wAkcji24.pl: Artyści walczą o swoje prawa. „Twórczość ma wartość!” to hasło pod którym we wtorek, 11 czerwca 2024 r., odbyła się pod Sejmem Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie, pikieta organizowana przez Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Aktorzy, w tym także dubbingowi, a także m. in. muzycy, wykonawcy utworów słowno-muzycznych czy lektorzy audiobooków wspólnie domagali się od posłów ustawowego zagwarantowania im prawa do wynagrodzenia z tytułu rozpowszechniania utworów, z ich udziałem, m.in. w internecie i serwisach streamingowych.

Nadrabianie opóźnień

W tym samym czasie, w którym trwała pod parlamentem pikieta artystów „Twórczość ma wartość!” w w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, odbywało się posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas którego omawiano nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma dostosować polskie prawo do norm europejskich. Obecne polskie przepisy, funkcjonujące od ponad 30 lat, są przestarzałe i nie uwzględniają m.in. rynku audiobooków czy platform streamingowych, a także roli globalnych korporacji takich jak np. Disney czy Netflix.

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ma dostosować prawo do norm EU

Zdaniem artystów, demonstrujących pod Sejmem Rzeczpospolitej Polskiej konieczne jest zagwarantowanie im prawa do wynagrodzenia z tytułu rozpowszechniania utworów, z ich udziałem, m.in. w internecie i serwisach streamingowych projektowanej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Celem noweli jest dostosowanie polskiego prawa do wymogów dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych, na jednolitym rynku cyfrowym. Aktualnie artyści są pozbawieni prawa do wynagrodzenia z tych pól eksploatacji.

Anachroniczna ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Rzeczpospolita Polska jest ostatnim państwem Unii Europejskiej, które do tej pory nie wdrożyło przepisów tej dyrektywy Wspólnoty w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych, na jednolitym rynku cyfrowym i zdaniem środowiska artystów, najwyższy czas na dokonanie znaczących zmian w polskim prawie. Aktualne regulacje prawne są nieadekwatne do współczesnych rozwiązań technologicznych, które funkcjonują w sposobach korzystania z dóbr kultury. Książki coraz częściej trafiają do czytelników w formie audiobooków, a filmy i seriale oglądamy w sieciach kablowych, internecie oraz za pomocą platform cyfrowych i serwisów streamingowych.

Projekt nowelizacjię ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie zabezpiecza interesów aktorów

Niestety, przygotowany przez rząd Donalda Tuska, projekt nowelizacji ustawy zawiera, zdaniem artystów, bardzo poważne luki, które pozbawiają aktorów należnego im wynagrodzenia. – „W zaproponowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest już zapis o tantiemach z Internetu, ale pominięte zostały bardzo ważne zapisy gwarantujące polskim aktorom tantiemy z reemitowania oraz z audiobooków. Ich brak sprawi, że platformy cyfrowe i sieci kablowe rozpowszechniające filmy i seriale z udziałem aktorów, nadal będą czerpać ogromne zyski z pracy artystów, wykonawców, nie płacąc z tego tytułu należnego im wynagrodzenia.” – Tłumaczy Rafał Zawierucha – aktor filmowy, teatralny i dubbingowy.

Tylko zapisy ustawowe mogą chronić interesy aktorów

Jak podkreślają artyści, ogromna nierównowaga sił pomiędzy globalnymi korporacjami, a polskimi aktorami powoduje, że stosowny zapis ustawowy jest dla artystów jedyną możliwością uzyskania tantiem. – „Regulacje ustawowe są potrzebne, ponieważ bez nich, w relacji z wielkimi korporacjami, artyści nie mają możliwości dochodzenia swoich praw. Uzyskanie należnych środków drogą indywidualnych, czy nawet grupowych negocjacji bez solidnej podstawy prawnej, będzie w takiej sytuacji iluzoryczne.” – Przekonuje Eryk Kulm – aktor i laureat nagród im. Zbyszka Cybulskiego oraz Orła za główną rolę w filmie „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego.

Korporacje medialne uprawiają lobbing

„W całej Wspólnocie aktorzy mają już ustawowo zagwarantowane prawo do wynagrodzeń od wielkich korporacji, które na różnych polach eksploatują filmy i seriale z ich udziałem” – Zwraca uwagę słynny aktor Olgierd Łukaszewicz. – „Wbrew temu, czym próbują straszyć te międzynarodowe korporacje, wprowadzenie tych zapisów nie spowoduje wzrostu cen abonamentów oraz opłat za oglądanie filmów. Potwierdzają to przykłady innych państw europejskich.” – Komentuje Jacek Milczanowski – Pełnomocnik Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) ds. Zbiorowego zarządzania.

