wAkcji24.pl | Opinie | Biskup Thomas John Paprocki, biskup Springfield (Illinois, USA): W ubiegłym miesiącu, 23 kwietnia 2024 r., prezydent USA Joe Biden wzmocnił swoje poparcie dla grzechu aborcji, wykonując znak krzyża podczas wiecu aborcyjnego w Tampie na Florydzie.

 

Biskup Thomas John Paprocki: Biden to katolik kafeteryjny

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie. W wywiadzie dla programu informacyjnego CB  „Face the Nation” w Wielkanoc tego roku, kardynał Wilton D. Gregory, arcybiskup Waszyngtonu, stwierdził, że prezydent USA Joe Biden jest katolikiem kafeteryjnym (wybiórczym), który – podobnie jak wielu katolików – wybiera sobie tylko niektóre aspekty wiary, ignorując lub nawet zaprzeczając innym. Wyjaśnił, że termin „katolik kafeteryjny” odnosi się do osób, które wybierają to, co jest atrakcyjne, a odrzucają to, co stanowi wyzwanie.

Po tym, jak prezydent Biden obiecał w swoim orędziu o stanie państwa w marcu 2024 roku, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić prawo Roe vs. Wade jako obowiązujące prawo, kardynał Gregory powiedział:

„Są rzeczy, zwłaszcza w kwestiach życia. Są rzeczy, które on ignoruje, problemy życia począwszy od jego początku, a kończące się naturalną śmiercią. Nie można wybierać selektywnie. Albo szanuje się życie we wszystkich jego wymiarach, albo trzeba ustąpić i powiedzieć: 'Nie jestem za życiem’.”

Całkowicie popieram kardynała Gregory’ego i zgadzam się z tym, co powiedział. Oczywiście istnieją granice, których katolik nie może przekroczyć bez popadania w herezję, apostazję lub schizmę.

Schizma, herezja, apostazja

Zgodnie z kanonem 751 Kodeksu Prawa Kanonicznego, herezją jest uporczywe zaprzeczanie lub wątpienie po przyjęciu chrztu w jakąkolwiek prawdę, którą należy przyjąć zgodnie z wiarą boską i katolicką.

Apostazja to całkowite odrzucenie wiary chrześcijańskiej.

Schizma to odmowa poddania się najwyższemu biskupowi lub wspólnoty z członkami Kościoła mu podległymi.

Osoba, która dopuszcza się herezji, nazywana jest heretykiem. Osoba, która apostazuje od wiary, nazywana jest apostatą. Osoba winna schizmy nazywana jest schizmatykiem.

Automatyczna ekskomunika

Zgodnie z kanonem 1364, paragraf pierwszy, apostata z wiary, heretyk lub schizmatyk podlegają automatycznej ekskomunice, co oznacza, że nie musi być ona deklarowana przez żadną władzę kościelną.

Osoba ekskomunikowana nie jest już w pełnej wspólnocie z Kościołem Katolickim, dopóki nie pokaja się, nie przystąpi do spowiedzi i nie zostanie rozgrzeszona z grzechu z odpuszczeniem kary przez właściwą władzę kościelną, co zwykle odbywa się przez kapłana w sakramencie pokuty.

W ubiegłym miesiącu, 23 kwietnia 2024 r., prezydent USA Joe Biden wzmocnił swoje poparcie dla grzechu aborcji, wykonując znak krzyża podczas wiecu aborcyjnego w Tampie na Florydzie. Zgodnie z doniesieniami prasowymi opisującymi incydent, Biden wykonał znak krzyża, podczas gdy zwolennik Bidena na scenie krytykował gubernatora Florydy, Rona DeSantisa za podpisanie ustawy, która skróciła czas legalnej aborcji w stanie z piętnastego do szóstego tygodni ciąży. Przy czym Biden stał obok przewodniczącej Partii Demokratycznej Florydy, Nikki Freed. Gdy tylko Freed powiedziała, że 15 tygodni to za mało, więc jak mogli przejść na sześć tygodni, Biden zaczął robić znak krzyża.

Świętokradczy gest

Wyrażając swoją krytykę gestu prezydenta Bidena w swoim cotygodniowym programie radiowym na Radio Maria Espana, biskup Jose Ignacio Munilla, arcybiskup Orihuela Alicante w Hiszpanii, stwierdził, że używanie znaku krzyża na poparcie aborcji stanowi świętokradczy gest i profanację znaku krzyża.

Biskup Munilla powiedział, że znak krzyża powinien być używany jako znak, w którym pamiętamy, że Jezus oddał swoje życie za nas. Oddał życie za wszystkich niewinnych. Oddał życie, aby przywrócić niewinność i uczynić nas świętymi. Używanie znaku krzyża, jak to zrobił prezydent Biden, jest jednak inwokacją krzyża w sposób świętokradczy.

Szyderstwo z katolickiej wiary

Całkowicie popieram biskupa Munillę i zgadzam się z tym, co powiedział. Zgodnie z paragrafem 2120 katechizmu Kościoła Katolickiego, świętokradztwo polega na profanacji lub niewłaściwym traktowaniu sakramentów i innych czynności liturgicznych, jak również osób, rzeczy lub miejsc poświęconych Bogu. Świętokradztwo jest ciężkim grzechem, a wykonanie znaku krzyża to jedno z najgłębszych gestów, jakie katolik może wykonać, okazując cześć śmierci Chrystusa na krzyżu i wiarę w Trójcę Świętą, gdyż znakujemy się w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Nadużycie tego świętego gestu to szyderstwo z naszej katolickiej wiary.

 

List św. Pawła do Galatów mówi: „Nie błądźcie: Z Boga nie można szydzić, bo człowiek żąć będzie to, co zasiał, ponieważ ten, który sieje dla ciała, z ciała zbierze zgubę, a kto sieje dla ducha, z ducha zbierze życie wieczne”. Nie słabnijmy w czynieniu dobra, gdyż w odpowiednim czasie zbierzemy plony, jeśli nie ustaniemy. Więc, gdy mamy okazję, czyńmy dobrze wszystkim, ale szczególnie tym, którzy należą do rodziny wiary. Niech Bóg da nam tę łaskę. Amen.

 

Prezydent Biden kpi z naszej katolickiej wiary mówi Bp Thomas John Paprocki

Bp Thomas John Paprocki

 

Biskup Thomas John Paprocki

Biskup Ordynariusz  Springfield stan Illnois,

Stany Zjednoczone

wAkcji24.pl | Opinie | Wiara | SZM | źródło: YT  | 21.05.2023 Zdjęcie Prezydenta USA Joe Bidena – By Adam Schultz – https://www.whitehouse.gov/administration/president-biden/ (direct download link), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103323939. Zdjęcie Biskupa T. J. Paprockiego – FB