Katedra Notre-Dame. 15 kwietnia 2019 roku około godziny 19 świat wstrzymał oddech. W płomieniach stanęła katedra Notre-Dame, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Europy i symbol Paryża obok wieży Eiffela. Pożar wybuchł na dachu świątyni, gdzie kilkusetletnia więźba dachowa zajęła się ogniem niczym zapałka. Nad katedrą unosił się potężny słup dymu, a mieszkańcy miasta z przerażeniem obserwowali, jak ogień trawi historyczny budynek. Dlaczego monumentalna budowla, która przetrwała wieki burzliwej historii, spłonęła w XIX wieku?

Katedra Notre-Dame otwarta. Przypominamy szczegóły pożaru z 2019r.

Katedra Notre-Dame w płomieniach. Świat wstrzymał oddech. Przypominamy szczegóły pożaru z 2019 roku

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu wybuchł 15 kwietnia 2019 roku, obejmując dach świątyni oraz sygnaturkę. Ogień później rozprzestrzenił się na jedną z wież. Choć dokładna przyczyna pożaru nie została ustalona, prokuratura wykluczyła podpalenie i akt terrorystyczny, uznając zdarzenie za wypadek.  

Pierwszy alarm przeciwpożarowy rozległ się o 18:20, a katedra została szybko ewakuowana. Początkowe kontrole nie wykryły ognia, jednak o 18:43 ponownie uruchomił się alarm. O 18:49 strażnicy zlokalizowali płomienie na dachu, a straż pożarna została wezwana o 18:51. Na miejscu pojawiło się kilkuset strażaków, którzy przez całą noc walczyli z ogniem. Akcję zakończono następnego dnia około godziny 4:00. Podczas działań rannych zostało dwóch policjantów i jeden strażak.  

Priorytetem służb było zabezpieczenie terenu oraz ratowanie zgromadzonych w katedrze bezcennych dzieł sztuki. Udało się ocalić m.in. koronę cierniową, jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa, którą z płonącego budynku wyniósł kapelan straży pożarnej. Wśród uratowanych skarbów znalazł się także obraz „Święty Tomasz z Akwinu – Fontanna Mądrości” z 1648 roku oraz wiele innych zabytków z katedralnego skarbca, w tym relikwiarz drzewa Krzyża Świętego – polonicum związane z koronacjami królów Polski.  

Chociaż XIII-wieczne witraże w kształcie rozet ocalały, XIX-wieczne witraże zostały zniszczone. Los wielu obrazów wiszących na ścianach katedry stał się niepewny – część z nich została narażona na działanie wody podczas akcji gaśniczej. Obrazy te miały trafić do Luwru, gdzie miały zostać poddane konserwacji.  

Ogień zniszczył dach katedry i sygnaturkę, ale charakterystyczne dzwonnice i główna konstrukcja budowli przetrwały. Katedra Notre-Dame, która przetrwała rewolucję francuską i wojny napoleońskie, doznała ogromnych zniszczeń, lecz najcenniejsze relikwie i symbole zostały uratowane. Niestety dach świątyni spłonął, a XIX-wieczna sygnaturka zawaliła się. Zniszczeniu uległy fragmenty kamiennego sklepienia, górne witraże z transeptu oraz inne elementy architektoniczne. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej ocalono wiele bezcennych zabytków, w tym kielichy oraz XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX.  

Pożar spowodował uwolnienie 460 ton ołowiu do atmosfery, co doprowadziło do poważnego skażenia w okolicy katedry, przekraczającego normy nawet 1300 razy.

Ks. Jakub Klimontowski: Serce i Miłosierdzie – dwa oblicza jednej Miłości

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W czerwcu Kościół katolicki w sposób szczególny oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Sercu, które „tak bardzo umiłowało ludzi”. W Polsce jednak równie silnie rozbrzmiewa echo...

Katedra Notre-Dame otwarta. Przypominamy szczegóły pożaru z 2019 r.

