Dzień Matki. Odkryj Potęgę jaką jest Miłość Matczyna

Matczyna Miłość: Fundament Naszego Istnienia

Dzień Matki to najlepszy moment, żeby przypomnieć żeby przypomnieć sobie, że miłośc matczyna to najczystsza i najtrwalsza forma uczucia, która kształtuje nasze życie od pierwszych chwil.

Dzień Matki - Miłość Matczyna dla każdego z nas

Miłość według Wielkiego Słownika Języka Polskiego

Miłość według Wielkiego Słownika Języka Polskiego, to „silne uczucie do drugiej osoby, wywołujące chęć stałego przebywania z nią i uszczęśliwiania jej, przejawiające się troską i czułością, połączone zwykle z przywiązaniem i szacunkiem”. Młość towarzyszy nam ona od początku naszego istnienia, przybiera różne formy i otacza nas na różnych płaszczyznach życia.

Szczególną szczególną postacią relacji jest miłość matczyna. Matka to kobieta, która wychowuje swoje dzieci, jest z nimi związana, ale nie zawsze muszą one być jej biologicznym potomstwem. Ta forma miłości jest najtrwalsza i nie zna granic.

Miłość Matczyna: Pierwsza Więź

Pierwszą i podstawową relacją, jaką człowiek nawiązuje w życiu, jest relacja właśnie z   mamą. Te więzy są niezbędne dziecku do prawidłowego rozwoju i przetrwania. Oparte na poczuciu bezpieczeństwa i świadomości, ze dziecko jest potrzebne i dostrzegane, determinują sposób, w jaki  w życiu dorosłym człowiek nawiązuje relacje z innymi ludźmi.

To właśnie ta pierwsza więź daje nam poczucie, że świat jest bezpiecznym miejscem, a my jesteśmy ważni i wartościowi. Odnosi się to tego tematu psychologia, mówiąc że taką podstawową więź pomiędzy matką a dzieckiem nazywa się przywiązaniem, które z kolei powstaje dzięki kontaktowi emocjonalnemu, werbalnemu, wzrokowemu i dotykowi. To pozwala mózgowi noworodka na rozwój.

Wpływ na Rozwój

W całości środowiska wychowawczego rodzina najdłużej oddziałuje na dziecko. Wpływ rodziców jest najsilniejszy we wczesnych stadiach rozwoju. Zasadniczą podstawę więzi emocjonalnej dziecka z matką stanowią wspólne życie i cele, ponieważ właśnie na tej płaszczyźnie dochodzi do głębokiego poznawania siebie nawzajem, wytwarzają się upodobania, zwyczaje i  tradycje.

Przywiązanie można określić jako źródło, z którego nurtem płyną najpiękniejsze ludzkie uczucia takie jak miłość, przyjaźń, wierność, zdolność do poświęceń. Matka ma znaczenie wyjątkowe i kluczowe w życiu dziecka, odpowiada ona na sygnały wysyłane przez malucha, otacza go opieką, zapewnia poczucie bezpieczeństwa   i obdarza miłością.

Znaczenie Matki

Dzieci są gotowe do budowania więzi z mamą już od pierwszych chwil po urodzeniu, a nawet wcześniej – więź rodziców  z ich dziećmi jest budowana jeszcze w czasie ciąży i stanowi efekt naszych uczuć, codziennego kontaktu i  pielęgnacji. Jest procesem długotrwałym, pięknym i naturalnym, nie chwilowym działaniem. Przynosi wiele radości. 

Dzień Matki miłość matczyna

Miłość matczyna - potężna siła

Każdy z nas ma potrzebę bycia kochanym i akceptowanym, dlatego miłość matki odgrywa ogromną rolę w życiu dziecka i nie  nie kończy się, gdy dziecko osiągnie dojrzałość- usamodzielni się.  Uczucie, które dziecko otrzymuje od rodziców, co pozwala mu odkrywać świat i siebie. Kiedy jesteśmy wspierani i kochani od najmłodszych lat, zdobywamy pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Cechuje nas  stabilność emocjonalna oraz umiejętność nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Łatwiej radzimy sobie w trudniejszych sytuacjach. Nie boimy się rozwoju. Poznajemy swoje pasje, stawiamy sobie cele i staramy się je zrealizować.

Mama jest szczególną osobą w życiu każdego z nas, otwiera przed nami świat, uczy dobroci i łagodności. Kobieta nosi dziecko pod sercem- przez dziewięć miesięcy ona i maleństwo są jednym, powstaje między nimi nierozerwalna relacja. Nawet jeśli w którymś momencie życia znajdą się na dwóch różnych końcach świata, to żadne z nich nie zapomni o drugim. Jest to piękna, niezniszczalna więź. Matka kocha swoje dziecko bezinteresownie, jest gotowa oddać mu wszystko. Dba o jego szczęście, zdrowie i dobrobyt. To właśnie ona jest piastunką relacji rodzinnych, których nas uczy.

