Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Katedra Świdnicka – perła architektury barokowej: Ramy czasowe baroku nie są ściśle określone. Okres ten przypada różnie w zależności od regionu. Początek epoki baroku w Polsce przypada na lata 30. XVII w.  Styl ten znalazł uznanie w większości państw i panował prawie 150 lat. Posiadał on jednolitą formę stylową, która była w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby ówcześnie żyjących. Barok przeniknął przez niemalże wszystkie dziedziny życia: sztukę, architekturę, literaturę, muzykę, a także umeblowanie, kostiumy czy fryzury. 

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Czym charakteryzuje się barok?

Sedno baroku odnajdujemy w śmiałości i rozmachu projektowania wnętrza. Doskonałym tego przykładem jest architektura sakralna. Wnętrze barokowego kościoła charakteryzuje się nierzadko wyszukanym wystrojem rzeźbiarsko-malarskim. Marmur, sztukateria na sufitach. Barokowe świątynie wzbudzały silne emocje. Monumentalność i ozdobność budowli miała uwidocznić, jak mały jest człowiek wobec Boga. Miało to także na celu wywołać niepokój i lęk przed karą za popełnione grzechy. Fasada świątyni często miała wyszukaną formę.

Pofalowana powierzchnia, kolumny, filary, kondygnacje połączone łukami, bądź wymyślnymi wolutami. We wnękach umieszczano rzeźby świętych. Osobę przekraczającą próg świątyni uderzało bogactwo ozdób, kolorowe freski ukazujące sceny biblijne, przestrzenne dekoracje w postaci roślinności, aniołków (putto). Choć sprawiają one wrażenie marmurowych dzieł sztuki, są one wykonane ze stiuku, który jest substancją powstałą z mieszanki gipsu, wapienia i pyłu marmurowego. Wokół króluje złoto, które podkreśla potęgę Kościoła. Barok w Polsce zdominował budownictwo sakralne, ale starała się jemu dorównać architektura świecka. Na polskiej ziemi można napotkać zabytki reprezentujące różne nurty baroku, ale ich cechą wspólną jest monumentalizm i silne oddziaływanie na ludzkie emocje. 

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Świdnica, miasto, które reprezentuje śląski barok

Świdnica, dawna stolica księstwa świdnicko-jaworskiego, słynąca z wyśmienitego piwa, pierników, giełdy staroci, numizmatów i osobliwości, tradycji kupieckich, konfliktów religijnych pomiędzy katolikami i protestantami, które zaowocowały dwiema niezwykle imponującymi świątyniami- Kościołem Pokoju i katedrą św. Stanisława i Wacława, które są uważane za obowiązkową pozycję na mapie turystycznej Dolnego Śląska. Miasto to leżące na Przedgórzu Sudeckim w dolinie rzeki Bystrzycy ma turystom wiele do zaoferowania.

Przeszło 750 lat historii, architektury, zabytków i pięknych krajobrazów. Świdnica zachwyca m.in. monumentalną dominantą- Katedrą Świdnicką z najwyższą wieżą na Śląsku, pozostałością średniowiecznych murów obronnych, kolegium jezuickim z wielowiekową historią. Architektura Świdnicy jest nie tylko piękna, ale jest także nasycona barokowymi elementami (prawdopodobnie największe nasycenie w tej części Śląska i Europy). Unikalne i bogate barokowe zdobienia znajdziemy na elewacjach kamienic i we wnętrzach kościołów. Styl ten dominuje także w innych formach takich jak rzeźby czy fontanny. Średniowieczny układ Rynku i prowadzących do niego ulic pozostał nienaruszony. Uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce.

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Przekonaj się dlaczego Katedra Świdnicka jest skarbem europejskiego baroku!

Katedra Świdnicka

Katedra pw.św.Stanisława Biskupa i Męczennika i św.Wacława Męczennika w Świdnicy, pierwotnie fara miejska, zdecydowanie odznacza się wyjątkowymi wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi. Świątynia pochodząca z XIV wieku to manifest dobrobytu i ambicji swego fundatora, jakim był książę świdnicki Bolko II Mały oraz mieszkańców miasta, które było ówcześnie największym (obok Wrocławia) ośrodkiem kulturowym i gospodarczym na Śląsku. Dnia 15 marca 2017 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej doceniając kunszt twórców kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława wpisał świdnicką farę na Listę Pomników Historii Prezydenta RP. 

