Strategia salami to termin, który jest często używany przez komentatorów życia politycznego. Jak naprawdę działa strategia salami i czy jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce?



Strategia salami - czym jest? Jak działa?

Czym jest strategia salami?

Strategia salami, znana również jako „salami slicing” lub „taktyka salami”, to termin używany w kontekście politycznym i biznesowym do opisania metody osiągania celów poprzez stopniowe, często subtelne, kroki. Nazwa tej strategii pochodzi od sposobu krojenia salami na bardzo cienkie plasterki – każde działanie samo w sobie może wydawać się nieznaczne, ale w sumie prowadzi do znaczących zmian.

Na czym polega strategia salami w praktyce?

Strategia salami polega na osiąganiu dużego celu poprzez podział na mniejsze, łatwiejsze do zaakceptowania etapy. W polityce, może to oznaczać wprowadzanie kontrowersyjnych zmian prawnych lub politycznych poprzez serię małych kroków, które są mniej zauważalne i wywołują mniejszy opór społeczny. W biznesie, strategia ta może być stosowana do przejęcia konkurenta lub zwiększenia wpływów na rynku poprzez sukcesywną realizację małych projektów i inicjatyw.

 

Strategia salami: Przykłady zastosowania

W kontekście politycznym strategia salami może być stosowana przez rządy autorytarne, które chcą stopniowo ograniczać wolności obywatelskie. Zamiast wprowadzać drastyczne zmiany jednorazowo, co mogłoby spotkać się z masowym sprzeciwem, zmiany są wprowadzane stopniowo, co utrudnia opór społeczny.

W świecie korporacji, firma może stosować strategię salami, aby przejąć kontrolę nad konkurentem. Zamiast dokonywać jednorazowego, dużego przejęcia, firma może stopniowo wykupować akcje konkurenta lub nawiązywać współpracę w małych, stopniowych krokach, które ostatecznie prowadzą do pełnego przejęcia.

 

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Strategia salami: dlaczego jest stosowana?

Strategia salami: Jakie przynosi korzyści stosującym?

Do zalet stosowania strategii salami zaliczyć można zmniejszony opór. Podział dużego celu na mniejsze kroki może zmniejszyć opór ze strony społeczeństwa, akcjonariuszy czy konkurentów, niż w przypadku, gdyby chciano wprowadzić radykalną zmianę. Często w przypadku “strategii salami” wprowadzonym powolnie zmianom towarzyszy bierność społeczna, która wynika m. in. z przyzwyczajenia.

Na przykład w przypadku ograniczeń swobód obywatelskich tłem dla każdej kolejnej zmiany jest już inny stan prawny, do którego większość społeczeństwa już się przystosowała. To powoduje zmniejszenie oporu przeciwko kolejnym ograniczeniom, bo nie wydają się już duże i znaczące. 

Drugim atutem “strategii salami jest elastyczność. Strategia pozwala na dostosowanie się do zmieniających się warunków i ewentualnych przeszkód. Zmiany rozkładane w czasie mogą odsuwane lub przyspieszane, w zależności np. od protestów społecznych albo grup nacisku.

Strategia salami jest efektywnym narzędziem w polityce i biznesie, pozwalającym na realizację dużych celów poprzez małe, stopniowe kroki. Pomimo swoich zalet, strategia ta niesie ze sobą ryzyko etyczne i operacyjne, dlatego jej stosowanie wymaga przemyślanej strategii i umiejętności przewidywania konsekwencji poszczególnych działań.


kościół ma być cicho

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Strategia salami: strategia walki z Kościołem Katolickim w Polsce?

Czy “strategia salami” jest wykorzystywana przeciwko Kościołowi Katolickiemu w Polsce?

