Każdego roku 4 grudnia przywołujemy św. Barbarę w jej liturgiczne wspomnienie, która wśród nas jest czczona jako patronka górników. Wprawdzie kopalnie węgla kamiennego, barytu i magnezytu są zamknięte na Dolnym Śląsku, to przecież żyją górnicy emeryci, działają ich stowarzyszenia, jeszcze pracuje kopalnia węgla brunatnego w Bogatyni oraz miedzi, srebra, złota i soli (KGHM) w Polkowicach. Na szczęście zachowane nieliczne szyby w Wałbrzychu, Boguszowie-Gorcach i Nowej Rudzie milcząco mówią nam o dziejach miasta i górniczego trudu na naszych ziemiach. I nie tylko!

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara wśród nas

Fenomenem pracy, wiary i historii górnictwa węgla na Dolnym Śląsku są figurki św. Barbary, odlane ze stopu aluminium, które na prośbę górników zostały poświęcone przez JE ks. Arcybiskupa Henryka Gulbinowicza w Wałbrzychu 4. 12.1980 r. i uroczyście  wprowadzone do kopalń. Podaję tu, w wielkim skrócie,  te wydarzenia, których kalendarz jeszcze się nie zatarł w pamięci żyjących, a szczegóły, dotyczące intronizacji każdej figurki do poszczególnej kopalni, znajdziemy w opracowanej dokumentacji i zawartej w mojej książce  pt. “Święta Barbara wśród nas”.

Jak się zaczęła historia z figurkami?

Trzeba pamiętać minione czasy począwszy od zakończenia drugiej wojny światowej. Narzucony system polityczno-ustrojowy w powstałej PRL, grabieże wojsk sowieckich, eksploatację górników, system czterobrygadowy i sterowanie gospodarką pod rządami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, biedę, cenzurę, indoktrynację komunistyczną, brak wolności i szykany względem Kościoła, ludzi wierzących,  górników i wszystkich innych niepartyjnych…

Górnicy lat 80.  jak większość społeczeństwa, doświadczyli prześladowań, wiedzieli co to UB i SB (Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa – tajna policja walcząca z m.in. z duchowieństwem – przyp. red.), strajki, wyrzucanie religii, krzyży i obrazów św. Barbary z kopalń…

13 grudnia Stan Wojenny

13 grudnia zmienił wszystko

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Rok 1980. Strajki. Solidarność. Figurki św. Barbary

 

Polacy  powstali z kolan. To czas początku pontyfikatu św. Jana Pawła II. Zaczęło się na Wybrzeżu. Pierwszą kopalnią węgla kamiennego (KWK) w Polsce, która zastrajkowała była  KWK Thorez w Wałbrzychu. W dniu 27 sierpnia 1980 r. aby solidaryzować się ze stoczniowcami w Gdańsku, wybuchł  strajk na szybie Chwalibóg i następnego dnia, 28 sierpnia, na szybie Julia. 2 września 1980 r. w Wałbrzychu doszło do podpisania porozumień z Rządem, które były trzecimi w Polsce po Szczecinie i Gdańsku.

Rodząca się Solidarność domagała się  Wolnych Związków Zawodowych. Na Górnym Śląsku do kopalń powracały obrazy św. Barbary.  A na Dolnym Śląsku? Takiej tradycji nie było w wałbrzyskich kopalniach. A jednak wiara górników, zdawałoby się uśpiona, teraz uwolniona, ożyła.

To była autonomiczna inicjatywa górników, aby wprowadzić figurki do kopalń. Po znalezieniu gipsowej figurki, która stała się matrycą – matką, odlano w Hucie Karol w Wałbrzychu, najpierw w 1980 r. dwanaście, i w  1981 r. trzy kolejne, w sumie 15 figurek. Intronizacje figurek na poszczególne szyby w kopalniach dokonały się tuż po poświęceniu, w obecności biskupów i całej pracowniczej rodziny górniczej. Pozostały tam, czczone nawet w stanie wojennym, aż do zamknięcia kopalń pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Gdzie się znalazły później? Na prośbę NSZZ „Solidarność” podjąłem się poszukiwania odpowiedzi i opracowania  dokumentacji który trafiła do wspomnianej wcześniej książki.