41.000.000 rocznie tracą polscy aktorzy

Według szacunków, obecnie każdego roku artyści, aktorzy, tracą ponad 41.000.000 złotych należnych im tantiem z powodu niedostosowania polskiego prawa do norm europejskich i zmian, które nastąpiły we współczesnym świecie. – „-Jeśli weźmiemy pod uwagę całość przychodów wielkich korporacji, czerpanych z pracy artystów, które w Polsce szacowane na ponad 7.000.000.000 złotych rocznie, to kwota należnych artystom tantiem jest niewielka. To bardzo ważne, by zagwarantować sprawiedliwe wynagrodzenie dla wszystkich artystów i jedyną drogą, by to osiągnąć, są właściwe zapisy ustawowe.” – Uważa Andrzej Gajewski Dyrektor Generalny Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

ZASP walczy od dawna – Daniel Olbrychski i Joanna Szczepkowska wyjaśniają

Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) już od miesięcy walczy o wpisanie do ustawy oprócz streamingu/VOD również tantiem z reemitowania i audiobooków. Pikieta „Twórczość ma wartość!” jest protestem, ale też wyrazem nadziei na oddanie sprawiedliwości artystom. – „Artyści nie chcą specjalnego traktowania. Nie proszą o pieniądze od rządu, ani od społeczeństwa. Chcą jedynie mieć gwarancję, że za swoją pracę otrzymają należne im wynagrodzenie.” – Tłumaczy Daniel Olbrychski – jedne z najwybitniejszych Polskich aktorów. – „Drodzy parlamentarzyści, zagwarantujcie artystom ich prawa. Wasz głos może uratować polską kulturę, której aktorzy są istotną częścią.” – Apeluje Joanna Szczepkowska – aktorka znana z wielu ról teatralnych i filmowych.

W swoich działaniach Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) podkreśla, że twórczość ma wartość. Wspierający artystów prawnicy przygotowali propozycje zapisów ustawowych, które zostały przedstawione już w lutym 2024 roku w ramach konsultacji społecznych nowelizacji ustawy. Środowisko artystów reprezentowanych m.in. przez aktorów i innych wykonawców liczy, że parlamentarzyści po wysłuchaniu ich argumentów, podejmą słuszną i sprawiedliwą decyzję. Więcej informacji o postulatach artystów znaleźć można na stronie: https://www.zasp.pl/TantiemyDlaAktorow/

 

wAkcji24.pl | Ekonomia | źródło: AI | 12.06.2024

Kto chce kupić kościół?

Kto chce kupić Kościół? Janusz Palikot wystawia swój kościół na sprzedaż. To zabytkowa budowla w Sudetach. Ile kosztuje świątynia Janusza Palikota?

Bezdomność w Polsce 2024. Raport Caritas. Jak Kościół pomaga bezdomnym?

Bezdomność w Polsce to złożony problem, który dotyczy tysięcy ludzi, zmuszonych do życia poza społeczeństwem, często w skrajnych warunkach i z poczuciem wykluczenia. Jak wynika z raportu Caritas Polska, problem ten dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ludzi młodych...

BNP Paribas blokuje konta Sercanów: niewytłumaczalne i potencjalnie bezprawne działanie

Od początku listopada bank BNP Paribas blokuje konta Sercanom! To w praktyce sparaliżowało funkcjonowanie ich działalności i misji w całej Polsce. Problem ten dotknął 28 domów zakonnych  Zgromadzenia Księży Sercanów oraz inicjatyw religijnych prowadzonych przez zakon....

Komu się naprawdę opłaca Fundusz Kościelny? Kościołowi czy państwu? [TYLKO U NAS]

Fundusz Kościelny – rzekome źródło bogactwa i przedmiot kontrowersji. Wyjaśniamy kto naprawdę zarabia na Funduszu Kościelnym.

Polska gospodarka zależna od Niemiec – analiza Narodowego Banku Polskiego

Polska gospodarka jest zależna od Niemiec – tak wynika z analizy, którą przeprowadził Narodowy Bank Polski (NBP). Dokument pokazuje, Polska jest drugim najbardziej zależnym od Niemiec krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Komu odbierze pracę sztuczna inteligencja? Raport PIE i Kościół [ANALIZA I KOMENTARZ]

Wobec rosnącego wpływu sztucznej inteligencji (AI) na rynek pracy, raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) otwiera ważną dyskusję na temat przyszłości zawodowej wielu ludzi, ich dobrobytu oraz bezpieczeństwa ekonomicznego. Jako katolicy mamy obowiązek spojrzeć...

Na problemy Wenanty Katarzyniec. Kim był człowiek, do którego o pomoc finansową zwracają się tysiące Polaków?

Wenanty Katarzyniec, orędownik od problemów finansowych? W ostatnich latach coraz więcej Polaków odkrywa w ojcu Wenancie Katarzyńcu niezwykłego orędownika w trudnościach finansowych i codziennych troskach. Z postacią tego cichego i pokornego franciszkanina wiązane są...

