Cud eucharystyczny dla wielu wiernych jest dowodem na to, że Bóg nieustannie działa w świecie, przypominając o swojej obecności i miłości. Niektóre z nich jednak nie zostały oficjalnie przez Kościół Katolicki. Dlaczego?

Eucharystia w Kosmosie Mike Hopkins

Cud Eucharystyczny Kolumbia?

Cud eucharystyczny czy duchowe uniesienie? Nagranie z Kolumbii wzbudza kontrowersje

Na całym świecie rozchodzi się nagranie z kościoła w Kolumbii, które przedstawia moment, w którym hostia, umieszczona w monstrancji podczas modlitwy, zaczyna pulsować jak bijące serce. Wydarzenie miało miejsce 10 sierpnia 2024 roku w parafii św. Joachima w diecezji Engativá, podczas dnia modlitw w intencji Wenezueli i Kolumbii, zorganizowanego przez wspólnotę Wieczernik Maryi Matki Nieustającej Miłości, pod kierunkiem księdza Juvela Zuluagi. Chociaż wiele osób uważa to zdarzenie za cud eucharystyczny, diecezja zdecydowała, że nie będzie prowadzić formalnego dochodzenia w tej sprawie.

Cud eucharystyczny Kolumbia – zdarzenie, które poruszyło wiernych. Czy jednak jest cudem?

 

Film, który został opublikowany na kontach społecznościowych parafii, szybko zyskał popularność, wzbudzając duże zainteresowanie nie tylko w Kolumbii, ale i na całym świecie. Na nagraniu widać wzruszonego księdza Zuluagę, który trzymając monstrancję, zauważa coś niezwykłego – hostia wewnątrz wydaje się pulsować, jakby była żyjącym organem. Głos kobiety w tle dziękuje Bogu za ten znak, podkreślając emocjonalny i duchowy wymiar chwili.

Mimo tego niezwykłego zjawiska, diecezja Engativá nie uznała tego zdarzenia za cud eucharystyczny. Ks. Arley Guarin Sosa, wikariusz generalny diecezji, w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że po wstępnej analizie dostępnych informacji, „nie znaleziono wystarczających elementów, aby stwierdzić, że ma miejsce cud eucharystyczny”. Zwrócił uwagę, że nagranie zostało wykonane przez osoby spoza diecezji, które uczestniczyły w modlitwie, co w jego opinii nie dostarcza wiarygodnych i obiektywnych dowodów.

Maryja Świdnicka Biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywa do postu i modlitwy w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie!

Cud Eucharystyczny Kolumbia?

Cud eucharystyczny Bogota, Kolumbia - dlaczego diecezja nie chce go badać?

Decyzja o nieprowadzeniu dochodzenia w sprawie ewentualnego cudu eucharystycznego może wydawać się kontrowersyjna, jednak ks. Sosa wyjaśnił, że potrzeba znacznie więcej czasu i bardziej rygorystycznych badań, zanim można mówić o cudzie. Dodatkowo, sposób, w jaki informacja o wydarzeniu została upubliczniona, również budził wątpliwości. „To nie miało żadnego filtra, zostało wrzucone spontanicznie, natychmiast (…) a potrzeba szczególnej ostrożności” – podkreślił wikariusz.

Kościół katolicki zawsze z wielką ostrożnością podchodzi do ogłaszania cudów eucharystycznych. Historia zna przypadki, które po dokładnym zbadaniu okazały się być rzeczywiście nadprzyrodzonymi interwencjami Boga. Z drugiej strony, istnieją też sytuacje, w których zjawiska początkowo uznawane za cudowne, ostatecznie miały naturalne wytłumaczenie.

– Decyzja o zaprzestaniu badania wydarzenia z Bogoty może budzić zdziwienie – komentuje Andrzej Wierny. – Ameryka Łacińska, ale tak naprawdę cały świat potrzebują znaków bożej opieki. Argument, że nie badamy, bo wszyscy widzieli już film z „cudem eucharystycznym” jest logicznie sprzeczny. Właśnie dlatego, że zjawisko zostało nagrane na wideo i zainteresowało tak wiele osób, należałoby je starannie zbadać – mówi Andrzej Wierny.

Donald Trump modlitwa księdza

Donald Trump cudem przeżył zamach. Pomogła modlitwa katolickiego księdza

Cud Eucharystyczny Kolumbia?

Cud eucharystyczny Komubia. Cud czy nieporozumienie?

 

Cuda eucharystyczne są niezwykłymi interwencjami Boga, które mają na celu utwierdzenie wiernych w rzeczywistej obecności Ciała i Krwi Chrystusa w Eucharystii. Kościół katolicki przez wieki zarejestrował i uznał kilka takich wydarzeń na całym świecie.

