Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd odbędzie się 4 stycznia 2025 roku o godzinie 16:00 w Katedrze Świdnickiej. To wyjątkowe przygotowane przez młodzież wydarzenie w Katedrze Świdnickiej będzie miało miejsce po raz pierwszy. Inspirowane jest angielską tradycją liturgiczną „Nine Lessons and Carols” i ma na celu wspólne uwielbienie Osoby Jezusa Chrystusa. Nabożeństwo ma charakter ekumeniczny, a przewodniczyć mu będzie Biskup Świdnicki Marek Mendyk.

Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd w Katedrze Świdnickiej

Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd po raz pierwszy w Świdnickiej Katedrze

Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez młodzież, które nawiązuje do angielskiej tradycji liturgicznej „Nine Lessons and Carols”. Jego celem jest wspólne uwielbienie Jezusa Chrystusa poprzez rozważanie Pisma Świętego, refleksję i śpiew kolęd. Nabożeństwo ma charakter ekumeniczny, co podkreśla obecność przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich, a przewodniczyć mu będzie biskup świdnicki Marek Mendyk.

W Świdnicy wydarzenie to odbędzie się w katedrze i będzie skierowane do szerokiego grona odbiorców – zarówno osób wierzących, jak i poszukujących. Organizatorzy, młodzi ludzie, mają nadzieję, że wspólne śpiewanie kolęd oraz rozważanie Słowa Bożego pomogą odkryć głębię i piękno Bożego Narodzenia, zwłaszcza w kontekście dzisiejszych wyzwań związanych z laicyzacją.

Nabożeństwo opiera się na dziewięciu czytaniach biblijnych, które przedstawiają historię zbawienia – od stworzenia świata po narodzenie Jezusa. Czytania zostaną zaprezentowane przez reprezentantów różnych środowisk, a kolędy zaśpiewa chór katedry świdnickiej „Tactus Sonus” pod dyrekcją Marty Monety-Napierały z towarzyszeniem organów. W repertuarze znajdą się tradycyjne polskie kolędy, jak „Wśród nocnej ciszy”, oraz międzynarodowe utwory, takie jak „Once in Royal David’s City” i „Gaudete”.

– Wydarzenie w sposób szczególny kierujemy do młodzieży, tak bliskiej nam grupie społecznej. Często można spotkać się ze zobojętnieniem młodych względem wartości wypływających z Bożego Narodzenia. Niech to będzie mały krok na drodze do sprzeciwu wobec laicyzacji młodego pokolenia. Idąc za słowami papieża Franciszka oraz jego poprzedników: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI prosimy młodzież, by nie lękała się Chrystusa, aby w świecie odważnie szła za Nim, szukała Go – zachęca Antonina Teuerle, organizatorka Nabożeństwa.

Nabożeństwo Dziewięciu  Czytań i Kolęd
ZImowi Chrześcijanie i Magia Świąt Ks. Jakub Klimontowski Kinga Stawiska

Zimowi chrześcijanie i magia świąt: Jak Boże Narodzenie zmienia swój sens? [PODKAST]

Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd w Katedrze Świdnickiej

Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd, czyli “Nine Lessons and Carols”. Jakie są korzenie tego wyjątkowego wydarzenia?

W połowie XIX wieku kolędy bożonarodzeniowe nie były wykorzystywane podczas nabożeństw w Kościele anglikańskim, ponieważ uznawano je za zbyt świeckie i nieodpowiednie do liturgii. Zamiast tego śpiewali je kolędnicy, którzy odwiedzali domy mieszkańców. Sytuacja zaczęła się zmieniać w epoce wiktoriańskiej, kiedy hymny, dotychczas rzadko używane w liturgii anglikańskiej, zaczęły zyskiwać popularność. W odpowiedzi na ten trend muzycy kościelni zaczęli dostosowywać istniejące kolędy i komponować nowe utwory bożonarodzeniowe. 

