„Prawdziwy ból” to niezależny film Jessego Eisenberga o odkrywaniu żydowskich korzeni w Polsce. Kieran Culkin, młodszy brat Macaulaya Culkina, znanego z filmu „Kevin sam w domu” został nagrodzony Oscarem za rolę w tym filmie. Kieran stał się prawdziwym przebojem ceremonii Oscarów, ukazując w swojej przemowie swoje katolickie wychowanie i tradycyjne rodzinne wartości.

Kieran Culkin: Z zakrystii po Oscara. Nakręcony w Polsce "Prawdziwy ból" zmienia życie aktora

"Prawdziwy ból" - Polska krajem pochodzenia

Nowy film „Prawdziwy ból” opowiada historię dwóch kuzynów, Benjamina „Benjiego” Kaplana (Kieran Culkin) i Davida (Jesse Eisenberg), którzy podróżują do Polski, aby zgłębić swoje żydowskie korzenie. Sentymentalna podróż nie jest łatwa; bohaterowie muszą się zmierzyć z trudną historią Polski, polskich żydów oraz własnymi wewnętrznymi konfliktami. Na przestrzeni ostatnich lat byłby to najbardziej znany film dziejący się w Polsce i przedstawiający kraj w dobrym świetle.

Reżyserem filmu jest Jesse Eisenberg. Eisenberg jest początkującym reżyserem, znany jest przede wszystkim jako aktor. Jego najbardziej znaną rolą był Mark Zuckerberg w „The Social Network”, filmie Davida Finchera o historii początków platformy Facebook.

W marcu 2025 roku Eisenberg otrzymał polskie obywatelstwo z rąk prezydenta Andrzeja Dudy podczas ceremonii w Nowym Jorku. Aktor, mający polsko-żydowskie pochodzenie, podkreślał swoje pozytywne przeżycia podczas kręcenia filmu w Polsce oraz znaczenie odkrywania swoich korzeni. 

Jesse Eisenberg i Prezydent Andrzej Duda

 

Aktor jest pod wrażeniem polskiej walki o zachowanie pamięci o polskich Żydach. W wywiadach często wspominał, że był w Polsce pozytywnie zakłopotany. Czuł, że w porównaniu z Polakami nigdy tyle nie zrobił by upamiętnić dzieje polskich Żydów, choć to właśnie dzieje jego przodków. Zachwalał przy tym takie miejsca jak Państwowe Muzeum na Majdanku, które odwiedzają bohaterowie jego filmu. 

Pomysł na „Prawdziwy ból”​ powstał przez prawdziwą podróż do Polski Eisenberga i jego żony. Film jest momentami rekreacją ich podróży i wspólnych przeżyć. Głównym celem podróży, podobnie jak głównym celem bohaterów w filmie, było znalezienie w Lublinie domu rodzinnego niedawno zmarłej babci. To właśnie jej śmierć zmotywowała Eisenberga, by dowiedzieć się czegoś więcej o kraju jej pochodzenia i historii rodziny.

Prawdziwy ból Kieran Culcin Jesse Eisenberg

„Prawdziwy ból” to prawdziwe arcydzieło. Kieran Culkin triumfuje na Złotych Globach 2025

Kieran Culkin otrzymał Oscara - nakręcony w Polsce "Prawdziwy ból" zmienia życie aktora

Kieran Culkin, więcej niż brat "Kevina samego w domu"

Kieran Culkin jest młodszym bratem Macauley Culkina, znanego w Polsce i na świecie z filmu „Kevin sam w domu”. Co zabawne Kieran nie był wybrany ze względu na nazwisko pomimo utrzymującej się popularności Kevina w Polsce. Kieran podobnie jak jego brat zaczął karierę aktorską już w dzieciństwie, pojawia się nawet w samym „Kevin sam w domu”. Obecnie Kieran najbardziej znany jest z telewizyjnego serialu „Sukcesja”.

Co ciekawe Kieran wychował się w Nowym Jorku, w katolickiej rodzinie, wraz z sześciorgiem rodzeństwa (ważny szczegół do zapamiętania)! Jego ojciec pracował na zakrystii, a dzieci miały edukację w katolickich szkołach. Kieran zapamiętał jednak matkę jako bliższą osobę, bardziej kochającego rodzica, który dbał w domu o tradycje i katolickie wartości u dzieci.

