Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pochwalił się w mediach społecznościowych zdjęciem swojej córki rozpoczynającej naukę w szkole. Mimochodem wspomniał, że do szkoły katolickiej nie została przyjęta. Od tego momentu w mediach rozpętała się burza wokół szkoły i samego Szymona Hołowni.

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Córka Marszałka Sejmu nie została przyjęta

Burza wokół Społecznej Szkoły Podstawowej im. św. Rodziny w Otwocku

Medialna burza rozpętała się po tym, jak szkoła katolicka im. Świętej Rodziny w Otwocku odmówiła przyjęła córki marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Poinformował o tym sam polityk, kiedy w mediach społecznościowych zamieścił zdjęcie dziecka siedzącego w klasie. Zapytany przez jednego z komentujących, dlaczego jego dziecko nie trafiło do szkoły katolickiej odparł, że próbował, ale nie została przyjęta. „Jak nam wytłumaczono – ze względu na mnie” – napisał marszałek.

Choć Marszałek Hołownia nie wskazał w swoim wpisie szkoły do której aplikowała jego córka a sam wpis został przez niego skasowany, od tego momentu sprawą edukacji dziecka polityka zajęły się media. Szybko pojawiło się wskazanie, która szkoła miała, według jednych odwagę, a według innych czelność, odmówić przyjęcia córki lidera Polski 2050. Opinie w tej sprawie są podzielone, jednak do „obrony” rodziny Szymona Hołowni przystąpiła sama minister edukacji Barbara Nowacka, co powinno budzić poważne zaniepokojenie.

„Niedopuszczalne jest piętnowanie jakiegokolwiek dziecka za jakiekolwiek poglądy jego rodziców. To jest krzywdzenie dziecka i jestem tym bardziej zdumiona, że szkoła niepubliczna, ale przede wszystkim katolicka w ten sposób napiętnuje dziecko” – napisała minister edukacji.

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Córka Marszałka Sejmu nie została przyjęta

Szkoła im. św. Rodziny w Otwocku wydaje oświadczenie

Po słowach minister Nowackiej oraz medialnej burzy, szkoła zdecydowała się zabrać głos w sprawie. Na stronie szkoły czytamy: 

 

Szanowni Państwo,

W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi na temat wyników rekrutacji do naszej szkoły publikujemy oświadczenie. Jednocześnie apelujemy do mediów oraz wszystkich ludzi dobrej woli o niewikłanie nas i naszych uczniów w żadną stronę politycznego konfliktu, żadne medialne doniesienia, a także konteksty. Prosimy o pochylenie się nad dobrem dzieci uczących się w placówce.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA PONIŻEJ:

Otwock, 4 września 2024 r.

OŚWIADCZENIE

Funkcjonujemy jako niepubliczna placówka systemu oświaty, która ma zagwarantowane prawo kierować się własnymi zasadami nawiązywania relacji z rodzicami i ich dziećmi. W przeciwieństwie do szkół publicznych, nie gwarantujemy powszechnej dostępności miejsc dla kandydatów. Rekrutacja jest procesem, obejmuje dialog z rodzicami oraz spotkanie z dziećmi, zaś przesłanki decyzji w tym zakresie wynikają ze statutu szkoły oraz oceny, czy jesteśmy w stanie przedstawić odpowiednią ofertę edukacyjno-wychowawczą dla konkretnego ucznia, za którą możemy wziąć odpowiedzialność. O decyzji rekrutacyjnej i jej motywach informowani są wyłącznie rodzice. 

Wyrażamy niepokój, że wywołane obecną sytuacją zainteresowanie medialne naszą placówką może odebrać dzieciom poczucie bezpieczeństwa i komfortu, które są dla nas kluczowe.

Katarzyna Pielak
Dyrektor

ks. Sebastian Sobkowiak MSF
Wicedyrektor

 

 

Piotr Janowicz Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Córka Marszałka Sejmu nie została przyjęta

Szkoły katolickie potrzebują poszanowania ich autonomii

Zamieszanie wokół Marszałka Sejmu Szymona Hołowni i szkoły katolickiej w Otwocku stało się przyczynkiem do ataków na szkoły katolickie w ogóle. Do jego wykreowania przyczynił się sam marszałek Hołownia (chcący lub niechcący) oraz minister Barbara Nowacka. W mediach społecznościowych możemy znaleźć brutalne komentarze pod adresem szkolnictwa katolickiego i Kościoła Katolickiego w ogóle. Wiele osób uznaje, że szkoły katolickie nie prawa odmówić nikomu przyjęcia, co nie jest zgodne z prawdą.

„Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski” – czytamy na stronie rsk.org.pl. „Rada Szkół Katolickich została powołana do życia w 1994 roku przez 269 Konferencję Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne” – informuje strona Rady Szkół Katolickich. Warto jednak wyjaśnić, że nie każda szkoła deklarująca się jako katolicka rzeczywiście jest uznaną za katolicką dekretem diecezjalnego biskupa!

Oficjalnych szkół katolickich w Polsce jest około 500. Krajowym asystentem szkół katolickich z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest Biskup Świdnicki Marek Mendyk. Rada Szkół Katolickich od dłuższego czasu odnotowuje próby zmieniania charakteru szkół katolickich – do tej pory przede wszystkim oddolne. To m. in. powtarzające się zjawisko decyzji rodziców o wypisaniu dziecka z lekcji religii. W szkole publicznej – możliwe, natomiast z punktu widzenia idei szkoły katolickiej całkowicie niedopuszczalne. 

Fundamentem funkcjonowania szkół katolickich jest uznanie przez państwo zasady ich autonomii. Szkoły katolickie powinny gwarantować rodzicom wychowanie ich dzieci w duchu katolickim. Zatem z jednej strony umożliwiać codzienne praktyki religijne, stały kontakt z kapłanem czy wspólną modlitwę. Z drugiej blokować dostęp do szkoły ideologiom niezgodnym a nawet wrogim nauczaniu Kościoła Katolickiego. Rodzice uczniów szkoły katolickiej nie powinni martwić się o to, że ich dzieci na lekcjach dowiedzą się np., że „aborcja jest ok” a „eutanazja to kwestia wolnej woli człowieka”. Niestety w wielu krajach Zachodu stosuje się różnego rodzaju środki prawne i administracyjne, żeby ograniczać autonomię szkół wyznaniowych i wprowadzać do nich m. in. edukacją seksualną czy tzw. polityczną poprawność.

 

Karol Gnat Zrujnowani Odbudowani

Katolicki program „Zrujnowani Odbudowani” znika z TVP. Karol Gnat: Każdego tygodnia oglądało nas pół miliona widzów [TYLKO U NAS – ROZMOWA, KOMENTARZ]

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Córka Marszałka Sejmu nie została przyjęta

Komentarze: Miłosz Manasterski, ks. Janusz Chyła, Jakub Jałowiczor

 

– W przypadku szkół katolickich ich fundamentem jest założenie, że szkoła i rodzice zgodnie wychowują dzieci w duchu religijnym, bez kwestionowania fundamentowalnych wartości chrześcijańskich – komentował sprawę dla Telewizji Republika Miłosz Manasterski. – Szymon Hołownia był popularnym publicystą katolickim i rekolekcjonistą. Jednak dzisiaj jego partia tworzy rząd, który ogranicza religię w szkole, zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego, wprowadza „tylnymi drzwiami” powszechny dostęp do aborcji i trzyma w więzieniu księdza katolickiego ponad pół roku bez rozprawy! – komentował Manasterski.

Komentator wyraził obawę, że przypadek córki Marszałka Sejmu może stać się pretekstem do utrudniania funkcjonowania szkołom katolickim w Polsce. To praktyka wielu rządów znana m. in. z Wielkiej Brytanii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych. W Polsce obowiązuje konkordat będący umową międzynarodową, ale ze strony rządzących nie ma woli jego szanowania.

Sprawę szkoły w Otwocku komentował również ks. Janusz Chyła: „Awantura medialna, która trwa wokół tematu czy szkoła katolicka musi przyjmować wszystkich chętnych, zatacza coraz szersze kręgi. Więc przypominam: – ma prawo działać w oparciu o własne zasady; nie jest dyskryminacją, że (z różnych względów), nie przyjmuje wszystkich dzieci; musi dbać o bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczniów. A na marginesie: gdzie tu logika, by najpierw wywalać religię ze szkół, wprowadzać aborcję, a potem domagać się wychowania dziecka w katolickiej szkole?” – napisał w mediach społecznościowych ks. Chyła.

