wAkcji24.pl: Błogosławiona Maria Kandyda, jej wspomnienie przypada na 12 czerwca.  Zapraszamy do zapoznania się z piękną postacią, mistyczką Eucharystii, od której możemy uczyć się wytrwałości w dążeniu do celu, cierpliwości w czekaniu, a także w dojrzeniu i adorowaniu Żywego Boga w Eucharystii.

Błogosławiona Maria Kandyda – życiorys

Maria Barba urodziła się 16 stycznia 1884 roku w Catanzaro w Kalabrii, na południu Włoch. Była ona dziesiątym dzieckiem spośród dwanaściorga rodzeństwa. Jej rodzina była głęboko wierząca. Maria opiekowała się swoim rodzeństwem, a dzięki staraniom miejscowych sióstr zakonnych dziewczynka nauczyła się modlić własnymi słowami. W wieku 9 lat stała się rzecz niezwykła, Bóg obdarzył ją darem medytacji. Przystąpiwszy do I Komunii Świętej jej największą radością był pełne uczestnictwo w Eucharystii, przyjęcie Jezusa do swojego serca. Była bardzo pobożna, starała się każdego dnia odmawiać cały różaniec.

 

Maria Kandyda

 

Miłość do Eucharystii

Już od wczesnego dzieciństwa uwidaczniała się w niej miłość do Eucharystii, co potwierdzają jej własne słowa:

Kiedy byłam malutka i jeszcze Jezus mi się nie dał, oczekiwałam na moją mamę, aby kiedy wróci od Komunii Św., prawie na progu domu i wspinając się na palcach, aby jej dosięgnąć, mówiłam Mu: „Ja również Panie!”. Moja mama nachylała się wówczas z miłością i dmuchała na moje wargi; natychmiast ją opuszczałam i przyciskając do piersi skrzyżowane dłonie, pełna radości i wiary, powtarzałam podskakując: „Ja również mam Pana, ja również mam Pana!”. 

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.

 

Powołanie do życia zakonnego

2 lipca 1899 roku Maria Kandyda wzięła udział w obłóczynach swojej krewnej, co było dla niej bardzo ważnym doświadczeniem religijnym i punktem zwrotnym w jej życiu, ponieważ w wieku 15 lat poczuła powołanie do życia zakonnego, ale na tę wieść jej rodzice nie zareagowali entuzjastycznie, byli oni temu przeciwni. W 1904 roku zmarł ojciec Marii, w 1911 roku jej brat. W 1910 roku posłuchawszy swojego kierownika duchowego zaczęła pisać swoje Confessione generale, czyli Wyznania ogólne. Trwało to do 1918 roku. W 1910 roku udała się na rodzinną pielgrzymkę do Rzymu i została przyjęta na audiencji przez papieża św. Piusa X. Jej matka zmarła w 1914 roku, wydawało się to być zagrożeniem dla jedności jej rodziny, dlatego Maria Kandyda zdecydowała się zostać z rodziną.

Maria Kandyda – 20 lat cierpliwości

Dopiero po prawie dwudziestu latach czekania w końcu udało jej się  podjąć realizacji swojego duchowego pragnienia, co wymagało od niej wierności i wielkiej mocy ducha. Wstąpiła do Karmelu w Ragusie, była wspierana przez szczególny kult Eucharystii, widziała w niej bowiem tajemnicę sakramentalnej obecności Boga na świecie i niezbity dowód Jego nieskończonej miłości do ludzi. Wytrwać w swoim powołaniu pomogło jej także nabożeństwo do Serca Jezusowego, komunia duchowa i pobożność maryjna. Eucharystię przeżywała w duchowej łączności z Matką Bożą.

Eucharystia w duchowej łączności z Maryją

W zapiskach błogosławionej znajdujemy słowa:

Maryja jest prawdziwym wzorem życia Eucharystią, bo Ona nosiła w swym łonie Syna Bożego, którego ustawicznie rodzi w sercach wierzących. Chciałabym być Maryją, być Maryją dla Jezusa, zająć miejsce Jego Matki. Zawsze mam przed oczyma Maryję w moich Komuniach Świętych. Chcę otrzymywać Jezusa z Jej rąk; Ona dopomaga mi stanowić z Jezusem jedno. Ja nie potrafię odłączać Jezusa od Maryi. Witaj, o Ciało zrodzone z Maryi. Witaj, Maryjo, jutrzenko Eucharystii.

