Samochód elektryczny czy spalinowy? Z badania „Portfele Polaków pod lupą”, przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services, wynika, że w 2025 roku 43 proc. Polaków planuje zakup samochodu. Co interesujące, aż 60 proc. z nich skłania się ku pojazdom używanym, a głównym kryterium wyboru jest cena do 50 tys. złotych. Preferencje zakupowe zmieniają się powoli, jednak dane wskazują na wzrost zainteresowania nowymi autami.

Czy Polacy będą kupować samochody elektryczne?

Samochody nowe czy używane? Polacy wybierają oszczędność

W porównaniu z rokiem ubiegłym zainteresowanie samochodami z salonu wzrosło – 40 proc. ankietowanych wolałoby nowy pojazd, podczas gdy w 2024 roku odsetek ten wynosił 36 proc. Mimo to nadal większość, bo 60 proc., decyduje się na samochody z rynku wtórnego. Kluczowym powodem jest atrakcyjniejsza cena, co potwierdza 55 proc. respondentów.

W sytuacji, gdy za podobną cenę można nabyć nowy samochód w wersji podstawowej lub lepiej wyposażony model używany, aż 56 proc. Polaków wybiera drugą opcję. Dla osób preferujących nowe auta najważniejsze są niezawodność (71 proc.) i bezpieczeństwo (49 proc.). 

Internet pozostaje głównym źródłem informacji dla przyszłych nabywców aut. Aż 69 proc. respondentów korzysta z portali ogłoszeniowych, natomiast 54 proc. radzi się rodziny, znajomych lub mechaników. Strony internetowe producentów odwiedza 39 proc. potencjalnych kupujących.

elektryczny mercedes papieża Franciszka

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Czy Polacy będą kupować samochody elektryczne?

Ile pieniędzy jesteśmy gotowi wydać na auto?

Wśród osób planujących zakup pojazdu z drugiej ręki dominują dwie grupy: 47 proc. ankietowanych wybiera samochody do 5 lat, natomiast 43 proc. rozważa pojazdy w wieku od 6 do 10 lat. Starsze auta są mniej popularne, co może wynikać z obaw o ich stan techniczny i potencjalnie wysokie koszty napraw. 

Osoby decydujące się na nowe samochody najczęściej wybierają modele w przedziale cenowym 100-150 tys. złotych (43 proc.). 22 proc. może pozwolić sobie na wydatek do 200 tys. złotych, a 11 proc. rozważa auta powyżej tej kwoty.

W przypadku pojazdów używanych dominują dwa przedziały cenowe: 25-50 tys. złotych (35 proc.) oraz 10-25 tys. złotych (34 proc.). Tylko 9 proc. respondentów bierze pod uwagę najtańsze auta do 10 tys. złotych, a 5 proc. zainteresowanych jest modelami powyżej 100 tys. złotych.  

Kościół katolicki przypomina, że nasze decyzje zakupowe powinny być podejmowane w duchu odpowiedzialności i umiarkowania. Wyniki badania pokazują, że Polacy kierują się rozsądkiem i roztropnością, wybierając auta używane przede wszystkim ze względów ekonomicznych. To podejście jest bliskie chrześcijańskiej cnocie umiaru, która zachęca do unikania nadmiernej konsumpcji i podejmowania mądrych decyzji finansowych. 

Ważne jest jednak, żeby samochód był sprawny i nie stanowił zagrożenia dla właściciela ani innych uczestników ruchu drogowego. Ponad połowa respondentów (55 proc.) sprawdza stan techniczny auta w niezależnych warsztatach, choć odsetek ten spadł o 6 punktów procentowych. Rośnie natomiast zainteresowanie autoryzowanymi stacjami obsługi – 40 proc. kierowców woli taką formę sprawdzenia pojazdu (+11 p.p.).

Inne sposoby weryfikacji to sprawdzenie historii pojazdu za pośrednictwem urzędu, portalu internetowego lub specjalistycznej firmy (29 proc.) oraz samodzielna ocena auta (26 proc.).

 

samochody na wodór samochód na wodór

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Czy Polacy będą kupować samochody elektryczne?

Elektryki niepopularne, zakupy za gotówkę tak

Polacy wciąż stawiają na samochody spalinowe – aż 96 proc. planujących zakup preferuje taką formę napędu. Samochody benzynowe wybiera 56 proc. ankietowanych (+5 p.p.), podczas gdy zainteresowanie autami elektrycznymi pozostaje niskie (4 proc.). Główne przyczyny unikania elektrycznych pojazdów to ich wysoka cena (68 proc.), brak wystarczającej liczby stacji ładowania (54 proc.) oraz zbyt mały zasięg (51 proc.).

Większość Polaków woli finansować zakup samochodu gotówką – tak deklaruje 76 proc. kupujących auta używane (-4 p.p. r/r) i 54 proc. nabywców nowych pojazdów (+6 p.p.). W przypadku finansowania kredytem 11 proc. osób wybiera klasyczny kredyt samochodowy, a 5 proc. decyduje się na kredyt z opcją zwrotu auta.

Co ciekawe, 40 proc. respondentów deklaruje, że maksymalna rata kredytowa, na jaką mogą sobie pozwolić, to 1000 złotych. 29 proc. jest skłonnych płacić 500 złotych miesięcznie, a 20 proc. akceptuje raty do 1500 złotych.

 

Będą bronić gotówki Koalicja na rzecz gotówki

Będą bronić gotówki. Dlaczego warto się przyłączyć?

