znalazłem się na szczycie rosyjskiej rakiety Sojuz, gotowy do startu w kosmos na moją pierwszą misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W tej chwili łatwo byłoby się poczuć zdenerwowanym, trochę niespokojnym, samotnym. Ale na szczęście znalazłem pocieszenie w świadomości, że moja żona Julie, moi synowie Ryan i Lucas byli ze mną duchem.

Obserwowali mnie z miejsca obserwacyjnego oddalonego o około milę od miejsca startu. A obok mnie siedzieli moi rosyjscy koledzy z załogi, Oleg i Sergey, dwóch niesamowicie utalentowanych kosmonautów i wspaniałych ludzi. Ale jeszcze bardziej uspokajające było to, że dosłownie tuż przy moim sercu, w kieszonce skafandra kosmicznego, był duch, ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Nie możecie sobie wyobrazić, jaką pociechę dała mi świadomość, że niezależnie od tego, co się wydarzy przez następne dziewięć minut, kiedy rakieta zapali się i wystrzeli mnie w kosmos z prędkością 17 000 mil na godzinę, Jezus Chrystus był ze mną.

Moja podróż do tego transformującego momentu na platformie startowej nie zawsze obejmowała pokój i radość z przyjmowania ciała i krwi Chrystusa. W rzeczywistości, gdy zostałem wybrany na astronautę w 2009 roku, nie byłem katolikiem. Dorastałem jako chrześcijanin, ale nie praktykowałem swojej wiary w ramach żadnej zorganizowanej religii ani kościoła. Ale potem zostałem błogosławiony, gdy Bóg wprowadził moją żonę Julie do mojego życia. Poznaliśmy się na studiach, a ona była wychowana jako katoliczka. Zacząłem uczęszczać na msze katolickie z nią. Zaręczyliśmy się, przeszliśmy przez przygotowanie przedmałżeńskie, a następnie pobraliśmy się w kościele katolickim. Ale kiedy rozpoczęliśmy nasze wspólne życie małżeńskie, a ja rozpocząłem karierę w siłach powietrznych, ona zaczęła pracować jako pielęgniarka. Powiedziałem Julie, że nie zamierzam się nawracać na katolicyzm. Nawet po urodzeniu naszych synów, którzy zostali ochrzczeni w kościele katolickim, przeszli przez edukację religijną i przyjęli pierwszą komunię, nie zmieniłem zdania.

 

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Mike Hopkins - przemówienie na Krajowym Kongresie Eucharystycznym w USA

Mike Hopkins: 17 astronautów wcześniej zginęło w dążeniu do eksploracji kosmosu.

Pan postawił przede mną wszystkie te znaki – tajemnicę, moc, radość z przyjmowania Eucharystii – a ja miałem klapki na oczach. Julie nazywałaby to uporem, ale zostawiam wam ocenę tego. Ale potem stało się coś zabawnego. Julie i ja zaczęliśmy widzieć, jak nasze marzenia się spełniają. Mieliśmy dwóch niesamowitych synów. Oboje rozwijaliśmy się zawodowo. Oczywiście, mieliśmy nasze trudności, zarówno rodzinne, jak i zawodowe. Ale po czterech próbach na przestrzeni 13 lat, zostałem w końcu wybrany przez NASA jako część 20. klasy astronautów.

Przenieśliśmy się do Houston, a po dwóch latach intensywnego podstawowego szkolenia astronautycznego zostałem pierwszy w swojej klasie wybrany do rzeczywistej misji w kosmos. Tak więc te wszystkie niesamowite rzeczy działy się w moim życiu, a mimo to czułem, że czegoś brakuje. Była dziura w moim życiu i nie wiedziałem, co powinno ją wypełnić. Nie pamiętam dokładnie, kiedy to się stało, ale w końcu zdałem sobie sprawę, że potrzebuję silniejszego związku z Bogiem, z Jezusem Chrystusem, aby wypełnić tę pustkę. Przygotowywałem się do wyjazdu w kosmos.

Miałem mieszkać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez sześć miesięcy i wracać na Ziemię w tej małej kapsule, która jest zaprojektowana tak, aby częściowo spalić się podczas wejścia w atmosferę. 17 astronautów wcześniej zginęło w dążeniu do eksploracji kosmosu, dokładnie to, co miałem zamiar zrobić. Więc duchowo nie byłem gotowy na taki poziom ryzyka. Jak to często bywa w takich momentach, modliłem się, a Bóg wskazał mi drzwi, które były tuż przed moją twarzą odkąd poznałem Julie – drzwi do kościoła katolickiego, przez które fizycznie przeszedłem tak wiele razy podczas naszego małżeństwa, ale nigdy naprawdę w pełni nie wszedłem. Przeszedłem więc proces konwersji na katolicyzm. W grudniu 2012 roku zostałem bierzmowany w Kościele Katolickim. Po raz pierwszy przyjąłem komunię. I w tym momencie moje życie zmieniło się na zawsze.

