Podatek od kapliczek i krzyży przydrożnych - jeszcze nie teraz!

Podatek od kapliczek i krzyży nie wejdzie w życie. Ministerstwo Finansów (MF) oświadczyło, że nie wprowadzi obciążeń podatkowych na symbole religijne w przestrzeni publicznej. Sprawa ma jednak drugie dno i ujawnia niepokojącą słabość Kościoła Katolickiego.

Kardynał Gerhard Muller w Świdnicy

Podatek od kapliczek, podatek od krzyży przydrożnych

Fiskus wycofuje się rakiem z projektu podatku od kapliczek i krzyży

Kilka dni temu media obiegła informacje, że Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad przepisami, które mogą objąć podatkiem od nieruchomości również obiekty małej architektury, w tym kapliczki, przydrożne krzyże i figury świętych. Pisalismy o tym równiez na portalu wAkcji24.pl.  Dotychczas symbole religijne były wyłączone z opodatkowania, co pozwalało na ich swobodne funkcjonowanie jako nieodłączna część polskiego krajobrazu i kultury. Nowy kształt ustawy o podatku od nieruchomości pozwoliłby na wprowadzenie opłat od kapliczek, przydrożnych krzyży i figur świętych. 

 

podatek od kapliczek

Rząd chce wprowadzić podatek od kapliczek i przydrożnych krzyży. Coraz wyższa cena za wiarę?

Podatek od kapliczek, Podatek od krzyży przydrożnych

Podatek od kapliczek: ostra krytyka w mediach

Business Centre Club (BCC) oraz Konfederacja Lewiatan jednoznacznie krytykowały projekt. Przemysław Pruszyński, ekspert Lewiatana, podkreślał, że podatek od nieruchomości od lat rodził najwięcej sporów i wątpliwości interpretacyjnych. Nowelizacja przepisów, zamiast je rozwiązać, może jeszcze bardziej skomplikować sytuację, a wszystko to na korzyść fiskusa, czyli dokładnie odwrotnie niż w powinno być: rozstrzyganie wątpliwości powinno być na korzyść obywateli.

Redakcja wAkcji24.pl zwracała uwagę, że opodatkowanie kapliczek i krzyży przydrożnych może zostać odebrane jako atak na wolność religijną i kulturową. Te symbole, od wieków stanowiące integralną część polskiego krajobrazu i duchowości, nie powinny być traktowane jak źródło dodatkowych dochodów dla budżetu państwa. Opodatkowanie ich to nie tylko uderzenie w ludzi wierzących, ale także w tradycję i dziedzictwo narodowe.

Na naszych łamach Andrzej Wierny stwierdził, że podatek wpisuje w lewicowe zapowiedzi „odjaniepawlenia” Polski, ponieważ w praktyce prowadziłby do znikania znaków wiary z przestrzeni publicznej: – Jeśli kapliczki zostaną obłożone podatkiem wiele z nich zostanie po prostu usuniętych. Tam gdzie parafia lub osoby prywatne nie będa mogły sobie pozwolić na nową, coroczną daninę wobec Państwa kapliczki znikną. Będzie również mniej chętnych by je odnawiać, naprawiać, czy stawiać nowe. Już w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów zobaczymy jak kapliczki i krzyże znikają z przestrzeni publicznej. Dla niechętnych wierze katolickiej podatek będzie doskonałym pretekstem by kapliczki i krzyże likwidować w ramach „oszczędności” – pisał Andrzej Wierny.

 

krzyże i kapliczki

Przydrożne krzyże i kapliczki: Bezcenne dziedzictwo kulturowe i religijne Polski

PODATEK OD KAPLICZEK, podatek od krzyży przydrożnych

Podatek od kapliczek: Oświadczenie Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów opublikowało następujące oświadczenie w sprawie podatku od kapliczek:

„Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które polegają na wprowadzeniu autonomicznych definicji pojęć „budynek” i „budowla”. Określenie przedmiotów opodatkowania w ustawie podatkowej, bez odwoływania się do przepisów odrębnych, służy zapewnieniu zgodności przepisów podatkowych z Konstytucją RP (…)

W odniesieniu do wprowadzających w błąd doniesień prasowych dotyczących rozszerzenia zakresu podatku od nieruchomości na tzw. obiekty małej architektury, w tym krzyże i inne niewielkie obiekty, Ministerstwo Finansów informuje, że:

  • Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają obecnie wyłącznie grunty, budynki i budowle, przy czym budowle wyłącznie wtedy gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  • Tym samym obiekty małej architektury, zarówno te związane z kultem religijnym, jak i inne stanowiące element architektury ogrodowej: wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak: piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, ze względu na to, że nie są wymienione jako przedmiot podatku, nie podlegają opodatkowaniu.
  • Projektowane regulacje nie wprowadzają zmian w tym zakresie.”

Czy to oznacza, że nie mieliśmy racji nagłasniając sprawę? Nie!

CZYTAJ PONIŻEJ 

Religa w Szkole Krzysztof Ora

Religia zostaje w szkole: podpisz petycję!

