Ceny ropy naftowej w ostatnim czasie to prawdziwa huśtawka. Analitycy ekonomicznie komentują obecną sytuację cen w 2024 roku i przewiduje co może się wydarzyć w przyszłości.

Skoki ceny ropy naftowej

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny ropy naftowej były na w bardzo dużej dynamice wzrostów i spadków, osiągając ponad 90 dolarów za baryłkę na początku kwietnia 2024 roku, tylko po to, by mocno spaść w maju. Taka zmienność cen ma ogromne znaczenie dla globalnych rynków i gospodarek, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego spotkania OPEC+ (akronim od angielskiej nazwy Organization of the Petroleum Exporting Countries – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, w skałd której wchodzą  państwa wydobywające ropę naftową. Celem działalności jest ujednolicenie polityki dotyczącej wydobycia oraz wpływanie na poziom cen tego surowca energetycznego) i działań Systemu Rezerwy Federalnej (ang. FED – Federal Reserve System) Stanów Zjednoczonych Ameryki).

Ceny ropy naftowej: 22.000.000 baryłek dziennie powyżej 80 dolarów

Zbliżające się spotkanie OPEC+ w dniu 1 czerwca 2024 roku prawdopodobnie nie przyniesie większych zaskoczeń. Eksperci Allianz Trade przewidują utrzymanie obecnych ograniczeń podaży. Grupa OPEC+ prawdopodobnie przedłuży swoje cięcia wydobycia 22.000.000 baryłek dziennie (bpd), aby utrzymać ceny powyżej poziomu 80 dolarów za baryłkę. Mimo że wydobicie w państwach nie zrzeszonych w organizacji OPEC rekompensuje te ograniczenia. Wydobycie w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest rekordowo wysokie, co utrzymuje wzrost cen w ryzach.

Wpływ geopolityki na ceny ropy naftowej

Geopolityczne napięcia mają również znaczący wpływ na ceny ropy. Na początku kwietnia 2024 roku cena ropy Brent przekroczyła 90 dolarów za baryłkę, z powodu rosnących napięć między Islamską Republiką Iranu a Państwem Izrael. Takie ryzyko geopolityczne zakłóca łańcuchy dostaw i powoduje niepewność co do przyszłych dostaw. Choć te wpływy mogą być krótkotrwałe, ich skutki są odczuwalne na całym świecie.

Wzrost stóp procentowych w USA ryzykiem dla ceny ropy naftowej

Od początku kwietnia 2024 roku ceny ropy naftowej spadły do około 82 dolarów za baryłkę, głównie z powodu globalnego popytu oraz obaw o wyższe stopy procentowe FED. Wysokie stopy procentowe mogą zmniejszyć popyt w Stanach Zjednoczonych Ameryki i na świecie oraz wzmocnić dolara amerykańskiego, co wpłynie na wzrost cen ropy.

Allianz Trade prognozuje ceny ropy naftowej

Ekonomiści Allianz Trade prognozują, że ceny ropy naftowej wyniosą średnio 84 dolary za baryłkę w 2024 roku i nieco się umocnią do średnio 81 dolarów za baryłkę w 2025 roku. Mimo że na rynku istnieją zarówno „niedźwiedzie”, jak i „bycze sygnały”, oczekuje się, że podaż pozostanie na obecnym poziomie, a popyt będzie nadal spadać, zwłaszcza w Europie, choć wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Azji może pomóc utrzymać go na relatywnie wysokim poziomie.

Analiza Allianz Trade pokazuje, że zmienność cen ropy naftowej jest wynikiem wielu czynników, w tym działań OPEC+, napięć geopolitycznych i decyzji FED. Przygotowując się na przyszłe zmiany, warto monitorować te kluczowe wskaźniki, aby lepiej zrozumieć dynamikę rynku i jej wpływ na globalne gospodarki.

Instytut Biznesu: Ekonomista Juliusz Bolek wskazuje na niedoszacowanie ryzyk

Z większością ocen Allianz Trade zgadza się Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu, z zastrzeżeniem, że niewydartą nie wydarzą się jakieś nieprzewidywalne zdarzenia, a tych w ostatnich latach jest wiele. W tekście „Ceny paliw w długi czerwcowy weekend zaskakują. Ile kosztuje średnio benzyna, olej napędowy, LPG?” Jerzego Mosonia na portalu Strefa Biznesu, ekspert ujawnia, że „można nawet oczekiwać delikatnych spadków cen na stacjach paliwowych Polsce w najbliższych dniach, co jest dobrą wiadomością przed kolejnym długim weekendem.”

Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu jednak zwraca uwagę jeszcze na najbardziej negatywnym scenariusz dla konsumentów. „Może dojść do kumulacji trzech czynników: decyzji o dalszym ograniczaniu wydobycia ropy przez OPEC+, ożywienia gospodarczego w Chińskiej Republice Ludowej, spowodowanego znaczącym zasileniem gospodarki tego wielkiego mocarstwa środkami pochodzącymi z emisji długu oraz znacznym umocnieniem się dolara. Jednak największe szanse na zaistnienie ma tylko czynnik związany ze wzrostem gospodarki Chińskiej Republiki Ludowej.” – Wyjaśnia Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

 

wAkcji24.pl | Ekonomia | KMM źródło: AI, IB  | 30.05.2024

 

Melinda Gates – była żona Billa Gatesa, katoliczka, aktywnie wspiera ruch proaborcyjny?

Melinda Gates jest jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Jako współzałożycielka Fundacji Billa i Melindy Gatesów, przyczyniła się do zmiany życia milionów ludzi na całym świecie. Czy jako jedna z najbardziej wpływowych katoliczek na świecie przyczynia się do rozpowszechniania wartości chrześcijańskich?

Wróci handel w niedzielę? Co na to polscy biskupi?

wAkcji24.pl: Czy wraca handel w niedzielę? Trwa na ten temat debata w parlamencie. Co na to polscy biskupi? Jak oceniają obecne rozwiązania prawne i czy popierają całkowitą liberalizację handlu w niedzielę?

Raport: Polska najgorszym dla biznesu państwem na świecie?

Nowy TMF Global Complexity Index (GBCI) 2024 pokazuje kraje, w których łatwo i trudno prowadzić biznes. Na jakim miejscu jest Polska? Podstawy raportu TMF Global Complexity Index 2024 Autorzy raportu TMF Global Complexity Index 2024 przeanalizowali 79 regulacji...

Artyści apelują: potrzebna ochrona przed pazernymi międzynarodowymi koncernami

wAkcji24.pl: Artyści walczą o swoje prawa. „Twórczość ma wartość!” to hasło pod którym we wtorek, 11 czerwca 2024 r., odbyła się pod Sejmem Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie, pikieta organizowana przez Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Aktorzy, w tym także...

Instytut Biznesu: Blisko 600.000 przedsiębiorców przestało funkcjonować w Polsce, w 2023 roku

wAkcji24.pl: Instytut Biznesu informuje, że blisko 600.000 przedsiębiorców przestało funkcjonować w Polsce w 2023 roku. Jest to największy spadku liczby przedsiębiorstw w historii. Przestało funkcjonować ponad 220.000 przedsiębiorstw! Ponadto doszło do zawieszenia aż...