Na tropie wiary

Życie gwiazd jest bez przerw skrupulatnie obserwowane przez media na całym świecie. Znamy szczegóły dotyczące ich edukacji, diety czy życia miłosnego, ale rzadko zwracamy uwagę na ich wiarę i przekonania religijne. Wbrew pozorom, wielu znanych celebrytów zostało wychowanych w duchu katolickim. 

Choć wielu takich przeszło na agnostycyzm są jeszcze faktyczni celebryci katolicy, którzy trwają w swej wierze. W tym artykule przyjrzymy jak się ma obecnie wiara takich celebrytów; kto jest rzeczywiście katolikiem, a kto nim jest tylko według nieaktualnych artykułów internetowych?

DALL·E 2024 05 25 21.25.43 An image with a 16 9 aspect ratio featuring a minimalistic orange background. On the left side a simple black icon of a Christian cross and next to

Niegdyś celebryci katolicy

Monica Bellucci

Monica Bellucci, znana włoska aktorka i modelka, zdobyła międzynarodową sławę dzięki swoim rolom w filmach takich jak „Malèna”, „Matrix” i „Spectre”. Podobnie jak Shakira Bellucci miała dobre wychowanie katolickie. Podkreśla że katolicyzm miał w przeszłości dla niej duże znaczenie, jednak jednocześnie deklaruje się jako agnostyk.

Gerard Depardieu

Choć może być ciężko w to uwierzyć kontrowersyjny francuski aktor Gerard Depardieu jest katolikiem. Dla Polaków Depardieu to przede wszystkim Obelix z filmowych przygód Asterixa i Obelixa. Depardieu, w przeszłości przeszedł na katolicyzm po okresie ateizmu. Niedawno znów dokonał konwersji, tym razem na prawosławie.

Tom Hanks

Tom Hanks, zdobywca Oscara i jeden z najbardziej szanowanych aktorów w Hollywood, ma  podobną sytuację co Depardieu. Hanks był przez dużą część swojego życia katolikiem. Wielokrotnie podkreślał, że jego wiara pomaga mu podejmować mądre decyzje zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jednak po ślubie z Ritą Wilson zmienił wyznanie na prawosławne.

Celebryci katolicy... ?

Joe Biden

46 prezydent Stanów Zjednoczonych, jest drugim prezydentem-katolikiem w USA. Wychowany w rodzinie katolickiej, Biden często mówi o swojej wierze i jej wpływie na jego życie. Podczas kampanii prezydenckiej odwoływał się do wartości katolickich, takich jak współczucie i sprawiedliwość społeczna. Należy jednak wspomnieć że według komentatorów politycznych działania prezydenta Bidena często nie wskazują by brał swoją wiarę na poważnie. Warto przeczytać o tej sprawie na naszej stronie Bp Thomas John Paprocki: Prezydent Biden kpi z naszej wiary katolickiej.

Shakira

Shakira, kolumbijska piosenkarka międzynarodowej sławy była wychowana w katolickiej rodzinie. Shakira rzadko mówi o swojej wierze w mediach i jej status wiary nie jest dla nas sprawą pewną. Należy jednak przyznać że jej katolickie korzenie są widoczne przynajmniej w jej działaniach charytatywnych i wsparciu dla edukacji dzieci w Kolumbii.

Nicole Kidman

Nicole Kidman, nagrodzona Oscarem gwiazda takich filmów jak “Moulin Rouge!”, “Oczy szeroko zamknięte” i “Batman Forever” również jest katoliczką. Kidman wychowała się w rodzinie katolickiej. W pewnym momencie swojego życia odsunęła się od Kościoła na rzecz Scjentologii, w którą zaangażowany był jej pierwszy mąż Tom Cruise. Po głośnym rozwodzie z Cruisem, powróciła do wiary wiążąc się z piosenkarzem Keithem Urbanem.

Celebryci katolicy!

Andrea Bocelli

Andrea Bocelli jest słynnym włoski tenorem, a przy tym głęboko wierzącym katolikiem. Jego wiara jest dla niego źródłem inspiracji i siły, co często podkreśla w wywiadach. Bocelli nie tylko uczestniczy w Mszach świętych, ale również występuje na koncertach charytatywnych organizowanych przez Kościół. Bocelli miał już koncerty w Polsce i będzie wracał do niej z powrotem już w lipcu tego lata.