PODATEK OD KAPLICZEK, podatek od krzyży przydrożnych

Podatek od kapliczek: Reaguje Rzecznik Praw Obywatelskich

 Zagrożenie dla opodatkowania kapliczek i krzyży było realne, ponieważ umożliwiały to zapisy w projekcie ustawy. O doprecyzowanie tych zapisów wystąpił m. in. Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie skierowanym przez RPO prof. Marcina Wiącka do Ministerstwa Finansów czytamy:

„Ustosunkowując się zaś do przedłożonego projektu (nr UD72), pragnę podkreślić, że zasadniczym punktem odniesienia powinny być wytyczne, wynikającez wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21) oraz z dnia 18 października 2023 r. (sygn. SK 23/19) (…)

W tym kontekście pragnę wskazać, że nowe brzmienie art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 przewidziane w projekcie ustawy zasadniczo spełnia wymóg opracowania autonomicznej definicji budynku oraz budowli na cele podatkowe (ustawodawca określa te pojęcia wyłącznie w ustawie podatkowej). Niemniej jednak idea prostego przeniesienia do ustawy podatkowej ogólnego katalogu obiektów uznanych za budowle i wymienionych w projektowanym załączniku nr 4 może budzić wątpliwości pod kątem jednoznaczności i precyzyjności przedmiotu opodatkowania, o której wspominał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21).

W praktyce może okazać się, że nadal będą pojawiać się spory co do zakresu pojęć użytych w tym załączniku, gdyż nie zostały one w sposób jasny dookreślone. Ponadto, zamieszony katalog obejmujący aktualnie wykaz 28 pozycji może okazać się zbiorem zbyt ogólnym. Mając na uwadze, że z perspektywy ochrony konstytucyjnych praw podatnika istotne jest stworzenie regulacji pozwalającej na dokładne zrekonstruowanie przedmiotu opodatkowania, należałoby rozważyć odniesienie się do wyższego poziomu szczegółowości w tym obszarze.

Istotnym zagadnieniem jest również wzajemne rozgraniczenie pojęć takich jak budynek lub budowla. W świetle bowiem zasad wynikających z art. 84 i art. 217 Konstytucji, ustawodawca powinien stworzyć regulację, która będzie stanowiła dla podatników gwarancję dostatecznej określoności przepisów tak, aby jednostka miała możliwość pełnego przewidywania daninowych konsekwencji swoich działań.

Tymczasem w projekcie nie zawarto przepisu, który porządkowałby relacje między tymi definicjami, tzn. wskazywał, że uznanie danego obiektu za budynek oznacza, iż nie może on być budowlą. W praktyce może to powodować istotne wątpliwości co do obiektów, które w ocenie podatników będą spełniały cechy budynku, ale jednocześnie będą klasyfikowane jako budowle poprzez wskazanie w treści załącznika nr 4 do projektowanej ustawy. Dodatkowo, nie może umknąć uwadze fakt, iż zdecydowano o dopuszczalności opodatkowania budowli znajdującej się wewnątrz budynku, co niewątpliwie będzie prowadziło do rozszerzenia zakresu opodatkowania” – czytamy w piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich (link)

 

Kapliczki obronione, ale Kościół wykazał się całkowitym brakiem czujności

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich było jednym z wielu, które wpłynęły do Ministerstwa Finansów w sprawie projektu ustawy o podatku od nieruchomości. Niestety na liście kilkudziesięciu dokumentów z uwagami nie znajdziemy żadnego dokumentu stworzonego przez którąkolwiek instytucję kościelną. A przecież sprawa nieruchomości (nie tylko kapliczek i krzyży przydrożnych) powinna być obiektem zainteresowania Kościoła instytucjonalnego. Wszelki zmiany prawne w tym obszarze powinny być monitorowane nie tylko przez media, ale i przez prawników pracujących na rzecz Kościoła Katolickiego w Polsce. 

 

Tym razem dzięki mediom niebezpieczne zmiany w prawie udało się utrącić.  

wAkcji24.pl  | Ekonomia | MNN, Andrzej Wierny | Fot. https://www.crucemtuam.pl  Zdjęcie odnowionego krzyża  w Nowej Rudzie | 3.08.2024

Nadzwyczajny szafarz i ceremoniarz parafialny. Jak zostać i czy warto?

Nadzwyczajny szafarz Komunii Św. i ceremoniarz. Posługi te są ważnym wsparciem zarówno dla księży, jak i wiernych, umożliwiając sprawniejsze przeprowadzenie liturgii i zapewniając dostęp do sakramentów osobom chorym. Jak można dołączyć do grona tych zaszczytnych posługujących? Czy warto podjąć taką drogę?

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Minister Nowacka: „To jest krzywdzenie dziecka”

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pochwalił się w mediach społecznościowych zdjęciem swojej córki rozpoczynającej naukę w szkole. Mimochodem wspomniał, że do szkoły katolickiej nie została przyjęta. Od tego momentu w mediach rozpętała się burza wokół szkoły i samego...

Rodzina Ulmów. 1. rocznica beatyfikacji

Błogosławiona rodzina Ulmów: Uroczystości rocznicy beatyfikacji rodziny Ulmów odbędą się 8 września przy stadionie sportowym w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Dokładnie rok temu papież Franciszek włączył do grona błogosławionych dziewięcioosobową rodzinę Ulmów,...

Konferencja Episkopatu Polski: proaborcyjne rozwiązania prawne mocno krytykowane przez ekspertów

Konferencja Episkopatu Polski – zespół ekspertów ds. bioetycznych zabrał głos w sprawie rozwiązań prawnych omijających prawną ochronę życia w Polsce.

Animator parafialny. Czym się zajmuje i jak nim zostać?

Szkoła Animatora Parafialnego: W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, życie religijne i duchowe staje przed wieloma wyzwaniami, parafie coraz częściej poszukują nowych sposobów, by angażować wiernych w życie wspólnotowe. Jednym z kluczowych elementów tej...