Dzisiaj dwie figurki znajdują się w muzeach (CNiS Stara Kopalnia i CKK Boguszów-Gorce), po jednej w  Kopalni Wiry i biurze „Solidarności” w Wałbrzychu. Siedem znalazło swoje miejsce w kościołach parafialnych  (trzy w Wałbrzychu, dwie w Boguszowie-Gorcach, jedna w Słupcu NR i jedna w Zielonce k. Zgorzelca); rzeźba w drewnie jest w kamieniołomie w Strzegomiu. Figurka ze stopu mierzy 52 cm. Łącznie więc pozostało ich jedenaście,  cztery z nich są zaginione.

Każda figurka św. Barbary jest epifanią sacrum, świadectwem wiary i pracy górników,  Solidarności i naszej historii;  jest figurką NSZZ „Solidarność”. 



Jerzy Popiełuszko Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara - patronka wielu. Kim była św. Barbara?

Św. Barbara dziewica i męczennica, zginęła ok. 306 r. po Chrystusie. Jej kult zapisany  pod datą 4 grudnia w  kalendarzu Kościoła greckiego, syryjskiego pochodzi z VIII w.  Kto z nas zdaje sobie sprawę z tego? W Polsce pierwszy ślad jej kultu pochodzi z kalendarza krakowskiego w Kodeksie Gertrudy z XII w. też pod datą 4 grudnia. 

Ewangelizacja pierwszych misjonarzy, zakonników, relikwie świętej (z XIII w. – herma z Pomorza), nauczanie, rozwój parafii,  pierwsze kościoły (Borzygniew 1262 r.), rzeźby i obrazy, tłumaczenie żywotów Świętej ( z X i XIII w.) ks. Piotra Skargi (XVI w.) i modlitwy wiernych, rozpowszechniły jej kult w Polsce i Europie. Powstają bractwa. Barbara staje się patronką dobrej śmierci, jest jedną z 14 Wspomożycieli, patronką wodniaków wiślanach (żeglarzy, flisaków), patronką artylerii, bastionów, prochowni, saperów od XVIII w. na Zachodzie w Polsce (Panią ognia i błyskawic).

W Ordynariacie Wojska Polskiego jest patronką jednostek rakietowych i artylerzystów. Czczona w górnictwie srebra i ołowiu w połowie XVIII (Tarnowskie Góry) staje się w połowie XIX patronką górników a później Akademii Górniczo-Hutniczej. Dzisiaj  z Barbórką związany jest też  Dzień Naftowca i Gazownika obchodzony 3 grudnia.   

Św. Barbara prześladowana, więziona i ścięta mieczem przez ojca, stała się patronką ludzi narażonych na niespodziewaną śmierć w niebezpiecznej pracy. Artylerzyści i górnicy przyzywali wstawiennictwa swojej patronki,  nosili medaliki  z napisem: “Św. Barbaro broń nas od złej śmierci”. Rozumiemy, że  stała się też patronką  ludzi  z podziemia, w konspiracji.



ks. Jerzy popiełuszko

Ks. Stefan Niedzielak. Męczennik komunizmu

Św. Barbara wśród nas. Litania w Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara: Litania Armii Krajowej

Komendant Główny Armii Krajowej (w latach 1943-1944), generał dywizji Tadeusz Bór-Komorowski, w swojej książce “Armia Podziemna”, pisze m.in. o obrazku świętym, będącym  „ulotką” z litanią do św. Barbary, drukowanym w tajnym wydawnictwie i rozpowszechnianym od końca 1943 r. (zamieszczone zdjęcia). Potwierdza to Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zachowany jest taki obrazek.

Z uwagą przeczytajmy tę litanię do św. Barbary, nazwanej tu  Patronką Polski Podziemnej, strażniczką tajnych drukarzy, kolporterów, łączników, kurierów, Opiekunką ludzi podziemia…  W czasie stanu wojennego, po 13 grudnia 1981 r. odżyła ta litania w konspiracji, podziemnej Solidarności, w ulotnych drukach.