Katedra Notre-Dame. Odbudowa monumentalnej budowli w 5 lat

W ciągu pięciu lat od pożaru katedry Notre-Dame udało się odbudować zniszczone elementy oraz przeprowadzić kompleksową renowację, wierną historycznemu wyglądowi. Rekonstrukcja bazowała na XIX-wiecznych projektach Eugène’a Viollet-le-Duca, który wcześniej odnowił katedrę i zaprojektował jej charakterystyczną iglicę. To właśnie załamanie i upadek iglicy było jednym z najbardziej dramatycznych momentów pożaru. Odtworzona teraz iglica, zgodnie z pierwowzorem, ponownie wieńczy figura koguta – chrześcijańskiego symbolu światła, odrodzenia i duchowego przebudzenia.

Podczas prac restauracyjnych wszystkie powierzchnie wewnątrz katedry, od murów i malowideł ściennych po podłogę, zostały dokładnie oczyszczone z ołowianego pyłu i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu ściany i sklepienia odzyskały swoją pierwotną jasność.  

Do wnętrza katedry wprowadzone miały  zostać nowoczesne elementy liturgiczne, takie jak ołtarz, ambona, chrzcielnica, tron biskupi i tabernakulum, wykonane z brązu. Zaprojektował je Guillaume Bardet, stawiając na prostotę i czytelność form. Jak tłumaczył projektant, sprzęty mają być jednocześnie zauważalne, ale nie dominujące – ich obecność powinna harmonijnie współgrać z liturgią i przestrzenią sakralną.

Ważną część nowego wyposażenia katedry stanowi także nowoczesny relikwiarz dla korony cierniowej, jednej z najcenniejszych relikwii dla katolików. Autorem projektu jest Sylvain Dubuisson, który stworzył retabulum z drewna cedrowego, ozdobione szklaną aureolą i centralną półkulą w ciemnoniebieskim kolorze, gdzie przechowywana będzie relikwia.

Papież spotkał się z Jezusem! Aktorzy z „The Chosen” rozmawiali z Leonem XIV

Jonathan Roumie, aktor wcielający się w Jezusa w popularnym na całym świecie serialu The Chosen, miał zaszczyt osobiście powitać papieża Leona XIV podczas zakończenia środowej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra. W imieniu całej ekipy produkcyjnej wręczył...

Katedra Notre-Dame otwarta. Przypominamy szczegóły pożaru z 2019 r.

8 grudnia 2024 r. . Uroczyste otwarcie katedry Notre-Dame: “Notre-Dame! Otwórz swoje drzwi ku wspólnej radości dzieci Bożych!”

Wieczorem 8 grudnia, krótko po godzinie 19, bicie dzwonów katedry Notre-Dame w Paryżu oznajmiło miastu, Francji i całemu światu, że słynna świątynia katolicka, symbol narodowy i duchowy, ponownie otwiera swoje drzwi po niszczycielskim pożarze z 15 kwietnia 2019 roku.

Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich uroczyście wezwał katedrę do otwarcia drzwi, trzykrotnie uderzając pastorałem w ich masywne wrota. Jego słowa niosły przesłanie nadziei, miłości i odrodzenia. „Notre Dame! Otwórz swoje drzwi ku wspólnej radości dzieci Bożych!” – głosił, a w kolejnych wezwaniach podkreślał duchowe znaczenie świątyni jako świadka nadziei i światła łaski. Gdy drzwi się otworzyły, arcybiskup, prezydent Emmanuel Macron z małżonką Brigitte oraz pozostali goście wkroczyli do wnętrza katedry, której odnowione wnętrze lśniło w blasku światła wpadającego przez odrestaurowane witraże.

Podczas uroczystości, zgromadzeni złożyli hołd strażakom, którzy gasili pożar pięć lat temu, oraz specjalistom zaangażowanym w odbudowę katedry – architektom, konserwatorom, stolarzom, murarzom i wielu innym. Wyrazem wdzięczności był wielki napis „Merci” wyświetlony na fasadzie budynku, a obecni goście podziękowali ekipom brawami.

