Francja się nawraca. Tegoroczna Środa Popielcowa okazała się niezwykła dla Kościoła we Francji. W całym kraju odnotowano niespotykaną dotąd liczbę wiernych uczestniczących w liturgii. Szczególną uwagę zwraca ogromny napływ młodych ludzi, często wcześniej oddalonych od Kościoła. „Na uwagę zasługuje masowy napływ młodych ludzi, często dalekich od Kościoła, którzy wbrew wszelkim oczekiwaniom przekroczyli próg kościoła” – informuje tygodnik Famille Chrétienne.
Francja się nawraca. Rekordowa Środa Popielcowa
Francja się nawraca. Nowe zainteresowanie wiarą katolicką w Środę Popielcową
Zjawisko to wpisuje się w szerszy trend rosnącego zainteresowania katolicyzmem. Ks. de Sinety, proboszcz z Lille, podkreśla, że po Mszy zgłosiło się do niego kilkunastu uczniów i studentów z prośbą o chrzest.
Nadzwyczajna frekwencja nie ograniczała się do pojedynczych parafii. Podczas czwartkowego spotkania proboszczów w jego diecezji wszyscy zgodnie przyznali, że ich kościoły – niezależnie od lokalizacji czy rodzaju liturgii – były wypełnione po brzegi. „Czy to na wsi, czy w centrum miasta, kościoły były wypełnione po brzegi, niezależnie od księdza czy rodzaju liturgii” – mówi ks. Benoist de Sienty.
Zjawisko to miało miejsce w całym kraju. Famille Chrétienne donosi: „Od Nantes po Niceę, od Paryża po Bordeaux, parafie zostały zalane przez bezprecedensową liczbę ludzi na Mszy w Środę Popielcową”.
Francja się nawraca. Rekordowa Środa Popielcowa
Francja się nawraca. “Duch Święty działa w sercach ludzi”. Rekordowa Środa Popielcowa
Na razie trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę tego nagłego wzrostu liczby uczestników liturgii. Ks. Gaël Raucoules z parafii w Gaillac zauważa, że może to wynikać z poszukiwania sensu życia przez młode pokolenie. „Wiele się mówi o poszukiwaniu sensu przez to pokolenie. Kryje się za tym głębokie pragnienie poznania miejsca, z którego pochodzą, odnalezienia się” – tłumaczy.
Co ciekawe, wielu nowych uczestników liturgii zostało zaproszonych przez swoich rówieśników, którzy niedawno nawrócili się lub przygotowują się do chrztu. „To niesamowite, że ci młodzi pochodzą z bardzo różnych środowisk. Duch Święty działa w sercach ludzi” – dodaje ks. de Sienty.
Zwiększone zainteresowanie Kościołem to nie tylko kwestia tegorocznej Środy Popielcowej. Pierre-Emmanuel Dieudonné, diakon odpowiedzialny za duszpasterstwo w Aix-les-Bains, zauważa, że już w ubiegłym roku obserwowano wzrost liczby młodych ludzi w wieku 20–40 lat uczestniczących w Drogach Krzyżowych i procesjach.
Podkreśla, że regularnie zgłaszają się do niego osoby chcące przyjąć chrzest, często przeżywające trudne sytuacje rodzinne lub szukające wsparcia po stracie bliskich. „W Kościele znajdują ukojenie” – mówi Dieudonné.
Francja się nawraca. Rekordowa Środa Popielcowa
Młodzi Francuzi na nowo odkrywają Wielki Post. Już w 2024 odnotowano wzrost praktyk religijnych we Francji
Młodzi francuscy katolicy na nowo odkrywają znaczenie wielkopostnych praktyk, co jest zaskoczeniem nawet dla samego Kościoła – donosi dziennik Le Figaro (2024). Regularna modlitwa, różne formy postu, takie jak jedzenie tylko chleba i picie wody czy zimne prysznice, a także działania charytatywne, np. pomoc osobom starszym i bezdomnym – to tylko część praktyk, które coraz częściej podejmują młodzi wierni nad Sekwaną.
Zjawisko to potwierdzają liczni duszpasterze, z którymi rozmawiał dziennikarz Le Figaro. Ks. Thibaut de Rincquesen, były duszpasterz akademicki na Sorbonie, a obecnie kapelan młodzieży w parafii Saint-Germain-des-Prés, zauważa, że jest to element szerszego zainteresowania wiarą wśród młodego pokolenia – nie tylko tych wychowanych w katolickich rodzinach. W Paryżu liczba dorosłych zgłaszających się do chrztu wzrosła w tamtym roku o 25%, a podobne tendencje można zaobserwować w innych diecezjach. Zdaniem kapłana młodzi Francuzi bardziej niż konfliktów zbrojnych czy problemów ekonomicznych obawiają się kryzysu kulturowego i szukają tożsamości, którą odnajdują w chrześcijaństwie.
O wzroście zainteresowania praktykami wielkopostnymi mówi także s. Anne-Claire Dangeard, twórczyni internetowych rekolekcji “Wielki Post w mieście”, które w minionym roku przyciągnęły 139 tysięcy uczestników. Jej zdaniem to ożywienie zaczęło się już w czasie pandemii.
Podobne obserwacje ma również ks. Thierry Anne, jezuita i dyrektor domu rekolekcyjnego w Paryżu. Zauważa on, że wielu katolików przeżywa Wielki Post w sposób bardziej świadomy i intensywny, a wyrzeczenia, takie jak ograniczenie korzystania z telewizji i internetu, stają się coraz bardziej powszechne.
wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | obraz: Ideogram| 11.03.2025