Wywiad „w-Akcji”: Od ponad 65 lat siostra Amabilis posługuje w Zgromadzeniu Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. To jej zawierzyła całe swoje życie.

Siostra Amabilis: To zasługa Matki Bożej - wywiad w-Akcji

Siostra Amabilis: Modliłam się o dobry wybór drogi życiowej

w-Akcji: Dlaczego rozeznając powołanie wybrała siostra prezentki?

Amabilis Boron: Kiedy kończyłam szkołę podstawową, chciałam kontynuować naukę w liceum pedagogicznym w Busku-Zdroju. Modliłam się też o dobry wybór drogi życiowej, ale i znalezienie dobrego męża. W ogóle wówczas nie myślałam o klasztorze. Dopiero kiedy zostałam zaproszona na spotkanie z siostrami zorganizowane przez księdza usłyszałam o szkole prowadzonej przez prezentki i postanowiłam spróbować. Zawsze marzyłam, żeby pracować wśród dzieci i młodzieży.

Myślałam też o wyjeździe na misje, ponieważ siostry sercanki, z którymi wcześniej miałam kontakt, posługiwały w ten sposób. W liceum dalej zastanawiałam się co mam robić ze swoim życiem. Kiedy zwierzyłam się z tego matce generalnej, zaproponowała mi, żebym wzięła udział w zajęciach, które prowadziły siostry prezentki. Bardzo mi się spodobało ich podejście do młodzieży i dzieci. I tak zaczęłam myśleć o wstąpieniu do zgromadzenia.



Akcja Katolicka protestuje edukacja zdrowotna

Akcja Katolicka: Protest przeciwko likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i obowiązkowej edukacji seksualnej [+KOMENTARZ]

Siostra Amabilis: To zasługa Matki Bożej - wywiad w-Akcji

Siostra Amabilis: Tatuś potrzebował więcej czasu

w-Akcji: A jak na siostry decyzję zareagowała rodzina?

Amabilis Boron: Kiedy miałam 4 lata, moja mamusia zmarła. Tatuś przebywał wówczas na wojnie, więc wychowywała nas babcia. Pamiętam jak uczyła nas śpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i różnych modlitw, które pamiętam do dzisiaj. Pilnowała, żebyśmy każdy dzień rozpoczynali i kończyli pacierzem. Często opowiadała nam też o świętych, co uwielbiałam. Kiedy po latach powiedziałam jej o swoim powołaniu, była bardzo szczęśliwa. Dziękowała Bogu i Matce Najświętszej za ten dar. 

Inaczej było z tatusiem. On potrzebował czasu. Kiedy się dowiedział o moim wyborze, wziął różaniec i poszedł na długi spacer. Po powrocie powiedział tylko: „Bóg ma większe prawo do niej niż ja”. Wiedział, że oddaje córkę w dobre ręce.

ks. Stanisław Streich

Nowy błogosławiony: Męczennik za wiarę ks. Stanisław Streich

Siostra Amabilis: To zasługa Matki Bożej - wywiad w-Akcji

Siostra Amabilis: Trafiłam do dwuletniej szkoły muzycznej, ale nie chciałam zostać organistką

w-Akcji: A jak wyglądały pierwsze kroki w zgromadzeniu?

Amabilis Boron: Mieliśmy wówczas bardzo dobrą przełożoną generalną, matkę Magdalenę Skalską, która dbała o nas. Mimo trudnych czasów, zawsze przychodząc do nas obserwowała czego nam brakują. Widząc, że kręcimy się po refektarzu i szukamy czegoś do jedzenia, potrafiła zorganizować chleb z marmoladą czy masłem, żebyśmy nie były głodne w przerwie między obiadem a kolacją. Często opowiadała nam ciekawe opowiadania zawierające przykłady z życia, ale i z historii naszej ojczyzny. Uwielbiałyśmy ją słuchać i lgnęłyśmy do niej zawsze, gdy tylko się pojawiała. Była też niezwykle ciepła i wyrozumiała.

Odwiedzający nas rodzice nie zawsze mieli pieniądze. Pamiętam, że tatuś często zamiast nich przywoził produkty rolne czy mięso ze świni, którą właśnie ubił. W ten sposób mógł się odwdzięczyć za moje utrzymanie. Po ślubach zakonnych, na których otrzymałam imię Amabilis, zostałam skierowana do pracy w prowadzonym przez siostry prezentki przedszkolu w Świdnicy przy ul. Marksa. Spędziłam tam dwa lata, po czym przeniesiono mnie do Cieplic Śląskich-Zdrój. 

w-Akcji: Co było dalej?

