Błogosławiona rodzina Ulmów: Uroczystości rocznicy beatyfikacji rodziny Ulmów odbędą się 8 września przy stadionie sportowym w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Dokładnie rok temu papież Franciszek włączył do grona błogosławionych dziewięcioosobową rodzinę Ulmów, zamordowaną w 1944 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.

Historia rodziny Ulmów – świętość i odwaga w małżeństwie i rodzinie

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa. Prowadzili gospodarstwo. Józef zajmował się uprawą warzyw i owoców, pszczelarstwem i hodowlą. Jego pasją była fotografia. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Ich gospodarstwo znajdowało się z dala od innych mieszkańców Markowej. W powiecie mieszkało około 1000 Żydów.

W pierwszej połowie 1942 r. większość z nich została wywieziona i zamordowana w ośrodku zagłady w Bełżcu, bądź rozstrzelana na miejscu. Od lipca trwało “polowanie” na Żydów, którzy szukali schronienia w lasach. Józef pomagał jednej z rodzin przy konstruowaniu kryjówki. Ludność żydowska szukała także schronienia w domach mieszkańców okolicznych wsi.  Jesienią 1942 r. do domu Józefa i Wiktorii Ulmów przyszła żydowska rodzina Goldmanów z Łańcuta: Saul Goldman, który przed wojną był znanym w okolicy handlarzem bydła, i jego czterej synowie. Ulmowie udzielili im schronienia na poddaszu. Wkrótce do ukrywających się dołączyły także dwie córki oraz wnuczka Chaima Goldmana z córką i Genia Grünfeld. 

Na poddaszu w domu Ulmów osiem osób żyło przez ponad rok. Mężczyźni pomagali przy takich pracach jak garbowanie skór, piłowanie desek, rąbanie drwa na opał. 24 marca 1944 r., przed świtem przyjechali do Markowej niemieccy żandarmi wraz z granatową policją z Łańcuta. Byli dobrze poinformowani, mając jasno określony cel.  Na poddaszu domu rodziny Ulmów znaleźli ukrywających się Żydów, których bez wahania rozstrzelali. Następnie rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Świadkowie wspominali, że kiedy po zamordowaniu rodziny przekładano ciała do trumien, okazało się, że kobieta była w trakcie porodu. Rozstrzelano także ich sześcioro dzieci. 

Na rozkaz Niemców ciała ofiar zakopali mieszkańcy wsi. Jeden z braci Józefa, Władysław Ulma, zapisał: W tydzień po tym wypadku ciała pomordowanej brata rodziny powkładaliśmy do trumien i wywieźliśmy na cmentarz. Ciała Żydów zabrała ekipa żydowska po wyzwoleniu. 

13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 roku otwarto w Markowej Muzeum ich imienia, które jest poświęcone wszystkim Polakom ratujących Żydów w czasie Zagłady. Decyzją prezydenta Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest obchodzony 24 marca, w rocznicę tragicznych wydarzeń z Markowej. 

rodzina Ulmów

Dzieci Wiktorii i Józefa Ulmów (ze zbiorów Mateusza Szpytmy)/ IPN

Uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów 10 września 2023 r. 

10 września 2023 r. w Markowej w województwie podkarpackim odbyły się uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów. Liturgii, którą celebrowało blisko 1000 kapłanów i 80 biskupów oraz kardynałów, przewodniczył wysłannik papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Według szacunków organizatorów we mszy świętej uczestniczyło ponad 37 tys. wiernych, m.in. z Polski, Litwy, Ukrainy i USA. Biografia rodziny Ulmów została odczytana przez postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Witolda Burdę, następnie kard. Marcello Semeraro wygłosił w języku łacińskim list apostolski zawierający formułę beatyfikacyjną. Bp Stanisław Jamrożek (pomocniczy biskup przemyski) odczytał polskie tłumaczenie dokumentu. 

Za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem błogosławionych. – napisał papież Franciszek.

Papież dodał, że coroczne wspomnienie rodziny Ulmów będzie obchodzone 7 lipca “w miejscach i w sposób określony przez prawo”.