Ta zmiana jest powodem, dla którego stoję dziś przed wami w ostatnim dniu Krajowego Kongresu Eucharystycznego, dniu z mottem „na krańce ziemi”. Cytując z strony internetowej, „na przestrzeni dziejów Kościół Święty był natchniony przez Ducha Świętego do głoszenia dobrej nowiny na krańcach ziemi”. 

Mike Hopkins: pocieszenie dawała mi świadomość, że Jezus był przy mnie na platformie startowej

Jestem tu dziś jako świadek, by powiedzieć wam, że Bóg nie ogranicza nas tylko do krańców ziemi. Ta dobra nowina musi być głoszona, musi być doświadczana bez względu na to, gdzie się udajemy, co obejmuje także przestrzeń poza krańcami ziemi. Jako ludzie odkrywamy gwiazdy od czasu, gdy Jurij Gagarin wystartował w kosmos 12 kwietnia 1961 roku. A gdy my, astronauci i kosmonauci, wyruszamy w kosmos, nie zabieramy ze sobą tylko nauki, sprzętu i zaopatrzenia potrzebnego do życia i pracy na pokładzie stacji kosmicznej. Zabieramy ze sobą nasz język, naszą kulturę, nasze wierzenia, naszą wiarę, a w moim przypadku, naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Już wspomniałem, jakie pocieszenie dawała mi świadomość, że Jezus był przy mnie na platformie startowej. Ale to także dawało pociechę mojej żonie i synom, którzy dwukrotnie obserwowali mój start w kosmos. Moją drugą misją w 2020 roku był pierwszy operacyjny lot SpaceX Crew Dragon, gdzie byłem dowódcą.

Zawsze mówiłem, że najtrudniejszą częścią lotu kosmicznego nie jest doświadczenie astronauty. My wiemy, co się dzieje. Przygotowywaliśmy się na te momenty, jak start i lądowanie. Ale nasi bliscy mają to ciężko. Mogą tylko patrzeć i ufać NASA, Roskosmos, SpaceX, naszemu szkoleniu i Bogu, że będziemy bezpieczni. Dlatego dla Julie, Ryan i Lucas chcę powiedzieć dziękuję za to, że zawsze mnie wspieraliście, wierzyliście we mnie i ufaliście Bogu, że bez względu na to, co się stanie, było to częścią Jego planu.

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? Jest wiele wersetów w Biblii, które mówią nam, żebyśmy się nie bali, ponieważ Pan jest z nami. Księga Jozuego 1,9 mówi: „Czyż nie przykazałem ci: bądź mocny i mężny? Nie bój się ani się nie lękaj, bo Pan, Bóg twój, będzie z tobą, gdziekolwiek się udasz”. I wierzę, że to obejmuje także przestrzeń poza krańcami ziemi.

 

 

J. D Vance

J. D. Vance: Zapomniana amerykańska klasa pracująca

Mike Hopkins - przemówienie na Krajowym Kongresie Eucharystycznym w USA

Mike Hopkins: Jezus był ze mną i miał inny plan

 

Dla mnie najpotężniejszym przypomnieniem, że Bóg był ze mną, była Eucharystia. Jedną z najniebezpieczniejszych czynności, które wykonujemy jako astronauci, są spacery kosmiczne. Wyszedłem na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pięć razy, spędzając 32 godziny w próżni kosmosu. I każdego ranka przed tymi spacerami kosmicznymi, zanim zacząłem się przygotowywać w ciszy mojej kajuty, przyjmowałem komunię, wiedząc, że niezależnie od tego, co się wydarzy przez następne 15 godzin, Jezus był ze mną. I mimo tej świadomości, nadal były krótkie momenty terroru podczas niektórych z tych spacerów kosmicznych.

To ja na dole ramienia robotycznego, trzymający moduł pompy wielkości lodówki, potrzebny do naprawy systemu chłodzenia. Jestem przymocowany do tego ramienia robotycznego przez płytkę na stopę. Moje palce są w pętlach na palce, pięty są wykluczone. W momencie tego zdjęcia nie ma nic między mną a Ziemią, 250 mil poniżej. A ramię robotyczne mnie przemieszcza, pozycjonuje. I to ramię robotyczne zatrzymuje się, aby się przegrupować. I kiedy się zatrzymuje, zaczyna oscylować. Oscyluje w ten sposób. A ja unoszę się i ten moduł pompy chce dalej się przemieszczać. I uczucie wynikające z tych kombinacji sprawiło, że myślałem, że odpłynąłem od ramienia i dryfowałem w kosmosie. Przez trzy lub cztery sekundy myślałem, że to koniec. Że to jest to. Ale Jezus był ze mną i miał inny plan.

