Były prezydent Donald Trump wybrał J.D. Vance na swojego kandydata na wiceprezydenta w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Młody polityk jest nawróconym katolikiem, człowiekiem, którego droga do sukcesu była trudna i kręta.

 

J.D. Vance dorastał w małym, biednym mieście w pasie rdzy w południowym Ohio, gdzie miał bezpośredni wgląd w wiele problemów społecznych nękających Amerykę: epidemię heroiny, upadające szkoły, rodziny rozbite przez rozwody, a czasami przemoc. W przenikliwym wystąpieniu, które będzie rezonować w miasteczkach klasy pracującej w całym kraju, autor szczegółowo opisuje, jak wygląda utrata amerykańskiego snu i stawia ważne pytanie, które powinni zadać wszyscy, od liderów społeczności po decydentów politycznych: Jak możemy pomóc dzieciom z zapomnianych miejsc w Ameryce uwolnić się od beznadziejności i prowadzić lepsze życie?

J. D. Vance: Pamiętam pierwszy raz, gdy poszedłem do naprawdę dobrej restauracji

 

J. D. Vance: Pamiętam pierwszy raz, gdy poszedłem do naprawdę dobrej restauracji. Było to podczas kolacji rekrutacyjnej w kancelarii prawniczej. Kelnerka pytała, czy chcemy wino, więc zgodziłem się na białe. Zapytała, czy chcę sauvignon blanc, czy chardonnay. Pomyślałem, żeby przestała z tymi wymyślnymi francuskimi słowami i po prostu podała mi białe wino. Użyłem dedukcji i stwierdziłem, że to dwa różne rodzaje białego wina, więc wybrałem chardonnay, bo było łatwiejsze do wymówienia.

Miałem wiele takich doświadczeń na początku studiów prawniczych na Yale, bo mimo pozorów byłem outsiderem kulturowym. Nie pochodziłem z elit, z północnego wschodu ani z San Francisco. Pochodzę z miasteczka stalowego w południowym Ohio, które boryka się z problemami typowymi dla amerykańskiej klasy pracującej. Heroina zabiła wielu ludzi, których znałem. Przemoc domowa i rozwody zniszczyły rodziny. Panuje tam wyjątkowy pesymizm. Wzrost wskaźników śmiertelności w tych społecznościach pokazuje, że problemy te faktycznie zwiększają liczbę zgonów.

 

J. D. Vance: Gdybyś spojrzał na moje życie w wieku 14 lat, powiedziałbyś, że będę miał problemy z awansem społecznym

 

Miałem z pierwszej ręki styczność z tymi problemami. Moja rodzina od dawna zmagała się z tymi trudnościami. Pochodzę z rodziny, która nie miała wiele pieniędzy. Uzależnienie, które nawiedzało moją społeczność, dotknęło również moją rodzinę, w tym moją mamę. Widziałem wiele problemów, spowodowanych czasem brakiem pieniędzy, a czasem brakiem dostępu do zasobów i kapitału społecznego. Gdybyś spojrzał na moje życie w wieku 14 lat, powiedziałbyś, że będę miał problemy z awansem społecznym.

Katolik J.D. Vance

Po zamachu: Donald Trump wskazał – wiceprezydentem USA może zostać katolik: J. D. Vance

J. D. Vance: W mojej społeczności panowało poczucie beznadziejności

 

Mobilność społeczna to abstrakcyjne pojęcie, ale istotne dla amerykańskiego snu. Mierzy, czy dzieci z biednych społeczności będą miały lepsze życie, czy pozostaną w tych samych warunkach. Niestety, mobilność społeczna nie jest tak wysoka, jakbyśmy chcieli. Jest to również zjawisko geograficznie zróżnicowane. W Utah biedne dziecko ma większe szanse na lepsze życie niż w południowym Ohio.

Jednym z powodów jest struktura ekonomiczna. Obszary te są dotknięte przez upadek przemysłów takich jak węgiel i stal. Mamy też problem z odpływem mózgów, gdzie utalentowani ludzie wyjeżdżają, nie zostawiając nic po sobie. Szkoły nie dają odpowiedniego wykształcenia, aby dzieci miały szanse na lepsze życie. Jednak to, co naprawdę zauważyłem w moim życiu, to coś innego.

W mojej społeczności panowało poczucie beznadziejności. Dzieci uważały, że ich wybory nie mają znaczenia. To prowadzi do konspiracyjnych myśli. Przykładowo, akcje afirmatywne postrzegane są jako narzędzie przeciwko klasie robotniczej. Moja społeczność widziała to jako spisek.

J. D. Vance: Kiedy dostałem się na Yale, ktoś z rodziny zapytał, czy udawałem liberała, aby przejść przez komisję rekrutacyjną

 W odpowiedzi na to, niektórzy nie pracują ciężko, bo uważają, że to nie ma sensu. Inni unikają tradycyjnych oznak sukcesu, takich jak edukacja wyższa, bo czują, że nigdy nie zostaną zaakceptowani. Kiedy dostałem się na Yale, ktoś z rodziny zapytał, czy udawałem liberała, aby przejść przez komisję rekrutacyjną.

