Współczesne pokolenie młodzieży zmaga się z rosnącymi problemami emocjonalnymi i psychicznymi. W obliczu tego kryzysu coraz częściej pojawia się pytanie o rolę religii i duchowej opieki w życiu młodych ludzi. Analizując wyniki badań dotyczących zdrowia psychicznego nastolatków oraz spadającą liczbę uczniów uczestniczących w lekcjach religii, dostrzegamy związek pomiędzy rezygnacją z nauki religii a nasileniem problemów emocjonalnych. Kościół katolicki oraz duszpasterze młodzieżowi alarmują, że duchowa opieka nad młodzieżą jest niezbędna, a religia w szkołach odgrywa istotną rolę w budowaniu zdrowej, zrównoważonej przyszłości.

Problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy w szkole

Alarmujące badania: Kryzys psychiczny młodych ludzi

Według raportu z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „POLećmy ze wsparciem”, niemal połowa polskich nastolatków zmaga się z poważnymi problemami emocjonalnymi. Z badania wynika, że 47% młodych ludzi odczuwa regularnie złość, a aż 31% doświadcza samotności. 81% nastolatków przyznaje, że ukrywa swoje emocje przed innymi, co może pogłębiać ich cierpienie. Równocześnie 36% badanych młodych osób tłumaczy, że ukrywa swoje uczucia, by nie obciążać nimi bliskich, a 22% z nich czuje się niezrozumiana przez otoczenie.

Jak podkreśla Yuliia Tkachuk, ekspertka merytoryczna programu Pajacyk Pomoc Psychospołeczna: „Młode osoby mogą czuć, że przyznanie się do złego samopoczucia psychicznego mówi o słabości. Ważne jest podkreślenie, że sięganie po pomoc wcale nie świadczy o nas źle, a powiedzenie bliskiej osobie otwarcie o tym, jak się czujemy, czasem może nawet uratować nam życie”. To stwierdzenie zwraca uwagę na pilną potrzebę otoczenia młodych ludzi wsparciem emocjonalnym i duchowym, co mogłoby odegrać kluczową rolę w zapobieganiu eskalacji problemów psychicznych.

Religia w szkole

Religia w szkole. Biskupi do uczniów: Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary

Problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy w szkole

Problemy psychiczne młodych: Opieka duszpasterska jako odpowiedź

Odpowiedzią na te problemy mogłaby być intensyfikacja opieki duszpasterskiej nad młodzieżą. Kościół od lat zauważa wagę towarzyszenia młodym ludziom w ich duchowej i emocjonalnej drodze. Niedawno, podczas XXI Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbyło się w Zembrzycach, duszpasterze oraz młodzież z całej Polski spotkali się, by omawiać wyzwania, z jakimi mierzy się młode pokolenie. Hasłem forum były słowa „Parafia drugim domem – Zjednoczeni w Duchu – Mocni razem”. Podczas Mszy Świętej bp Grzegorz Suchodolski podkreślił, że „to, co będzie nawet najpiękniejsze poza murami, nie wystarczy. Potrzebujemy budować relacje, więzi pomiędzy nami”. Słowa te są niezwykle trafne w kontekście problemów psychicznych młodych ludzi, którzy często czują się odcięci od głębszych więzi i wspólnoty.

Budowanie relacji w oparciu o wartości religijne może być kluczem do zdrowia psychicznego młodzieży. Uczestnictwo w życiu parafii oraz regularny kontakt z duszpasterzami daje młodym ludziom przestrzeń do dzielenia się swoimi problemami oraz otrzymywania wsparcia emocjonalnego i duchowego. Kościół, w odróżnieniu od formalnych instytucji edukacyjnych, oferuje młodzieży wspólnotę opartą na miłości, akceptacji i przebaczeniu.

Boże Narodzenie w październiku

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: Rok formacyjny 2024/2025 ogłoszono rokiem bł. Karoliny Kózkówny

Problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy w szkole

Problemy psychiczne młodych: Opieka duszpasterska jako odpowiedź

Warto zadać pytanie, dlaczego tak wiele młodych osób decyduje się na rezygnację z lekcji religii w szkołach ponadpodstawowych. Proces ten może wynikać z wielu czynników, w tym z rosnącej presji społecznej i kulturowej, która marginalizuje religię i duchowość w życiu codziennym. Jednakże konsekwencje tej decyzji mogą być znaczące. Badania pokazują, że osoby aktywnie zaangażowane w życie religijne i duchowe mają lepsze samopoczucie psychiczne oraz większą odporność na stres.