„Strategia salami” to metoda stopniowego osiągania celów politycznych poprzez dzielenie problemu na mniejsze kawałki i realizowanie ich krok po kroku, często w sposób niezauważalny lub trudny do odparcia na każdym etapie. Żeby zauważyć działanie “strategii salami” w praktyce należy spróbować uzyskać szeroki obraz działań politycznych, które często mogą się wydawać niezwiązane ze sobą. Oto krótki przegląd różnych przestrzeni prawnych i kulturowych, które podlegają działaniom możliwym do zdefiniowania jako strategia salami, której celem jest walka z Kościołem Katolickim i wartościami chrześcijańskimi. 

Strategia salami: Edukacja i nauczanie religii

 

Zmniejszanie liczby godzin religii w szkołach 

Elementem strategii salami jest stopniowe ograniczanie liczby godzin lekcji religii, a także wprowadzanie alternatywnych zajęć, co może prowadzić do zmniejszenia wpływu Kościoła na młodzież. W ramach tej strategii minister Nowacka ogłosiła rozporządzenie, które już od września 2024 wprowadza niekorzystnie zmiany w nauczaniu religii. Kolejnym “plasterkiem” ma być ograniczenie lekcji religii do jednej w tygodniu od roku szkolnego 2025/26. Jednocześnie politycy koalicji rządzącej “uspokajają” opinię publiczną, że nie chodzi całkowite wyeliminowanie religii ze szkół.

Zmienianie programu nauczania

Powolne wprowadzanie zmian w programie nauczania, które mogą marginalizować treści katolickie lub promować wartości sprzeczne z nauką Kościoła. W tym miejscu pojawia się m. in. zmiana listy lektur wprowadzona przez minister Nowacką, a także nowe przedmioty, które realizują tzw. edukację seksualną.



Religia w szkole. Komisja Wychowania Katolickiego KEP

Komisja Wychowania Katolickiego KEP: Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji naruszają prawo oświatowe i zasady pedagogiczne

Strategia salami: strategia walki z Kościołem Katolickim w Polsce?

Strategia salami - powolne, zaplanowane zmiany zgodne z wyznaczonym celem

 

Działania legislacyjne

 

Zapowiedź likwidacji Funduszu Kościelnego to kolejny element walki z Kościołem w ramach strategii salami.  Z Funduszu Kościelnego korzystają także inne wyzwania, ale utożsamiany jest wyłącznie z Kościołem Katolickim. Choć sama likwidacja wydaje się procesem radykalnym, w praktyce jest on rozciągnięty w czasie – widzimy zapowiedzi, ale nie mamy jeszcze konkretnych rozwiązań prawnych. To rodzaj testowania opinii publicznej, oswojenia jej z myślą, że fundusz zostanie odcięty, pomimo, że ma on charakter odszkodowawczy za majątki kościelne przejęte przez państwo. Celem likwidacji Funduszu jest oczywiście osłabienie finansowe Kościoła Katolickiego.

Innym pomysłem, jest próba opodatkowania kapliczek i symboli kultu religijnego. Samorządy testują już prawnie (skutecznie!) zakaz używania dzwonów przez parafie katolickie. Kolejnym krokiem będzie zakaz używania zewnętrznego nagłośnienia przez kościoły.

Kolejnym – forsowanie przez obecny rząd poszerzenia zakazu mowy nienawiści, który jest już wykorzystywany w krajach zachodnich do ograniczania nauczania Kościoła i cenzury nawet Pisma Świętego!

Kontrola mediów i narracji publicznej

Ograniczanie dostępu do mediów publicznych: Ograniczanie po 23 grudnia 2023 r.  dostępu przedstawicieli Kościoła i świeckich dziennikarzy związanych z wartościami chrześcijańskimi do mediów publicznych, co zmniejsza ich zdolność do komunikowania swoich poglądów i stanowisk w ważnych kwestiach społecznych.

Ograniczenia w przekazie religijnym: Pierwszym krokiem jest rezygnacja z transmisji mszy św. dla rybaków przez Polskie Radio. Kolejnym rezygnacja ze współpracy z Katolicką Agencją Informacyjna (KAI) przez Polskie Radio.

