Trybunał Konstytucyjny zadecydował: nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące organizacji nauki religii w szkołach jest niezgodne z Konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Wyrok, który zapadł jednogłośnie, jest kolejnym istotnym krokiem w obronie miejsca religii w polskim systemie edukacyjnym.

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole i rozporządzenie MEN: Co miało się zmienić?

26 lipca 2024 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nowelizację rozporządzenia dotyczącego nauki religii w szkołach i przedszkolach publicznych. Zmiana zakładała, że lekcje religii miały być organizowane w danym oddziale lub klasie, jeśli zgłosi się na nie co najmniej siedmiu uczniów. Dodatkowo, ministerstwo chciało ułatwić tworzenie grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych, nawet jeśli liczba chętnych przekraczała wymaganą minimalną liczbę uczestników.

Minister edukacji, Barbara Nowacka, broniła wprowadzanych zmian, argumentując, że były one „pragmatycznym rozwiązaniem” dla szkół z małą liczbą uczniów. – „Jeżeli w jednej klasie jest 10 uczniów chodzących na religię, a w drugiej 8 – można ich połączyć w jedną grupę” – podkreślała Nowacka.

Nowelizacja wywołała sprzeciw Kościoła katolickiego oraz innych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. 22 sierpnia złożyli oni petycję do Sądu Najwyższego, wskazując na niezgodność rozporządzenia z Konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Kluczowym zarzutem było niedochowanie zasady konsensualnego regulowania relacji między państwem a Kościołami, zapisanej w art. 25 ust. 3 Konstytucji.

Małgorzata Manowska Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

Religia w szkole: I Prezes Sądu Najwyższego kieruje rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego - rozporządzenie niezgodne z konstytucją!

Trybunał Konstytucyjny zgodził się z argumentami wnioskodawców, wskazując na naruszenie procedury konsultacyjnej. – „Termin 'porozumienie’ należy rozumieć jednoznacznie jako osiągnięcie konsensusu, a nie jedynie kurtuazyjną wymianę korespondencji” – mówiła dr hab. Joanna Pawlikowska, przedstawicielka Sądu Najwyższego.

Sędzia Krystyna Pawłowicz, sprawozdawca w sprawie, podkreśliła, że resort edukacji „nie dążył do porozumienia, a jedynie forsował swoje zmiany”. W uzasadnieniu wyroku TK uznano, że MEN naruszyło art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, który wymaga działania w porozumieniu z przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczny: rozporządzenie MEN z 26 lipca 2024 roku zostało uznane za niezgodne z art. 25 ust. 3 Konstytucji, a także art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty w związku z art. 92 ust. 1 oraz zasadami demokratycznego państwa prawnego.

– „Minister edukacji nie spełnił wymogu działania w porozumieniu, utożsamiając je jedynie z koniecznością poinformowania o projekcie rozporządzenia” – wskazała sędzia Pawłowicz. Dodała również, że skutkiem wyroku jest utrata mocy obowiązującej rozporządzenia, co oznacza powrót do wcześniejszego brzmienia przepisów z 1992 roku.

Piotr Janowicz Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Kościół wygrywa - reakcje stron

Prezes Trybunału Julia Przyłębska podkreśliła ostateczność wyroku. – „Wyrok jest ostateczny i obowiązujący od chwili ogłoszenia. Podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw” – zaznaczyła.

Ministerstwo Edukacji, mimo wcześniejszych stanowczych zapowiedzi wprowadzenia zmian, nie zajęło merytorycznego stanowiska w postępowaniu przed Trybunałem. Resort powoływał się na uchwałę Sejmu z marca 2023 roku, która miała „usunąć skutki kryzysu konstytucyjnego”. Trybunał przypomniał jednak, że uchwała ta została uznana za niezgodną z Konstytucją.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego przyjęli wyrok z zadowoleniem, podkreślając, że respektowanie zasad konsensualnego regulowania relacji z państwem jest fundamentem współpracy. – „Jest to ważny krok w obronie praw wierzących i ochronie autonomii Kościoła w sprawach religii” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– To ważne zwycięstwo, ale nie koniec walki o religię w szkole – komentuje Andrzej Wierny. – Kolejne rozporządzenie MEN wyrzuca z programów jedną godzinę lekcyjną religii od września 2025 r. Inne likwiduje przedmiot „wychowanie do życia w rodzinie” a zamiast niego wprowadza oprotestowaną przez KEP i środowiska katolickie „edukację zdrowotną”. W dodatku rząd będzie chciał zlekceważyć orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, więc sytuacja jest nadal trudna, chociaż nieporównywalnie lepsza niż wcześniej – stwierdza Wierny.

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Kościół wygrywa. Publikujemy całe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Sygn. akt U 10/24

WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Warszawa, dnia 27 listopada 2024 r.

