Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji pojazdu na parkingu w Watykanie 4 grudnia. Mercedes-Benz w swoim oświadczeniu podkreślił, że pojazd jest efektem ścisłej współpracy z Watykanem i realizuje ideę ekologicznej mobilności wpisującą się w wizję encykliki „Laudato Si”.

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Spotkanie z przedstawicielami marki Mercedes-Benz i nowy "papamobil"

Przed Bazyliką św. Piotra odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. prezes Ola Källenius, Britta Seeger, członkini zarządu odpowiedzialna za sprzedaż i marketing, oraz Marc Langenbrinck, dyrektor generalny Mercedes-Benz Italia. Papież Franciszek spotkał się jednak także z zespołem, który pracował nad stworzeniem jego nowego pojazdu. 

Na uroczystość zaproszono pracowników z działów projektowania, badań i rozwoju, produkcji oraz sprzedaży i marketingu, aby mogli osobiście przekazać papamobil w imieniu wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Po ceremonii przekazania odbyła się prywatna audiencja u Ojca Świętego.

Nowy pojazd, zmodyfikowany Mercedes G-Wagon, został wyposażony w obracane, podgrzewane siedzenie oraz ogrzewaną poręcz, aby zapewnić komfort papieżowi podczas zimowych przejażdżek na placu Świętego Piotra. Ten całkowicie elektryczny, biały SUV ozdobiono herbem Franciszka, czarnymi akcentami i chromowanymi felgami. Na masce umieszczono dwie flagi Stolicy Apostolskiej, a tablica rejestracyjna pojazdu to tradycyjne „SCV 1”, oznaczające Państwo Watykańskie.

Mercedes-Benz od 94 lat dostarcza samochody do Watykanu, a przez ostatnie 45 lat papież korzystał z pojazdów na bazie modelu G-Class. Nowy elektryczny „papamobil” sprawia, że Franciszek jest pierwszym papieżem podróżującym w pełni elektrycznym pojazdem tej marki podczas oficjalnych wystąpień. „To ogromny zaszczyt dla naszej firmy. Dziękujemy Jego Świątobliwości za zaufanie” – powiedział Källenius w oświadczeniu z 4 grudnia.

Zielone Chiny transformacja energetyczna

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Elektryczny Mercedes to realizacja idei ekologicznej mobilności z encykliki “Laudato Si”

 
Od kilku lat papież korzysta z pojazdów w pełni lub częściowo elektrycznych. W 2023 roku Watykan nawiązał współpracę z firmą Volkswagen, mającą na celu stworzenie do 2030 roku floty aut elektrycznych przyjaznych środowisku.

Nowy papamobil został zaprojektowany w ścisłej współpracy z Watykanem, aby spełniać wyjątkowe wymagania. Wyposażono go w elektryczny układ napędowy, który pozwala na poruszanie się z bardzo niskimi prędkościami, idealnymi podczas publicznych wystąpień. Tego rodzaju rozwiązanie nawiązuje do przesłania encykliki „Laudato Si”, w której papież Franciszek podkreśla wagę działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

Nowy Mercedes-Benz G580 z technologią EQ zapewnia zerową emisję CO2 w cyklu mieszanym. Jego konstrukcja wykorzystuje cztery niezależne silniki elektryczne, umożliwiające precyzyjne sterowanie pojazdem. W tylnej części auta znajduje się centralnie umieszczone, regulowane siedzenie główne, które można odchylać dla większej wygody papieża. Całe nadwozie, wnętrze oraz wyposażenie pojazdu zostały wykonane ręcznie z użyciem tradycyjnych technik rzemieślniczych.

Ten innowacyjny papamobil zadebiutuje podczas Jubileuszu w 2025 roku, wyjątkowego wydarzenia, które odbywa się co 25 lat i gromadzi w Rzymie miliony pielgrzymów. Mercedes-Benz w swoim oświadczeniu podkreślił, że pojazd jest efektem ścisłej współpracy z Watykanem i realizuje ideę ekologicznej mobilności wpisującą się w wizję encykliki „Laudato Si”.

samochody na wodór samochód na wodór

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Elektryczny mercedes papieża Franciszka

Ekologia w encyklice “Laudato Si’”. Papież i troska o środowisko

 
Papież Franciszek nie jest pierwszym, który zwrócił uwagę na konieczność ochrony środowiska. Już Jan Paweł II w encyklice Centesimus Annus (1991) podkreślał, że natura to dar od Boga, o który człowiek powinien dbać we współpracy z Nim (CA 37). Wprowadził także pojęcie „ekologii ludzkiej” (CA 38), które zapowiadało idee integralnej ekologii rozwinięte przez Franciszka w Laudato Si’. Podobne nauki głosił Benedykt XVI, zwłaszcza w encyklice Caritas in Veritate (2009).  

Laudato Si’ rozbudowuje te wątki, łącząc troskę o ludzi i przyrodę w duchu katolickiej nauki społecznej oraz wskazując na konieczność zintegrowanego podejścia do tych problemów.