Kampanie medialne: Prowadzenie subtelnych (i nie tylko) kampanii medialnych, które podważają autorytet Kościoła lub przedstawiają go w negatywnym świetle w mediach publicznych i liberalno-lewicowych mających przygniatającą przewagę na rynku medialnym w Polsce. Jedna z takich kampanii była wymierzona przeciwko Biskupowi Świdnickiemu.

 

Ks. Michał Olszewski

Bp Marek Mendyk: Żyjemy w niemoralnym systemie o totalitarnych zapędach

Strategia salami: strategia walki z Kościołem Katolickim w Polsce?

 

Uderzenie w społeczne inicjatywy i organizacje

 

Promowanie alternatywnych ruchów: Wspieranie i promowanie organizacji i ruchów społecznych, które oferują alternatywne wartości i programy, konkurujące z nauczaniem Kościoła.

Zmiany w polityce społecznej: Wprowadzanie zmian w polityce społecznej, które mogą być sprzeczne z nauką Kościoła, np. w kwestiach bioetycznych, aborcji, praw rodzinnych czy edukacji seksualnej. Pierwszym krokiem miała być tzw. dekryminalizacja aborcji, która w Sejmie nie uzyskała ostatecznie poparcia. Innym zapowiadanym krokiem jest wprowadzenie szybkich rozwodów i zapowiedź instytucji związków partnerskich.

Działania służby i prokuratury: Działania wobec Fundacji Profeto i księdza Michała Olszewskiego były preludium do skierowania kontroli NIK do Fundacji Lux Veritatis związanej z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Obecnie trwają liczne „kontrole” z zastosowaniem różnych instytucji publicznych, które są zaangażowane do prześwietlania działalności organizacji związanych z katolicyzmem i konserwatyzmem.

 

Biskup Ignacy Dec Jasna Góra

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Strategia salami: strategia walki z Kościołem Katolickim w Polsce?

Strategia salami - bardzo niebezpieczne narzędzie walki z Kościołem

Wymienione wcześniej przykłady ilustrują, jak strategia salami może być stosowana do stopniowego ograniczania wpływu Kościoła katolickiego na życie społeczne, polityczne i kulturowe w Polsce. Każdy z tych kroków może wydawać się niewielki i niegroźny, ale razem mogą prowadzić do znacznego osłabienia roli Kościoła.

W “strategii salami” istotne jest przeorientowanie społeczeństwa na danym etapie zmian. Dobrym przykładem jest wniesiony do Sejmu projekt tzw. dekryminalizacji aborcji. Nie była to formalnie legalizacja aborcji, jednak znosiła ona odpowiedzialność karną za jej wykonanie. Tym samym projekt ten likwidował ochronę prawną dzieci nienarodzonych w praktyce. 

Jak wyglądają kolejne “plasterki” możemy sobie łatwo wyobrazić jeśli spojrzymy na sytuację w krajach Europy Zachodniej i w USA. W tym ostatnim kraju, rządzonym przez prezydenta katolika aktywiści pro-life trafiają do więzień, bo modlili się przed klinikami aborcyjnymi. 

Jak przeciwstawiać się “strategii salami”?

Walka z działaniami w ramach “strategii salami” jest trudna organizacyjnie, ponieważ trudna jest mobilizacja społeczna, by się nim przeciwstawić. Kiedy tylko “jeden ksiądz jest w areszcie”, tylko “jedna fundacja ma mieć kontrolę NIK”, tylko “jedna godzina religii” zostanie zlikwidowana, tylko “jeden Fundusz Kościelny” zamknięty, wiele osób przyjmuje postawę bierną. Racjonalizują problem, uznając, że nie warto walczyć o “dwie godziny religii” skoro na jednej również można przekazać prawdy wiary. Nie ma potrzeby protestować w sprawie jednego księdza, bo przecież pozostali księża są na wolności. 

Zrozumienie strategii salami i sytuacji w jakiej znalazł się Kościół w krajach, w których ją zastosowano, może pomóc w przełamaniu tej bierności i obojętności. Odpowiedzią na nią muszą być porozumienie środowisk katolickich, wspólna aktywność i modlitwa.