Polskie znicze podbijają światowe rynki – tradycja, duchowość i sukces eksportowy

Polska stała się liderem w produkcji i eksporcie zniczy, odgrywając kluczową rolę na światowym rynku. Według raportu „Pulsu Biznesu”, Polska nie ma sobie równych w Europie pod względem sprzedaży tych produktów. W 2023 roku wartość eksportu polskich zniczy i świec...

Wigilia dniem wolnym od pracy – to nowy postulat Lewicy. Cud czy kampania wyborcza?

Wigilia dniem wolnym od pracy? To nie postulat partii konserwatywnych, ale Lewicy. Tej samej Lewicy, która chce wprowadzić aborcję na żadanie, małżeństwa par jednopłciowych, wyprowadzić katechezę ze szkół i "opiłować katolików". Cud?W dniu 25 października 2023 roku,...

Caritas zebrał 75 milionów złotych na pomoc dla powodzian. Dużo więcej niż WOŚP

Caritas Polska, w odpowiedzi na dramatyczne skutki powodzi, zebrała imponującą kwotę 75 mln złotych. Środki te pochodzą z ogólnopolskiej zbiórki kościelnej oraz darowizn indywidualnych i biznesowych. Organizacja rozpoczyna właśnie program długofalowej pomocy, który...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pozwala nam odkrywać ludzi, którzy są nieprzeciętni [NASZ PODKAST]

Czym jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia? Jak zdobyć jej stypendium? Wyjaśnia Biskup Świdnicki Marek Mendyk, Członek Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Pracodawca Godny Zaufania: Work-life balance zawsze na czasie

Jaki jest Pracodawca Godny Zaufania? Czy idea Work-life balance ma dla niego znaczenie? I czy powinien wspierać jej realizację?

Caritas Diecezji Świdnickiej: Jadłodajnie ratujące życie. Gdzie szukać pomocy?

Caritas Diecezji Świdnickiej od wielu lat wspiera najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu poprzez działalność swoich jadłodajni. Te placówki, rozlokowane w kilku miastach diecezji, odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu skutków ubóstwa i wykluczenia społecznego,...

Nie tylko Zrzutka i Patronite. Jak Caritas pomaga zbierać środki na ratowanie życie: UratujeCie.pl

Caritas Polska i serwis UratujeCie.pl:  W dobie internetu platformy crowdfundingowe takie jak Zrzutka.pl czy Patronite stały się popularnym narzędziem do gromadzenia funduszy na różnorodne cele – od prywatnych projektów po wsparcie osób w potrzebie. Jednak dla osób...

Przewodniczący KEP, Abp Tadeusz Wojda: Hojność Polaków jest wielka. W Kościele Katolickim w Polsce trwa zbiórka na rzecz powodzian

Abp Tadeusz Wojda: „Apeluję do wszystkich o hojność, wsparcie, pomoc, tak jak zawsze to czyniliśmy. Hojność Polaków jest wielka”. W kościele katolickim trwa zbiórka na pomoc dla powodzian.

Diecezja Świdnicka: Parafie pomagają powodzianom. Sprawdź szczegóły!

Wobec tragicznych skutków powodzi, które dotknęły południowo-zachodnią Polskę, parafie Diecezji Świdnickiej stanęły na wysokości zadania, organizując różnorodne inicjatywy pomocowe. Cała Diecezja Świdnicka okazuje ogromną solidarność, a jej parafie pomagają...

Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej: W niedzielę 22 września zbierzmy środki na rzecz powodzian

W ostatnich dniach południowo-zachodnia Polska, w tym część diecezji świdnickiej, została dotknięta niszczycielską powodzią, która wyrządziła ogromne szkody. W związku z tą dramatyczną sytuacją, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, zwrócił się z prośbą o finansowe...

Stronie Śląskie zniszczone: Trwa zbiórka darów dla powodzian

Stronie Śląskie zostało doszczętnie zdewastowane przez potężną falę powodziową, która uderzyła w miasto po przerwaniu zapory na rzece Morawce oraz przez wezbrane wody rzeki Białej Lądeckiej. Skala zniszczeń jest ogromna i trudna do opisania. Infrastruktura w niemal...

Powódź! Jak pomagać? Jak otrzymać pomoc? Tłumaczy ks. Radosław Kisiel Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej [NASZ PODCAST]

Ks. dr Radosław Kisiel – Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej w rozmowie z ks. Jakubem Klimontowskim wyjaśnia jak pomagać i jak otrzymać pomoc. Zobacz wideo z nagrania podkastu.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku zniszczony! Potrzebna pomoc!

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, apeluje do duszpasterzy i wiernych o modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody. Bardzo ucierpiał...