Trybunał Konstytucyjny zadecydował: nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące organizacji nauki religii w szkołach jest niezgodne z Konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Wyrok, który zapadł jednogłośnie, jest kolejnym istotnym krokiem w obronie miejsca religii w polskim systemie edukacyjnym.

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole i rozporządzenie MEN: Co miało się zmienić?

26 lipca 2024 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nowelizację rozporządzenia dotyczącego nauki religii w szkołach i przedszkolach publicznych. Zmiana zakładała, że lekcje religii miały być organizowane w danym oddziale lub klasie, jeśli zgłosi się na nie co najmniej siedmiu uczniów. Dodatkowo, ministerstwo chciało ułatwić tworzenie grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych, nawet jeśli liczba chętnych przekraczała wymaganą minimalną liczbę uczestników.

Minister edukacji, Barbara Nowacka, broniła wprowadzanych zmian, argumentując, że były one „pragmatycznym rozwiązaniem” dla szkół z małą liczbą uczniów. – „Jeżeli w jednej klasie jest 10 uczniów chodzących na religię, a w drugiej 8 – można ich połączyć w jedną grupę” – podkreślała Nowacka.

Nowelizacja wywołała sprzeciw Kościoła katolickiego oraz innych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. 22 sierpnia złożyli oni petycję do Sądu Najwyższego, wskazując na niezgodność rozporządzenia z Konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Kluczowym zarzutem było niedochowanie zasady konsensualnego regulowania relacji między państwem a Kościołami, zapisanej w art. 25 ust. 3 Konstytucji.

Małgorzata Manowska Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

Religia w szkole: I Prezes Sądu Najwyższego kieruje rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego - rozporządzenie niezgodne z konstytucją!

Trybunał Konstytucyjny zgodził się z argumentami wnioskodawców, wskazując na naruszenie procedury konsultacyjnej. – „Termin 'porozumienie’ należy rozumieć jednoznacznie jako osiągnięcie konsensusu, a nie jedynie kurtuazyjną wymianę korespondencji” – mówiła dr hab. Joanna Pawlikowska, przedstawicielka Sądu Najwyższego.

Sędzia Krystyna Pawłowicz, sprawozdawca w sprawie, podkreśliła, że resort edukacji „nie dążył do porozumienia, a jedynie forsował swoje zmiany”. W uzasadnieniu wyroku TK uznano, że MEN naruszyło art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, który wymaga działania w porozumieniu z przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczny: rozporządzenie MEN z 26 lipca 2024 roku zostało uznane za niezgodne z art. 25 ust. 3 Konstytucji, a także art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty w związku z art. 92 ust. 1 oraz zasadami demokratycznego państwa prawnego.

– „Minister edukacji nie spełnił wymogu działania w porozumieniu, utożsamiając je jedynie z koniecznością poinformowania o projekcie rozporządzenia” – wskazała sędzia Pawłowicz. Dodała również, że skutkiem wyroku jest utrata mocy obowiązującej rozporządzenia, co oznacza powrót do wcześniejszego brzmienia przepisów z 1992 roku.

Piotr Janowicz Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Kościół wygrywa - reakcje stron

Prezes Trybunału Julia Przyłębska podkreśliła ostateczność wyroku. – „Wyrok jest ostateczny i obowiązujący od chwili ogłoszenia. Podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw” – zaznaczyła.

Ministerstwo Edukacji, mimo wcześniejszych stanowczych zapowiedzi wprowadzenia zmian, nie zajęło merytorycznego stanowiska w postępowaniu przed Trybunałem. Resort powoływał się na uchwałę Sejmu z marca 2023 roku, która miała „usunąć skutki kryzysu konstytucyjnego”. Trybunał przypomniał jednak, że uchwała ta została uznana za niezgodną z Konstytucją.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego przyjęli wyrok z zadowoleniem, podkreślając, że respektowanie zasad konsensualnego regulowania relacji z państwem jest fundamentem współpracy. – „Jest to ważny krok w obronie praw wierzących i ochronie autonomii Kościoła w sprawach religii” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– To ważne zwycięstwo, ale nie koniec walki o religię w szkole – komentuje Andrzej Wierny. – Kolejne rozporządzenie MEN wyrzuca z programów jedną godzinę lekcyjną religii od września 2025 r. Inne likwiduje przedmiot „wychowanie do życia w rodzinie” a zamiast niego wprowadza oprotestowaną przez KEP i środowiska katolickie „edukację zdrowotną”. W dodatku rząd będzie chciał zlekceważyć orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, więc sytuacja jest nadal trudna, chociaż nieporównywalnie lepsza niż wcześniej – stwierdza Wierny.

