Niedziela Zmartwychwstania to najistotniejsze święto w Kościele katolickim, ponieważ upamiętnia najważniejsze wydarzenie w chrześcijaństwie – powstanie Jezusa z martwych. Obchody rozpoczynają się od mszy rezurekcyjnej, która symbolizuje triumf życia nad śmiercią. To właśnie ta tajemnica – przejście Jezusa ze śmierci do życia – daje wierzącym nadzieję na życie wieczne i zbawienie.

Niedziela Zmartwychwstania

Zmartwychwstanie – fundament wiary i akt miłości

Zgodnie z nauką Kościoła, śmierć oznacza oddzielenie duszy od ciała, a zmartwychwstanie to ich ponowne zjednoczenie. Jezus, pokonując śmierć, udowodnił, że naprawdę jest Synem Bożym i Mesjaszem zapowiadanym przez proroków. Jak pisał św. Paweł w Liście do Koryntian – Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał, ukazując się swoim uczniom.

Wielkanoc jest chrześcijańską „nową Paschą”, bo tak jak Żydzi wspominają swoje wyzwolenie z Egiptu, tak chrześcijanie czczą duchowe wyzwolenie – zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

Papież Benedykt XVI podkreślał, że zmartwychwstanie to nie tylko wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim akt miłości – Ojca, który oddaje Syna za zbawienie świata; Syna, który poświęca się dla ludzi; i Ducha Świętego, który przywraca życie. To tajemnica, której nikt nie widział w chwili, gdy się wydarzyła, ale której świadectwem są pusty grób i spotkania ze Zmartwychwstałym.

Ewangelie opisują poranek zmartwychwstania jako moment przełomowy. Maria Magdalena i inne kobiety pierwsze odkrywają pusty grób. Uczniowie są świadkami spotkań z żyjącym Jezusem, którego z początku nie rozpoznają. To właśnie ich świadectwo jest fundamentem wiary chrześcijańskiej.

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Niedziela Zmartwychwstania

Niedziela Zmartwychwstania. Tradycje wielkanocne w Polsce

Zwyczaje związane z rezurekcją zmieniały się na przestrzeni wieków. Jerzy Kitowicz opisywał, że w zależności od miejsca msze odprawiano o różnych porach – od północy do świtu. Dziś również są różnice w obchodach – w niektórych miejscach świętowanie zaczyna się już w sobotę wieczorem, ale najczęściej głównym dniem jest niedziela. Radość ze zmartwychwstania dawniej wyrażano m.in. poprzez salwy z armat, moździerzy i petard. Zwyczaj ten przetrwał i dziś często młodzież kontynuuje go, strzelając z petard na znak świątecznej radości. Na wsiach po mszy często urządzano wyścigi furmanek – kto pierwszy dotarł do domu, ten miał mieć szczęście i dobre plony w nadchodzącym roku.

Śniadanie wielkanocne rozpoczyna się modlitwą i dzieleniem poświęconym jajkiem – symbolem życia i odradzania się. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w kulturze rzymskiej i podobnie jak dzielenie się opłatkiem w Wigilię, ma za zadanie budować więź między uczestnikami. Dawniej głowa rodziny dzieliła się jajkiem z resztą domowników, składając życzenia.

Po dzieleniu się jajkiem każdy musiał zjeść odrobinę chrzanu – symbolicznie jako przypomnienie cierpienia Jezusa, ale też jako sposób na zdrowie. Chrzan traktowano jako naturalny lek i ochronę przed złymi siłami. Dopiero po tym rytuale rozpoczynało się wspólne ucztowanie.

Dawniej dla wielu ludzi to był jedyny moment w roku, gdy mogli się najeść do syta. Stół zdobiły pisanki, gałązki bukszpanu, baranek z chorągiewką – symbol Jezusa Zmartwychwstałego. Nie gotowano wtedy nowych potraw – wszystko było przygotowane wcześniej, by nie wykonywać ciężkich prac w dniu świątecznym. Jedynym wyjątkiem była zupa: żurek lub barszcz biały, zależnie od regionu.

Na stołach nie mogło zabraknąć poświęconych potraw – wierzono, że dzięki modlitwie stają się one bezpieczne, nawet jeśli się nimi objemy. Wierzono też, że resztki święconki mają magiczną moc: skorupki z jajek dawały urodzaj, a kości odstraszały szkodniki. Na bogatszych stołach gościła dziczyzna, wędzone szynki i pasztety, a na chłopskich – jajka, słonina i chleb. Niezależnie od zasobności, każdy starał się, by Wielkanoc była obfita.

Tu św. Józef czyni cuda. Warto zwiedzić najstarsze miasto Polski i pomodlić się przed cudownym obrazem św. Rodziny

Tu św. Józef czyni cuda, czyli…Kalisz – jedno z najstarszych miast Polski – skrywa w swoim sercu niezwykły skarb duchowy. W tutejszym Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny, który od ponad trzystu lat przyciąga rzesze wiernych. To miejsce...

Niedziela Zmartwychwstania

Tradycje Niedziel Zmartwychwstania na wsi

Pierwszy dzień świąt spędzano w domu – nie odwiedzano sąsiadów, by dać czas duszom zmarłych, które rzekomo wracały tego dnia. Często odwiedzano cmentarze, by symbolicznie przekazać zmarłym radosną wieść o zmartwychwstaniu. Po śniadaniu obowiązywał odpoczynek – nie wolno było spać, bo mogło to źle wpłynąć na plony. Cały dzień upływał na rozmowach, śpiewach i zabawach. Młodzież bawiła się w „walatkę”, czyli stukanie się pisankami – zwyciężał ten, którego jajko nie pękło. Inną zabawą było przerzucanie pisanek przez dach. W okresie wielkanocnym pozdrawiano się słowami „Chrystus zmartwychwstał” – odpowiedź brzmiała: „Prawdziwie zmartwychwstał!”. Tradycja ta przetrwała w wielu regionach Polski.

Niedziela Zmartwychwstania to nie tylko najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym, ale także wyjątkowy czas przepełniony nadzieją, radością i głęboko zakorzenionymi tradycjami. Polskie zwyczaje wielkanocne – zarówno te religijne, jak i ludowe – tworzą niepowtarzalny klimat świąt, łącząc pokolenia i przypominając o tym, co najważniejsze: odrodzeniu, wspólnocie i duchowej odnowie. Choć wiele obrzędów z biegiem lat uległo zmianie, to ich sens wciąż pozostaje żywy. Wspólna modlitwa, rezurekcja, śniadanie wielkanocne i rodzinne świętowanie są świadectwem piękna naszej kultury i wiary. To czas, kiedy warto się zatrzymać, dostrzec obecność bliskich i cieszyć się życiem – bo właśnie to przynosi ze sobą Wielkanoc: zwycięstwo życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, nadziei nad zwątpieniem.

Niedziela Zmartwychwstania

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | obrazy: Zmartwychwstanie, Andrei Mantegny , 1457-1459 Wikimedia Commons , Ideogram| 20.04.2025

Wielka Sobota – cisza, nadzieja i światło zmartwychwstania

Wielka Sobota, choć z pozoru jest dniem ciszy i zadumy, niesie ze sobą głębokie znaczenie duchowe – to czas czuwania przy grobie Chrystusa i oczekiwania na Jego zmartwychwstanie. Jest to również dzień święcenia pokarmów. Jaka jest symbolika święconki?Od rana w...