Okres dojrzewania bywa niezwykle trudny.
Matka wzywa do pomocy całą swoją mądrość i cierpliwość.  Dziecko powinno wiedzieć: bez względu na to, co się stanie, zawsze może przyjść do matki, ona go zrozumie, pocieszy, wesprze, pomoże mu i ochroni. Kiedy jej pociecha wchodzi w dorosłe życie, mama staje się nauczycielem, mentorem, przyjacielem. Delikatnie odsuwa się na bok, by pozwolić dziecku żyć własnym życiem. Gotowa jest służyć radą i pomocą. Jest to przejaw mądrości i silnego uczucia.
Umiejętność przebaczania jest kwintesencją matczynej miłości. Mama zawsze nas wysłuchuje, gdy boimy się do czegoś przyznać- zachęca nas ciepłym uśmiechem, wykazuje się niezwykłym zrozumieniem. Jej miłość jest tak ogromna, że ciężko jest ją porównać do innych znanych nam form miłości.

Dzień Matki: Kim jest dla mnie moja mama?

W tym momencie warto przytoczyć wypowiedzi osób, które odpowiedziały na ankietowe pytanie Kim jest dla mnie moja mama? dla magazynu Tak Rodzinie, nr 5 (71) MAJ 2013).

Justyna, 24 lata

Mama to dla mnie radosne poranki nad gorącymi naleśnikami i kakao z magiczną mocą mobilizacji i dodawania odwagi. To długie opowiadania nad talerzem gorącej zupy o tym, co się dzisiaj wydarzyło. Kolacje, przy których rozwiązuje się „życiowe rozterki”, i krzyżyk na czole na dobranoc. Z taką mamą jak moja na zawsze pozostaje się dzieckiem.

Iwona, 46 lat

Moja mama to ktoś, kto chciałby przychylić mi nieba, zapominając o sobie. Pomimo upływu czasu, który sprawia, że lat coraz więcej i sił coraz mniej, jej serce bije dla mnie codziennie taką samą miłością.

Anna, 28 lat

Moja mama to najlepsza baza przepisów i sztuczek kulinarnych na świecie. Żaden blog, strona internetowa czy książka kucharska jej nie dorówna. Oczywiście nie tylko to. Mama to ciepło domu, to jego niepowtarzalny smak i zapach. To też ludzie, których tylko ona potrafi do siebie przygarnąć – siła sprawcza naszych spotkań w komplecie. Mama jest także najlepszą szkołą umierania dla drugiego człowieka w codzienności, w najprostszych sytuacjach. I wreszcie, Mama to radość, która potrafi się cieszyć wyłącznie z tego, że jestem.

Ania, 21 lat

Moja mama jest dla mnie wyzwaniem. Tym pozytywnym, motywującym do działania. Jest swoistym ideałem, który staram się dogonić. Nie przypomina perfekcyjnych kobiet z żurnali. Chodzi w dresach i rzadko się maluje, przez co jest nadzwyczaj naturalna. Jest wzorem kobiety skromnej i wdzięcznej, a także spełnionej. Nie potrafię wyobrazić sobie trudu, który włożyła w wychowanie 6 dzieci, za co ją szczerze podziwiam. Mama jest dla mnie wzorem kobiety i matki i życzę sobie, bym w przyszłości potrafiła być choćby namiastką tak wielkiej osoby.

Monika, 21 lat

Choć często w codziennym pośpiechu przez słuchawkę rozbrzmiewa tylko „co słychać?”, to w tych dwóch słowach przekazane jest więcej miłości i ciepła niż w niejednym poemacie. Kiedy wypowiada je ktoś, kto potrafił umierać w sobie po to, bym ja mogła się narodzić i żyć, to stają się one słowami, które łączą i odpowiadają na każdą wątpliwość. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy zadaje je superbohater. Nie znam nikogo innego, kto by poświęcił tyle, nie oczekując nic w zamian, nie martwił się, co będzie dalej, kto kochał i walczył w imię tej najdoskonalszej miłości, która „wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma”. Moja mama to dla mnie wzór bohatera miłości.

Dzień Matki. Matczyna Miłość - Niezastąpione Wsparcie

Dzień Matki. Miłość matczyna - piastunka wszystkiego, co piękne

Wróć wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Upadłeś, bolało, płakałeś. Wtedy podeszła mama, podniosła Cię, pocałowała bolące miejsce i przytuliła. W tym momencie Twój stan emocjonalny diametralnie się zmienił, cały ból zniknął. Byłeś tylko Ty i mama. Jej miłość sprawiła, że to, co wywołało u Ciebie negatywne uczucia, przestało mieć znaczenie. Jej ciepło, opieka, poczucie bezpieczeństwa, jakie Tobie dała to wszystko, czego potrzebowałeś.