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Kościół wygrywa. Publikujemy całe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Sygn. akt U 10/24

WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Warszawa, dnia 27 listopada 2024 r.

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Julia Przyłębska – przewodniczący
Krystyna Pawłowicz – sprawozdawca 
Bogdan Święczkowski,

protokolant: Michał Rylski,

po rozpoznaniu, z udziałem wnioskodawcy, na rozprawie w dniu 27 listopada 2024 r., wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o zbadanie zgodności:
1) rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 1158) w całości z:

– art. 25 ust. 3 Konstytucji z zasadą konsensualnego sposobu regulowania relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi,

– art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750) w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 7 Konstytucji,

2) § 1 pkt 2 w związku z § 2 rozporządzenia powołanego w punkcie 1, w zakresie, w jakim tworzy podstawy do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych obejmujących dzieci z różnych poziomów nauczania, z:

– art. 53 ust. 3 w związku z art. 48 ust. 1 Konstytucji w związku z art. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737) przez to, że tworzy podstawy do organizowania nauki religii w sposób naruszający prawo rodziców do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami w sposób uwzględniający stopień dojrzałości dziecka, oraz prawa dzieci i młodzieży do kształcenia się oraz do wychowania i opieki odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju, przez stworzenie normatywnych podstaw organizacji nauczania religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych obejmujących uczniów z różnego poziomu nauczania, czyli w sposób uniemożliwiający dostosowanie treści, metod i organizacji jej nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów,

– art. 12 ust. 1 w związku z ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318) w związku z art. 91 ust. 1 i 2 Konstytucji, jak również z art. 9 Konstytucji, przez to, że tworząc podstawy do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych, obejmujących dzieci z różnych poziomów nauczania, uniemożliwia nauczanie religii w sposób określony programem nauczania tego przedmiotu,

– art. 2 oraz z art. 24 w związku z art. 65 ust. 5 Konstytucji przez to, że stosowanie zaskarżonych unormowań prowadzić będzie do niespodziewanej (wobec jedynie miesięcznej vacatio legis) redukcji zapotrzebowania na pracę nauczycieli religii w placówkach oświatowych, co – wobec niezapewnienia nauczycielom możliwości zdobycia kwalifikacji do nauczania innych przedmiotów – stanowi dla nich realne zagrożenie nagłej utraty zatrudnienia, naruszając: zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasadę ochrony pracy, oraz obowiązek prowadzenia polityki zmierzającej do pełnego, produktywnego zatrudnienia,

o r z e k a:

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 1158) jest w całości niezgodne z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750, ze zm.) w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 25 ust. 3 w związku z art. 2 i art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto p o s t a n a w i a:

umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie.

Orzeczenie zapadło jednogłośnie.

Julia Przyłębska
Krystyna Pawłowicz
Bogdan Święczkowski

Religia w SZKOLE: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich protestuje

Komisja Wychowania Katolickiego KEP o religii w szkole w Polsce

Religia w szkole: Petycję podpisało już ponad 35 tys. osób

wAkcji24.pl | Wiara | KJJ żródło: Trybunał Konstytucyjny, Do Rzeczy | Na zdjęciu Trybunał Konstytucyjny w Warszawie fot. Adrian Grycuk  Wikipedia  | 27.11.2024

Jacek Komuda „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Historia jako ostrzeżenie?

Jakie błędy popełniła Pierwsza Rzeczpospolita? Czy można było uniknąć jej upadku? Czy przeszłość może być ostrzeżeniem dla współczesnych elit politycznych i społecznych? Nowa książka Jacka Komudy „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” nie tylko stawia te...

Religia w szkole: Bułgaria wprowadza, Polska wyprowadza

W Bułgarii trwa intensywna debata na temat nowego przedmiotu szkolnego „Religia i Wartości”. Tymczasem w Polsce, mimo głębokich katolickich korzeni, rosnąca presja społeczna i decyzje niektórych samorządów prowadzą do marginalizacji nauczania religii w szkołach. Oba...

Konstytucja 3 Maja a Kościół. 'Postępowa’ Rzeczypospolita czy państwo wyznaniowe?

wAkcji24.pl: Każdy Polak wie, że 3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia pierwszej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nasza ustawa zasadnicza była drugą na świecie (po Konstytucji USA) i pierwszą w Europie. Wszyscy pamiętamy ze szkoły, że była "postępowa i...

Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich – nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zainaugurował w połowie kwietnia 2025 r. działalność nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem tej inicjatywy jest analiza oraz...

Narodowy Marsz Życia z przesłaniem od papieża Franciszka!