W filmie „Prawdziwy ból” Kieran odgrywa jedną z głównych ról. Postać Benjamina jest niezwykle skomplikowana i chaotyczna. Benjamin, w ciężkiej depresji po śmierci ukochanej babci, jest duszą towarzystwa, centrum życia wśród ludzi, ale będąc przy swoim bracie lub w samotności zapada się w sobie. W głębi dużą trudność sprawia mu zwiedzanie pozostałości po mniejszości żydowskiej Lublina, a także sam kontakt z bratem Davidem, jedynie bliską mu osobą.

Pomimo trudnej roli Kieran Culkin w filmie nie wydaje się mieć z nią żadnych problemów. Eisenberg, samemu będąc zawodowo aktorem od dekad, był pod wrażeniem improwizacji aktora i niesamowitej sprawności w zapamiętywaniu roli. Podobno aktorowi wystarczało tylko raz przeczytać kwestię, by móc ją zagrać.

Pieśń nad pieśniami Eurowizja Yuval Raphael

Jak „Pieśń nad pieśniami” (prawie) wygrała Eurowizję. Tysiące ludzi po raz pierwszy usłyszało słowa Pisma Świętego

Kieran Culkin otrzymał Oscara - nakręcony w Polsce "Prawdziwy ból" zmienia życie aktora

Najlepsze przemówienie na ceremonii Oscarów

Za tą niesamowitą grę aktorską Kieran Culkin został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. Kieran był największym przebojem filmu, a także samych Oscarów. Podczas ceremonii w swoim przemówieniu Kieran przytoczył rozmowę ze swoją żoną jaką odbył rok wcześniej. Jazz Charton, miała obiecać aktorowi, że jak wygra nagrodę Emmy będzie z nim miała trzecie dziecko. Gdy Kieran wygrał nagrodę powiedział jednak „tak naprawdę to chcę mieć czwórkę (dzieci)”. Zawarli jednak umowę, że czwarte dziecko będzie dopiero po nagrodzie Oscara.

Oto przetłumaczony fragment przemówienia: „Rok temu byłem na takiej scenie i bardzo głupio, publicznie powiedziałem, że chcę od niej (Jazz Charton) trzeciego dziecka,
ponieważ powiedziała, że ​​jeśli wygram nagrodę, to będę je miał, da mi dziecko. Okazuje się, że powiedziała tak, ponieważ nie sądziła, że ​​wygram. (…) Ale tak czy inaczej, po wydarzeniu, idziemy przez parking, ona trzyma (statuetkę) Emmy, próbujemy znaleźć nasz samochód. Emily, byłaś tam, więc jesteś świadkiem. A ona mówi 'O Boże, powiedziałam tak, chyba jestem ci winna trzecie dziecko’. I odwróciłem się do niej i powiedziałem, tak naprawdę to chcę czwórkę (dzieci).

A ona odwróciła się do mnie, przysięgam na Boga, to się wydarzyło, to było nieco ponad rok temu, powiedziała 'Dam ci czwórkę, kiedy wygrasz Oscara’. Wyciągnąłem rękę, ona ją uścisnęła, a ja nie wspomniałem o tym ani razu aż do teraz. Pamiętasz o tym, kochanie? Pamiętasz? Chcę ci tylko powiedzieć, Jazz, miłości mojego życia, tak małej wiary. Bez presji. Kocham cię. Bardzo mi przykro, że znowu to zrobiłem. I zabierzmy się za te dzieciaki. Co ty na to?”

Kryzys dzietności w Polsce. Czy "psiecko" zastąpi dziecko

Kryzys dzietności w Polsce. Czy „psiecko” zastąpi dziecko? [ANALIZA I KOMENTARZ]

Kieran Culkin otrzymał Oscara - nakręcony w Polsce "Prawdziwy ból" zmienia życie aktora

Apolitycznie, prorodzinnie. Komentarz amerykańskiego katolika

Jak wielu konserwatywnych komentatorów zauważyło stanowi to jeden z najbardziej wyjątkowych momentów ceremonii Oscarów ostatnich lat, czy wręcz dekad. Podczas ceremonii rozdawania Oscarów nie brak przemówień politycznych krytykujących prawicowych polityków czy zwykłych ludzi nieodpowiadających się za radykalno-lewicowymi światopoglądami elit Hollywoodu. W tym roku nie zabrakło także takich, w tym chwalenia działań morderczego Hamasu. Rzadko zdarzają się takie apolityczne, zabawne i tak  prorodzinne momenty jak ten, który zaoferował Kieran Culkin.