Amabilis Boron: Tam posługiwałam jako wychowawca w mieszczącej się przy oddziale ortopedycznym dla dzieci szkole. Początkowo pracowałam tam bez potrzebnego wykształcenia, ale ponieważ sobie świetnie radziłam, nie pytano mnie o nie. Po kilku latach dyrektor szkoły Albin Łączny skierował mnie do Warszawy na dwa lata studium w Instytucie Marii Grzegorzewskiej. Studiowałam tam psychologię i inne przedmioty niezbędne do pracy z dziećmi w szpitalu.

Później naukę kontynuowałam w Jeleniej Górze, gdzie otworzyli filię warszawskiej uczelni dla pracujących. Dzięki temu udało mi się ukończyć studia na kierunku pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Za namową przełożonej trafiłam też do dwuletniej szkoły muzycznej, ale nigdy nie chciałam być organistką. Gra na instrumencie potrzebna mi była do pracy z dziećmi, dlatego mnie tak ciągnęła. Do dziś potrafię coś tam zagrać, ale przyznam, że od dawna już nie ćwiczę.

Dzień Życia Konsekrowanego

Dzień Życia Konsekrowanego. O co chodzi w tym święcie?

Siostra Amabilis: To zasługa Matki Bożej - wywiad w-Akcji

Siostra Amabilis: Jan Paweł II powiedział, że pamięta mnie z Krakowa

w-Akcji: Posługiwała też siostra we Włoszech. Jak to się stało?

Amabilis Boron: Początkowo było bardzo ciężko. Nie znałam języka, nie rozumiałam tego, co do mnie mówili. Z pomocą przyszli mi studenci, którzy kazali mi się nauczyć 200 podstawowych słówek i nimi operować w rozmowach. Próbowałam, ale dalej czułam się skrępowana. Postanowiłam więc rozpocząć naukę na Lateranie i dzięki temu bardzo szybko poznałam język. Lata spędzone w Rzymie to dla mnie ogromny czas łaski. Przepiękne krajobrazy, architektura wiecznego miasta, ale też innych miejsc, które widziałam zachwyciły mnie. Te domki na górach, i przy każdym mnóstwo kwiatów, czego nie było wówczas w Polsce. Tam też po raz pierwszy byłam nad morzem. Ale najbardziej to mi się chyba podobała Florencja, do której zabrali nas ojcowie w podziękowaniu za pomoc i zaangażowanie. 

w-Akcji: A spotkała się siostra z ówczesnym papieżem św. Janem Pawłem II?

Amabilis Boron: Pracując w domu generalnym ojców saletynów zaprzyjaźniłam się z s. Tobiaszą, przełożoną na Watykanie. Dzięki temu miałam możliwość zobaczyć go od środka i poznać Ojca Świętego. Bardzo dobrze pamiętam nasze pierwsze spotkanie. Któregoś razu byłam na Watykanie z odwiedzinami. 

Siostry namówiły mnie, żebym nie wchodziła po schodach, tylko wjechała windą. Kiedy ta zatrzymała się na parterze, w środku stał już papież. W pierwszej chwili nie wiedziałam co mam robić. Weszłam do środka i wtedy zapytał mnie o cel mojej wizyty. Odpowiedziałam, że nie przyszłam na ploteczki do s. Tobiaszy, ale z sernikiem dla gości, którzy mieli odwiedzić Ojca Świętego. Ucieszył się i powiedział, że zanim ich poczęstuje, najpierw sam z ks. Stasiem Dziwiszem napije się kawy i skosztuje wypieku.

Jan Paweł II dodał też, że pamięta mnie z Krakowa, co wydawało się być dziwne. Bo co prawda jako licealistka, a później nowicjuszka, przychodziłam do kurii obsługiwać gości, ale było nas kilka, więc trudno było nas spamiętać.

W obronie religii Ryszard Stochła religia w szkole

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Siostra Amabilis: To zasługa Matki Bożej - wywiad w-Akcji

Siostra Amabilis: Nie raz mnie pytano o to, skąd biorę siły i energię

w-Akcji: Po powrocie do kraju trafiła siostra do Cieplic, a potem znów do Świdnicy?