W miarę dojrzewania zmieniały się okoliczności, w których potrzebowałeś wsparcia. Mama zawsze była przy Tobie. Gdy zachorowałeś, mama niestrudzenie czuwała przy Tobie, gotowała Ci zupki, podawała leki, zabierała Cię do lekarza. Gdy byłeś nastolatkiem i chodziłeś na imprezy – to ona czuwała w nocy, czekając Twojego bezpiecznego powrotu.

Miłość matczyna była z Tobą kiedy zawierałeś związek małżeński, kiedy rodziło się Twoje pierwsze dziecko. Pomagała Ci, służyła radą i dzieliła się swoją wiedzą. Rozpierała ją duma przy każdym Twoim osiągnięciu, gdy byłeś smutny- jej serce pękało. Ona nauczyła Cię wiary, przekazała wartości. Matka jest piastunką wszystkiego, co piękne w życiu.  

Mama jest bohaterką, niestrudzenie walczącą o Twoje szczęście. Jej miłość zdaje się być jedyną stałą w tym świecie, jak latarnia morska ukazuje Ci właściwą ścieżkę, jest Twoją ucieczką w strapieniach, skarbnicą mądrości, studnią miłości, ogromem ciepła.  Kochajmy nasze mamy, ponieważ one oddały dla nas wszystko. Całą swoją miłość, swój czas, energię. Mama jest dla nas wzorem piękna kobiety, której atrybutami są siła, wytrwałość, czułość, łagodność i pełnia miłości. Wraz z Twoimi narodzinami połączyła Was niezwykła nić, uczucie, które jest trwałe jak skała, niesamowicie silne i nigdy się nie skończy. To rodzaj pięknej miłości, która wciąż  trwa.

 

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | 26.05.2024

Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

Matt Walsh jest jedną z głównych twarzy amerykańskiego The Daily Wire. Jest wyjątkową osobą w sferze komentarzy polityczno-kulturowych ze względu na swoje wyznanie. Walsh jest amerykańskim katolikiem i jego wiara ma duży wpływ zarówno na jego poglądy jak i działania.

Celebryci katolicy – które gwiazdy są dalej katolikami, a które już nie?

wAkcji24.pl : Celebryci katolicy? Życie gwiazd jest bez przerw skrupulatnie obserwowane przez media na całym świecie. Znamy szczegóły dotyczące ich edukacji, diety czy życia miłosnego, ale rzadko zwracamy uwagę na ich wiarę i przekonania religijne. Wbrew pozorom, wielu znanych celebrytów zostało wychowanych w duchu katolickim.

Kościół w kinie: Zakonnice-demony i księża pedofile. Jak pokazuje się Kościół Katolicki w filmach

wAkcji24.pl | Kościół w kinie – jak filmy kształtują nasze postrzeganie Kościoła Katolickiego, od mrocznych egzorcyzmów po skandale i tajemnice…? Kościół niestety jest pod stałym ostrzałem. Ma to miejsce przede wszystkim w telewizji i oraz w internecie. Jak jednak wygląda sytuacja na ekranie kina? Czy Kościół jest lepiej przedstawiany w filmach niż w mediach?

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

wAkcji24.pl: Prześladowania religijne na całym świecie są tylko częściowo wynikiem narastającego autorytaryzmu, jak wynika z ostatniego corocznego raportu U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF). Raport ten, opublikowany w maju 2024 roku, pokazuje, że kwestie wolności religijnej dotyczą nie tylko krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Przykładem jest aresztowanie katolickiej kobiety w Anglii za jej cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną.

USA: Katolickie media szybko rosną

wAkcji24.pl: Katolickie media w Stanach Zjednoczonych odnotowują znaczące wzrosty. Szczególnie szybko rozwija się audytorium katolickich treści wideo które ogląda prawie połowa amerykańskich katolików, a niema jedna trzecia słucha religijnych audycji i podcastów. Szybko rośnie również rynek katolickiej książki elektronicznej.

Ojciec Justin – katolicka sztuczna inteligencja. Bunt wirtualnego księdza?

wAkcji24.pl Wiara | Katolicka grupa „Catholic Answers” wypuściła do użytku sztuczną inteligencję-księdza którego nazwali „Ojciec Justin”. „Ojciec Justin” został jednak odesłany w komputerowe zaświaty po serii dziwnych odpowiedzi… Katolicka Sztuczna Inteligencja...

Głośna konwersja – Candace Owens przechodzi na katolicyzm

wAkcji24.pl | Candace Owens jest znaną komentatorką polityczną ze Stanów Zjednoczonych o konserwatywnych poglądach. Ogłosiła wiadomość o przejściu na katolicyzm w mediach społecznościowych pod koniec kwietnia. Konwersję określiła jako „decyzję by wrócić do domu”....

„Diuna Część Druga” – wraca ambitny Hollywood?

wAkcji24.pl Kultura | „Diuna Część Druga” to kolejny w ostatnich miesiącach triumf wielkiej ambitnej kinematografii. Jak interpretować sukces tej produkcji i jaki ma ona znaczenie dla przyszłości kina?   Perfekcjonizm i ambicje Denisa Villeneuve Denis Villeneuve,...