Mark Walhberg

Mark Wahlberg, znany z ról w filmach „Transformers”, “Boogie Nights” czy “Infiltracja”, jest oddanym katolikiem. Obecnie nie boi się mówić otwarcie o byciu katolikiem pomimo negatywnego nastawienia Hollywoodu do wiary chrześcijańskiej. Aktor wielokrotnie podkreślał, że jego wiara pomogła mu przezwyciężyć wiele życiowych trudności i ukształtowała go jako człowieka.

Mel Gibson

Mel Gibson, reżyser i aktor, który zdobył sławę dzięki takim filmom jak „Braveheart” czy „Pasja”, jest również głęboko wierzącym katolikiem. Jego wiara skłoniła go do stworzenia legendarnej „Pasji” – filmu, który stał się międzynarodowym fenomenem i wzbudził wiele kontrowersji. Gibson jest tradycjonalistą katolickim i mimo że jego życie osobiste często było burzliwe, jego przywiązanie do wiary pozostało niezmienne.

Candace Owens

Candace Owens jest kontrowersyjną komentatorką polityczną ze Stanów Zjednoczonych o konserwatywnych poglądach. Jeszcze do nie tak dawna była ewangeliczką jednak w ostatnim czasie przeszła na katolicyzm. Była to najgłośniejsza konwersja na katolicyzm w ostatnim czasie o czym został opublikowany artykuł na naszej stronie Głośna konwersja – Candace Owens przechodzi na katolicyzm.

wAkcji24.pl | Kultura | Max Manasterski | 25.05.2024r

Święty Brat Albert inspiracją. XX Ursynowskie Spotkania Twórców

wAkcji24.pl: Ursynowskie Spotkania Twórców odbywają się corocznie 17 czerwca. To w kalendarzu liturgicznym to dzień wspomnienia św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego) patrona i opiekuna artystów,. Dla upamiętnienia tej rocznicy, od 2004 roku w W Galerii Wieża przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbywają się Ursynowskie Spotkania Twórców.

Ks. Mike Schmitz: Dlaczego lepiej być katolikiem a nie po prostu chrześcijaninem?

wAkcji24.pl: Ks. Mike Schmitz tłumaczy dlaczego lepiej być katolikiem: Często otrzymuję pytania: „Więc jesteś katolikiem, prawda?”. Odpowiadam: „Tak, jestem”. Ludzie pytają: „Jaka jest główna różnica między Kościołem Katolickim a innymi wyznaniami protestanckimi lub niekatolickimi?”. Odpowiedź może sprowadzać się do jednego słowa: autorytet. Wiem, że to słowo budzi negatywne emocje u wielu z nas. Nie lubimy go, budzi opór. Ale co właściwie oznacza autorytet?

Justice „Hyperdrama”: Legendy muzyki francuskiej wracają do gry

wAkcji24.pl: Justice powraca z nowym materiałem studyjnym. “Hyperdrama” to nowy album z 26 kwietnia autorstwa francuskiego Justice. Gaspard Augé i Xavier de Rosnay wspólnie tworzą muzykę elektroniczną już od dwóch dekad. 

Czerwcowy numer „w Akcji” już w waszych parafiach!

Nowy, jak zawsze bezpłatny, majowy numer magazynu "W Akcji" już w parafiach! Zapytaj swojego proboszcza!W czasie trwania zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 10 czerwca br. biskupi opublikowali list dotyczący ochrony życia i aborcji. Mówią o rosnącej...

Adw. Artur Wdowczyk: W Polsce często media wydają wyroki a nie sądy [PODCAST]

wAkcji24.pl: W dzisiejszym odcinku podcastu „Rozmowy w Akcji” ksiądz Jakub Klimontowski i adwokat Artur Wdowczyk, pełnomocnim księdza biskupa Marka Mendyka w głośnej sprawie pomówień medialnych rozmawiają o kwestiach wyroków sądowych, odpowiedzialności dziennikarzy oraz wyzwań, z jakimi borykają się osoby pomówione. Dowiemy się także, jak medialne oskarżenia wpływają na wizerunek Kościoła i całej społeczności chrześcijańskiej w Polsce. Zapraszamy do wysłuchania fascynującej rozmowy pełnej refleksji nad sprawiedliwością i rzetelnością w mediach.

Artur Gotz: Litania piwnic 1944

Głownie jest Pan znany z twórczości humorystycznej i satyrycznej. Nowa Pana płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to zupełnie nowe oblicze. Co się stało? Artur Gotz: Rzeczywiście płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to album zupełnie inny od tych, które do tej pory...