Nikaragua jest jednym z krajów, gdzie Kościół katolicki doświadcza najcięższych prześladowań, jak wynika z dwóch raportów szczegółowo opisujących naruszenia praw człowieka. Od 2007 roku prezydentem jest Daniel Ortega, który wcześniej sprawował ten urząd w latach 1985-1990. Wiceprezydentem jest jego żona, Rosario Murillo. Razem walczą z opozycją, Kościołem katolickim i blokują wolne media.

Prześladowanie katolików przez reżim prezydenta Nikaragui

Reżim prezydenta Nikaragui, Daniela Ortegi, systematycznie prześladuje katolików, jak wynika z raportu sporządzonego przez działaczkę praw człowieka z Nikaragui, Marthę Molinę. Molina poinformowała, że dyktatura prowadzi szeroko zakrojone prześladowania Kościoła katolickiego w Nikaragui, przedstawiając dowody na to, że policja podległa reżimowi prześladuje wiernych, fotografuje ich i nagrywa podczas ceremonii religijnych, a także utrudnia uczestnictwo w nabożeństwach. Molina ujawniła również, że od stycznia bieżącego roku reżim zmusił 35 duchownych do opuszczenia kraju.

W marcu tego roku reżim Ortegi zakazał organizacji około 4,8 tys. uroczystości religijnych w okresie Wielkiego Postu, w tym tradycyjnych procesji Drogi Krzyżowej. Po licznych protestach społecznych w 2018 roku reżim Ortegi nasilił represje wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych. Organizacje praw człowieka szacują, że od tego czasu funkcjonariusze państwowi i zwolennicy prezydenta dokonali ponad 740 ataków na przedstawicieli Kościoła katolickiego lub ich mienie. W tym okresie władze Nikaragui uwięziły 55 księży i zmusiły prawie 200 duchownych do opuszczenia kraju.

Represje wobec Kościoła w Nikaragui nadal trwają, a władze wydaliły z kraju kolejnych dwóch księży. Od 2018 roku, według niezależnych mediów, z Nikaragui usunięto już 245 duchownych, w tym biskupów, księży i zakonnice.

Nikaragua: obecna walka z Kościołem

Nikaragua prześladowanie Kościoła

Obraz Lukáš Jančička z Pixabay

13 sierpnia grupa „Nicaragua nunca más” („Nikaragua nigdy więcej”), zajmująca się ochroną praw człowieka, opublikowała czwarty biuletyn na temat wolności religijnej, obejmujący okres od kwietnia do lipca 2024 roku. Zarzucono w nim, że „reżim Ortegi-Murillo nasilił nękanie osób świeckich i przywódców religijnych”.

Wendy Quintero, członkini grupy, podkreśliła, że „jest oczywiste, że ataki te są skierowane przeciwko księżom, biskupom, zakonnicom i wiernym świeckim, ale nie tylko przeciwko Kościołowi katolickiemu, lecz także przeciwko Kościołom ewangelickim”. Zwróciła też uwagę, że „zlikwidowano 420 organizacji chrześcijańskich, w tym Caritas Matagalpa”, a także wspomniała, że „22 media religijne zostały skonfiskowane, a ostatnim z nich było Radio María, którego ostatnia audycja została wyemitowana 9 lipca 2024 roku”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Radio Maryja zamknięte! Szokujące działania przeciwko Kościołowi

Quintero dodała, że „51 księży zostało wygnanych bez procesu, co narusza ich prawa do pobytu i swobody przemieszczania się”. Ponadto, co najmniej 21 pastorów ewangelickich pozostaje na wygnaniu, a trzem innym uniemożliwiono wjazd do kraju. Ten „schemat prześladowań” doprowadził do przymusowego wysiedlenia ponad 200 chrześcijan i wzmożonego nadzoru nad działalnością Kościoła katolickiego.

Salvador Marenco, prawnik i członek grupy zajmującej się prawami człowieka, zwrócił uwagę, że Matagalpa jest „jednym z punktów, w których koncentrują się represje”, ponieważ była „ogniskiem wiary, ogniskiem nadziei”. Dodał, że strategia dyktatury „koncentruje się na atakowaniu reprezentatywnych miejsc”, zwłaszcza że biskup Rolando Álvarez, który miał duży wpływ w Matagalpie, został aresztowany i zmuszony do wygnania.

Deportacja księży- szokujące działania reżimu w Nikaragui

Księża Leonel Balmaceda i Denis Martínez, którzy byli związani z diecezjami Estelí i Matagalpa, zostali aresztowani odpowiednio 10 i 11 sierpnia, a następnie deportowani do Rzymu. Ks. Balmaceda był proboszczem w La Trinidad, natomiast ks. Martínez wykładał w międzydiecezjalnym seminarium w Managui. Seminarium to kształciło także kleryków z diecezji Matagalpa, której ordynariuszem był bp Rolando Álvarez, zmuszony do opuszczenia Nikaragui w styczniu 2023 roku przez władze sandynistowskie. Deportacje te zostały potępione przez obrońców praw człowieka i niezależne media, które poinformowały, że również ks. Danny García, proboszcz z Matagalpy, został aresztowany 15 sierpnia i już opuścił Nikaraguę.

Raport nikaraguańskiej działaczki przebywającej na wygnaniu, cytowany przez niezależny portal „100% Noticias”, informuje, że od wybuchu kryzysu w 2018 roku z Nikaragui wydalono łącznie 245 duchownych. Wśród nich znaleźli się m.in. nuncjusz apostolski abp Waldemar Sommertag, trzech biskupów, 136 księży z różnych diecezji, trzech diakonów, jedenastu seminarzystów oraz 91 zakonnic i braci zakonnych. Ponadto wygnani biskupi Rolando Álvarez i Silvio Báez oraz 14 innych księży zostało uznanych za „zdrajców ojczyzny” i pozbawieni obywatelstwa.

Źródło: Vatican News /eKai

Prześladowania Kościoła katolickiego w Nikaragui to nie tylko dowód na rosnącą brutalność reżimu Ortegi-Murillo, ale także na systematyczne tłumienie wolności religijnej w kraju. Represje wobec duchownych i wiernych są częścią szerszej strategii uciszania wszelkiej opozycji oraz eliminowania głosów krytyki. Pomimo międzynarodowych apeli i potępień, reżim zdaje się umacniać swoją kontrolę, a Kościół, który odgrywa kluczową rolę w społeczeństwie, staje się głównym celem ataków.

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska |inf. Vatican News /eKai  | 26.08.2024

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...