Świdnicka katedra jest trójnawowym i siedmioprzęsłowym obiektem sakralnym. Jest to dominanta dla krajobrazu miasta- wznosi się na wysokość 101,5 metra. Budowla została wykonana z cegły z dodatkiem kamiennych detali, jej długość wynosi 71 m. Jest jedną z najważniejszych świątyń Dolnego Śląska. Charakteryzuje się wybitnymi walorami architektonicznymi oraz ponadregionalną klasą artystyczną wystroju i wyposażenia wnętrza.

Forma zabytku została ukształtowana przez dwie epoki- gotyk oraz barok. Gotyk pozostawił po sobie charakterystyczną dla architektury śląskiej owego czasu dyspozycję przestrzenną bryły i kamienne detale rzeźbiarskie. W okresie baroku kościół należał do jezuitów, którzy przeprowadzili barokizację wnętrza w poszanowaniu do średniowiecznej formy architektonicznej. Wystrój, wnętrze i wyposażenie jest dziełem niezwykle utalentowanych artystów czynnie działających na Śląsku. Kościół wypełniony jest po brzegi barokowymi detalami. Piękne barokowe wnętrze katedry w Świdnicy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Dopatrzeć się tu można także pewnych elementów pierwotnego, gotyckiego wystroju.

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Wnętrze Katedry Świdnickiej- pozwól się zachwycić

Wnętrze świątyni zachwyca nie tylko ogromem – nawa główna ma aż 71 metrów długości i 26 metrów wysokości – ale również bogactwem wyposażenia. Barokowe figury świętych, dzieło rzeźbiarza G.L. Webera, zdobią filary nawy głównej. Ponad nimi wiszą wielkie obrazy z XVIII wieku, ilustrujące sceny z życia patronów kościoła.

Centralnym punktem świątyni jest wspaniały barokowy ołtarz główny, wykonany przez rzeźbiarza Johanna Riedla w 1696 roku. Ołtarz ten jest inspirowany ołtarzem z paryskiego kościoła Val-de-Grâce, a jego bogatą kompozycję uzupełniają figury patronów Polski, Czech oraz jezuitów. W centralnej części ołtarza znajduje się wyobrażenie Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata, Boga Ojca i Ducha Świętego. Kamienne kolumny pod ołtarzem symbolizują Mądrość, inspirowaną Księgą Przysłów.

Pod ołtarzem znajduje się krypta z XIV wieku, która w średniowieczu pełniła funkcję skarbca. Z kolei w południowej nawie katedry wyróżnia się Kaplica Marmurowa, znana również jako kaplica Matki Boskiej Świdnickiej. Jej najcenniejszym elementem jest gotycki obraz Matki Boskiej in Sole, czyli w promieniach słońca, otoczony świetlistą aureolą. Kaplica ta powstała w 1459 roku z fundacji cechu rzeźników.

Kaplica Matki Boskiej Świdnickiej kryje także inne interesujące detale. Na sklepieniu nad ołtarzem można zobaczyć panoramę XVIII-wiecznej Świdnicy oraz mapę Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, a postać księcia Bolka II ukazana jest w geście zawierzenia swego księstwa opiece Maryi. W sąsiedztwie tej kaplicy znajduje się Kaplica św. Józefa. Jej barokowy ołtarz jest skromny, ale w jej wnętrzu można podziwiać piękny obraz ukazujący panoramę Świdnicy z XVII wieku.

W południowej nawie znajduje się drewniana pieta, przedstawiająca bolejącą Matkę Boską trzymającą ciało Jezusa zdjęte z krzyża. To jeden z najstarszych elementów gotyckiego wyposażenia katedry. Nawa południowa kończy się Kaplicą Serca Jezusowego, w której barokowy ołtarz ozdobiony jest wyobrażeniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz Ostatniej Wieczerzy.