Z kolei na portalu Opoka.org.pl Jakub Jałowiczor stwierdził: „Szkoła katolicka wychowuje podopiecznych po katolicku i może mieć obawy, że rodzice publicznie kwestionujący katolicki światopogląd będą sprawiać problemy. Nie wiadomo zresztą, czemu posyłają dziecko do placówki mającej w statucie zasady, którym się w swojej działalności sprzeciwiają. No cóż – religia ma być w kościele, krzyże trzeba zdjąć, a reformy minister Barbary Nowackiej są świetne, ale własne dziecko lepiej posłać do szkoły katolickiej. Jest tym jakaś ironia. A może po prostu resztka zdrowego rozsądku ” – stwierda Jałowiczor.

 

 

wAkcji24.pl |Wiara | KJJ żródło: TV Republika, Niedziela, Opoka | Fot. Szkoła im. św. Rodziny w Otwocku | 5.09.2024

Dziesięć Przykazań w każdej szkole. Niestety nie w Polsce

Dziesięć Przykazań w szkole. 21 czerwca 2025 roku gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał nową ustawę, która nakłada obowiązek wywieszania Dziesięciu Przykazań w każdej klasie szkół publicznych na terenie całego stanu. Zgodnie z treścią dokumentu, nowe przepisy wejdą...

Rząd wymodlił cud: Dziesiątki tysięcy aresztowanych gangsterów

Salwador: Rząd wymodlił cud – Prezydent Naiyb Bukulele skutecznie walczy z gangami przestępów razem z ministrami prosząc o wsparcie Boga.

Papież spotkał się z Jezusem! Aktorzy z „The Chosen” rozmawiali z Leonem XIV

Jonathan Roumie, aktor wcielający się w Jezusa w popularnym na całym świecie serialu The Chosen, miał zaszczyt osobiście powitać papieża Leona XIV podczas zakończenia środowej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra. W imieniu całej ekipy produkcyjnej wręczył...

Religia w szkole. Sukces zbiórki podpisów: ponad pół miliona osób wsparło nauczanie w szkole prawdziwych wartości

Religia w szkole. Społeczeństwo stoi za wartościami. Ponad 500 tysięcy podpisów zostało zebranych w całej Polsce pod obywatelskim projektem „Religia lub etyka w szkole”. 26 czerwca wszystkie podpisy trafiły do Sejmu. Jak podkreślają inicjatorzy, to wyraźny sygnał, że...

Walim: Zabytkowy kościół potrzebuje renowacji

Zabytkowy kościół w miejscowości Glinno, położonej w gminie Walim, pilnie potrzebuje renowacji. Prace konserwatorskie są konieczne nie tylko na dachu, ale również na elewacji świątyni. Powiat wałbrzyski zdecydował się wesprzeć remont dachu kwotą 20 tysięcy złotych,...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 6/2025: Młodzi konserwatyści, Eurowizja i wilk w owczej skórze

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji”  numer 6/2025 (czerwiec 2025) już jest. dostępny! Nowe wydanie poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski. Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy...

Sponsorzy korporacyjni wycofują się ze wsparcia dla festiwali Pride LGBT+

W tym roku wiele znanych firm ogranicza lub całkowicie wycofuje się ze sponsoringu wydarzeń Pride LGBT+. Organizacje LGBTQ+ w całych Stanach Zjednoczonych mierzą się z deficytem finansowym i zmuszone są do zmian w programach oraz poszukiwania alternatywnych źródeł...

Jakiego chcesz mieć króla? „Dom Dawida” – serial Amazon Prime [recenzja]

„Dom Dawida” (ang. House of David) to ośmioodcinkowy serial Prime Video, który zadebiutował 27 lutego 2025 roku. Za produkcję odpowiadają Jon Erwin i Jon Gunn, znani z filmów o tematyce chrześcijańskiej. Serial opowiada historię biblijnego Dawida – od pasterza do...