Wzywa do tego Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 

„Wobec rozszerzającej się fali zła i postępującej nienawiści zwracam się do wszystkich wierzących z apelem o post i serdeczną modlitwę, aby ustały wojny zewnętrzne i wewnętrzne; wzywam do modlitwy w intencji o oddalenie od Polski demonów kłamstwa, nienawiści i zemsty – WIĘCEJ

Maryja Świdnicka Biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywa do postu i modlitwy w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie!

Kardynał Georg Pell. Czy fałszywie oskarżony kapłan jest sprawcą cudu?

Kardynał Georg  Pell. Jego sprawa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii Kościoła katolickiego. Australijski duchowny, niesłusznie oskarżony o nadużycia seksualne, spędził ponad rok w więzieniu, zanim został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ostatnie...

Michał Kondrat: Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” skupia się na korzyściach płynących z pogłębiania relacji z Maryją [WYWIAD]

W kinach pojawił się nowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, który zrealizował Michał Kondrat. Słowa z tytułu obrazu są tymi, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Film przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do...

Planned Parenthood w odwrocie. Klinika aborcyjna na Manhattanie idzie pod młotek

Planned Parenthood of Greater New York (PPGNY) ogłosiło decyzję o sprzedaży swojej jedynej kliniki na Manhattanie, mieszczącej się przy 26 Bleecker St. Placówka, która przez lata była miejscem modlitw organizowanych przez katolików pro-life, trafi na rynek...

Sąd Najwyższy: zmiana płci w dokumentach będzie łatwiejsza. Jakie będą konsekwencje?

Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała kontrowersyjną uchwałę, która zasadniczo ułatwia zmianę oznaczenia płci w aktach stanu cywilnego. Dotychczas zmiana płci w dokumentach odbywała się poprzez proces sądowy, gdzie trzeba było wykazać podstawy do takiej decyzji. Teraz...

Jest nas coraz więcej! Rośnie liczba katolików na świecie

Rośnie liczba katolików na świecie – w 2023 roku ich liczba wyniosła 1,406 miliarda, co oznacza wzrost o 1,15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy rozwój Kościół katolicki odnotował w Afryce, gdzie liczba wiernych wzrosła o 3,3%, podczas gdy Europa mierzy się...

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Trzeba walczyć o każde życie

Adopcja Dziecka Poczętego to szczególna forma duchowego wsparcia dzieci nienarodzonych, które znajdują się w niebezpieczeństwie utraty życia. Poprzez codzienną modlitwę i dobrowolne zobowiązania, osoby podejmujące tę inicjatywę wyrażają troskę o życie najbardziej...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Ks. Stanisław Streich niebawem stanie się błogosławionym. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kadry życia", który stanowi hołd dla nowego błogosławionego, ks. Stanisława Streicha. Celem inicjatywy jest...

MAX. Czy animacja może opowiedzieć o św. Maksymilianie Kolbe?

MAX: Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films rozpoczynają emisję animowanego filmu „MAX”, który przedstawia życie św. Maksymiliana Kolbe – polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Czy animacja może dobrze...

Córka Króla: Jak głęboko wejść w relację z Bogiem?

W minioną sobotę (15.03.2025 r.)  Strzegomska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Arka, z pomocą zaprzyjaźnionych wspólnot „Dzieci Żyjącego Boga” ze Świebodzic oraz „Agape” z Wałbrzycha, zorganizowała prawdziwą ucztę dla kobiecych serc. 15 marca  Strzegomskie Centrum...

Biskup Ignacy Krasicki jakiego mało kto zna

14 marca, w 1801 roku, zmarł Ignacy Krasicki – książę biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński. Dziś jest najbardziej znany jako pisarz, autor bajek i poematów.  Biskup Ignacy Krasicki dał się poznać także jako mąż stanu, utalentowany polityk, historyk,...