Katedra kryje jeszcze wiele innych skarbów. Na koniec warto wspomnieć o empory organowej nad wejściem głównym, gdzie znajdują się organy z XVIII wieku wykonane przez Gottfrieda Siebera. Prospekt organowy zdobią rzeźby aniołów grających na instrumentach, ukazujące tzw. Niebiańską Orkiestrę. Całość uzupełniają postacie Dawida i św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.

Zwiedzanie Katedry Świdnickiej- indywidualnie, grupowo i… wirtualnie!

Katedra Świdnicka barok perła europejskiego  baroku

Katedra Świdnicka oferuje możliwość zwiedzania zarówno indywidualnego, jak i grupowego, pozwalając każdemu osobiście doświadczyć jej niezwykłości. Turyści mogą z bliska podziwiać gotyckie i barokowe detale architektoniczne oraz wspaniałe dzieła sztuki sakralnej. Co więcej, dla osób, które nie mają możliwości odwiedzenia tego miejsca osobiście, dostępne jest również wirtualne zwiedzanie katedry za pośrednictwem strony internetowej swidnicakatedramuzeum.pl. To doskonała okazja, aby poznać jej skarby i historię z dowolnego miejsca na świecie.

Katedra Świdnicka zachwyca swoim majestatem i bogactwem, będąc jednym z najpiękniejszych przykładów europejskiego baroku. To prawdziwy klejnot architektury sakralnej, który wciąż inspiruje swoją historią i pięknem. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej świątyni, aby samodzielnie odkryć jej liczne skarby i poczuć atmosferę duchowości, która wypełnia to wspaniałe miejsce.

Katedra Świdnicka

wAkcji24.pl |  Kultura | Maria Nicińska| fot.: wakcji24.pl / Katedra Świdnicka /Wikipedia |5.10.2024 

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk pilnie wzywa: Módlmy się za Ojczyznę i pokój na świecie

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza wszystkich wierzących do wspólnego przeżycia modlitewnego Triduum w dniach 1–3 maja 2025 roku – czasu szczególnej modlitwy za Ojczyznę i o pokój na świecie. W swoim słowie pasterskim hierarcha podkreśla duchowy wymiar pierwszego...

Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia

W świetle najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej w likwidacji, aż 74,1 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka jako udany. To bardzo wyraźny sygnał, że duchowe i duszpasterskie działania Ojca Świętego znalazły...

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia

Kuria Metropolitalna w Przemyślu wydała oficjalne oświadczenie w związku z zatrzymaniem księdza Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej. Sprawa związana jest z kontrowersyjnym śledztwem dotyczącym aborcji w szpitalu w Oleśnicy. W komunikacie kuria wyraża...

Lewandowski pokieruje diecezją w USA

Bruce Lewandowski został mianowany nowym ordynariuszem diecezji Providence w stanie Rhode Island – decyzję tę ogłosił papież Franciszek 8 kwietnia 2025 roku. To wydarzenie ma szczególne znaczenie nie tylko dla amerykańskiego Kościoła, ale również dla Polonii, ponieważ...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Co się dzieje po śmierci papieża? Czym jest novendiales i sede vacante?

Co się dzieje po śmierci papieża? Śmierć papieża uruchamia precyzyjnie zaplanowany ciąg wydarzeń, które były doskonalone przez wieki. Wiele z tych tradycji ma swoje korzenie jeszcze w starożytnym Rzymie. Jakie kroki są podejmowane? Jak wygląda czas sede vacante, czyli...

Pontyfikat papieża Franciszka. 10 najważniejszych wydarzeń

Pontyfikat papieża Franciszka trwał 12 lat. Jorge Mario Bergoglio SJ był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru na papieża miał 76 lat. Odszedł do Domu Ojca w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. W historii Kościoła katolickiego był drugim...

Ks. Grzegorz Wołoch: Od Ewangelii do Uniwersytetów – edukacyjna misja Kościoła

Ks. Grzegorz Wołoch: Kościół katolicki od ponad dwóch tysięcy lat odgrywa fundamentalną rolę w edukacji społeczeństw, przekazując wiedzę nie tylko w zakresie teologii, ale także filozofii, nauk ścisłych, literatury i sztuki. Historia jednoznacznie pokazuje, że to...