Amabilis Boron: Tak, tylko już do innego domu, przeniesionego na ul. Piekarską. Zajmowałam się najmłodszymi grupami, co nie było łatwe. Dzieci na tym etapie dopiero uczą się funkcjonować poza domem, bez rodziców. Ale ja miałam prostą zasadę. Uważałam, że grupa najpierw musi się zorganizować, czyli dzieci muszą poznać ją, całe otoczenie i zasady panujące w czasie trwania zajęć. Trwało to zwykle dwa tygodnie. W tym czasie nie było nauki, tylko zabawa. Dzięki temu podopiecznym miejsce i ja kojarzyliśmy się bardzo dobrze. Chętnie więc dbały o porządek i słuchały poleceń. Angażowałam się też w inne zadania. Zawsze wszędzie było mnie pełno. 

Nie raz mnie pytano o to, skąd biorę siły i energię. I kiedyś zastanawiając się nad tym zrozumiałam, że to zasługa Matki Bożej. Ofiarowała mnie jej babcia, gdy umierającej mojej mamie obiecała, że mnie nie odda w obce ręce. Wiedziała, że sama nie jest w stanie mi tego zapewnić, więc poprosiła o opiekę nade mną Maryję. I muszę przyznać, że przez całe życie czuję to wsparcie. 

Zawsze w najważniejszych, ale i trudnych momentach mam jej obrazek przy sobie. Tak było na maturze, na uczelni i później w posłudze, gdy brakowało sił. Jestem jej ogromnie za to wdzięczna, dlatego w wolnych chwilach sięgam po różaniec.

Dziękujemy za rozmowę.



Ks. Grzegorz Wołoch Chrzest święty dzieci

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

wAkcji24.pl | Wiara | Źrodło: w-Akcji  | Fot. Na zdjęciu Siostra Amabilis Boron: w-Akcji  | 9.02.2024

Kościół coraz częściej pojawia się w grach. Teraz Minecraft!

Kościół coraz częściej pojawia się w grach, od tytułów osadzonych w historycznych realiach po produkcje fantasy. Teraz jednak wkracza do jednego z najbardziej kreatywnych światów w historii gier – Minecrafta. Dzięki niezwykłej swobodzie budowania i możliwości...

Jak Caritas od trzech lat pomaga Ukrainie i Ukraińcom. Nowe dane

Caritas pomaga ofiarom wojny. Od trzech lat różne organizacje niosą pomoc Ukraińcom cierpiącym z powodu wojny. Temat ten został poruszony podczas konferencji prasowej, która odbyła się 13 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W wydarzeniu...

Szkolenie dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego

Szkolenie dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego w Diecezji Świdnickiej: Fotografia i rejestrowanie wideo odgrywają ogromną rolę w dokumentowaniu ważnych momentów w życiu wierzących. Śluby, chrzty, bierzmowania i inne uroczystości religijne są...

„Młody Mesjasz” to film, który zachęca do refleksji nad tajemnicą wcielenia

Film "Młody Mesjasz" w reżyserii Cyrusa Nowrasteha, przedstawia jeden z najbardziej zagadkowych i rzadko opowiadanych okresów z życia Jezusa – Jego dzieciństwo. Film powstał na podstawie powieści Anne Rice "Christ the Lord: Out of Egypt".Historia rozpoczyna się w...

Prof. Włodzimierz Fijałkowski. Jest wniosek o beatyfikację wybitnego ginekologa i obrońcy ludzkiego życia

Prof. Włodzimierz Fijałkowski: Polska Federacja Ruchów Obrony Życia złożyła oficjalny wniosek o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego ginekologa, położnika i obrońcy ludzkiego życia. Dokument wpłynął do kardynała Grzegorza Rysia. Już za kilka dni przypada 22. rocznica...

Spór o zakaz aborcji w Karolinie Południowej na sali sądowej. Kto wygra?

Debata dotycząca zakazu aborcji w Karolinie Południowej ponownie trafiła na wokandę Sądu Najwyższego tego stanu. Sprawa dotyczy interpretacji momentu, od którego obowiązuje zakaz – kluczowym punktem sporu jest określenie „bicia serca” płodu.W 2023 roku władze stanowe...

Walentynki – katolickie święto?

Walentynki. 14 lutego to dzień kojarzony przede wszystkim z miłością, romantycznymi gestami i wręczaniem ukochanym osobom symbolicznych upominków. Święto to ma jednak znacznie głębsze korzenie niż komercyjna otoczka, która je obecnie otacza. W rzeczywistości jego...

Obiektyw 2024: Janusz Kohut i Quant Tank

Agencja Informacyjna od 2022 roku przyznaje nagrody "Obiektyw", które mają na celu wyróżnienie osób i instytucji wnoszących znaczący wkład w rozwój społeczeństwa, kultury oraz gospodarki. Nazwa nagrody nawiązuje do rzetelności i obiektywizmu w dziennikarstwie, a także...