Jednym z najbardziej znanych cudów eucharystycznych jest cud w Lanciano we Włoszech, który miał miejsce w VIII wieku. Podczas Mszy św. odprawianej przez mnicha, który przeżywał kryzys wiary, hostia zamieniła się w ludzkie ciało, a wino w krew. Do dzisiaj w Lanciano przechowywane są relikwie tego cudu: fragment mięśnia sercowego i skrzepła krew.

Inny słynny cud miał miejsce w 1263 roku w Bolsenie, również we Włoszech. Podczas Mszy św. z hostii zaczęła kapać krew, a ślady tego cudu można do dziś oglądać na korporale, który znajduje się w katedrze w Orvieto.

Współczesne cuda eucharystyczne również nie są rzadkością. W 2008 roku w Sokółce, a w 2013 roku w Legnicy, doszło do cudownych przemian hostii, które po badaniach laboratoryjnych okazały się być fragmentami ludzkiego mięśnia sercowego.

W przypadku wydarzenia w Kolumbii, emocjonalne i duchowe przeżycia uczestników modlitwy, choć poruszające, nie zostały uznane za wystarczające dowody na cud eucharystyczny. Kościół, kierując się ostrożnością, postanowił nie podejmować dalszych kroków w tej sprawie, podkreślając potrzebę bardziej rygorystycznego podejścia do badania takich zjawisk.

Zdarzenie to jednak podkreśla, jak silne emocje i duchowe uniesienia mogą towarzyszyć wiernym w momentach głębokiej modlitwy i kontemplacji. Bez względu na to, czy zostanie ono oficjalnie uznane za cud, dla wielu uczestników tego wydarzenia było ono potwierdzeniem ich wiary i przekonania o obecności Boga w ich życiu.

Cuda Eucharystyczne Synod Diecezji Świdnickiej

ks. Jakub Klimontowski: Cuda Eucharystyczne a I Synod Diecezji Świdnickiej

Cud eucharystyczny w Bogocie

Cud eucharystyczny w Bogocie? Refleksja nad znaczeniem cudów eucharystycznych

 

Cuda eucharystyczne, zarówno te uznane, jak i te pozostające w sferze osobistych doświadczeń, od wieków wzmacniają wiarę katolików. Dla wielu wiernych są one dowodem na to, że Bóg nieustannie działa w świecie, przypominając o swojej obecności i miłości. Kościół katolicki z jednej strony z wielką ostrożnością podchodzi do badania takich zjawisk, z drugiej jednak, zawsze stara się docenić duchowe znaczenie, jakie mają one dla wspólnoty wierzących.

W dobie mediów społecznościowych, gdzie informacje rozprzestrzeniają się błyskawicznie, Kościół stoi przed wyzwaniem, jakim jest odpowiednie zrozumienie i weryfikacja takich zdarzeń. Przypadek z Kolumbii pokazuje, jak ważna jest ostrożność i rzetelność w podejściu do potencjalnych cudów, aby nie podsycać fałszywych nadziei, ale jednocześnie nie zamykać się na rzeczywiste znaki Bożej obecności.

– Bez względu na to, czy nagranie z Kolumbii zostanie ostatecznie uznane za cud, dla tych, którzy byli jego świadkami, było ono z pewnością momentem głębokiego duchowego przeżycia, które umocniło ich wiarę i więź z Bogiem – mówi Andrzej Wierny. – Patrząc na wideo z Bogoty dzisiaj możemy poczuć to samo wzruszenie i nadzieję – stwierdza dziennikarz.

wAkcji24.pl | Wiara | NMS, Andrzej Wierny | Obraz: FB Parafia  św. Joachima w Bogocie | 16.08.2024

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych: Udział w wyborach obowiązkiem katolika

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych apeluje do wszystkich obywateli – a w szczególności katolików – o liczny udział w głosowaniu. Podkreśla, że wybory to nie tylko akt obywatelskiego zaangażowania,...

Ojciec Święty Leon XIV: Pan nie opuszcza swojego Kościoła. Ani wczoraj, ani dziś, ani jutro [WYWIAD]

„Nie bój się powiedzieć ‘tak’” – mówi nowy papież Leon XVI. Publikujemy obszerne fragmenty wywiadu w którym Ojciec Święty - wówczas kardynał i Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, dzieli się swoim doświadczeniem wiary, życia zakonnego i służby Kościołowi. W szczerej...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...

Leon XIV: Głos pokoju dla Kościoła i świata – nowy następca św. Piotra z Ameryki

„Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry” – tymi słowami rozpoczął swoje pierwsze przemówienie nowo wybrany papież Leon XIV, ogłaszając światu nie tylko swoją obecność jako Biskupa Rzymu, ale przede wszystkim jako pasterza niosącego nadzieję,...

