Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanawia Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) dniem wolnym od pracy. Przepisy te wejdą w życie z początkiem 2025 roku. Decyzja wywołała szerokie dyskusje zarówno w sferze publicznej, jak i wśród przedstawicieli Kościoła Katolickiego.
Wolna Wigilia Bożego Narodzenia - czy to pułapka?
Prezydent Andrzej Duda: Wolna Wigilia Bożego Narodzenia - ustawa podpisana i odesłana do Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą Wigilię (24 grudnia) dniem wolnym od pracy, która wejdzie w życie 1 lutego 2025 roku. Jednocześnie prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, ze względu na wątpliwości dotyczące m.in. dyskryminacji pracowników handlu. Wątpliwości te wynikają z faktu, że ustawa przewiduje, iż trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe, co może wpływać na warunki pracy w sektorze handlu.
Skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego ma na celu zbadanie jej zgodności z konstytucją w tych aspektach. Przedstawiciele Kościoła Katolickiego wyrazili zrozumienie dla decyzji o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy, jednak wyrazili zastrzeżenia wobec handlowych niedziel poprzedzających święto.
Listy do świętego Mikołaja. Czy święty Mikołaj mieszka w Niemczech? [TYLKO U NAS]
Wolna Wigilia Bożego Narodzenia - czy to pułapka?
Wolna Wigilia: Luksus na który nas nie stać?
Wolna Wigilia to z pewnością wygoda dla większości Polaków obchodzących Święta Bożego Narodzenia. Jednak projekt przygotowany przez Lewicę niesie ze sobą pewne koszty. W pierwotny projekcie wraz z ustanowieniem 24 grudnia dniem wolnym od pracy szło wprowadzenie trzeciej niedzieli handlowej w grudniu. Rozwiązanie to oprotestowali związkowcy, krytyczne uwagi zgłaszali przedstawiciele Kościoła katolickiego.
Zgodnie z analizą resortu finansów wolna Wigilia, jako dodatkowy dzień wolny obniży stopę zatrudnienia w Polsce o 0,25 punktu procentowego, a liczba pracujących zmniejszy się o około 40 tysięcy. Ponieważ zatrudnienie spada (stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5 proc.) a koniunktura gospodarcza raczej się pogarsza niż poprawia, kolejny czynnik redukujący miejsca pracy powinien być przez nas traktowany dość poważnie.
Ekonomia św. Mikołaja. Czego powinniśmy się nauczyć od jednego z najpopularniejszych świętych? [TYLKO U NAS]
Wolna Wigilia Bożego Narodzenia - czy to pułapka?
Wolna Wigilia to spadek PKB?
Jak wylicza MF wolna Wigilia oznacza także spadek nominalnego PKB o 3,8 miliarda złotych, czyli 0,1% rocznego produktu krajowego brutto. W konsekwencji dochody budżetowe spadną o 2,3 miliarda złotych. To jeszcze nie katastrofa o ile uda się utrzymać wzrost PKB w Polsce w kolejnych latach. W przeciwnym razie Wolna Wigilia będzie czynnikiem wzmacniającym recesję.
Wiceminister finansów Jurand Drop, odpowiadając na interpelację poselską, zauważył, że choć w praktyce Wigilia już teraz często bywa dniem mniej efektywnym. Dla niektórych wolna Wigilia już dzisiaj jest faktem – wiele osób korzysta z urlopów lub pracuje krócej – to formalne uczynienie tego dnia wolnym od pracy dodatkowo obniży podaż pracy.
– „W przeciętnym roku mamy około 220 realnych dni roboczych po uwzględnieniu urlopów i zwolnień lekarskich. Ustanowienie Wigilii dniem wolnym zmniejszy tę liczbę, co wpłynie na wydajność gospodarki” – wyjaśnił Drop.
Instytut Biznesu – Boże Narodzenie w badaniach: „Tradycyjna rodzina to stabilność finansowa”
Wolna Wigilia Bożego Narodzenia - czy to pułapka?
Wolna Wigilia: Minister Finansów - to złe rozwiązanie
Pod koniec listopada minister finansów Andrzej Domański nazwał wprowadzenie wolnej Wigilii „złym rozwiązaniem”. Przypomniał, że dodatkowy dzień wolny kosztuje państwo 2,3 miliarda złotych, a całą gospodarkę aż 4 miliardy złotych. Z drugiej strony efektywność pracy w Wigilię jest niewielka. W wielu przedsiębiorstwach organizowane są przedświąteczne spotkania a pracownicy są zwalniani wcześniej z pracy.
Wolna Wigilia Bożego Narodzenia z pewnością odbije się na sytuacji finansowej organizacji, które działają w trybie pracy ciągłej, jak choćby służby, pracownicy transportu czy opieki medycznej. Oni i tak będą musieli przyjść do pracy, natomiast ich pracodawca będzie zobowiązany do zwrócenia im za pracę podczas Wigilii dni wolnych lub dodatkowego wynagrodzenia.
Katolicka tradycja Wigilii zachęca do refleksji nad wartością rodziny i wspólnoty, ale co jeśli jej świętowanie będzie oznaczać straty dla całego społeczeństwa? Odpowiedzialność za dobro wspólne wymaga wyważenia interesów duchowych i materialnych. Jeśli więc istnieje ryzyko, że nasza wygoda spowoduje utratę pracy przez kogoś innego, może lepiej pozostać przy obecnych rozwiązaniach?
Boże Narodzenie to koszmar? Powstał poradnik jak przetrwać święta z konserwatywną rodziną
Wolna Wigilia Bożego Narodzenia - czy to pułapka?
Wolna Wigilia: Katolicy wyjdą jak Zabłocki na mydle?
Również fakt, że projekt został zgłoszony przez środowisko jawnie antyklerykalne powinien także budzić ostrożność wobec tego pomysłu. Intencja Lewicy nie jest jasna, wszak partia ta jednocześnie wspiera takie działania jak ograniczanie obecności katechezy w szkole. Skąd teraz nagle szacunek dla katolików?
Pojawiają się sugestie, że choć politycy mówią o obowiązkach kobiet w związku z tradycyjnymi obchodami Wigilii, w praktyce chodzi o interes tych, którzy w okolicy świąt wyjeżdżają na urlopy. Wolna Wigilia w tym przypadku ułatwia zblokowanie dni wolnych (Wigilia, Boże Narodzenie, Nowy Rok i Trzech Króli), które pozwala na dłuższy wyjazd z wykorzystaniem zaledwie 3-4 dni urlopu.
Wolna Wigilia może nas również kosztować inne zmiany w kalendarzu. Już pojawiają się dyskusje jakie święto kościelne wzmian uczynić dniem roboczym. Może się więc okazać, że katolicy na wolnej Wigilii wyjdą jak Zabłocki na mydle.
wAkcji24.pl | Ekonomia | JSW, w-Akcji | Żródło: Kancelaria Prezydenta RP | 29.12.2024