Eksperci bronią wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Resort edukacji kasuje przedmiot

Eksperci bronią wychowania do życia w rodzinie, ponieważ Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło plany likwidacji tego przedmiotu (WDŻ), co spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem ekspertów, nauczycieli oraz organizacji społecznych. WDŻ od 25 lat pełni istotną...

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Ostatni moment, żeby dołączyć! [NASZ PODKAST]

Czy interesujesz się Pismem Świętym? A może chcesz sprawdzić swoją wiedzę biblijną i zdobyć cenne nagrody? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość! To już ostatni moment, by zgłosić się do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W naszym najnowszym...

Nowa wojna płci. Ideologiczna przepaść między młodymi mężczyznami a kobietami

Kiedyś kobiety i mężczyźni spierali się o to, kto powinien wyrzucić śmieci, a dzisiaj różnice sięgają poziomu cywilizacyjnego. Wygląda na to, że mamy do czynienia z globalnym fenomenem: młode kobiety stają się bardziej liberalne, a młodzi mężczyźni coraz częściej...

W Polsce Matka Boża większa od Jezusa

W Polsce Matka Boża większa od Jezusa? W miejscowości Konotopie, położonej w gminie Kikół pod Toruniem, powstaje monumentalna figura Matki Bożej. Jej wysokość wyniesie 55,6 metra, co sprawi, że będzie większa zarówno od słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de...

Telewizja EWTN zwiększa zasięg!

Telewizja EWTN  stawia kolejny krok milowy w swoim rozwoju, poszerzając swój zasięg o kolejną dużą sieć telewizyjną. Od 21 stycznia 2025 roku kanał EWTN HD jest dostępny dla abonentów platformy Orange Polska, co znacząco zwiększa dostępność katolickich treści w...

„The Chosen” piąty sezon – kiedy w Polsce?

"The Chosen" to pierwszy w historii wielosezonowy serial opowiadający o życiu Jezusa Chrystusa, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Dzięki nowatorskiemu podejściu i wsparciu społeczności, produkcja ta stała się fenomenem wśród widzów poszukujących...

„Jezu przejmij kierownicę!” Chrześcijańska gwiazda zaśpiewa na inauguracji Donalda Trumpa

“Jezu przejmij kierownicę”. Autorka hitu “Jesus Take teh Wheel” Carrie Underwood ma wystąpić na  inauguracji Donalda Trumpa. Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta w Waszyngtonie 20 stycznia 2025 r., a nagrodzona Grammy chrześcijańska gwiazda Carrie Underwood ma...

Facebook bez cenzury? Mark Zuckerberg zapowiada zmiany. Czy skorzystają na tym katolicy? [TYLKO U NAS]

Facebook bez cenzury? Czy to możliwe? Mark Zuckerberg, szef i właściciel portalu Facebook zapowiedział "wolność słowa" w swoich mediach społeczniościowych na wzór portatu X (dawniej Twitter) Elona Muska. Jakie mogą być tego konsekwencje dla Kościoła i katolików? Nowa...

Archiwum Niedzieli dostępne on-line. 100-letnia historia katolickiego dziennikarstwa

Archiwum Niedzieli już dostępne on-line! „Niedziela”, jedno z najważniejszych pism katolickich w Polsce, niedługo będzie świętować swoją bogatą, 100-letnią historię. Od momentu założenia w 1926 roku przez ks. Teodora Kubinę, gazeta stała się świadkiem wydarzeń...

Historia polskiej kolędy. Jakie były początki?

Historia polskiej kolędy może zaskoczyć, a same kolędy i kolędowanie nierozerwalnie wiążą się z okresem Świąt Bożego Narodzenia, dodając mu wyjątkowego uroku. Ta tradycja, razem z innymi symbolami świątecznymi, tworzy niepowtarzalną atmosferę wypełniającą nasze...

„Prawdziwy ból” to prawdziwe arcydzieło. Kieran Culkin triumfuje na Złotych Globach 2025

Kieran Culkin zdobył Złoty Glob za rolę w filmie „Prawdziwy ból” (reż. Jesse Eisenberg). Dlaczego „Prawdziwy ból” to ważny film dla Polski i Polaków?

Krucha elegancja. Ciekawa historia choinkowej bombki [w-Akcji]

Bombki w niektórych regionach Polski nazywa się bańkami, cackami. W gwarze śląskiej na bombki mówi się glaskugle.Polski zwyczaj dekorowania domów na Święta Bożego Narodzenia ma swoje początki już w średniowieczu. Na początku do izby przynoszono słomę, którą rozkładano...