Pielgrzymka rowerowa: Sierpień to miesiąc, w którym tysiące pielgrzymów wyruszają na drogi, by modlić się i dziękować za otrzymane łaski. Tym razem, 24 sierpnia, wszystkich miłośników dwóch kółek zapraszamy na wyjątkową pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. 

Pielgrzymka rowerowa – informacje organizacyjne

Pielgrzymka rowerowa wyruszy o godzinie 9:00 sprzed pomnika św. Jana Pawła II przy katedrze w Świdnicy. Trasa do Sulistrowiczek wynosi 18 kilometrów i wiedzie przez malownicze okolice, które o tej porze roku zachwycają swoim pięknem. Na miejscu, około godziny 11:00, odbędzie się uroczysta Msza Święta w Sanktuarium.

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach

Sulistrowiczki sanktuarium Najswietszej Maryi Panny Dobrej Rady Aw58MW

Źródło: wikipedia.pl

Sulistrowiczki, położone u stóp masywu Ślęży, w otoczeniu lasów i pagórków, stanowią idealne miejsce na duchową refleksję i modlitwę. Sama trasa pielgrzymki jest nie tylko okazją do podziwiania uroków natury, ale także do zadumy nad własnym życiem i złożenia intencji u stóp Matki Bożej. 

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach zostało zaprojektowane na planie siedmiokąta foremnego i wykonane z drewna świerkowego, z granitową podmurówką, według projektu architekta Jerzego Wojnarowicza. Dach świątyni ma unikalną konstrukcję w kształcie siedmioramiennej gwiazdy, co symbolizuje siedem darów Ducha Świętego. Ta symbolika znajduje również odzwierciedlenie w witrażach autorstwa Marii Gostylii Pachuckiej, które przedstawiają gołębicę oraz wyjątkowe kwiaty z łąk w okolicy Sulistrowiczek.

Ołtarz główny wykonany jest z granitu i zawiera relikwie z kamieniem pochodzącym z Wieczernika. Płyta ołtarzowa opiera się na rzeźbach dwóch niedźwiedzi, co nawiązuje do kultu dawnych pogańskich plemion, symbolizując siłę i potęgę Boga. Nastawa ołtarzowa z drewna lipowego przedstawia Różdżkę Jessego, czyli ród, z którego wywodzi się Maryja.

W prezbiterium znajdują się drewniane figury św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej. Na galerii otaczającej świątynię widoczny jest fryz rzeźbiarski ukazujący sceny ewangeliczne, takie jak błogosławienie dzieci przez Jezusa, Gody w Kanie Galilejskiej, 15 Tajemnic Różańca Świętego oraz herby Jana Pawła II, arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego i biskupa Józefa Pazdura.

Przed kościołem stoi marmurowa figura Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej, a przy oddalonym o około 50 metrów źródełku znajduje się kamienna figura Matki Bożej z Nazaretu, obie naturalnej wielkości. Obok kościoła znajduje się również Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej z dużą salą kominkową, który jest otwarty przez cały rok.

Matka Boża Dobrej Rady- niezastąpiona w trudnych momentach

Gdy Jezus został ukrzyżowany, chociaż w przyrodzie zapanował niepokój, serca tych, którzy Mu ufali, wypełnił głęboki pokój. Maryja, przepełniona wewnętrznym spokojem, przekazała ten pokój swoim najbliższym. Wiedziała, że ofiara Jezusa była niezbędna, i z pełnym zaufaniem poddała się woli Ojca i Syna.

Kult Matki Bożej Dobrej Rady jest nierozerwalnie związany z obrazem Maryi o tym samym tytule, znajdującym się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii, we Włoszech. Obraz, pochodzący z pierwszej połowy XV wieku, owiany jest niezwykłą historią. Gdy kończono budowę kościoła dla Matki Bożej w Genazzano, na jednej ze ścian nagle pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wieść o tym szybko się rozniosła. Kiedy do Genazzano przybyli dwaj pielgrzymi z Albanii, rozpoznali w obrazie Matkę Bożą Dobrej Rady z Szkodry, miejscowości w ich ojczyźnie.

Już w XV i XVI wieku obraz ten zyskał sławę dzięki licznym łaskom, jakie były z nim związane, co doprowadziło do jego koronacji w 1682 roku za zgodą papieża Innocentego XI. Do popularyzacji kultu Matki Bożej Dobrej Rady przyczynił się o. Andrzej Bacci, augustianin, który w czasie ciężkiej choroby obiecał, że jeśli Maryja go uzdrowi, poświęci się rozpowszechnianiu kopii tego obrazu. Słowa dotrzymał, co zaowocowało tym, że prawie 70 tysięcy kopii obrazu trafiło na cały świat. W XVIII wieku kapituła generalna Zakonu Augustianów podjęła decyzję o jeszcze większym szerzeniu tego kultu.

Matka Boża Dobrej Rady jest szczególną orędowniczką, zwłaszcza w momentach, gdy stoimy przed trudnymi decyzjami. Wzywając Jej pomocy, uznajemy, że może wyprosić dla nas dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach niepewności i podejmowania ważnych życiowych wyborów, Jej wstawiennictwo może być dla nas wsparciem. Jak mówił św. Bernard z Clairvaux: „W wątpliwościach myśl o Maryi, wzywaj Maryi! Jeśli bowiem o niej myślisz, nigdy nie zejdziesz na manowce.”

Pielgrzymka rowerowa jest właśnie dla Ciebie!

Letnia, piękna pogoda zachęca do aktywności fizycznej, a dlaczego by nie połączyć jej z duchowym wzbogaceniem? Pielgrzymowanie to czas wysiłku, ale i duchowej odnowy. Trud włożony w każdy przejechany kilometr z intencją w sercu ma głębszy sens, gdy kończy się przed ołtarzem w sanktuarium. To moment, w którym możemy złożyć swoje troski, radości i prośby u stóp Matki Bożej Dobrej Rady. Pielgrzymka rowerowa do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach jest w intencji osób uzależnionych i ich bliskich. To szczególna intencja powiązana jest z sierpniem jako miesiącem trzeźwości. Podczas pielgrzymki rowerowej wesprzyjmy modlitwą osoby zmagające się z nałogiem. Modlitwa i trud pielgrzymowania mają niezwykłą moc. 

Rowerzyści – zapraszamy na pielgrzymkę! To doskonała okazja, aby połączyć pasję do jazdy na rowerze z głębokim przeżyciem duchowym. Przeżyjmy wspólnie ten czas, łącząc radość z wysiłku fizycznego z duchowym wzbogaceniem. Pamiętajcie – każdy kilometr ma znaczenie, gdy niesiecie ze sobą swoje intencje do Matki Bożej!

CZYTAJ WIĘCEJ: Miesiąc trzeźwości: Historia krucjaty trzeźwości Prymasa Stefana Wyszyńskiego

wAkcji24.pl | Podróże | Maria Nicińska | 21.08.2024

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.