Agresja sowiecka na Polskę: 17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia, niespełna trzy tygodnie po rozpoczęciu II wojny światowej i niemieckim ataku na Polskę, wschodnie granice Rzeczypospolitej przekroczyła Armia Czerwona, realizując tajny pakt zawarty między Związkiem Sowieckim a III Rzeszą – Pakt Ribbentrop-Mołotow.

W wyniku podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu oba totalitarne mocarstwa podzieliły między siebie Europę Środkowo-Wschodnią. Tajny protokół dołączony do porozumienia przewidywał rozbiór Polski, która miała zostać podzielona wzdłuż rzek Narwi, Wisły i Sanu, z zachodnią częścią przypadającą Niemcom, a wschodnią Sowietom. Dla Polski oznaczało to katastrofalne konsekwencje – naród został schwytany w potrzask między dwoma agresorami.

Gdy 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, Polska armia, mimo heroicznej obrony, nie była w stanie stawić czoła potędze Wehrmachtu, wspieranego przez Luftwaffe i zaawansowaną technikę wojenną. Pomimo tego, polscy żołnierze bronili się zaciekle w bitwach takich jak ta nad Bzurą, w obronie Warszawy czy na Helu. W tym kontekście 17 września, gdy Armia Czerwona zaatakowała od wschodu, Polska znalazła się w dramatycznej sytuacji. Dwa totalitarne mocarstwa rozdzierały kraj, który de facto walczył już na dwa fronty.

Przekroczenie granicy przez Armię Czerwoną

17 września o świcie Armia Czerwona przekroczyła granicę wschodnią, podając jako pretekst rzekomą konieczność ochrony ludności ukraińskiej i białoruskiej przed chaosem, który miał wywołać upadek państwa polskiego.

W wyniku agresji ZSRR zajął terytoria wschodniej Polski, obejmujące obszary dzisiejszej zachodniej Ukrainy i Białorusi. Do końca września 1939 r. terytorium Polski zostało podzielone między dwóch okupantów. Niemcy zajęli zachodnie i centralne tereny, a ZSRR wschodnie województwa. 

Prawie dwuletnia okupacja tych terenów przez Związek Sowiecki oznaczała dla polskich obywateli bezwzględny terror. Sowieci stosowali różnorodne represje, takie jak aresztowania, deportacje do łagrów, masowe wywózki, a także dokonali zbrodni katyńskiej.

Agresja sowiecka na Polskę- atak na Kościół

agresja sowiecka na Polskę

Spotkanie oddziałów niemieckich i sowieckich w okolicy Stryja, 20 IX 1939 r. (IPN)

Na Kresach Wschodnich Kościół składał się głównie z dwóch archidiecezji – Wileńskiej i Lwowskiej. Z racji tego, że ideologia komunistyczna opierała się na ateizmie, wszelkie przejawy wiary były bezwzględnie zwalczane przez NKWD i inne radzieckie służby. Okupacja sowiecka stała się czasem brutalnych represji wobec Kościoła – zamykano i niszczono kościoły oraz klasztory, konfiskowano majątek kościelny, wprowadzano wysokie podatki na parafie, zakazywano modlitw i odprawiania Mszy św., a religię usuwano ze szkół.

Jak pisał ks. Józef Jarzębowski w swoim raporcie do prymasa Augusta Hlonda, religię zastąpiono nauką marksizmu, a w przedmiotach szkolnych celowo promowano ateistyczny światopogląd, co widoczne było nawet w programach nauczania fizyki. Dekret o ziemi z 1917 roku sprawił, że majątek Kościoła stał się własnością państwa. Parafie musiały płacić za możliwość korzystania z kościołów, a klasztory zamieniano na więzienia NKWD. Na mocy rozporządzeń NKWD z 1939 i 1940 roku każdy ksiądz i organista był nadzorowany przez funkcjonariusza bezpieki.

W wielu parafiach zabierano księżom plebanie, co zmuszało duchownych do szukania schronienia u parafian. Duchowni byli często zmuszani do ciężkiej pracy, takiej jak wycinka lasów czy budowa dróg. NKWD, korzystając z pomocy informatorów, organizowało siatki szpiegowskie, które stale obserwowały księży i donosiły o treści ich kazań. Kapłani żyli w ciągłym strachu przed aresztowaniem lub zabójstwem, dlatego wierni organizowali straże, by chronić swoich duchownych.

Męczeństwo duchowieństwa

Po zajęciu Kresów przez ZSRR NKWD zaczęło masowo aresztować księży i zakonników. We wrześniu 1939 roku aresztowano 20 duchownych, którzy zostali wywiezieni na Sybir, z czego tylko nieliczni przeżyli. Część kapelanów wojskowych trafiła do Kozielska, gdzie, tak jak wielu polskich oficerów, zostali zamordowani strzałem w tył głowy. W czerwcu 1941 roku, przed wkroczeniem Niemców, NKWD masowo rozstrzeliwało więźniów politycznych, w tym duchownych.

Komunistyczne grupy, które aktywowały się zaraz po wejściu Armii Czerwonej, również mordowały księży. We wrześniu 1939 roku zamordowano kilku proboszczów, a później także innych duchownych.  Wielu z nich wywieziono na Sybir, skąd wielu nie wróciło. Ci, których nie zdążono wywieźć przed niemiecką agresją, zostali rozstrzelani.