Narodowy Marsz Życia już w tę niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku. To nie tylko wyraz poparcia dla fundamentalnej wartości, jaką jest życie ludzkie, ale także szczególny hołd złożony papieżowi Franciszkowi, który dzień wcześniej zostanie pożegnany podczas uroczystości...

Ludobójstwo Ormian. 110. rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu​

24 kwietnia 1915 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii jako początek jednej z najtragiczniejszych kart XX wieku. Tego dnia w Imperium Osmańskim rozpoczęła się systematyczna eksterminacja chrześcijańskiej ludności ormiańskiej — wydarzenie, które...

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Hiszpański aktor Antonio Banderas rozpoczął Wielki Tydzień w swoim rodzinnym mieście, Maladze, uczestnicząc w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Od wielu lat bierze udział w tradycyjnej procesji i mszy świętej w kościele San Juan, w którym został ochrzczony. Ubrany w...

Diana Paulińska: Seksualność to nie tylko akt fizyczny [wywiad w-Akcji]

Rozmowa z Dianą Paulińską psychologiem, seksuologiem, terapeutą, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Terapii IL SENSO,  prelegentką tegorocznej edycji konferencji “Córka Króla” w Strzegomiu [Wywiad ukazał się w numerze 2-3/2025 Miesięcznika Katolickiego...

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [RECENZJA]

"Mickey 17" to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film "Parasite". Film jest adaptacją powieści "Mickey 7" autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 4/2025: Anatomia linczu, Fundusz Kościelny i Kieran Culkin

Ukazał się kwietniowy numer miesięcznika katolickiego „w-Akcji”(4/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy,  ...

Opus Dei – najbardziej tajemnicza katolicka organizacja istnieje już 100 lat

Opus Dei od dekad budzi ciekawość i kontrowersje. Choć jest integralną częścią Kościoła katolickiego, dla wielu pozostaje tajemniczą organizacją, wokół której narosło wiele mitów. W 2028 roku minie dokładnie 100 lat od momentu, gdy jego założyciel, św. Josemaría...

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...

Michał Kondrat: Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” skupia się na korzyściach płynących z pogłębiania relacji z Maryją [WYWIAD]

W kinach pojawił się nowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, który zrealizował Michał Kondrat. Słowa z tytułu obrazu są tymi, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Film przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do...

Planned Parenthood w odwrocie. Klinika aborcyjna na Manhattanie idzie pod młotek

Planned Parenthood of Greater New York (PPGNY) ogłosiło decyzję o sprzedaży swojej jedynej kliniki na Manhattanie, mieszczącej się przy 26 Bleecker St. Placówka, która przez lata była miejscem modlitw organizowanych przez katolików pro-life, trafi na rynek...

Sąd Najwyższy: zmiana płci w dokumentach będzie łatwiejsza. Jakie będą konsekwencje?

Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała kontrowersyjną uchwałę, która zasadniczo ułatwia zmianę oznaczenia płci w aktach stanu cywilnego. Dotychczas zmiana płci w dokumentach odbywała się poprzez proces sądowy, gdzie trzeba było wykazać podstawy do takiej decyzji. Teraz...

Jest nas coraz więcej! Rośnie liczba katolików na świecie

Rośnie liczba katolików na świecie – w 2023 roku ich liczba wyniosła 1,406 miliarda, co oznacza wzrost o 1,15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy rozwój Kościół katolicki odnotował w Afryce, gdzie liczba wiernych wzrosła o 3,3%, podczas gdy Europa mierzy się...

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Trzeba walczyć o każde życie

Adopcja Dziecka Poczętego to szczególna forma duchowego wsparcia dzieci nienarodzonych, które znajdują się w niebezpieczeństwie utraty życia. Poprzez codzienną modlitwę i dobrowolne zobowiązania, osoby podejmujące tę inicjatywę wyrażają troskę o życie najbardziej...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Ks. Stanisław Streich niebawem stanie się błogosławionym. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kadry życia", który stanowi hołd dla nowego błogosławionego, ks. Stanisława Streicha. Celem inicjatywy jest...

MAX. Czy animacja może opowiedzieć o św. Maksymilianie Kolbe?

MAX: Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films rozpoczynają emisję animowanego filmu „MAX”, który przedstawia życie św. Maksymiliana Kolbe – polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Czy animacja może dobrze...

Córka Króla: Jak głęboko wejść w relację z Bogiem?

W minioną sobotę (15.03.2025 r.)  Strzegomska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Arka, z pomocą zaprzyjaźnionych wspólnot „Dzieci Żyjącego Boga” ze Świebodzic oraz „Agape” z Wałbrzycha, zorganizowała prawdziwą ucztę dla kobiecych serc. 15 marca  Strzegomskie Centrum...