W wydarzeniu wzięli udział najwyżsi rangą przedstawiciele polityki i kultury. Na placu przed katedrą pojawili się prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, książę Walii William oraz prezydent-elekt USA Donald Trump. W uroczystościach uczestniczyli również byli prezydenci Francji Nicolas Sarkozy i François Hollande. 

Ponowne otwarcie katedry Notre-Dame, odnowionej po pięciu latach prac, stało się nie tylko wydarzeniem o wymiarze duchowym, ale także przypomnieniem o sile jedności i nadziei, które pomogły przywrócić do życia ten wyjątkowy symbol Francji i światowego dziedzictwa kulturowego.

Katedra Notre-Dame otwarta. Przypominamy szczegóły pożaru z 2019 r.

Przesłanie papieża Franciszka na otwarcie katedry Notre-Dame w Paryżu (pełna treść)

Do Jego Ekscelencji Arcybiskupa Laurenta Ulricha

Arcybiskupa Paryża

Bardzo się cieszę, łącząc się z Tobą, Ekscelencjo, w myślach i modlitwie, jak również ze wszystkimi zgromadzonymi wiernymi, a także ze wszystkimi obecnymi, w tym uroczystym dniu, w którym wasza katedra została ponownie otwarta dla kultu. Wszyscy mamy wciąż w pamięci straszliwy pożar, który poważnie uszkodził tę budowlę pięć lat temu. Serca były przerażone w obliczu groźby, że zniknie arcydzieło chrześcijańskiej wiary i architektury, odwieczne świadectwo narodowej historii. Dziś smutek i żałoba ustąpiły miejsca radości, świętowaniu i uwielbieniu.

Składam wyrazy uznania wszystkim, a zwłaszcza strażakom, którzy tak odważnie starali się, by uratować ten zabytek historyczny przed katastrofą. Wyrażam uznanie dla stanowczego zaangażowania władz publicznych i wielkiej międzynarodowej hojności, która przyczyniła się do jego odbudowy. Ta energia jest znakiem nie tylko przywiązania do sztuki i historii, ale także – i to jest bardzo budujące! – znakiem, że nadal, od najmniejszych do największych szeroko postrzegana jest symboliczna i sakralna wartość tej budowli.

Chciałbym również wyrazić uznanie dla niezwykłej pracy osób różnych zawodów, które dały z siebie wszystko, aby przywrócić Notre-Dame jej dawną świetność. To piękne i pocieszające, że umiejętności z przeszłości zostały mądrze zachowane i udoskonalone. Ale jeszcze piękniejsze jest to, że wielu robotników i rzemieślników wyznało, iż przeżyło to wydarzenie renowacji jako autentyczne doświadczenie duchowe. Poszli w ślady swoich ojców, których wiara, przeżywana w ich pracy, była w stanie zbudować takie arcydzieło, w którym nie ma miejsca na jakąkolwiek bezbożność, niezrozumienie czy pospolitość.

Oby zatem odrodzenie tego godnego podziwu kościoła było proroczym znakiem odnowy Kościoła we Francji. Zachęcam wszystkich ochrzczonych, którzy z radością wejdą do tej katedry, aby poczuli uzasadnioną dumę i przyswoili swoje dziedzictwo wiary. Drodzy wierni Paryża i Francji, ten dom, w którym zamieszkuje nasz Ojciec niebieski, jest wasz; jesteście jego żywymi kamieniami. Ci, którzy poprzedzili was w wierze, zbudowali go dla was: niezliczone przedstawienia i symbole, które zawiera, mają na celu poprowadzenie was z większą pewnością do spotkania z Bogiem, który stał się człowiekiem i do ponownego odkrycia Jego ogromnej miłości.

Ponadto, Notre Dame będzie wkrótce ponownie odwiedzana i podziwiana przez ogromne rzesze ludzi ze wszystkich środowisk, religii, języków i kultur, wielu z nich poszukujących absolutu i sensu swojego życia. Wiem, Ekscelencjo, że drzwi będą dla nich szeroko otwarte i że będziecie chcieli przyjąć ich wielkodusznie i bezinteresownie, jako braci i siostry. Niech w świadectwie Wspólnoty chrześcijańskiej dostrzegają pokój, który obecny jest w jej uwielbieniu, niech poczują radość poznania i miłowania Pana, który stał się bliskim, współczującym i czułym. Niech, wznosząc oczy ku tym sklepieniom, które odzyskały światło, mają udział w Jego niezawodnej nadziei.