Jednym z kluczowych tematów encykliki są zmiany klimatyczne, które stanowią ogromne wyzwanie dla ludzkości (LS 25). Franciszek opiera się na naukowych dowodach wskazujących na wpływ działalności człowieka na globalne ocieplenie (LS 23). Wskazuje, że dotychczasowe działania są niewystarczające, a często przywódcy polityczni i gospodarczy skupiają się na ukrywaniu problemu zamiast jego rozwiązywania (LS 26).  

Papież proponuje konkretne kroki, takie jak radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, rozwój energii odnawialnej oraz ochrona lasów tropikalnych (LS 38-39).

W encyklice Franciszek zachęca do „ekologicznego nawrócenia”, które obejmuje zarówno zmiany osobiste, jak i działania systemowe. Na poziomie jednostki papież proponuje refleksję nad relacją człowieka z naturą, modlitwę, ograniczenie konsumpcjonizmu i większą wdzięczność za Boże dary (LS 227).  

Jednak Franciszek podkreśla, że wiele problemów wymaga systemowych rozwiązań podejmowanych przez rządy i korporacje. Wzywa katolików do angażowania się w politykę, wspierania inicjatyw lokalnych, takich jak kooperatywy energii odnawialnej, oraz działania w organizacjach pozarządowych, np. Ruchu Laudato Si’ (LS 178-179).

Encyklika nie tylko ostrzega przed zagrożeniami, ale też daje nadzieję. Franciszek wierzy, że ludzkość może zmienić swoje postępowanie, odwrócić się od destrukcji i wybrać dobro (LS 205).  

Choć obecne problemy wydają się trudne do rozwiązania, papież wskazuje na szansę, by nasza epoka została zapamiętana jako ta, która odpowiedzialnie podjęła wyzwania i wybrała bardziej zrównoważoną drogę rozwoju (LS 165). Franciszek zachęca wierzących do otwarcia się na Bożą łaskę, która może zainspirować do budowy lepszego, bardziej troskliwego świata.

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk pilnie wzywa: Módlmy się za Ojczyznę i pokój na świecie

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza wszystkich wierzących do wspólnego przeżycia modlitewnego Triduum w dniach 1–3 maja 2025 roku – czasu szczególnej modlitwy za Ojczyznę i o pokój na świecie. W swoim słowie pasterskim hierarcha podkreśla duchowy wymiar pierwszego...

Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia

W świetle najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej w likwidacji, aż 74,1 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka jako udany. To bardzo wyraźny sygnał, że duchowe i duszpasterskie działania Ojca Świętego znalazły...

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia

Kuria Metropolitalna w Przemyślu wydała oficjalne oświadczenie w związku z zatrzymaniem księdza Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej. Sprawa związana jest z kontrowersyjnym śledztwem dotyczącym aborcji w szpitalu w Oleśnicy. W komunikacie kuria wyraża...

Lewandowski pokieruje diecezją w USA

Bruce Lewandowski został mianowany nowym ordynariuszem diecezji Providence w stanie Rhode Island – decyzję tę ogłosił papież Franciszek 8 kwietnia 2025 roku. To wydarzenie ma szczególne znaczenie nie tylko dla amerykańskiego Kościoła, ale również dla Polonii, ponieważ...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Co się dzieje po śmierci papieża? Czym jest novendiales i sede vacante?

Co się dzieje po śmierci papieża? Śmierć papieża uruchamia precyzyjnie zaplanowany ciąg wydarzeń, które były doskonalone przez wieki. Wiele z tych tradycji ma swoje korzenie jeszcze w starożytnym Rzymie. Jakie kroki są podejmowane? Jak wygląda czas sede vacante, czyli...

Pontyfikat papieża Franciszka. 10 najważniejszych wydarzeń

Pontyfikat papieża Franciszka trwał 12 lat. Jorge Mario Bergoglio SJ był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru na papieża miał 76 lat. Odszedł do Domu Ojca w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. W historii Kościoła katolickiego był drugim...

Ks. Grzegorz Wołoch: Od Ewangelii do Uniwersytetów – edukacyjna misja Kościoła

Ks. Grzegorz Wołoch: Kościół katolicki od ponad dwóch tysięcy lat odgrywa fundamentalną rolę w edukacji społeczeństw, przekazując wiedzę nie tylko w zakresie teologii, ale także filozofii, nauk ścisłych, literatury i sztuki. Historia jednoznacznie pokazuje, że to...

Poniedziałek Wielkanocny — między wiarą a tradycją

Poniedziałek Wielkanocny to w liturgii Kościoła katolickiego dalszy ciąg radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Choć Niedziela Wielkanocna pozostaje kulminacyjnym momentem obchodów, to również poniedziałek ma swoje religijne znaczenie i jest w Polsce dniem...

wAkcji24.pl |Ekologia | MNS | Ilustracja: Vatican News| 7.12.2024