Czy wiesz kim jesteś? Konferencja „Córka Króla” w Strzegomiu przypomina kobietom o ich znaczeniu

Konferencja „Córka Króla” to niezwykłe wydarzenie, które gromadzi kobiety pragnące pogłębić swoją wiarę, doświadczyć Bożej obecności i znaleźć siłę w relacji z Nim. To okazja, by zatrzymać się na chwilę w codziennym zabieganiu, wsłuchać się w inspirujące świadectwa i...

Juliusz Erazm Bolek „Wieża Poezji”. Wyjątkowa wystawa w galerii przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego

Czy poezja może wyjść poza karty książek i stać się częścią codzienności? W Galerii Wieża przy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie już 14 marca 2025 roku otworzy się niezwykła wystawa "Wieża Poezji", prezentująca twórczość Juliusza Erazma Bolka – poety,...

„Córka Króla” tym razem o dotyku. Rozmowa z Agnieszką Lesiów

Po raz kolejny w Strzegomiu odbywa się konferencja „Córka Króla”. Inicjatywa ta ma swój korzeń w strzegomskiej wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym Arka gromadzącej się przy Rzymskokatolickiej Parafii św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Tegoroczna konferencja...

Krzysztof Kotowicz, Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI): Stawiamy na lokalność, jasność i prostotę przekazów [WYWIAD]

4 marca 2025 r. rozpoczęła działalność Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI), której misją jest tworzenie rzetelnej i dynamicznej przestrzeni medialnej dla parafii i wspólnot Diecezji Świdnickiej. O celach, wyzwaniach i kierunkach rozwoju tej nowej inicjatywy...

Magdalena Wrocławiak: „Modlitwa o nadzieję” jest potrzebna. W Polsce w zeszłym roku życie odebrało sobie prawie 5 tys. osób [WYWIAD]

Pisarka Magdalena Wrocławiak zachęca do wyjątkowego postanowienia: "Modlitwa o nadzieję" to akcja dla osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego. Rok Jubileuszowy w Kościele obchodzimy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. To wezwanie nabiera szczególnego znaczenia u...

W trosce o trzeźwość narodu. Tydzień modlitw, Białe Marsze i Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Działania w troście o trzeźwość narodu podejmują władze państwowe i samorządowe, Kościół, różne wspólnoty, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Czy warto się w nie zaangażować?Problem alkoholowy w Polsce jest poważnym wyzwaniem społecznym i zdrowotnym. Choć w...

Marcowy numer w-Akcji z pytaniem: Czy katecheci będą się bronić?

Ukazał się marcowy numer katolickiego miesięcznika „w-Akcji” (marzec 2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół Katolicki. Drodzy...

Tłusty czwartek! Ile dzisiaj można zjeść pączków i nie przytyć?

Tłusty czwartek to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w polskim kalendarzu. To dzień, w którym nikt nie liczy kalorii, a pączki i faworki królują na stołach w całym kraju. Tradycja ta ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach i obrzędach, a jej znaczenie zmieniało...

Papież Franciszek cierpi. Miliony Polaków mogą chorować na to samo i nic o tym nie wiedzieć

Papież Franciszek nadal przebywa w rzymskiej Klinice Gemelli, gdzie jest hospitalizowany z powodu obustronnego zapalenia płuc. Biuletyn medyczny informuje, że jego stan pozostaje poważny, choć nie wystąpiły u niego kolejne kryzysy oddechowe – przekazało Biuro Prasowe...

Ostatki, czyli huczna zabawa przed Wielkim Postem. Jak kiedyś świętowano?

Ostatki to czas hucznej zabawy, który wyznacza koniec karnawału i bezpośrednio poprzedza Wielki Post. W tradycji ludowej był to okres pełen tańców, muzyki i suto zastawionych stołów, podczas którego można było się jeszcze nacieszyć obfitym jedzeniem i radosnymi...

wAkcji24.pl | Wiara | STN | Ilustracja: OpenAI | 11.08.2024