2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, upamiętniające wydarzenie z jerozolimskiej świątyni, gdzie Maryja i Józef ofiarowali Dzieciątko Jezus Bogu. Symeon ogłosił wówczas, że Jezus jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. W 1997 roku papież Jan Paweł II ustanowił w tym dniu Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, zachęcając wiernych do refleksji nad życiem poświęconym Bogu. Maryja, oddając swego Syna, symbolicznie składała w ofierze również siebie. Podobnie osoby konsekrowane, poprzez rady ewangeliczne – dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo – oddają swoje życie Chrystusowi.

Dzień Życia Konsekrowanego

Dzień Życia Konsekrowanego - 3 cele

Papież Jan Paweł II w orędziu na I Dzień Życia Konsekrowanego wskazał trzy cele tego święta. Pierwszym jest uwielbienie Boga i wdzięczność za dar życia konsekrowanego, które ubogaca Kościół poprzez różnorodność charyzmatów i owoców życia poświęconego Królestwu Bożemu. Drugim celem jest budowanie świadomości i szacunku wobec życia konsekrowanego wśród wiernych. Trzecim jest zachęcenie osób konsekrowanych do wspólnego celebrowania swojego powołania, odkrywania Bożego piękna w ich życiu oraz przypomnienia o ich szczególnej misji w Kościele i świecie.

Życie konsekrowane, jak podkreśla Jan Paweł II w adhortacji Vita consecrata, stanowi centralny element Kościoła, odzwierciedlając istotę powołania chrześcijańskiego i dążenie Kościoła do jedności z Chrystusem. Historia Kościoła pokazuje, że zawsze znajdują się osoby, które, idąc za przykładem Maryi, wybierają życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, służąc Bogu i bliźnim z niepodzielnym sercem. 

Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa dotykają podstawowych sfer życia, a ich praktykowanie umożliwia osiągnięcie doskonałej miłości. Ślub czystości wyraża wybór Chrystusa jako jedynej miłości i poświęcenie się służbie tym, którzy zostali opuszczeni przez innych.



caritas diecezji świdnickiej

Ambasador Dzieła Charytatywnego. Caritas Diecezji Świdnickiej może być wzorem dla innych

Dzień Życia Konsekrowanego

Różne formy życia konsekrowanego

W Polsce istnieje wiele form życia konsekrowanego, w tym instytuty czynne, zakony kontemplacyjne, stowarzyszenia życia apostolskiego, świeckie instytuty życia konsekrowanego oraz indywidualne formy życia konsekrowanego. Osoby konsekrowane modlą się, ewangelizują i pomagają potrzebującym zarówno w kraju, jak i na misjach, angażując się w działalność opiekuńczo-wychowawczą, edukacyjną, dobroczynną oraz pracę w mediach. Męskie zgromadzenia w Polsce często prowadzą parafie. 

Po 1989 r. zakony odzyskały nieruchomości zagarnięte w czasach komunizmu, które często przywracano do pierwotnych funkcji, takich jak edukacja czy pomoc społeczna. Powstały też nowe inicjatywy, np. przytuliska dla bezdomnych, kuchnie dla ubogich, ośrodki dla narkomanów i osób chorych na AIDS, domy opieki dla samotnych matek czy okna życia. 

Członkowie życia konsekrowanego składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Zakony (np. dominikanie, franciszkanie) mają charakter historyczny i ich członkowie składają śluby uroczyste, podczas gdy zgromadzenia (np. albertynki, marianie) przyjmują śluby proste. Najpopularniejsze są instytuty czynne, łączące życie we wspólnocie, modlitwę i działalność apostolską. Zakony kontemplacyjne, takie jak karmelitanki czy benedyktyni, koncentrują się na modlitwie i kontemplacji.

Boom na szkoły prywatne szkoły katolickie

W Polsce trwa boom na szkoły prywatne. Czas by szkoły katolickie to wykorzystały

Dzień Życia Konsekrowanego

Zakony męskie i żeńskie, instytuty świeckie...

W Polsce żyje ok. 800 osób praktykujących indywidualne formy życia konsekrowanego, w tym 398 dziewic konsekrowanych, które składają śluby czystości, oraz 396 wdów konsekrowanych. Pustelnicy (8 pustelnic i 1 pustelnik) żyją w odosobnieniu, poświęcając się modlitwie.