Eutanazja nie będzie legalna w stanie Ilnois. Kościół skutecznie walczy o ochronę życia

Eutanazja będzie nielegalna? Projekt ustawy legalizującej wspomagane przez lekarzy samobójstwo nie trafił pod głosowanie Senatu Illinois przed zakończeniem tegorocznej sesji legislacyjnej 1 czerwca. Choć wcześniej zdobył poparcie w Izbie Reprezentantów, ostatecznie...

Związki partnerskie? Młode pokolenie ich nie chce

Związki partnerskie to coś, na co czekają młodzi i “postępowi”? Już niekoniecznie. Jednym z wielu sygnałów, że młode pokolenie w Polsce staje się konserwatywne są sondaże opinii publicznej wokół związków partnerskich, czyli nieformalnych i niesakramentalnych...

Tęczowe flagi zakazane. Koniec eksponowania symboli LGBT na budynkach publicznych na Węgrzech

Węgierski rząd podejmuje kolejne kroki w celu ochrony przestrzeni publicznej i dzieci przed ideologią LGBT. Po przyjęciu nowego rozporządzenia zakazującego eksponowania symboli związanych z ruchem LGBT na budynkach publicznych, władze w Budapeszcie odmówiły również...

XIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin „Rodzina górą!” — siła wspólnoty w sercu Tatr

W dniach 6–8 czerwca 2025 roku malownicze Zakopane stanie się centrum życia rodzinnego w Polsce. Wszystko za sprawą XIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, organizowanego przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” pod hasłem „Rodzina górą!”. To wydarzenie nie tylko...

„Obława Augustowska w oczach świadka”. Dr Teresa Kaczorowska bada kim był ks. Stanisław Wysocki

Rok 2025 to 80. rocznica Obławy Augustowskiej – największej zbrodni komunistycznej dokonanej na terenie Polski po zakończeniu II wojny światowej i klęsce hitlerowskich Niemiec. Tragiczne wydarzenia z lipca 1945 r., do dziś nie w pełni wyjaśnione, pozostają jednym z...

Jacek Malczewski „Rzeczywistość”. Najdroższy polski obraz ponownie na aukcji – Muzeum Narodowe go nie chce

Muzeum Narodowe nie kupi wybitnego obrazu Jacka Malczewskiego. Po niemal stuletniej nieobecności i burzliwej historii prawnej, arcydzieło Jacka Malczewskiego „Rzeczywistość” powraca na rynek sztuki. Obraz, który w 2022 roku osiągnął rekordową cenę 20,4 mln zł,...

Trybunał Konstytucyjny po stronie Kościoła: Religia wraca do średniej ocen

W historycznym orzeczeniu z 22 maja 2025 r. Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie uznał, że rozporządzenie Ministra Edukacji Barbary Nowackiej, które wykluczało ocenę z religii z średniej ocen uczniów, zostało wydane niezgodnie z Konstytucją, Konkordatem i ustawą o...

Miliony na fałszywe groby? Kościół oskarżony o współsprawstwo w ludobójstwie

W 2021 roku Kanada stanęła w obliczu głębokiego rozliczenia się ze swoją kolonialną przeszłością, gdy badania georadarowe (GPR) wykryły anomalie na obszarze wokół byłych szkół rezydencjalnych prowadzonych m. in. przez Kościół katolicki. Eksperci odczytywali te...

Karolina Południowa: Planned Parenthood przegrywa w Sądzie Najwyższym w sprawie aborcji

Karolina Południowa ponownie znalazła się w centrum debaty na temat aborcji, po tym jak jej Sąd Najwyższy jednogłośnie podtrzymał obowiązywanie jednej z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w USA. Decyzja ta utrzymuje w mocy zakaz przerywania ciąży po wykryciu...

Prezydium KEP: Edukacja zdrowotna zachęca dzieci i młodzież do odrzucenia swej kobiecości lub męskości

Prezydium KEP w związku z planowanym wprowadzeniem nowego przedmiotu szkolnego – Edukacji zdrowotnej – od 1 września 2025 roku, opublikowało list, w którym wyraża zdecydowany sprzeciw wobec proponowanych treści programowych. Biskupi ostrzegają, że nowy przedmiot nie...

Świat skręca w prawo. Majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski

Już jest majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” (5/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy, W tym...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...