NKWD surowo karało księży za kazania uznane za antyradzieckie, a kapłani w więzieniach byli brutalnie torturowani. Ks. Jarzębowski opisywał, że księży poddawano brutalnym przesłuchaniom, często kończącym się śmiercią. Mimo tych strasznych czasów Kościół na Kresach przetrwał dzięki niewielkiej grupie niezłomnych duchownych i wiernych, którzy z narażeniem życia gromadzili się w ruinach kościołów lub domach prywatnych, aby odprawiać nabożeństwa.

Agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. stanowi jeden z najczarniejszych momentów w historii II wojny światowej. Dla Polaków był to akt zdrady, który przesądził o dalszym losie kraju w czasie wojny i okupacji. Dziś pamięć o tych wydarzeniach stanowi ważną część polskiej tożsamości historycznej i jest przypomnieniem o tragicznych skutkach totalitaryzmu.

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 17.09.2024

 

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pozwala nam odkrywać ludzi, którzy są nieprzeciętni [NASZ PODKAST]

Czym jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia? Jak zdobyć jej stypendium? Wyjaśnia Biskup Świdnicki Marek Mendyk, Członek Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Pracodawca Godny Zaufania: Work-life balance zawsze na czasie

Jaki jest Pracodawca Godny Zaufania? Czy idea Work-life balance ma dla niego znaczenie? I czy powinien wspierać jej realizację?

Caritas Diecezji Świdnickiej: Jadłodajnie ratujące życie. Gdzie szukać pomocy?

Caritas Diecezji Świdnickiej od wielu lat wspiera najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu poprzez działalność swoich jadłodajni. Te placówki, rozlokowane w kilku miastach diecezji, odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu skutków ubóstwa i wykluczenia społecznego,...

Nie tylko Zrzutka i Patronite. Jak Caritas pomaga zbierać środki na ratowanie życie: UratujeCie.pl

Caritas Polska i serwis UratujeCie.pl:  W dobie internetu platformy crowdfundingowe takie jak Zrzutka.pl czy Patronite stały się popularnym narzędziem do gromadzenia funduszy na różnorodne cele – od prywatnych projektów po wsparcie osób w potrzebie. Jednak dla osób...

Przewodniczący KEP, Abp Tadeusz Wojda: Hojność Polaków jest wielka. W Kościele Katolickim w Polsce trwa zbiórka na rzecz powodzian

Abp Tadeusz Wojda: „Apeluję do wszystkich o hojność, wsparcie, pomoc, tak jak zawsze to czyniliśmy. Hojność Polaków jest wielka”. W kościele katolickim trwa zbiórka na pomoc dla powodzian.

Diecezja Świdnicka: Parafie pomagają powodzianom. Sprawdź szczegóły!

Wobec tragicznych skutków powodzi, które dotknęły południowo-zachodnią Polskę, parafie Diecezji Świdnickiej stanęły na wysokości zadania, organizując różnorodne inicjatywy pomocowe. Cała Diecezja Świdnicka okazuje ogromną solidarność, a jej parafie pomagają...

Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej: W niedzielę 22 września zbierzmy środki na rzecz powodzian

W ostatnich dniach południowo-zachodnia Polska, w tym część diecezji świdnickiej, została dotknięta niszczycielską powodzią, która wyrządziła ogromne szkody. W związku z tą dramatyczną sytuacją, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, zwrócił się z prośbą o finansowe...

Stronie Śląskie zniszczone: Trwa zbiórka darów dla powodzian

Stronie Śląskie zostało doszczętnie zdewastowane przez potężną falę powodziową, która uderzyła w miasto po przerwaniu zapory na rzece Morawce oraz przez wezbrane wody rzeki Białej Lądeckiej. Skala zniszczeń jest ogromna i trudna do opisania. Infrastruktura w niemal...

Powódź! Jak pomagać? Jak otrzymać pomoc? Tłumaczy ks. Radosław Kisiel Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej [NASZ PODCAST]

Ks. dr Radosław Kisiel – Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej w rozmowie z ks. Jakubem Klimontowskim wyjaśnia jak pomagać i jak otrzymać pomoc. Zobacz wideo z nagrania podkastu.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku zniszczony! Potrzebna pomoc!

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, apeluje do duszpasterzy i wiernych o modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody. Bardzo ucierpiał...

IV Sudeckie Forum Inicjatyw – wesprzyj organizację wydarzeń! Zbiórka uruchomiona – każda kwota się przyda!

  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy! W trakcie pięciu dni trwania Sudeckiego Forum Inicjatyw, spotkamy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, samorządowcami, seniorami, osobami niepełnosprawnymi, młodzieżą. Poświęcimy...

Ambasador Dzieła Charytatywnego. Caritas Diecezji Świdnickiej może być wzorem dla innych

Caritas Diecezji Świdnickiej jest organizacją, której misja opiera się na niesieniu pomocy potrzebującym, inspirowanej chrześcijańską miłością bliźniego. Od momentu powstania, Caritas aktywnie angażuje się w działalność charytatywną, wspierając tych, którzy znaleźli...