W Polsce działa 59 zgromadzeń męskich, liczących 10 703 zakonników, oraz 105 zgromadzeń żeńskich, skupiających 16 037 sióstr. Wśród największych zakonów męskich są franciszkanie i salezjanie, natomiast żeńskie instytuty to np. służebniczki starowiejskie i elżbietanki. Zakony prowadzą różnorodne dzieła, w tym szkoły, domy pomocy społecznej, stołówki dla ubogich czy gabinety terapeutyczne.

W Polsce istnieją także 32 świeckie instytuty życia konsekrowanego, zrzeszające 968 osób. Ich członkowie składają śluby, ale żyją wśród ludzi, realizując ducha Ewangelii w codziennym życiu. 

W Polsce działa 13 żeńskich zakonów kontemplacyjnych, do których należy 1270 mniszek. Najliczniejsze są karmelitanki bose (450 sióstr). Siostry żyją za klauzurą, a ich głównym zadaniem jest modlitwa. W Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego) zbierane są ofiary na ich wsparcie.

Stowarzyszenie Katechetów świeckich pracę straci kilkanaście tysięcy katechetów

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Pracę straci kilkanaście tysięcy świeckich katechetów!

Dzień Życia Konsekrowanego

Dzieła zakonów żeńskich

Według danych z 2020 roku, siostry prowadzą różnorodne placówki, takie jak około 370 przedszkoli, 100 szkół różnego szczebla, uczelnię wyższą (Międzyzakonne Formacyjne Studium Teologiczne), ponad 50 internatów, 63 świetlice, 33 ośrodki wychowawcze, 72 domy dziecka, 112 domów pomocy społecznej, 28 domów opieki, 5 placówek całodobowej opieki dla niepełnosprawnych, 10 domów dla matek z dziećmi, 2 schroniska dla bezdomnych, 2 domy dla wychodzących z bezdomności, 25 stołówek oraz 95 punktów wydawania żywności.

Ponadto siostry zarządzają 30 zakładami opiekuńczo-leczniczymi, 2 szpitalami, 25 gabinetami lekarskimi, 6 ośrodkami rehabilitacyjnymi, 3 hospicjami, 38 oknami życia, 65 domami rekolekcyjnymi oraz 57 domami wypoczynkowymi. Wiele zakonnic angażuje się także w pracę na rzecz placówek publicznych i innych organizacji, działając m.in. w przedszkolach, szkołach, uczelniach, szpitalach czy domach pomocy społecznej.

Siostry aktywnie uczestniczą w duszpasterstwie, prowadząc grupy modlitewne, charytatywne, wolontariaty oraz duszpasterstwa kobiet, rodzin i więźniów. Wspierają ofiary handlu ludźmi i prostytucji oraz oferują pomoc psychologiczną. Zajmują się też ewangelizacją w mediach, prowadząc wydawnictwa, strony internetowe i profile w mediach społecznościowych. Wiele z nich pracuje jako lekarki, pielęgniarki, organistki, dyrektorki czy naukowcy. Utrzymują się wyłącznie z własnej pracy, a ich emerytury i pensje są niskie.

Żeńskie zakony kontemplacyjne skupiają się na modlitwie i pracy, zarabiając na swoje utrzymanie poprzez rękodzieło, rolnictwo, pisanie książek czy prowadzenie domów rekolekcyjnych. Często otrzymują wsparcie od darczyńców i korzystają z dotacji, zwłaszcza na remonty zabytkowych budynków.



W obronie religii Ryszard Stochła religia w szkole

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Dzień Życia Konsekrowanego

Jak szkoły katolickie mogą przyciągnąć nowych uczniów?

W Polsce działa 59 męskich zgromadzeń zakonnych, do których należy 10 703 zakonników. Ich przełożeni zrzeszeni są w Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Najliczniejsze zgromadzenia to franciszkanie, salezjanie oraz franciszkanie konwentualni. 

Od 1980 roku do Polski przybyło 18 męskich i 55 żeńskich zgromadzeń zakonnych z zagranicy, niemal wszystkie nadal działają. Polska była uważana za kraj bogaty w powołania zakonne, co przyciągało zagraniczne instytuty.  Zakony męskie prowadzą w Polsce 5719 różnych dzieł, w tym 128 własnych inicjatyw charytatywnych. 