Modlimy się za Polskę! Apeluje Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC

Modlimy się za Polskę! W dniach od 7 do 15 maja w całej Polsce wierni będą łączyć się w modlitwie nowenną do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Do wspólnego duchowego zaangażowania w intencji Ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz ochrony życia nienarodzonego zachęca...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Św. Stanisław. Biskup, który nie bał się przeciwstawić się władzy. Święto Patrona Diecezji Świdnickiej już 8 maja

8 maja w Kościele katolickim wspomina się św. Stanisława, jednego z głównych patronów Polski, patrona Diecezji Świdnickiej. O świętym pisze pierwszy polski historyk - Gall Anonim (ok. 1112 roku) oraz bł. Wincenty Kadłubek (1223 r.). W środę 8 maja 2024 r. z racji...

Eksperci KEP i Archidiecezja Wrocławska o aborcji w Oleśnicy

KEP i Archidiecezja Wrocławska. Mamy oświadczenia w sprawie aborcji w Oleśnicy. Tragiczne wydarzenie w szpitalu w Oleśnicy, gdzie doszło do przerwania ciąży w 9 miesiący, poruszyło opinię publiczną i wywołało zdecydowaną reakcję zarówno ze strony Zespołu Ekspertów...

Abp Józef Michalik: W porządkowaniu świata Pan Bóg potrzebuje współpracowników [wywiad w-Akcji]

Abp Józef Michalik w rozmowie z Miesięcznikiem Katolickim "w-Akcji": - Dobrze, że jest ktoś, kto przechowuje drogowskaz, mimo że sam nie idzie wskazaną drogą. Najważniejsze jest jednak, aby drogowskaz wskazywał prawdziwą drogę. [CAŁY WYWIAD U NAS]Ks. Zbigniew...

Św. Józefa Robotnika, Oblubieńca N.M.Panny. Robotnicy i pracodawcy pielgrzymują do Kalisza

Wspomnienie św. Józefa Robotnika to czas szczególnej modlitwy i refleksji nad wartością pracy oraz godnością każdego człowieka pracującego. W tym roku, 1 maja, z okazji tego liturgicznego wspomnienia, odbędzie się XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i...

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk pilnie wzywa: Módlmy się za Ojczyznę i pokój na świecie

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza wszystkich wierzących do wspólnego przeżycia modlitewnego Triduum w dniach 1–3 maja 2025 roku – czasu szczególnej modlitwy za Ojczyznę i o pokój na świecie. W swoim słowie pasterskim hierarcha podkreśla duchowy wymiar pierwszego...

Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia

W świetle najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej w likwidacji, aż 74,1 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka jako udany. To bardzo wyraźny sygnał, że duchowe i duszpasterskie działania Ojca Świętego znalazły...

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia

Kuria Metropolitalna w Przemyślu wydała oficjalne oświadczenie w związku z zatrzymaniem księdza Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej. Sprawa związana jest z kontrowersyjnym śledztwem dotyczącym aborcji w szpitalu w Oleśnicy. W komunikacie kuria wyraża...

Lewandowski pokieruje diecezją w USA

Bruce Lewandowski został mianowany nowym ordynariuszem diecezji Providence w stanie Rhode Island – decyzję tę ogłosił papież Franciszek 8 kwietnia 2025 roku. To wydarzenie ma szczególne znaczenie nie tylko dla amerykańskiego Kościoła, ale również dla Polonii, ponieważ...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Co się dzieje po śmierci papieża? Czym jest novendiales i sede vacante?

Co się dzieje po śmierci papieża? Śmierć papieża uruchamia precyzyjnie zaplanowany ciąg wydarzeń, które były doskonalone przez wieki. Wiele z tych tradycji ma swoje korzenie jeszcze w starożytnym Rzymie. Jakie kroki są podejmowane? Jak wygląda czas sede vacante, czyli...

Pontyfikat papieża Franciszka. 10 najważniejszych wydarzeń

Pontyfikat papieża Franciszka trwał 12 lat. Jorge Mario Bergoglio SJ był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru na papieża miał 76 lat. Odszedł do Domu Ojca w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. W historii Kościoła katolickiego był drugim...

Ks. Grzegorz Wołoch: Od Ewangelii do Uniwersytetów – edukacyjna misja Kościoła

Ks. Grzegorz Wołoch: Kościół katolicki od ponad dwóch tysięcy lat odgrywa fundamentalną rolę w edukacji społeczeństw, przekazując wiedzę nie tylko w zakresie teologii, ale także filozofii, nauk ścisłych, literatury i sztuki. Historia jednoznacznie pokazuje, że to...

Poniedziałek Wielkanocny — między wiarą a tradycją

Poniedziałek Wielkanocny to w liturgii Kościoła katolickiego dalszy ciąg radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Choć Niedziela Wielkanocna pozostaje kulminacyjnym momentem obchodów, to również poniedziałek ma swoje religijne znaczenie i jest w Polsce dniem...