Po wygłoszeniu formuły beatyfikacyjnej został odsłonięty wizerunek rodziny Ulmów. Następnie do prezbiterium w asyście krewnych Ulmów wprowadzono relikwie błogosławionych. Z uczestnikami mszy beatyfikacyjnej połączył się papież Franciszek, który apelował, aby rodzina Ulmów była dla wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra:

Dzisiaj w Markowej w Polsce zostali beatyfikowani męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci. Cała rodzina została zgładzona przez nazistów 24 marca 1944 roku za udzielenie schronienia Żydom, którzy byli prześladowani.(…) Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną. Ta polska rodzina, która była promieniem światła w mrokach II wojny światowej, niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra, w służbie potrzebującym.

W liturgii beatyfikacyjnej wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda. Prezydent podziękował papieżowi Franciszkowi „za wyniesienie na ołtarze do grona błogosławionych polskiej rodziny, rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z ich dziećmi, w tym nienarodzonym najmłodszym dziecięciem, które w chwili tamtej dramatycznej 24 marca 1944 roku było jeszcze w łonie matki”.

Prezydent Andrzej Duda powiedział także: 

Jako prezydent Rzeczypospolitej dziękuję, że w tym niezwykłym akcie beatyfikacji całej rodziny – z podkreśleniem, iż beatyfikacja ta obejmuje właśnie wszystkich jej członków, nie tylko rodziców, dojrzałych przecież i dorosłych, w pełni odpowiedzialnych także za rodzinę, ale także i dzieci, również i te najmłodsze, włącznie z tym jeszcze nienarodzonym – następuje potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny jako jednostki, a zarazem komórki społecznej, która jest razem, która stanowi jedno i która współdecyduje o swoim losie i o tym, jaka jest.

Rodzina Ulmów pomogła swoim żydowskim współobywatelom, mimo że mieli pełną świadomość, iż grozi im za to śmierć – podkreślił prezydent. – Cześć i chwała bohaterskiej rodzinie Ulmów i wszystkim, którzy zginęli, pomagając swoim sąsiadom narodowości żydowskiej w czasie II wojny światowej!”.

Obchody 1. rocznicy beatyfikacji rodziny Ulmów

rodzina Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie (ze zbiorów Mateusza Szpytmy)/ IPN

W niedzielę, 8 września odbędą się uroczystości dziękczynne z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji błogosławionej Rodziny Ulmów. Wydarzenie odbędzie się w Markowej, przy stadionie sportowym, gdzie miała miejsce beatyfikacja.Uroczystości rozpoczną się o godz. 15:00 Mszą św., po której o godz. 16:30 wystąpi Grupa Muzyczno-Wokalna „Rozpaleni Duchem” z Sanoka, a o godz. 18:30 Chór i Orkiestra Kameralna „Nicolaus”. W programie przewidziano także liczne atrakcje dla dzieci.

Metropolita przemyski abp Adam Szal podkreślił:

We wrześniu, Archidiecezja Przemyska, a wraz z nią, jak ufam, Kościół w Polsce, będzie przeżywać ważne wydarzenie wiary, jakim będzie celebrowanie rocznicy beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga Dzieci.

Hierarcha dodał:

Odczytujemy to wydarzenie w kluczu Bożej Opatrzności i znaków czasu, jakie Bóg w swojej łaskawości pozostawia naszemu pokoleniu jako dar i zadanie. Wierzymy bowiem, że również w dzisiejszych czasach możemy i powinniśmy być apostołami heroicznych postaw chrześcijańskich, kształtowanych mocą nauki płynącej z Ewangelii.

Metropolita zalecił, aby kazania w tym dniu dotyczyły „promocji wartości życia małżeńskiego i rodzinnego; ochrony życia ludzkiego; poruszały temat codziennej modlitwy w rodzinie i wychowania chrześcijańskiego”.

Beatyfikacja rodziny Ulmów – 10 września 2023 [etiuda edukacyjna]

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska |fot. IPN/ BP KEP

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie,...