Błogosławiona Maria Kandyda – droga duchowości 

25 września 1919 roku wstąpiła do karmelitanek bosych w Ragusie, gdzie przyjęła imię Maria Kandyda od Eucharystii. Spędzała ona długie godziny na adoracji Najświętszego Sakramentu, poświęcała wiele czasu na zgłębianiu duchowości swoich świętych poprzedniczek. Dla niej Eucharystia jest pokarmem, spotkaniem z Bogiem, zjednoczeniem serc, szkołą cnót oraz mądrością życia.

Samo niebo nie posiada więcej. Ten jedyny skarb jest tu, jest nim Bóg! Prawdziwie, tak prawdziwie: mój Bóg i moje Wszystko. Proszę mojego Jezusa o to, abym była umieszczona jako lampka wszystkich tabernakulów świata, aż do końca czasów.

W 1924 r. została wybrana na przełożoną klasztoru, urząd ten pełniła aż do 1947 r. Po kilku miesiącach cierpień fizycznych zmarła 12 czerwca 1949 r. w Święto Trójcy Przenajświętszej. 

Jan Paweł II: Maria Kandyda w gronie błogosławionych

21 marca 2004 roku Jan Paweł II wprowadził ją do grona błogosławionych, mówiąc o niej: 

„(Maria Kandyda – przyp. red.) była prawdziwą mistyczką Eucharystii, z której uczyniła ośrodek jednoczący całą jej egzystencję, inspirując się tradycją karmelitańską, a zwłaszcza przykładami św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża. Do tego stopnia zakochała się w Jezusie eucharystycznym, że stale i żarliwie pragnęła być niestrudzoną apostołką Eucharystii. Jestem pewien, że z nieba bł. Maria Kandyda wciąż pomaga Kościołowi, by coraz większym podziwem i miłością otaczał tę największą tajemnicę naszej wiary”.

 

Deepfake z kardynałem Nyczem. Jak reaguje Kościół?

W sieci pojawił się deepfake z kardynałem Nyczem. Na nagraniu rzekomy kard. Kazimierz Nycz opowiada „jak zwalczył osteochondroza” i wynikający z niej ból kolan. Archidiecezja Warszawska potwierdziła, że nagranie to deepfake i przestrzegła przed jego fałszywą treścią. Rzecznik archidiecezji, ks. Przemysław Śliwiński, zaznaczył, że kardynał Nycz, ani żaden inny duchowny, nie wziąłby udziału w tego typu reklamie​.

Bp Marek Mendyk zaprasza: I pielgrzymka rodzin kapłanów i osób życia konsekrowanego

wAkcji24.pl: 2 lipca 2024 roku, w Bardzie, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie duchowe, na które zaprasza Biskup Świdnicki, Marek Mendyk. Jest to I Pielgrzymka rodzin kapłanów i osób życia konsekrowanego diecezji świdnickiej, zorganizowana z myślą o modlitwie o...

Świecki pogrzeb a katolicki pogrzeb: jak świecka ceremonia czerpie z tradycji katolickich?

wAkcji24.pl|Pogrzeb to uroczystość pożegnania zmarłego, która pełni ważną rolę w kulturach i religiach na całym świecie. W Polsce najczęściej spotykaną formą pożegnania zmarłego jest pogrzeb katolicki, jednak coraz częściej można spotkać takie zjawisko jak pogrzeb...

Bp Wojciech Osiał: Planowane zmiany w nauczaniu religii są dyskryminujące!

wAkcji24.pl: Bp Wojciech Osiał Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski nazywa działania Barbary Nowackiej dyskryminacją. Publikujemy całe oświadczenie biskupa.

Tylko jedna godzina. Barbara Nowacka wyprowadza religię ze szkół w Polsce.

wAkcji24.pl: Dotychczasowy sprzeciw Kościoła i katolików okazał się wciąż za słaby i za cichy by powstrzymać minister edukacji przed rugowaniem religii ze szkoły. Barbara Nowacka zapowiedziała w wywiadzie dla TVN24, od 1 września 2025 roku, lekcje religii w szkołach publicznych będą się odbywać tylko raz w tygodniu.

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | Zródło: Wikipedia | 12.06.2024