 

Mike Hopniks: Astronauci w twojej przestrzeni

Większość czasu w kosmosie nie jest jak ten moment na końcu ramienia robotycznego. Jest mnóstwo czasu, by spojrzeć przez okno, być zafascynowanym pięknem naszej planety, reflektować. I w jednym z tych spokojnych momentów zostałem zainspirowany. Zainspirowano mnie, że muszę podzielić się tym doświadczeniem, gdy wrócę na Ziemię. Nie tylko lotem kosmicznym, ale prawdziwym ludzkim doświadczeniem w kosmosie, zakorzenionym w wierze. Wierzę, że to część Bożego planu dla mnie – rozbudzić pasję do edukacji STEM wśród dzieci w wieku szkolnym, zachęcać i przynosić nadzieję rodzinom dzieci z poważnymi problemami zdrowotnymi i dzielić się transformującym przesłaniem Bożej miłości z ludźmi w każdym wieku. Dlatego w tym celu, aby podzielić się tą historią, moja żona i ja założyliśmy organizację non-profit „Astronauci w twojej przestrzeni”.

Jesteśmy na etapie początkowym. Strona internetowa właśnie została uruchomiona. To pierwszy raz, kiedy publicznie o tym mówię. Ale nie sądzę, że poszedłem w kosmos tylko po to, aby spełnić moje marzenia lub cel ludzkości dotyczący eksploracji gwiazd, ale także po to, aby realizować wolę Bożą. I potem, na takich wydarzeniach jak to, w szkołach czy szpitalach, dzielić się moją historią nauki, eksploracji i wiary w Eucharystię, wszystko z perspektywy, którą niewielu miało okazję doświadczyć.

 

wAkcji24.pl | Przemówienie astronauty Mike’a Hopkinsa na Krajowym Kongresie Eucharystycznym 2024 w USA, zródło | Ilustracja: DALL-E | 8.08.2024

Mike Hopkins - przemówienie na Krajowym Kongresie Eucharystycznym w USA

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie - zapis wideo przemówienia (język angielski)

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa obejmują kluczowe stanowiska

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa zajmą eksponowane stanowiska. Po raz pierwszy w administracji USA znajdzie się tak wielu katolików, których wyznawane wartości nie pozostawiają wątpliwości.

Donald Trump triumfuje w wyborach prezydenckich w USA. Wygrana dzięki katolikom! [ANALIZA, KOMENTARZ]

Z wyników najnowszych sondaży exit poll wynika, że Donald Trump uzyskał zdecydowane poparcie wśród katolickiego elektoratu, wygrywając z Kamalą Harris średnio z 15-punktową przewagą w kluczowych stanach wyborczych. Fakt, że Trump znacznie przewyższył wcześniejsze...

Agresja sowiecka na Polskę – 17 września 1939 r

Agresja sowiecka na Polskę: 17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia, niespełna trzy tygodnie po rozpoczęciu II wojny światowej i niemieckim ataku na Polskę, wschodnie granice Rzeczypospolitej przekroczyła Armia Czerwona,...

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

WASZYNGTON – Montse Alvarado, prezes i dyrektor operacyjna EWTN News, została uhonorowana prestiżową Nagrodą za Wpływ na Wolność Religijną za rok 2024, przyznawaną przez Religious Freedom Institute (RFI). Ta amerykańska organizacja non-profit, działająca na rzecz...

II wojna światowa – tragiczny początek dramatycznej wojny

II wojna światowa- jej początek to okres pełen dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkowały jeden z najtragiczniejszych konfliktów w historii ludzkości. Oficjalnie wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy to niemieckie siły zbrojne przekroczyły granicę Polski,...

Rayssa Leal – skateboarderka przykładem dla świata?

Rayssa Leal zdobyła brązowy medal w konkurencji skateboardingu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ta brazylijska skateboarderka, która trzy lata temu zyskała sławę jako najmłodsza medalistka olimpijska swojego kraju, zdobywając srebro, tym razem stanęła na trzecim...

Czy Zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam – wzrost liczby muzułmanów w Europie i USA to nie tylko wypływ migracji i dużej dzietności, ale także rosnąca liczba konwersji z chrześcijaństwa na islam.

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Górski Karabach. Według raportu Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), azerskie władze systematycznie usuwają ślady chrześcijańskiej kultury ormiańskiej w Karabachu. Kościoły są niszczone lub przekształcane w meczety, krzyże są usuwane, a cmentarze...

Odpoczynek. Dlaczego warto odpoczywać? Papież Franciszek zachęca, żebyśmy trochę zwolnili

Odpoczynek w zabieganym świecie. Zwykle poucza się o wartości i istocie pracy. Oczywiście jest ona niezwykle istotna. Pozwala nam na zarobienie pieniędzy, utrzymanie się, a nawet na realizowanie się w danej dziedzinie! Praca jest oczywistą koniecznością, ale Bóg...

