Orszak Trzech Króli 2025, zaplanowany na 6 stycznia, przejdzie ulicami wielu miast w Polsce i za granicą. Tegoroczne hasło, „Kłaniajcie się królowie!”, nawiązuje do jubileuszowego roku ustanowionego przez papieża Franciszka oraz tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego polskiego króla. Czego możemy się spodziewać na początku 2025 r.?
Orszak Trzech Króli 2025. Trwają przygotowania
Orszak Trzech Króli 2025. Tradycyjne widowisko połączone z akcją charytatywną
W ramach orszaku, inspirowanego tradycją jasełek, na ulicach pojawią się postacie biblijne, takie jak królowie i pasterze. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także akcja charytatywna „Dar dla Nowonarodzonego”, z której zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie szkół w Nysie dotkniętych wrześniową powodzią.
Orszaki odbędą się w setkach miejscowości w Polsce oraz w takich krajach jak Niemcy, Hiszpania i USA. Organizatorzy zachęcają wszystkich do wspólnego kolędowania i uczestnictwa w wydarzeniu, które przypomina o chrześcijańskich tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem.
Historia Orszaku Trzech Króli sięga 2009 roku, kiedy po raz pierwszy odbył się w Warszawie. Od tego czasu stał się największym ulicznym wydarzeniem religijnym w Polsce, przyciągającym każdego roku setki tysięcy uczestników. W 2024 roku liczba uczestników przekroczyła milion osób w kraju i za granicą, co świadczy o rosnącej popularności tej formy świętowania Objawienia Pańskiego.
Orszak Trzech Króli 2025. Trwają przygotowania
Orszak Trzech Króli 2025. Skąd wziął się pomysł organizacji Orszaku?
Pomysł organizowania ulicznych jasełek zrodził się w szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Trudno uwierzyć, że dziś tak wielkie wydarzenie, gromadzące tysiące uczestników w barwnych orszakach w Polsce i na świecie, zaczęło się od skromnego, szkolnego przedstawienia.
Pierwsze jasełka odbyły się w 2005 roku na małej scenie szkolnej, z udziałem wszystkich dzieci. W 2008 roku postanowiono przenieść to wydarzenie do warszawskiego teatru Buffo, co nadało mu bardziej profesjonalny charakter i przyciągnęło uwagę mediów. Wtedy też narodziła się idea, by zamiast ograniczać się do sceny, zorganizować uliczne jasełka, angażując mieszkańców Warszawy i turystów. Inicjatywę zaproponował Piotr Giertych, wicedyrektor szkoły „Żagle”, a Jerzy Stokłosa, dyrektor Teatru Buffo, oraz Piotr Podgórki, prezes Stowarzyszenia „Sternik”, wsparli ją logistycznie.
Pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku, zapoczątkowując wydarzenie, które szybko zyskało popularność w Polsce i za granicą. Już w 2010 roku liczba uczestników znacząco wzrosła, a w 2011 dołączyło 5 kolejnych miast. W 2013 roku orszaki odbyły się w 96 lokalizacjach, także poza Europą. W 2016 roku barwne pochody zorganizowano w 420 miejscowościach na trzech kontynentach, w tym m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Ukrainie i Rwandzie. Rekordową popularność osiągnięto w 2024 roku, gdy orszaki odbyły się w 880 miejscowościach w Polsce oraz w Azji, Afryce i obu Amerykach.
Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Orszak Trzech Króli, będący połączeniem tradycji i wspólnego świętowania, zyskał uznanie również w Watykanie. Papież Benedykt XVI oraz jego następca, Franciszek, wielokrotnie pozdrawiali uczestników orszaków, podkreślając ich rodzinny i wspólnotowy charakter.
Orszak Trzech Króli 2025. Trwają przygotowania
Orszak Trzech Króli 2025. Czego możemy się spodziewać?
Tegoroczny Orszak Trzech Króli odnosi się do dwóch ważnych rocznic. Pierwsza z nich to Rok Jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka, upamiętniający 2025-lecie narodzin Chrystusa, uznawanego za Króla Świata i naszych serc. Druga to tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Fundacja Orszak Trzech Króli wybrała hasło „Kłaniajcie się królowie”, zaczerpnięte z pastorałki “Do szopy, hej pasterze”. To hasło i tematyka orszaku mają podkreślić królewski charakter obchodów. Pastorałka przypomina, że Jezus, choć narodził się w ubogiej stajence, jest prawdziwym Królem godnym czci. W jej słowach wybrzmiewa wezwanie, by oddać Mu pokłon: „Padnijmy na kolana i uczcijmy niebios Pana, to Dziecię, to nasz Bóg”.
Podczas orszaku, tradycyjnie, na jego trasie rozgrywać się będzie walka między dobrem a złem, przedstawiana przez Aniołów i diabły. W tym roku motyw ten nawiązuje do pokłonu i służby Bogu. Diabły będą przypominać o buncie Lucyfera, który odmówił służenia Bogu słowami non serviam („nie będę służył”). Ich okrzyki będą zachęcały do buntu: „Na twarz przed Bogiem upadać nie chcę!” czy „Nie służ, nie klękaj, hołdu nie składaj!”, podkreślając walkę o ludzkie dusze i wybór między poddaniem się Bogu a odrzuceniem Jego władzy.
Na dworze Heroda będzie przedstawiony obraz władcy zaślepionego pychą i rządzą władzy. Scena podkreśla przepaść między próżnością Heroda a pokorą Dzieciątka Jezus, które przyszło na świat w skromnym żłóbku, ukazując, jak władza i pycha potrafią zaślepić człowieka.
Pasterze, prości ludzie, reagują z radością na zwiastowanie aniołów o narodzinach Zbawiciela. Porzucają swoje zajęcia i spieszą do szopki, śpiewając radosną pastorałkę. Ich spontaniczne, pełne pokory działanie kontrastuje z pychą Heroda i materializmem gospodarza.
Mędrcy ze Wschodu, władcy potężni i bogaci, z pełnym przekonaniem oddają cześć Nowonarodzonemu. W ich słowach słychać nie tylko pokłon, ale także głębokie zrozumienie istoty narodzin Jezusa jako Zbawiciela. Scenariusz Orszaku Trzech Króli ukazuje różnorodność ludzkich postaw wobec narodzin Jezusa – od pychy i materializmu po pokorę i miłość – zachęcając do refleksji nad własnym życiem.
Orszak Trzech Króli 2025 zapowiada się jako niezwykle poruszające i wartościowe widowisko, które połączy tradycję, wiarę i wspólnotę w jednym wyjątkowym wydarzeniu. To nie tylko okazja do wspólnego świętowania Objawienia Pańskiego, ale także do refleksji nad uniwersalnymi wartościami, takimi jak pokora, miłość i poszukiwanie prawdziwego sensu życia.
wAkcji24.pl | Kultura| Maria Nicińska |źródło: Orszak Trzech Króli| 12.12.2024