Oto jak przemówienie komentuje konserwatywny, katolicki komentator Michael Knowles, na platformie Youtube: „To był jeden z najlepszych przemówień oscarowych wszech czasów. Wychodzi tam, w sukcesie, robi swoje, jest wiesz, na szczycie w swojej dziedzinie, ma (przy sobie) piękną żonę, jest w Tinseltown z tymi wszystkimi dekadenckimi lewakami… I co on mówi? Najważniejsze, czego chce, to kolejne dziecko z żoną. (…)

Ale to jest czego chce. I to jest to czego powinien chcieć. To jest czego naturalnie się chce. To jest to, czego dobrze jest chcieć. A kiedy jesteś naprawdę bogaty, naprawdę sławny i naprawdę odnoszący sukcesy, czasami rozpraszają cię wszystkie te inne, ulotne dobra. I powiedziałem żonie, wiesz, kiedy dostanę Oscara, chcę kupić zegarek Patek Philippe lub mówisz, że chcę kupić Ferrari lub że chcę pojechać na Karaiby albo – Nie. Ponieważ te rzeczy, to znaczy są dobre w pewnym sensie, ale zanikają. One naprawdę nie służą tobie końcowo, ani trochę tak bardzo jak posiadanie dziecka.”

dzietność

John Burn-Murdoch: Martwimy się o dzietność, a problemem jest globalna samotność [ANALIZA]

wAkcji24.pl | Kultura | Maxymilian Manasterski | Źródło: Michael Knowles Youtube|  Ilustracja: Ideogram | 18.07.2025

Polacy bez oszczędności, za to zadłużeni po uszy. Co by powiedział nam ks. Piotr Wawrzyniak?

Co trzeci dorosły Polak nie zdołałby utrzymać się z posiadanych oszczędności dłużej niż miesiąc, a 17 proc. nie ma żadnych rezerw finansowych. Najnowszy raport BIG InfoMonitor pokazuje, że choć rosną płace i spada inflacja, nasze „poduszki” wciąż są cieniutkie....

Połowa Polaków wciąż żyje „od pierwszego do pierwszego”. Jak odkleić się od bieżących wydatków i zacząć budować finansową poduszkę?

Jak przestać żyć „od pierwszego do pierwszego”. Połowa Polaków ma problem z oszczędnościami i opłatą rachunków.

Stres w pracy: cichy zabójca polskich firm. Jak pracownicy i pracodawcy mogą przerwać spiralę napięcia?

"Stres w pracy” to fraza, która co tydzień pojawia się w ustach trzech na czterech zatrudnionych Polaków. Choć umiarkowane napięcie (eustres) potrafi motywować, chroniczny dystres odbiera zdrowie, produktywność i zyski. Najnowsze raporty Instytutu Psychologii Stresu,...

Kościół nie zostawił powodzian. Caritas i Diecezja Świdnicka zabierają poszkodowanych nad morze

Dwa tygodniowe turnusy nad Bałtykiem – to wyjątkowa inicjatywa, jaką zorganizowały Diecezja Świdnicka oraz Caritas Diecezji Świdnickiej dla osób dotkniętych skutkami powodzi z 2024 roku. Pierwsza grupa wypoczywa już od kilku dni w nadmorskim Mrzeżynie, gdzie...

Polska liderem: kredyty hipoteczne najdroższe w Unii Europejskiej. „Nie dziwmy się, że Polacy nie chcą mieć dzieci”

Choć wysokie stopy procentowe w Polsce są powszechnie komentowane, to znacznie mniej uwagi poświęca się rzeczywistym kosztom kredytów mieszkaniowych, które obciążają budżety tysięcy gospodarstw domowych. Tymczasem wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania...

POLSTR zamiast WIBOR‑u – rewolucja kredytowa 2025

Już w 2025 roku kończy się era WIBOR‑u. Polski rynek kredytów przechodzi największą od dekad reformę – nowym wskaźnikiem referencyjnym zostaje POLSTR. Co to oznacza dla kredytobiorców, kiedy nastąpi zmiana i czy nowy wskaźnik wpłynie na wysokość rat? Wyjaśniamy, jak...

Ukraina w UE vs. sytuacja gospodarcza Polski. Czy 0,17 % PKB to dla nas dobry interes?

Choć raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że Polska może zyskać na integracji Ukrainy z Unią Europejską wzrost PKB rzędu 0,17 %, to ten zysk – choć realny – jest bardziej symboliczny niż strategiczny. W cieniu tych optymistycznych prognoz kryją się...

Niedopasowanie aspiracji edukacyjnych w Polsce. Jak tracimy młode talenty?