Litania Armii Krajowej Św. Barbara
ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko: 10 cytatów które są znowu aktualne

Św. Barbara wśród nas. Litania w Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara i ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko posłużył się tą litanią w liturgii mszy św. odprawionej w dniu 4 grudnia 1983 r. na Żoliborzu, w której modlił się za ofiary kopalni Wujek i wszystkich górników. W homilii mówił: “Święta Barbara jest patronką pracy podziemnej. Tych, którzy wydobywają słowa prawdy i przekazują je społeczeństwu bez dekretów o cenzurze”. Porównał pracę górników pod ziemią do działalności ludzi z podziemia, w konspiracji, radiowców, ujawniających ukrywaną prawdę i kłamstwa reżimu. 

Ksiądz Jerzy został porwany 19 października 1984 r. i zamordowany przez komunistycznych oprawców z SB. Błogosławiony kapłan i męczennik został ogłoszony Patronem członków NSZZ „Solidarność” w 2014 r. Tego roku 20 października, w 40. rocznicę jego śmierci, zostały wprowadzone relikwie bł. księdza Jerzego do katedry w Świdnicy. Pod tablicą na fasadzie katedry, poświęconej w pierwszą rocznicę męczeństwa, składane są każdego roku kwiaty.  Módlmy się o Jego kanonizację.                                                                            

Ks. Tadeusz Faryś, kapelan „Solidarności”

                 

Czy Fatima jeszcze kryje jakieś tajemnice???

W sercu Portugalii, w małej wiosce Fatima, w 1917 roku miało miejsce jedno z najbardziej znanych objawień maryjnych w historii Kościoła katolickiego. Troje prostych, pasterskich dzieci – Łucja oraz jej kuzyni Hiacynta i Franciszek  – doświadczyło czegoś, co na zawsze...

Modlitwa o powołania. Potrzebujemy odważnych duchownych na trudne czasy

Kościół katolicki z coraz większym niepokojem obserwuje malejącą liczbę powołań kapłańskich i zakonnych. Modlitwa o powołania potrzebna natychmiastowo. Ubywający kapłani i osoby konsekrowane stawiają przed wiernymi pytania o przyszłość głoszenia Ewangelii i...

Europa wymiera. Co będzie z Polską?

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Świat skręca w prawo. Majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski

Już jest majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” (5/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy, W tym...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych: Udział w wyborach obowiązkiem katolika

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych apeluje do wszystkich obywateli – a w szczególności katolików – o liczny udział w głosowaniu. Podkreśla, że wybory to nie tylko akt obywatelskiego zaangażowania,...

Ojciec Święty Leon XIV: Pan nie opuszcza swojego Kościoła. Ani wczoraj, ani dziś, ani jutro [WYWIAD]

„Nie bój się powiedzieć ‘tak’” – mówi nowy papież Leon XVI. Publikujemy obszerne fragmenty wywiadu w którym Ojciec Święty - wówczas kardynał i Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, dzieli się swoim doświadczeniem wiary, życia zakonnego i służby Kościołowi. W szczerej...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...

Leon XIV: Głos pokoju dla Kościoła i świata – nowy następca św. Piotra z Ameryki

„Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry” – tymi słowami rozpoczął swoje pierwsze przemówienie nowo wybrany papież Leon XIV, ogłaszając światu nie tylko swoją obecność jako Biskupa Rzymu, ale przede wszystkim jako pasterza niosącego nadzieję,...

Modlimy się za Polskę! Apeluje Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC

Modlimy się za Polskę! W dniach od 7 do 15 maja w całej Polsce wierni będą łączyć się w modlitwie nowenną do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Do wspólnego duchowego zaangażowania w intencji Ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz ochrony życia nienarodzonego zachęca...

wAkcji24.pl | Wiara | Ks. Tadeusz Faryś, kapelan „Solidarności”  | 21.12.2024