Wieloletnie badania wskazują, że wiara i regularna praktyka religijna mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Osoby zaangażowane religijnie rzadziej cierpią na depresję i lęki, a także łatwiej radzą sobie z trudnymi emocjami. Przebywanie w otoczeniu wspólnoty, modlitwa i regularne uczestnictwo w sakramentach dają młodym ludziom poczucie sensu oraz wewnętrznej stabilności uważa Biskup Świdnicki Marek Mendyk:

 – Badania pokazują, że człowiek, który ma motywację nadprzyrodzoną, duchową, religijną, obojętnie czy jest katolikiem, czy niekatolikiem, czy pochodzi z innej religii, ale jeśli ma dobrze ukształtowanego ducha, to ma większą dyspozycyjność do tego, żeby być bardziej ofiarnym, dyspozycyjnym, bardziej kolegialnym. On chce więcej wiedzieć, chce głębiej coś rozumieć. To się przekłada naprawdę na codzienność – stwierdza Biskup Marek Mendyk.

 „Bóg mówi, Bóg daje, a my przyjmujemy” – te słowa o. Tomasza Maniury podczas forum młodzieżowego w Zembrzycach podkreślają, jak istotne jest zaufanie Bogu w trudnych momentach życia.

Problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy w szkole

Problemy psychiczne młodych: Rola religii w szkołach

Obecność religii w szkole pełni zatem ważną funkcję, która wykracza poza samą edukację. Lekcje religii mogą stać się okazją do rozmów o wartościach, sensie życia i radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi. Rezygnacja z tych zajęć przez młodzież oznacza rezygnację z ważnego wsparcia duchowego, które mogłoby pomóc w radzeniu sobie z rosnącymi wyzwaniami psychicznymi.

Kościół katolicki i duszpasterze młodzieżowi w Polsce alarmują, że duchowa opieka nad młodym pokoleniem jest dziś bardziej potrzebna niż kiedykolwiek. Kryzys psychiczny młodzieży i nasilające się problemy emocjonalne są poważnym zagrożeniem dla przyszłości naszego społeczeństwa. Intensywna opieka duchowa, wspieranie wartości chrześcijańskich oraz lekcje religii w szkołach mogą odegrać kluczową rolę w rozwiązaniu tego problemu. Duchowość, wspólnota i wiara są narzędziami, które mogą pomóc młodym ludziom w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego świata.

Tymczasem religia jest „wypychana ze szkół” nie tylko przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale także przez samorządy, które zmuszają dyrektorów by sytuowali katechezę w szkole na zerowej lekcji (o godz. 7.00) lub na ostatniej, czyli często o 15.00 lub nawet 16. W jednym z warszawskich liceów lekcje religii były umieszczone w planie jednej z klas jako 8 i 9 lekcja w piątek. Uczniowie tego dnia przychodzili do szkoły na ośmą, a wolny weekend mieli zacząc dopiero po 17.00. 

Problem dostrzega od dawna Biskup Świdnicki Marek Mendyk: – Proszę pamiętać, że świat niesie też swoje obciążenia, młodzi ludzie też żyją w tym świecie. I jeżeli jest coś lekceważone, prowadzone do zniechęcenia, nawet jakiegoś zohydzenia, przepraszam za takie słowo, chociaż go bardzo nie lubię, to wszystko ma jakieś potem swoje skutki. Jeśli w dodatku szkoła jest źle zorganizowana i od razu planuje, że będzie pierwsza lekcja religii o godzinie 7 rano, a potem następna na 8 czy 9 nawet godzinie lekcyjnej, niech to nas nie dziwi, że młodzi ludzie nie chcą chodzić na religię. Oni są bardzo praktyczni. Wolą godzinę później przyjechać do szkoły i godzinę wcześniej z tej szkoły wyjechać – stwierdza Biskup Marek Mendyk.

Niestety cenę za ośmieszanie, zohydzanie religii, wyrzucanie katechezy ze szkoły i drwiący stosunek tzw. popkultury do Boga płaci sama młodzież, doświadczając coraz poważniejszych problemów psychicznych. 



Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia - wyjaśnia Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Obejrzyj całą rozmowę!

wAkcji24.pl | Kultura | MNS, źródło: Komisja Episkopatu Polski, Raport kampanii „POLećmy ze wsparciem”, Salon24.pl  | Fot:  Felipe Vallin  | 29.10.2024

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.