W 1875 roku wydano pierwszy śpiewnik z kolędami przeznaczonymi do użytku w kościele podczas Bożego Narodzenia i Epifanii. Trzy lata później John Stainer, organista i kompozytor, opublikował zbiór „Bożonarodzeniowe kolędy nowe i stare” i włączył śpiew kolęd do nabożeństwa wieczornego (Evensong) w katedrze św. Pawła w Londynie. Przykład ten podjęły kolejne katedry, w tym katedra w Truro, gdzie 24 grudnia 1880 roku zainaugurowano Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd. Nabożeństwo miało na celu ewangelizację i zjednoczenie lokalnej społeczności, która borykała się z licznymi problemami, w tym z alkoholizmem. Jego inicjatorem był biskup Edward White Benson. Nabożeństwo szybko zyskało popularność, stając się tradycją przyciągającą licznych wiernych.

Najbardziej znaną formą tego nabożeństwa jest celebracja w kaplicy King’s College w Cambridge, która odbywa się tam nieprzerwanie od 24 grudnia 1918 roku. Zostało ono wprowadzone przez dziekana kaplicy Erica Milnera-White’a, byłego kapelana wojskowego z czasów I wojny światowej. Chcąc zaradzić duchowym skutkom wojny, która osłabiła wiarę wielu ludzi, postanowił poprzez nabożeństwo z kolędami zbliżyć ich do Boga i przynieść pocieszenie cierpiącym. Dziś nabożeństwo to jest znane na całym świecie.

Kevin sam w domu

Kevin sam w domu, ale nie sam w Kościele [TYLKO U NAS]

Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd w Katedrze Świdnickiej

Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd. Co mówią organizatorzy?

-Zależy nam, aby to nabożeństwo pomogło wszystkim ludziom odnaleźć prawdziwą miłość poprzez odkrycie tajemnicy nowonarodzonego Chrystusa, którą możemy zgłębić podczas wspólnego śpiewania kolęd i rozważania słów Pisma Świętego. W tej bożonarodzeniowej atmosferze chcielibyśmy również, aby ludzie mogli odczuć jedność i pokój we wspólnocie Kościoła oraz obecność Jezusa, którego miłość do nas nie zna granic – Łukasz Pfanhauser.

-Narodzenie Pańskie to czas, w którym Miłość objawia się w pełni – w osobie Jezusa Chrystusa, który przychodzi na świat, by być Bogiem z nami. To On przynosi nadzieję, pokój i zbawienie, ucząc nas prawdziwej miłości. Podczas tego nabożeństwa chcemy wspólnie zatrzymać się w refleksji nad tajemnicą Wcielenia, wsłuchać się w Słowo Boże i śpiewem kolęd otworzyć serca na Jezusa, który jest obecny pośród nas i zaprasza nas do jedności w Jego miłości – Patryk Gaładyn.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w wyjątkowym Nabożeństwie Dziewięciu Czytań i Kolęd, które odbędzie się w Katedrze Świdnickiej w czwartek, 4 stycznia, o godzinie 16:00. 

To niezwykłe wydarzenie, któremu przewodniczyć będzie Biskup Świdnicki Marek Mendyk, jest okazją do wspólnego uwielbienia Jezusa Chrystusa poprzez medytację Słowa Bożego i piękno kolęd. Nabożeństwo ma charakter ekumeniczny, co podkreśla jego otwartość na wszystkich – zarówno osoby wierzące, jak i poszukujące duchowości.

Niech to nabożeństwo stanie się dla nas wszystkich czasem refleksji, modlitwy i doświadczenia jedności w Chrystusie. Przyjdźcie sami, z rodziną lub przyjaciółmi – razem w śpiewie i rozważaniu Słowa Bożego możemy zbliżyć się do tajemnicy Narodzenia Pańskiego.

Do zobaczenia 4 stycznia w Katedrze Świdnickiej!

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | Źródło:  Rozmowy w Akcji | 03.01.2025

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.