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Julia Przyłębska – przewodniczący
Krystyna Pawłowicz – sprawozdawca 
Bogdan Święczkowski,

protokolant: Michał Rylski,

po rozpoznaniu, z udziałem wnioskodawcy, na rozprawie w dniu 27 listopada 2024 r., wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o zbadanie zgodności:
1) rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 1158) w całości z:

– art. 25 ust. 3 Konstytucji z zasadą konsensualnego sposobu regulowania relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi,

– art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750) w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 7 Konstytucji,

2) § 1 pkt 2 w związku z § 2 rozporządzenia powołanego w punkcie 1, w zakresie, w jakim tworzy podstawy do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych obejmujących dzieci z różnych poziomów nauczania, z:

– art. 53 ust. 3 w związku z art. 48 ust. 1 Konstytucji w związku z art. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737) przez to, że tworzy podstawy do organizowania nauki religii w sposób naruszający prawo rodziców do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami w sposób uwzględniający stopień dojrzałości dziecka, oraz prawa dzieci i młodzieży do kształcenia się oraz do wychowania i opieki odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju, przez stworzenie normatywnych podstaw organizacji nauczania religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych obejmujących uczniów z różnego poziomu nauczania, czyli w sposób uniemożliwiający dostosowanie treści, metod i organizacji jej nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów,

– art. 12 ust. 1 w związku z ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318) w związku z art. 91 ust. 1 i 2 Konstytucji, jak również z art. 9 Konstytucji, przez to, że tworząc podstawy do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych, obejmujących dzieci z różnych poziomów nauczania, uniemożliwia nauczanie religii w sposób określony programem nauczania tego przedmiotu,

– art. 2 oraz z art. 24 w związku z art. 65 ust. 5 Konstytucji przez to, że stosowanie zaskarżonych unormowań prowadzić będzie do niespodziewanej (wobec jedynie miesięcznej vacatio legis) redukcji zapotrzebowania na pracę nauczycieli religii w placówkach oświatowych, co – wobec niezapewnienia nauczycielom możliwości zdobycia kwalifikacji do nauczania innych przedmiotów – stanowi dla nich realne zagrożenie nagłej utraty zatrudnienia, naruszając: zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasadę ochrony pracy, oraz obowiązek prowadzenia polityki zmierzającej do pełnego, produktywnego zatrudnienia,

o r z e k a:

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 1158) jest w całości niezgodne z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750, ze zm.) w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 25 ust. 3 w związku z art. 2 i art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto p o s t a n a w i a:

umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie.

Orzeczenie zapadło jednogłośnie.

Julia Przyłębska
Krystyna Pawłowicz
Bogdan Święczkowski

Religia w SZKOLE: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich protestuje

Komisja Wychowania Katolickiego KEP o religii w szkole w Polsce

Religia w szkole: Petycję podpisało już ponad 35 tys. osób

wAkcji24.pl | Wiara | KJJ żródło: Trybunał Konstytucyjny, Do Rzeczy | Na zdjęciu Trybunał Konstytucyjny w Warszawie fot. Adrian Grycuk  Wikipedia  | 27.11.2024

Boże Narodzenie to koszmar? Powstał poradnik jak przetrwać święta z konserwatywną rodziną

Według mediów Boże Narodzenie to koszmar młodych ludzi. Powstał nawet specjalny poradnik jak je przetrwać!

Zimowi chrześcijanie i magia świąt: Jak Boże Narodzenie zmienia swój sens? [PODKAST]

Kim są zimowi chrześcijanie i skąd się bierze „magia świąt”? Zobacz nowy odcinek podkastu „Rozmowy w Akcji”!

„Świąteczne w-Akcji” już w Waszych Kościołach!

Centralnym tematem numeru jest przypomnienie znaczenia narodzin Chrystusa. Znajdziecie w nim artykuł Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka poświęcony fenomenowi narodzin Boga wśród ludzi. Redaktor Naczelny „w-Akcji” ks. Jakub Klimontowski przypomina, że Boże Narodzenie...

Ksiądz DJ zarabia na parafię. Posłuchaj dobrego beatu!

Ksiądz DJ? Muzyka od zawsze była jednym z najpiękniejszych środków wyrazu duchowości. Współcześni księża łączą tę tradycję z nowoczesnymi brzmieniami, tworząc niepowtarzalne utwory, które zbliżają ludzi do Boga. W świecie, gdzie kultura popularna często dominuje nad...

Zawalcz o stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wielka szansa tylko do 10 stycznia

Stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Rozpoczął się nabór wniosków o nowe stypendia. Wstępna rekrutacja potrwa do 10 stycznia 2025 roku. Stypendia są możliwe dzięki życzliwości darczyńców, którzy wspierają zbiórkę organizowaną podczas obchodów Dnia...

Listy do świętego Mikołaja. Czy święty Mikołaj mieszka w Niemczech? [TYLKO U NAS]

Tysiące dzieci wysyła listy do świętego Mikołaja na adres w Niemczech. Skąd taki adres i jak oceniać tradycję pisania listów do świętego Mikołaja?