Czy Polacy będą kupować samochody elektryczne?

Samochody elektryczne - jak podchodzi do tematu Kościół katolicki?

Kościół katolicki w swojej nauce społecznej wielokrotnie podkreśla znaczenie roztropnego zarządzania finansami. Powszechna wśród Polaków preferencja zakupu auta za gotówkę (76 proc.) w przypadku samochodów używanych i 54 proc. dla nowych) świadczy o ostrożnym podejściu do długoterminowych zobowiązań finansowych. Unikanie nadmiernego zadłużenia jest zgodne z zasadą odpowiedzialnego gospodarowania zasobami i może stanowić wzór dla innych dziedzin życia finansowego.

Biblia wielokrotnie przestrzega przed zadłużaniem się ponad miarę. W Księdze Przyszłów 22:7 czytamy: „Bogaty panuje nad biednym, a dłużnik jest niewolnikiem wierzyciela.” W kontekście raportu, duży odsetek osób kupujących auta za gotówkę (bez kredytu) wpisuje się w tę mądrość – unikanie długów i świadome planowanie finansów są zgodne z biblijną etyką gospodarczą.

Kościół jednak również coraz częściej zwraca uwagę na kwestie ekologiczne, co podkreślił m.in. papież Franciszek w encyklice Laudato si’. W kontekście zakupów samochodowych należy zastanowić się nad wpływem transportu na środowisko. Dominacja aut spalinowych w wyborach Polaków (aż 96 proc.) świadczy o pewnym sceptycyzmie wobec pojazdów elektrycznych, wynikającym z barier finansowych i infrastrukturalnych. Niemniej jednak katolicka etyka ekologiczna zachęca do poszukiwania alternatyw, które w mniejszym stopniu obciążają nasz wspólny dom – Ziemię. Być może ekologicznym rozwiązaniem, które przekona Polaków będą samochody na wodór, jeśli staną się bardziej dostępe cenowo.

Badanie „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadziła firma ARC Rynek i Opinia na zlecenie Volkswagen Financial Services pod koniec grudnia 2024 roku. Ankieta objęła reprezentatywną grupę 1 100 dorosłych Polaków posiadających prawo jazdy.

Czy Polacy będą kupować samochody elektryczne?

Francja się nawraca. Rekordowa liczba chrztów dorosłych!

Nowe dane pokazują, że Francja się nawraca. W tym roku podczas liturgii Wigilii Paschalnej we Francji chrzest przyjmie ponad 10 300 dorosłych i 7 400 nastolatków. To aż o 45% więcej niż w roku 2024, co potwierdza utrzymującą się od pięciu lat tendencję wzrostową. Tak...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Niedziela Palmowa to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, który rozpoczyna Wielki Tydzień i przywołuje jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń z życia Jezusa – Jego triumfalny wjazd do Jerozolimy. To właśnie to wydarzenie opisują wszyscy czterej Ewangeliści....

Wartości dla Przyszłości. Jest obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole

Akcja Katolicka w Polsce chce walczyć o "Wartości dla Przyszłości" i  wspiera Obywatelską Inicjatywę Ustawodawczą ,,Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Prawo oświatowe" obligującą do wyboru nauki religii lub etyki w szkole. "Razem zadbajmy o...

Polska to nie jest kraj dla ludzi wierzących? Dane niepokoją

Polska to nie jest kraj dla ludzi wierzących? Aż 50% duchownych biorących udział w badaniu przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło agresji – tak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zatytułowanego...

Biskup Arkadiusz Okroj – nowy biskup toruński

Biskup Arkadiusz Okroj nowym biskupem diecezji toruńskiej. Do tej pory pełnił on funkcję biskupa pomocniczego w diecezji pelplińskiej. Informację o nominacji przez papieża Franciszka ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 5 kwietnia w samo południe.Biskup Arkadiusz...

Św. Jan Paweł II. 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek

Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był...

20. rocznica śmierci Jana Pawła II – dziedzictwo i pamięć wielkiego Polaka

20. rocznica śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 roku, jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła katolickiego. Jego odejście w 2005 roku było momentem, który zgromadził miliony ludzi w modlitwie, żałobie i  zadumie. Świat się zatrzymał – od placów...

Kardynał Georg Pell. Czy fałszywie oskarżony kapłan jest sprawcą cudu?

Kardynał Georg  Pell. Jego sprawa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii Kościoła katolickiego. Australijski duchowny, niesłusznie oskarżony o nadużycia seksualne, spędził ponad rok w więzieniu, zanim został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ostatnie...

Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem

Katolicki kongres dla niesłyszących? W kwietniu 2025 roku w odbędzie się pierwsze w historii spotkanie katolików niesłyszących w ramach Kongresu Eucharystycznego. Setki głuchych wiernych zgromadzą się, aby wspólnie przeżywać wiarę poprzez specjalnie przygotowane...

Misjonarze. Nigdy nie zapominajmy o ludziach, którzy oddali życie za wiarę

Misjonarze, świadkowie wiary i męczennicy, którzy oddali życie podczas pełnienia swojej posługi. To właśnie nich upamiętniamy 24 marca. Jest to również okazja do modlitwy i postu w intencji misji na całym świecie.  Dzień ten ustanowiono w 1993 roku z inicjatywy...

wAkcji24.pl |Ekologia | MNS | Ilustracja: Ideogram | 3.02.2025