Męskie zakony w Polsce odgrywają istotną rolę w duszpasterstwie, edukacji, działalności charytatywnej, ewangelizacji oraz kulturze. Oto główne aspekty ich działalności:  

Duszpasterstwo

Zakony prowadzą 700 parafii. Pod ich opieką znajduje się 155 sanktuariów, w tym największe w Polsce, takie jak Jasna Góra czy Kalwaria Zebrzydowska. Zakonnicy prowadzą 139 domów rekolekcyjnych, gdzie odbywa się rocznie blisko 6500 serii rekolekcji parafialnych i 3000 specjalistycznych. W kościołach klasztornych działa około 2980 grup ruchów i stowarzyszeń religijnych, w tym grupy oazowe, neokatechumenalne i charyzmatyczne.  

Edukacja i formacja młodzieży

1183 zakonników prowadzi katechezę szkolną, ucząc około 380 tysięcy dzieci i młodzieży. W wakacje organizują wypoczynek i formację dla około 80 tysięcy młodych ludzi, angażując 1681 zakonników.  Istnieje 49 ośrodków nowej ewangelizacji prowadzonych przez zakony.  

Apostolstwo charytatywne 

Niektóre zakony męskie specjalizują się w opiece nad chorymi i wykluczonymi. Posiadają 6 szpitali, 13 hospicjów, 27 domów opieki, 14 aptek i 8 ośrodków ziołolecznictwa. Pomagają uzależnionym i bezdomnym poprzez 17 ośrodków terapii, 29 placówek rehabilitacyjnych, 9 schronisk, 48 kuchni dla ubogich i wiele innych instytucji.  Zakony wspierają rodziny, prowadząc 146 świetlic dla dzieci, 75 ośrodków pomocy rodzinie oraz 22 warsztaty terapii zajęciowej.  

Zakony męskie w Polsce wnoszą ogromny wkład w rozwój duchowy, edukacyjny i charytatywny społeczeństwa, angażując się w różnorodne formy działalności.


wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | Ilustracja: Ideogram  | 2.02.2025

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Hiszpański aktor Antonio Banderas rozpoczął Wielki Tydzień w swoim rodzinnym mieście, Maladze, uczestnicząc w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Od wielu lat bierze udział w tradycyjnej procesji i mszy świętej w kościele San Juan, w którym został ochrzczony. Ubrany w...

Diana Paulińska: Seksualność to nie tylko akt fizyczny [wywiad w-Akcji]

Rozmowa z Dianą Paulińską psychologiem, seksuologiem, terapeutą, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Terapii IL SENSO,  prelegentką tegorocznej edycji konferencji “Córka Króla” w Strzegomiu [Wywiad ukazał się w numerze 2-3/2025 Miesięcznika Katolickiego...

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [RECENZJA]

"Mickey 17" to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film "Parasite". Film jest adaptacją powieści "Mickey 7" autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 4/2025: Anatomia linczu, Fundusz Kościelny i Kieran Culkin

Ukazał się kwietniowy numer miesięcznika katolickiego „w-Akcji”(4/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy,  ...

Opus Dei – najbardziej tajemnicza katolicka organizacja istnieje już 100 lat

Opus Dei od dekad budzi ciekawość i kontrowersje. Choć jest integralną częścią Kościoła katolickiego, dla wielu pozostaje tajemniczą organizacją, wokół której narosło wiele mitów. W 2028 roku minie dokładnie 100 lat od momentu, gdy jego założyciel, św. Josemaría...

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...

Michał Kondrat: Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” skupia się na korzyściach płynących z pogłębiania relacji z Maryją [WYWIAD]

W kinach pojawił się nowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, który zrealizował Michał Kondrat. Słowa z tytułu obrazu są tymi, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Film przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do...

Planned Parenthood w odwrocie. Klinika aborcyjna na Manhattanie idzie pod młotek

Planned Parenthood of Greater New York (PPGNY) ogłosiło decyzję o sprzedaży swojej jedynej kliniki na Manhattanie, mieszczącej się przy 26 Bleecker St. Placówka, która przez lata była miejscem modlitw organizowanych przez katolików pro-life, trafi na rynek...

Sąd Najwyższy: zmiana płci w dokumentach będzie łatwiejsza. Jakie będą konsekwencje?

Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała kontrowersyjną uchwałę, która zasadniczo ułatwia zmianę oznaczenia płci w aktach stanu cywilnego. Dotychczas zmiana płci w dokumentach odbywała się poprzez proces sądowy, gdzie trzeba było wykazać podstawy do takiej decyzji. Teraz...

Jest nas coraz więcej! Rośnie liczba katolików na świecie

Rośnie liczba katolików na świecie – w 2023 roku ich liczba wyniosła 1,406 miliarda, co oznacza wzrost o 1,15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy rozwój Kościół katolicki odnotował w Afryce, gdzie liczba wiernych wzrosła o 3,3%, podczas gdy Europa mierzy się...

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Trzeba walczyć o każde życie

Adopcja Dziecka Poczętego to szczególna forma duchowego wsparcia dzieci nienarodzonych, które znajdują się w niebezpieczeństwie utraty życia. Poprzez codzienną modlitwę i dobrowolne zobowiązania, osoby podejmujące tę inicjatywę wyrażają troskę o życie najbardziej...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Ks. Stanisław Streich niebawem stanie się błogosławionym. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kadry życia", który stanowi hołd dla nowego błogosławionego, ks. Stanisława Streicha. Celem inicjatywy jest...

MAX. Czy animacja może opowiedzieć o św. Maksymilianie Kolbe?

MAX: Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films rozpoczynają emisję animowanego filmu „MAX”, który przedstawia życie św. Maksymiliana Kolbe – polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Czy animacja może dobrze...

Córka Króla: Jak głęboko wejść w relację z Bogiem?

W minioną sobotę (15.03.2025 r.)  Strzegomska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Arka, z pomocą zaprzyjaźnionych wspólnot „Dzieci Żyjącego Boga” ze Świebodzic oraz „Agape” z Wałbrzycha, zorganizowała prawdziwą ucztę dla kobiecych serc. 15 marca  Strzegomskie Centrum...

Biskup Ignacy Krasicki jakiego mało kto zna

14 marca, w 1801 roku, zmarł Ignacy Krasicki – książę biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński. Dziś jest najbardziej znany jako pisarz, autor bajek i poematów.  Biskup Ignacy Krasicki dał się poznać także jako mąż stanu, utalentowany polityk, historyk,...

Czy wiesz kim jesteś? Konferencja „Córka Króla” w Strzegomiu przypomina kobietom o ich znaczeniu

Konferencja „Córka Króla” to niezwykłe wydarzenie, które gromadzi kobiety pragnące pogłębić swoją wiarę, doświadczyć Bożej obecności i znaleźć siłę w relacji z Nim. To okazja, by zatrzymać się na chwilę w codziennym zabieganiu, wsłuchać się w inspirujące świadectwa i...

Juliusz Erazm Bolek „Wieża Poezji”. Wyjątkowa wystawa w galerii przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego

Czy poezja może wyjść poza karty książek i stać się częścią codzienności? W Galerii Wieża przy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie już 14 marca 2025 roku otworzy się niezwykła wystawa "Wieża Poezji", prezentująca twórczość Juliusza Erazma Bolka – poety,...

„Córka Króla” tym razem o dotyku. Rozmowa z Agnieszką Lesiów

Po raz kolejny w Strzegomiu odbywa się konferencja „Córka Króla”. Inicjatywa ta ma swój korzeń w strzegomskiej wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym Arka gromadzącej się przy Rzymskokatolickiej Parafii św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Tegoroczna konferencja...

Krzysztof Kotowicz, Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI): Stawiamy na lokalność, jasność i prostotę przekazów [WYWIAD]

4 marca 2025 r. rozpoczęła działalność Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI), której misją jest tworzenie rzetelnej i dynamicznej przestrzeni medialnej dla parafii i wspólnot Diecezji Świdnickiej. O celach, wyzwaniach i kierunkach rozwoju tej nowej inicjatywy...

Magdalena Wrocławiak: „Modlitwa o nadzieję” jest potrzebna. W Polsce w zeszłym roku życie odebrało sobie prawie 5 tys. osób [WYWIAD]

Pisarka Magdalena Wrocławiak zachęca do wyjątkowego postanowienia: "Modlitwa o nadzieję" to akcja dla osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego. Rok Jubileuszowy w Kościele obchodzimy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. To wezwanie nabiera szczególnego znaczenia u...