Poniedziałek Wielkanocny — między wiarą a tradycją

Poniedziałek Wielkanocny to w liturgii Kościoła katolickiego dalszy ciąg radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Choć Niedziela Wielkanocna pozostaje kulminacyjnym momentem obchodów, to również poniedziałek ma swoje religijne znaczenie i jest w Polsce dniem...

Niedziela Zmartwychwstania – Jezus zmartwychwstał!

Niedziela Zmartwychwstania to najistotniejsze święto w Kościele katolickim, ponieważ upamiętnia najważniejsze wydarzenie w chrześcijaństwie – powstanie Jezusa z martwych. Obchody rozpoczynają się od mszy rezurekcyjnej, która symbolizuje triumf życia nad śmiercią. To...

Wielka Sobota – cisza, nadzieja i światło zmartwychwstania

Wielka Sobota, choć z pozoru jest dniem ciszy i zadumy, niesie ze sobą głębokie znaczenie duchowe – to czas czuwania przy grobie Chrystusa i oczekiwania na Jego zmartwychwstanie. Jest to również dzień święcenia pokarmów. Jaka jest symbolika święconki?Od rana w...

Wielki Piątek – Dzień Ciszy, Cierpienia i Nadziei

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. W tym dniu wspomina się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu – wydarzenie centralne dla chrześcijańskiej wiary. To dzień pełen skupienia, ciszy i głębokiej refleksji nad...

Wielki Czwartek w Wieczerniku – miejscu, gdzie wszystko się zaczęło

Wielki Czwartek to dzień, który wprowadza nas w najgłębsze tajemnice chrześcijańskiej wiary. To właśnie wtedy, w Wieczerniku, Jezus Chrystus – świadomy nadchodzącej męki – pozostawił swoim uczniom największy dar: Eucharystię. Ustanowił również kapłaństwo, by Jego...

Francja się nawraca. Rekordowa liczba chrztów dorosłych!

Nowe dane pokazują, że Francja się nawraca. W tym roku podczas liturgii Wigilii Paschalnej we Francji chrzest przyjmie ponad 10 300 dorosłych i 7 400 nastolatków. To aż o 45% więcej niż w roku 2024, co potwierdza utrzymującą się od pięciu lat tendencję wzrostową. Tak...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Niedziela Palmowa to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, który rozpoczyna Wielki Tydzień i przywołuje jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń z życia Jezusa – Jego triumfalny wjazd do Jerozolimy. To właśnie to wydarzenie opisują wszyscy czterej Ewangeliści....

Wartości dla Przyszłości. Jest obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole

Akcja Katolicka w Polsce chce walczyć o "Wartości dla Przyszłości" i  wspiera Obywatelską Inicjatywę Ustawodawczą ,,Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Prawo oświatowe" obligującą do wyboru nauki religii lub etyki w szkole. "Razem zadbajmy o...

Polska to nie jest kraj dla ludzi wierzących? Dane niepokoją

Polska to nie jest kraj dla ludzi wierzących? Aż 50% duchownych biorących udział w badaniu przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło agresji – tak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zatytułowanego...

Biskup Arkadiusz Okroj – nowy biskup toruński

Biskup Arkadiusz Okroj nowym biskupem diecezji toruńskiej. Do tej pory pełnił on funkcję biskupa pomocniczego w diecezji pelplińskiej. Informację o nominacji przez papieża Franciszka ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 5 kwietnia w samo południe.Biskup Arkadiusz...

Św. Jan Paweł II. 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek

Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był...

O autorze

Rozmowy w Akcji – Nasz PODKAST!

Nowy numer „w-Akcji”!

Promuj nas w social mediach

NASZ PARTNER: EWTN – TELEWIZJA NA ŻYWO

NASZ PARTNER

ARCHE TRAVEL

CENTRUM PROMOCJI TURYSTYKI ARCHE

Tematy w Akcji

POPULARNE

Wiara
Kultura
Home
Ekonomia
Opinie