Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki przestrzega przed promowaniem marihuany i pomijaniu badań naukowych dotyczących jej używania. 

Biskup Thomas J. Paprocki

Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś kultura konopii stała się głównym nurtem

 

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie,

Czego nie słyszycie o wpływie marihuany na zdrowie? To tytuł artykułu autorstwa Alicii Finlay opublikowanego w drukowanej edycji The Wall Street Journal z dnia 11 maja 2024 roku. W artykule tym autorka pisze, że młodzi ludzie, którzy palili marihuanę w latach 60., byli postrzegani jako część kontrkultury.

Dziś kultura konopi stała się głównym nurtem. Badanie z 2022 roku, sponsorowane przez National Institutes of Health, wykazało, że 28,8% Amerykanów w wieku od 19 do 30 lat używało marihuany w ciągu ostatnich 30 dni, co jest ponad trzykrotnie wyższym odsetkiem niż w przypadku osób palących papierosy. Spośród tych, 35 do 50 latków, 17,3% używało marihuany w poprzednim miesiącu, w porównaniu do 12,2% w przypadku papierosów. Jest w tym pewna ironia, gdyż lata temu palenie papierosów uważano za eleganckie, a palenie marihuany za niekulturalne.

Dziś palenie papierosów jest szeroko potępiane jako szkodliwe dla zdrowia, podczas gdy palenie marihuany jest promowane nie tylko w celach medycznych, ale również rekreacyjnych.

Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Głosu katolickich biskupów nie posłuchano

Chociaż używanie marihuany nadal jest przestępstwem federalnym, przynajmniej na razie, 24 stany ją zalegalizowały, a kolejne 14 zezwala na jej stosowanie w celach medycznych. Illinois zalegalizowało medyczną marihuanę dla kwalifikowanych pacjentów w 2014 roku, natomiast marihuana rekreacyjna stała się legalna na początku 2020 roku.

Nasze Illinois jest 11. stanem, który zalegalizował rekreacyjne konopie, i pierwszym, który uczynił to na mocy ustawy legislacyjnej, a nie poprzez inicjatywę wyborczą. Ustawa ta, znana jako Illinois Cannabis Regulation and Tax Act, została wniesiona jako HB 1438 przez senator Heather Steans i przedstawicielkę Kelly Cassidy. Została zatwierdzona przez obie izby Zgromadzenia Ogólnego Illinois 31 maja 2019 roku. Gubernator JB Pritzker, który w 2018 roku kandydował na gubernatora Illinois z programem legalizacji konopi, podpisał Cannabis Regulation and Taxation Act 25 czerwca 2019 roku. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 roku.

Katoliccy biskupi z sześciu diecezji w Illinois wydali oświadczenie 4 lutego 2019 roku, wzywając stanowych ustawodawców do głosowania przeciwko proponowanej ustawie o legalizacji marihuany do użytku rekreacyjnego, stwierdzając:

„Ustawodawstwo, które zalegalizuje marihuanę do użytku rekreacyjnego, będzie rozważane przez Zgromadzenie Ogólne Illinois. Katoliccy biskupi Illinois są oddani dobru wspólnemu i dlatego odradzają legalizację marihuany do użytku rekreacyjnego. Dane zbierane przez agencje rządowe i grupy interesu publicznego dokumentują, że zażywanie narkotyków jest powszechne we współczesnym społeczeństwie. Jeszcze kilka lat temu słyszeliśmy zbyt wiele historii o dzieciach osieroconych po tym, jak ich rodzice przedawkowali heroinę. Dziś słyszymy o kryzysie opioidowym i ofiarach, które pochłania. Jeśli marihuana zostanie zalegalizowana, problem tylko się nasili”.

Niestety, głosu katolickich biskupów nie wysłuchano, a problemy związane z używaniem marihuany stają się coraz bardziej widoczne.

Sercanie Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Wyniki badań są ignorowane

Bertha Madras, profesor psychobiologii w Harvard Medical School i jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie marihuany, została poproszona w 2015 roku przez Światową Organizację Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowego przeglądu dotyczącego konopi i ich zastosowań medycznych.

Według cytowanego wcześniej artykułu z Wall Street Journal, „41-stronicowy raport dokumentował skąpe dowody na korzyści medyczne marihuany oraz ogromną ilość badań na temat jej szkodliwości, od upośledzenia funkcji poznawczych i psychozy po wypadki drogowe”.

