Jest nowy metropolita warszawski. To abp Adrian Galbas – mianowany decyzją papieża Franciszka, ogłoszoną przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce. Dotychczasowy metropolita katowicki, abp Adrian Józef Galbas, znany ze swojego oddania służbie Kościołowi i wiernym, podkreślał w swoich wypowiedziach, że przenosiny z Katowic do Warszawy są dla niego wyzwaniem, jednak przyjmuje je jako wyraz woli Bożej. „Ze Śląska na Mazowsze. Tę decyzję Ojca Świętego, choć jest dla mnie po ludzku trudna, przyjmuję właśnie jako wolę Bożą” – powiedział abp Galbas wiernym archidiecezji katowickiej, dzieląc się głębokimi refleksjami o swoim nowym powołaniu.

Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas: absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Abp Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej, w 1987 roku wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni). W Ołtarzewie przygotowywał się do kapłaństwa, a w 1994 roku przyjął święcenia prezbiteratu. Jego kapłańska ścieżka była pełna zaangażowania i posługi w różnych miejscach w Polsce. Odbył także studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zgłębiał teologię pastoralną, łącząc swoje powołanie z wiedzą i pasją do komunikacji społecznej.

W 2019 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, gdzie dał się poznać jako oddany duszpasterz i organizator życia kościelnego. Sakrę biskupią przyjął w styczniu 2020 roku, a jego konsekratorami byli bp Jerzy Mazur, abp Salvatore Pennacchio i abp Józef Górzyński.

Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas: Jak bardzo to jest trudne, żeby w każdej chwili oddać Bogu swoją wolę

Przenosiny abp. Galbasa do Warszawy to dla niego, jak sam przyznał, duże wyzwanie, jednak podkreśla, że przyjmuje je w duchu posłuszeństwa. „Modliłem się nimi i myślałem, jak bardzo to jest trudne, żeby w każdej chwili oddać Bogu swoją wolę i służyć nie sobie, lecz Jego majestatowi. I to jeszcze ze szczerym sercem, bez jakiejkolwiek dwuznaczności. Trudne to, ale dające – jak chyba nic innego – szczęście, siłę i wewnętrzny pokój” – wyznał. Abp Galbas nawiązał także do słów Psalmu 84, które towarzyszyły mu w tych trudnych momentach: „Szczęśliwi, których moc jest w Tobie, którzy zachowują ufność w swym sercu”.

To wezwanie do pełnego zaufania Bogu wyznaczało jego drogę kapłańską już od początku, a obecnie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście nowej roli metropolity warszawskiego. W swojej refleksji nad powołaniem abp Galbas podkreślił także wdzięczność dla wiernych, z którymi miał okazję współpracować w archidiecezji katowickiej. „Dziękuję wam za miłość, którą mi tu okazaliście. Była niezwykle hojna, niespodziewana, prosta i szczera” – mówił, zaznaczając jednocześnie, że ma świadomość, iż „nie wszystko było tak, jak powinno było być”, i przepraszając za wszelkie niedoskonałości.

Zakazana Modlitwa Wielka Brytania

Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii: „Strefy ochronne” to nowy atak na wolność religijną

Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas: Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. Apostolstwa Świeckich,

W Kościele abp Adrian Galbas pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, zdobywając szerokie doświadczenie duszpasterskie. Obecnie jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. Apostolstwa Świeckich, członkiem Rady Stałej KEP oraz pełni funkcję delegata KEP ds. Apostolstwa Chorych i ds. Ruchu Szensztackiego w Polsce. Jego zaangażowanie na polu apostolstwa świeckich i duszpasterstwa chorych podkreśla znaczenie budowania więzi i wspólnoty w Kościele.

Posługa abp. Galbasa opiera się na głębokim zrozumieniu roli wiernych świeckich, co znalazło wyraz w jego pracy jako przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Jego zdolność do dialogu i otwartość na potrzeby wiernych to cechy, które mogą okazać się kluczowe w jego nowej posłudze w Warszawie.

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas: Mamy nadzieję, że Rok Jubileuszowy da nam nowego biskupa Archidiecezji Katowickiej

Abp Galbas zaprosił wiernych na specjalne nieszpory, które odbędą się w katowickiej katedrze 23 listopada, inaugurując Rok Jubileuszowy lokalnego Kościoła. „Mamy nadzieję, że Rok Jubileuszowy da nam nowego Biskupa, o którego rychły i dobry wybór już teraz serdecznie się módlmy!” – powiedział, zwracając się do wiernych z prośbą o modlitwę za jego posługę w Warszawie. Zwrócił się także z prośbą, by wspólnota modliła się o to, by ich „wola zawsze była oddana Bogu” oraz by „całym sercem służyli Jego majestatowi”.

Abp Galbas wyraził swoje pragnienie, aby jego posługa w nowej archidiecezji była czasem umocnienia wiary i budowania wspólnoty. Podkreślił, że w tym zadaniu pragnie kierować się przykładem św. Karola Boromeusza, a także opieką Najświętszej Panny Maryi, szczególnie czczonej w sanktuariach maryjnych w Piekarach i Pszowie. 

W swoich słowach abp Adrian Galbas wielokrotnie podkreślał, że jego decyzje i działania wynikają z głębokiej wierności Bogu i Kościołowi. Zawołanie, aby wierni oddawali swoją wolę Bogu, jest nie tylko jego osobistym przesłaniem, ale także inspiracją dla wiernych, by służyć Kościołowi z pełnym oddaniem i bezinteresownością. Nowa rola abp. Galbasa jako metropolity warszawskiego otwiera przed nim i wiernymi kolejną kartę pełną wyzwań, ale także nadziei na umocnienie wspólnoty wiernych w Polsce.

 

wAkcji24.pl | Wiara | WSA, Deon.pl | Fot. SILESIA FLESZ TVS | 4.11.2024

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...