Maksymiliany rozdane! Kto zdobył prestiżowe nagrody filmowe?

Maksymiliany 2024. Wrocław po raz dziewiąty stał się centrum kina chrześcijańskiego, goszcząc 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło twórców, krytyków filmowych, duchownych i miłośników kina z różnych zakątków świata,...

Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Film w reżyserii Polaka w amerykańskich kinach

Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Amerykańska publiczność miała okazję zobaczyć niezwykły film dokumentalny w reżyserii polskiego twórcy Michała Kondrata. Produkcja „I Am the Immaculate Conception” („Ja jestem Niepokalane Poczęcie”) zostanie wyświetlona w ponad tysiącu...

Katedra Notre-Dame otwarta. Przypominamy dlaczego spłonęła

Katedra Notre-Dame. 15 kwietnia 2019 roku około godziny 19 świat wstrzymał oddech. W płomieniach stanęła katedra Notre-Dame, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Europy i symbol Paryża obok wieży Eiffela. Pożar wybuchł na dachu świątyni, gdzie kilkusetletnia...

13 grudnia zmienił wszystko

43 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, w Polsce wprowadzono stan wojenny. Władzę przejęła wojskowa junta kierowana przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Komunistyczny reżim dążył do zdławienia masowego ruchu „Solidarność”. W wyniku tego zamachu stanu...

Orszak Trzech Króli 2025. Trwają przygotowania

Orszak Trzech Króli 2025, zaplanowany na 6 stycznia, przejdzie ulicami wielu miast w Polsce i za granicą. Tegoroczne hasło, „Kłaniajcie się królowie!”, nawiązuje do jubileuszowego roku ustanowionego przez papieża Franciszka oraz tysiąclecia koronacji Bolesława...

Biblia to odtrutka na zakłamaną rzeczywistość. Rekordy sprzedaży w USA

W czasach narastającego niepokoju i chaosu społecznego Biblia odnotowuje rekordowe wyniki sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Według danych przytoczonych przez "Wall Street Journal" liczba sprzedanych egzemplarzy Pisma Świętego wzrosła o 22% do końca października...

Maksymiliany 2024 – kino pełne wartości i sztuki

Maksymiliany 2024: Trwa 39. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Maksymiliany 2024 – wydarzenia, które łączy miłość do kina z głębokim przesłaniem ewangelicznym. Od 7 do 11 grudnia filmy konkursowe będą dostępne online, a 12 grudnia odbędzie się na uroczysta gala...

Numer adwentowy „w-Akcji” już w Waszych Kościołach! Zapraszamy do lektury

Numer adwentowy „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski – szukajcie w Kościołach Diecezji Świdnickiej!

Nowy kluczowy język w Watykanie: chiński

Język chiński będzie można usłyszeć w Watykanie! Papież Franciszek wprowadza historyczną zmianę, która podkreśla jego zaangażowanie w dialog z chińskimi wiernymi. Od grudnia 2024 roku streszczenia katechez papieskich wygłaszanych podczas audiencji generalnych na Placu...

Święty Mikołaj. Popkulturowy celebryta czy święty Kościoła katolickiego?

Czy święty Mikołaj istniał naprawdę? Dla wielu z nas wspomnienie dzieciństwa nierozerwalnie wiąże się z postacią Świętego Mikołaja. Wierzyliśmy w niego, z wypiekami na twarzy czekaliśmy na jego przybycie, a 6 grudnia znajdowaliśmy prezenty ukryte pod poduszką, w...

Świeca Caritas. Ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Świeca Caritas, która zmienia życie. Już po raz 31 na świątecznych stołach pojawią się świece Caritas, wspierające jedną z najstarszych inicjatyw tej organizacji – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To wyjątkowe przedsięwzięcie, które łączy tradycję, wiarę i pomoc...

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich: Transpłciowość – nowe podejście do terapii młodzieży

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich wypracowało nowe standardy w terapii osób młodych deklarujących transpłciowość.

Eutanazja jak epidemia. Gwałtownie rośnie liczba samobójstw w krajach, które zalegalizowały eutanazję

Eutanazja w krajach, które ją zalegalizowały staje się epidemią. Ponad 30 000 osób na całym świecie zakończyło swoje życie w wyniku wspomaganego samobójstwa lub eutanazji w zeszłym roku. To rekordowa liczba przypadków w krajach, gdzie te praktyki są legalne, co...

Sudecki Uniwersytet Ludowy. Grudniowe warsztaty wprowadzą cię w świąteczny klimat

Sudecki Uniwersytet Ludowy: Grudzień to czas, w którym wszyscy z niecierpliwością czekają na Święta Bożego Narodzenia. Atmosfera wypełnia się blaskiem świateł, zapachem pierników i ciepłem rodzinnych spotkań. Aby w pełni poczuć magię świątecznego okresu, warto zrobić...