Porównując spożycie alkoholu z używaniem marihuany, pani Madras wskazuje, że „jedno lub dwa drinki spowodują jedynie lekkie odurzenie, podczas gdy większość ludzi używa marihuany, aby się odurzyć i zrelaksować”. Dodaje, że „można obudzić się po intensywnym piciu z bólem głowy, ale alkohol znika z organizmu. W przeciwieństwie do tego, marihuana pozostaje i pozostaje, promując adaptację mózgu. Moje laboratorium jednoznacznie wykazało, że poziomy marihuany we krwi i w mózgu w ogóle nie są ze sobą zgodne – poziomy w mózgu są znacznie wyższe niż we krwi, są dwa do trzech razy wyższe i utrzymują się nawet po spadku poziomu we krwi”. Nawet jeśli ludzie przestaną używać marihuany, może ona utrzymywać się w mózgu przez pewien czas.

Według Mayo Clinic, używanie marihuany upośledza uwagę, osąd i koordynację. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn podczas używania marihuany. Używanie marihuany może pogorszyć objawy maniakalne u osób z zaburzeniem dwubiegunowym. Częste używanie marihuany może zwiększyć ryzyko depresji lub pogorszyć jej objawy.

Badania sugerują, że używanie marihuany zwiększa ryzyko psychozy u osób cierpiących na schizofrenię. Palenie marihuany może wpływać na pamięć i funkcje poznawcze oraz powodować szkodliwe skutki dla układu krążenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi. Długotrwałe używanie marihuany może pogorszyć stan układu oddechowego.

 

Biskup Thomas J. Paprocki o problemach z marihuaną

Bp Thomas J. Paprocki: Warto słuchać mądrych słuch przestrogi

Chociaż Katechizm Kościoła Katolickiego nie wspomina bezpośrednio o marihuanie, paragraf 2291 stwierdza, że „Używanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu. Ich używanie, poza ściśle terapeutycznymi wskazaniami, stanowi poważne wykroczenie. Tajna produkcja i handel narkotykami są haniebnymi praktykami. Stanowią one bezpośrednią współpracę w złu, ponieważ zachęcają ludzi do działań sprzecznych z prawem moralnym”.

W 2016 roku papież Franciszek powiedział: „Narkotyki są raną w naszym społeczeństwie, raną, która więzi wielu ludzi w swoich sieciach. Są nową formą niewolnictwa”.

W listopadzie 2023 roku arcybiskup Samuel Aquila z Denver wydał list pasterski zatytułowany „Aby mieli życie”, dotyczący nauki Kościoła na temat narkotyków rekreacyjnych, z szczególnym uwzględnieniem marihuany, w którym napisał: „Najważniejsze, co możemy zrobić jako chrześcijanie w odpowiedzi na kulturę narkotykową, to głosić Ewangelię. To w miłości, miłosierdziu, sensie i nadziei, jakie można znaleźć w Chrystusie, ludzie zostaną powstrzymani od używania narkotyków lub zainspirowani, by uwolnić się od ich wpływu, opierając się na Chrystusie. Możemy być źródłem siły i nadziei dla innych, gdy radujemy się nadzieją, znosimy cierpienia i wytrwamy w modlitwie”.

Warto posłuchać tych mądrych słów przestrogi i rozwagi. Niech Bóg da nam tę łaskę. Amen.

wAkcji24.pl | Opinie | NSS, źródło: Diecezja Illnois | Ilustracja: DALL-E | 5.10.2024

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....

Bob Sullivan: Rozdział Kościoła od państwa ma trzymać państwo z dala od naszych kościołów, a nie naszą wiarę z dala od naszego rządu

Bob Sullivan, Southern Nebrasca Register: Ani nasza wiara, ani nasz rozum nie sugerują, że powinniśmy siedzieć na uboczu i mieć nadzieję (lub nawet modlić się), że inni zrobią to, co należy, lub że inni powstaną i poprawią błędy, gdy wystąpią. Podczas gdy modlitwa i...

Ks. Jakub Klimontowski: Król, który ucieka [TYLKO U NAS]

  Liturgicznie uroczystość Chrystusa Króla jest jeszcze stosunkowo młoda, nie ma nawet jeszcze 100 lat. To święto wprowadził Papież Pius XI w 1925 roku. Uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona w czasie, kiedy w świecie nasilały się różnego rodzaju ateistyczne...

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.