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Kościół ma być cicho. Parafia Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach otrzymała administracyjny zakaz używania kościelnych dzwonów po skardze dwóch mieszkańców. Podobne wydarzenie miało miejsce wcześniej w Gliwicach.  Kościół ma być cicho. Wielowiekowa tradycja nagle...

Sydney McLaughlin-Levrone: Rekordzistka świata silna wiarą w Boga

Poznaj wybitną absolwentkę szkoły katolickiej, Sydney McLaughlin-Levrone, która dzięki swojej wierze i determinacji zdobywa szczyty w świecie sportu.Sydney McLaughlin-Levrone intensywnie przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Jej codzienna...

Po zamachu: Donald Trump wskazał – wiceprezydentem USA może zostać katolik

Donald Trump po zamachu na swoje życie wskazał, że katolik J. D. Vance jest jego kandydatem na stanowisko wiceprezydenta USA. Jakie poglądy ma ten młody polityk?

Made in USA: Katolicy w USA

Katolicy w USA mają długą i złożoną historię, sięgającą pierwszych europejskich kolonizatorów. Pierwsza znana katolicka msza w USA odbyła się w 1526 roku, kiedy hiszpańscy osadnicy przybyli do dzisiejszej Karoliny Południowej. Jednak to dopiero w XVII wieku katolicyzm zaczął się szerzej rozwijać, głównie dzięki francuskim i hiszpańskim misjonarzom. Jak dziś wygląda katolicyzm w USA?

Niszczone kościoły na zdjęciach – Górski Karabach w obiektywie. Wstrzasająca wystawa w Warszawie

Od 26 czerwca w Auli Spadochronowej na II piętrze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie można podziwiać wystawę fotografii „Górski Karabach (Arcach) – dziedzictwo w niebezpieczeństwie”. To wyjątkowe wydarzenie prezentuje prace autorstwa Vahe Gabrielyana i innych...

Koniec kina: Czy wchodzimy w erę bez dużych ekranów?

Kina, od dziesięcioleci będące głównym źródłem rozrywki dla milionów ludzi na całym świecie, stają dziś przed nie lada wyzwaniem. Czy to możliwe, że czas tradycyjnych kin dobiega końca? W dobie pandemii COVID-19 i gwałtownego rozwoju platform streamingowych, przyszłość kin wydaje się niepewna. Trzeba zadać sobie dzisiaj pytanie: czy koniec kina jest bliski?

Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

Matt Walsh jest jedną z głównych twarzy amerykańskiego The Daily Wire. Jest wyjątkową osobą w sferze komentarzy polityczno-kulturowych ze względu na swoje wyznanie. Walsh jest amerykańskim katolikiem i jego wiara ma duży wpływ zarówno na jego poglądy jak i działania.

Celebryci katolicy – które gwiazdy są dalej katolikami, a które już nie?

wAkcji24.pl : Celebryci katolicy? Życie gwiazd jest bez przerw skrupulatnie obserwowane przez media na całym świecie. Znamy szczegóły dotyczące ich edukacji, diety czy życia miłosnego, ale rzadko zwracamy uwagę na ich wiarę i przekonania religijne. Wbrew pozorom, wielu znanych celebrytów zostało wychowanych w duchu katolickim.

Kościół w kinie: Zakonnice-demony i księża pedofile. Jak pokazuje się Kościół Katolicki w filmach

wAkcji24.pl | Kościół w kinie – jak filmy kształtują nasze postrzeganie Kościoła Katolickiego, od mrocznych egzorcyzmów po skandale i tajemnice…? Kościół niestety jest pod stałym ostrzałem. Ma to miejsce przede wszystkim w telewizji i oraz w internecie. Jak jednak wygląda sytuacja na ekranie kina? Czy Kościół jest lepiej przedstawiany w filmach niż w mediach?

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

wAkcji24.pl: Prześladowania religijne na całym świecie są tylko częściowo wynikiem narastającego autorytaryzmu, jak wynika z ostatniego corocznego raportu U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF). Raport ten, opublikowany w maju 2024 roku, pokazuje, że kwestie wolności religijnej dotyczą nie tylko krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Przykładem jest aresztowanie katolickiej kobiety w Anglii za jej cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną.

USA: Katolickie media szybko rosną

wAkcji24.pl: Katolickie media w Stanach Zjednoczonych odnotowują znaczące wzrosty. Szczególnie szybko rozwija się audytorium katolickich treści wideo które ogląda prawie połowa amerykańskich katolików, a niema jedna trzecia słucha religijnych audycji i podcastów. Szybko rośnie również rynek katolickiej książki elektronicznej.