Modląc się o wstawiennictwo paryskiej Matki Bożej za Kościół we Francji i cały naród francuski, serdecznie udzielam Tobie i wszystkim obecnym Błogosławieństwa.

Młodzi w Kościele. Przyszłość katolicyzmu według badań naukowych

Młodzi w Kościele  - zaskakujące rezultaty badania przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jedynie niecałe 40% młodych osób deklaruje się jako wierzący. Mimo to, ponad połowa...

Różaniec jest po prostu zdrowy. Badania naukowe pokazują korzysci z odmawiania różańca

Różaniec może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne – tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma „Journal of Religion and Health”. Naukowcy przedstawili nie tylko korzyści płynące z tej praktyki, ale także ciekawe informacje na...

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. To nie przypadek

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. Mamy dowody! Dr YoungHoon Kim, uznawany za osobę z najwyższym IQ na świecie, wzbudził duże poruszenie swoim ostatnim wpisem w serwisie X. Napisał, że jako rekordzista pod względem ilorazu inteligencji wierzy, iż Jezus Chrystus jest...

Wielka Brytania na prostej drodze do eutanazji. Katastrofalne prawo uchwalone

Wielka Brytania jest coraz bliżej zalegalizowania eutanazji. W piątek, 20 czerwca Izba Gmin przegłosowała projekt ustawy o tzw. "wspomaganym umieraniu". Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 314 posłów, a przeciw było 291. Teraz projekt trafi do Izby Lordów, co...

Komisja ds. Wolności Religijnej rozpoczyna prace nad granicą między religią a państwem

Komisja ds. Wolności Religijnej powołana przez prezydenta USA Donalda Trumpa właśnie rozpoczęła swoją działalność. Celem tego 13-osobowego ciała jest zbadanie miejsca religii w przestrzeni publicznej oraz określenie granicy między wiarą a państwem. Komisja skupia...

Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce

Nowi duchowni katoliccy! W 2025 roku Kościół katolicki w Polsce wzbogaci się o 206 nowych księży – 139 diecezjalnych i 67 zakonnych. To jednak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy wyświęcono łącznie 235 duchownych. Spadkowy trend trwa od lat i staje się coraz bardziej...

Boże Ciało – jesteśmy świadkami cudu

Wierni katoliccy od początków chrześcijaństwa szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której dochodzi do Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana jako Boże Ciało, ma charakter...

Wieczysta adoracja? Diecezja Świdnicka liderem

Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu to forma modlitwy, która trwa nieprzerwanie – dniem i nocą, przez cały rok. Polega na nieustannym czuwaniu i modlitwie przed wystawionym w monstrancji Ciałem Chrystusa, ukrytym w postaci białego chleba. Odbywa się ona...

Kard. Kazimierz Nycz w Świdnicy: Duchowość Chrystusa ukrzyżowanego, umęczonego i zmartwychwstałego to odpowiedź na potrzeby Kościoła i świata [TYLKO U NAS]

Ks. kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie w Polsce, wygłosił homilię podczas Mszy św. inwestytury 14 czerwca 2025 r. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Tylko u nas cała homilia!Przeżyliśmy piękny i...

Samodyscyplina, szlachetność i odwaga. Tak Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie definiuje chrześcijanina

Główne wyzwanie, jakie stawia sobie współcześnie Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie to umacnianie praktyk życia chrześcijańskiego, w absolutnej wierności Papieżowi i nauczaniu Kościoła. Tym, co wyróżnia zakon jest wspomaganie kultu, dzieł charytatywnych,...

wAkcji24.pl | Kultura| Maria Nicińska |źródło: Vatican News / obraz: Wikipedia| 13.12.2024