Ekologia w Akcji - ważny temat

To co jemy ma wpływ na planetę!

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!



Ks. Zbigniew Kucharski Laudato si

Ekologia po katolicku - Ekologia w Akcji

Wołowina w USA stanowi tylko 4 proc. detalicznego handlu spożywczego, jednak odpowiada aż za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych

Warto zastanowić się chwile nad tym skąd pochodzą produkty, które trafiają na nasz stół, czy pochodzą od lokalnych dostawców? W jaki sposób zostały wyprodukowane, czy ich proces produkcyjny był neutralny dla środowiska?

Fakty mówią same za siebie, wołowina w USA stanowi tylko 4 proc. detalicznego handlu spożywczego, jednak odpowiada aż za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z amerykańską dietą.

Na świecie jest nas, ludzi, już niemal 8 miliardów. Do końca stulecia przybędą prawdopodobnie kolejne trzy. Wykarmienie takiej liczby osób to dla planety olbrzymie wyzwanie. Produkcja żywności wiąże się z wylesianiem i przekształcaniem naturalnych ekosystemów pod plantacje i hodowle, kolejnym zagrożeniem dla bioróżnorodności są uprawy monokultur na skalę przemysłową, które przyczyniają się do obniżenia naturalnej produktywności gleby.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej ludzie coraz chętniej sięgają po produkty ekologiczne. Warto podkreślić, że żywność ekologiczna jest nie tylko zdrowsza i bezpieczniejsza, ale rolnictwo ekologiczne to także forma ochrony środowiska. O zalety żywności ekologicznej zapytaliśmy ekspertów, poprosiliśmy o wyjaśnienie, jakie korzyści niesie ze sobą ekologiczne odżywianie dla zdrowia i środowiska.

20 lat Polski w Unii Europejskiej

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Co zyskaliśmy, co straciliśmy?

Ekologia po katolicku - ekologia w Akcji

Okiem dietetyka - jak żywność ekologiczna wpływa na nasze zdrowie?

 

Sylwia Kamińska – dietetyk kliniczny: Żywność ekologiczna wytwarzana jest takimi metodami, które w jak największym stopniu pozwalają zachować jej naturalne wartości odżywcze, m.in. witaminy i minerały. Takie produkty mają szerokie działanie prozdrowotne, wspierają układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, opóźniają proces starzenia, a także zapobiegają powstawaniu nowotworów.

Dla człowieka są ważnym źródłem związków przeciwutleniających, które chronią organizm przed wpływem czynników zewnętrznych i zapobiegają chorobom cywilizacyjnym. Pamiętajmy, że żywność ta jest wytwarzana bez konserwantów, sztucznych barwników i innych dodatków funkcjonalnych.

W rolnictwie uprzemysłowionym stosuje się szeroko substancje chemiczne takie jak pestycydy, sztuczne nawozy, hormony, pasze modyfikowane genetycznie czy antybiotyki. Należy pamiętać, że zdrowie oraz dobre samopoczucie w dużej mierze zależą właśnie od tego, jakiej jakości spożywamy żywność.



Ekologia po katolicku - ekologia w Akcji

Okiem eksperta - jak żywność ekologiczna wpływa na środowisko?

Ks. Zbigniew Kucharski – Przewodniczący Zespołu „Laudato si’” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP: rolnictwo ekologiczne jest prośrodowiskową metodą produkcji żywności. Żywność ekologiczna produkowana jest w gospodarstwach, w których wykorzystywane są odnawialne zasoby przyrody, dba się o stan roślin i zwierząt oraz trwałą żyzność gleby i czystość wody.

Rezygnując ze środków chemicznych wspomagających uprawy, możemy realnie zmniejszyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych, z uwagi na to, że produkcja syntetycznych środków chemicznych jest wysoce energochłonna.

Jak istotne znaczenie ma gospodarka rolna przyjazna środowisku, świadczy fakt, że Komisja Europejska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu wyznaczyła cel, jakim ma być przeznaczenie do 2030 r. 25 proc. gruntów rolnych pod rolnictwo ekologiczne. Jej wartością dodaną jest także rozwój obszarów wiejskich i kształtowanie świadomości prośrodowiskowej.



Prześladowania religijne

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

Ks. Zbigniew Kucharski - sekretarz zespołu Laudato Si w "Rozmowy w Akcji" - zobacz i wysłuchaj

Zapraszamy do obejrzenia pełnej rozmowy. Polub nasz kanał na Spotify

wAkcji24.pl | Ekonomia | NWW, SFI | fot. Zdjęcie dodane przez Jonathan Borba: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdjecie-hamburger-and-fries-2983101 | 30.06.2024

Diana Paulińska: Seksualność to nie tylko akt fizyczny [wywiad w-Akcji]

Rozmowa z Dianą Paulińską psychologiem, seksuologiem, terapeutą, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Terapii IL SENSO,  prelegentką tegorocznej edycji konferencji “Córka Króla” w Strzegomiu [Wywiad ukazał się w numerze 2-3/2025 Miesięcznika Katolickiego...

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [RECENZJA]

"Mickey 17" to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film "Parasite". Film jest adaptacją powieści "Mickey 7" autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 4/2025: Anatomia linczu, Fundusz Kościelny i Kieran Culkin

Ukazał się kwietniowy numer miesięcznika katolickiego „w-Akcji”(4/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy,  ...

Opus Dei – najbardziej tajemnicza katolicka organizacja istnieje już 100 lat

Opus Dei od dekad budzi ciekawość i kontrowersje. Choć jest integralną częścią Kościoła katolickiego, dla wielu pozostaje tajemniczą organizacją, wokół której narosło wiele mitów. W 2028 roku minie dokładnie 100 lat od momentu, gdy jego założyciel, św. Josemaría...

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...