Niedopasowanie aspiracji  edukacyjnych – to zjawisko, które coraz wyraźniej zarysowuje się wśród polskich nastolatków. W szczególności dotyka uczniów pochodzących z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, którzy marzą o zawodach wymagających wyższego...

ETS kontra suwerenność: plan WEI dla polskiej energetyki

 Warsaw Enterprise Institute (WEI) nie ma wątpliwości: Polska powinna odrzucić biurokratyczny ETS i postawić na wolny rynek i innowacje. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 czerwca 2025 r. otwiera nowy rozdział w sporze o unijny system handlu emisjami (ETS).10...

Zadłużenie polskich jednoosobowych działalności gospodarczych osiągnęło rekordowy poziom. Nic tylko się modlić!

Zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych niebezpiecznie rośnie. Coraz więcej polskich mikroprzedsiębiorców wpada w spiralę długów. Jak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie JDG przekroczyło już 5,5 miliarda złotych i wciąż...

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek interweniuje w sprawie lekcji religii

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek skierował do minister edukacji Barbary Nowackiej oficjalne pismo, w którym wyraził poważne zastrzeżenia wobec rozporządzenia z 17 stycznia 2025 r., regulującego nowe zasady organizacji lekcji religii w szkołach publicznych....

40 miliardów dolarów milczenia. Machina wojenna Putina dokarmiana przez Zachód

Machina wojenna Putina cały czas ma potężne wsparcie ze strony Zachodu. Według raportu holenderskiego dziennikarskiego serwisu Follow the Money, od 2022 roku globalne korporacje przekazały do rosyjskiego budżetu co najmniej 40 miliardów dolarów w postaci podatków –...

Zielony Ład. Trybunał Konstytucyjny o polskiej suwerenności energetycznej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część regulacji unijnego Zielonego Ładu – w tym sposób wdrażania systemu EU ETS – narusza Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. W przełomowym wyroku z czerwca 2025 r. TK stanął w obronie suwerenności energetycznej Polski i...

Osoby bierne zawodowo – rekordowy wzrost w Polsce w I kwartale 2025

Osoby bierne zawodowo stanowią coraz większą część społeczeństwa w Polsce. W I kwartale 2025 roku ich liczba osiągnęła najwyższy poziom od niemal czterech lat – wynika z danych GUS analizowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny. 12,7 mln Polaków w wieku 15–89 lat...

Dania podnosi wiek emerytalny do 70 lat. Dlaczego Duńczycy będą pracować najdłużej w Europie i czy nam też to grozi?

Dania jako pierwszy kraj w Europie podnosi wiek emerytalny do 70 lat. Decyzja ta, choć motywowana względami demograficznymi i ekonomicznymi, budzi kontrowersje społeczne i pytania o sprawiedliwość międzypokoleniową. Co ta reforma oznacza dla Europy i jakie wnioski...

Donald Trump jako „Prezydent AI”? Chrześcijańscy liderzy wzywają do odpowiedzialnego rozwoju technologii

Czy sztuczna inteligencja to nowe pole ewangelizacji czy zagrożenie dla godności człowieka? W USA liderzy religijni zwrócili się do Donalda Trumpa jako „Prezydenta AI”, apelując o etyczne ramy dla rozwoju technologii. W Watykanie papież Leon XIV wzywa Kościół do...

Opieka nad dziećmi. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje, że Polacy stawiają na tradycyjne rozwiązania

Opieka nad dziećmi to nie tylko kwestia organizacyjna, ale przede wszystkim wyraz troski, miłości i odpowiedzialności rodziców – dlatego w Polsce opieka nad dziećmi nadal powierzana jest głównie rodzinie, co potwierdzają najnowsze dane Polskiego Instytutu...

Węgrzy stawiają na rodzinę. Victor Orbán: Najważniejszą wspólnotą naszych czasów jest rodzina

Węgrzy stawiają na rodzinę i od lat prowadzą aktywną politykę prorodzinną, mającą na celu zwiększenie dzietności i zahamowanie spadku liczby ludności. W lutym 2025 roku premier Viktor Orbán ogłosił kolejne istotne zmiany w systemie podatkowym, wprowadzając zwolnienia...

Biblia i ekonomia: zysk z sumieniem – starotestamentowa mądrość dla współczesnych rynków

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Komisja Europejska: Unii grozi stagnacja, a Polska w potrzasku – nowe prognozy nie pozostawiają złudzeń

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...