Mimo że wiedziałem, że moje wybory mają znaczenie, trudno było mi je zrozumieć. Nie wiedziałem na przykład, że trzeba iść na prawo, aby zostać prawnikiem. Nie wiedziałem, że elitarne uniwersytety oferują hojniejsze stypendia dla dzieci z biednych rodzin.

Moje sieci społeczne nie miały dostępu do tych informacji. Nauczyłem się od mojej społeczności, jak strzelać z broni, ale nie jak podejmować dobre decyzje edukacyjne. Ekonomiści nazywają wartość, jaką czerpiemy z naszych nieformalnych sieci, kapitałem społecznym. Mój kapitał społeczny nie był dostosowany do współczesnej Ameryki.

Donald Trump modlitwa księdza

Donald Trump cudem przeżył zamach. Pomogła modlitwa katolickiego księdza

 

J. D. Vance: W wieku 14 lat byłem gotowy stać się kolejną statystyką.

 

Dzieci z klasy pracującej częściej doświadczają traum w dzieciństwie, takich jak przemoc domowa czy narkomania. Te traumy są powszechne w mojej rodzinie i są wielopokoleniowe. Moja babcia próbowała podpalić mojego dziadka, co wpłynęło na psychikę mojej mamy. Takie traumy prowadzą do większego ryzyka narkomanii, przestępczości, porzucenia szkoły i powielania wzorców przemocy w rodzinie.

Łącząc to wszystko – beznadziejność, dzieciństwo pełne traum, niski kapitał społeczny – można zrozumieć, dlaczego w wieku 14 lat byłem gotowy stać się kolejną statystyką. Ale coś niespodziewanego się stało. Przełamałem te bariery.

Moje życie zmieniło się dzięki moim dziadkom, którzy zapewnili mi stabilny dom. Marine Corps nauczyło mnie umiejętności życiowych. Miałem też szczęście mieć mentorów, którzy wypełnili lukę w moim kapitale społecznym.

Musimy zadać sobie pytania, jak zapewnić dzieciom z niskich dochodów dostęp do kochających domów, jak nauczyć rodziców lepszych relacji z dziećmi, jak zapewnić kapitał społeczny i umiejętności miękkie. Nie mam wszystkich odpowiedzi, ale wiem, że musimy zacząć zadawać lepsze pytania.

J. D. Vance

 

 wAkcji24.pl | Opinie | KWS, J. D. Vance, Zródło: YT  | 20.07.2024 |

America’s Forgotten Working Class | J.D. Vance | TED

Powódź! Jak pomagać? Jak otrzymać pomoc? Tłumaczy ks. Radosław Kisiel Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej [NASZ PODCAST]

Ks. dr Radosław Kisiel – Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej w rozmowie z ks. Jakubem Klimontowskim wyjaśnia jak pomagać i jak otrzymać pomoc. Zobacz wideo z nagrania podkastu.

Bp Wiesław Śmigiel nowym arcybiskupem! Jaką diecezję obejmie?

Bp Wiesław Śmigiel: 13 września 2024 roku, na mocy nominacji papieża Franciszka, dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim. Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Uczęszczał do I Liceum...

Św. Jan Nepomucen – nadzieja na pomoc dla powodzian

Św. Jan Nepomucen to postać znana głównie jako męczennik i patron spowiedników oraz orędownik ochrony przed powodziami. Według tradycji zginął śmiercią męczeńską, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii, żony króla Wacława IV. Za to został...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Bardzo proszę o nieustanną modlitwę i pomoc dla powodzian

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, apeluje do duszpasterzy i wiernych o modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody.W ostatnich dniach...

W Warszawie ma powstać pierwsza klinika aborcyjna

Pierwsza klinika aborcyjna w Warszawie: Na stronie warszawabezaborcji.pl uruchomiono petycję skierowaną do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, w której apeluje się o odrzucenie wniosku o udostępnienie miejskiego lokalu na potrzeby planowanej przez Aborcyjny...

Ojciec Święty zdecydował. Biskup Wojciech Osial z nowym zadaniem!

Papież Franciszek mianował biskupem łowickim bp Wojciecha Osiala, dotychczasowego biskupa pomocniczego i administratora apostolskiego diecezji łowickiej w okresie sede vacante. Informację tę ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Diecezja Łowicka: Kim jest biskup...

Rada KEP ds. Społecznych: Niepokój budzi łamanie prawa przez organy państwa [TEKST STANOWISKA I KOMENTARZ REDAKCYJNY]

W obliczu narastających wyzwań społecznych i moralnych, Rada KEP ds. Społecznych zwraca uwagę na niepokojące tendencje, które pojawiają się w życiu publicznym w Polsce. W swoim najnowszym stanowisku, Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie...

Objawienie w Gietrzwałdzie. Jak Matka Boża Gietrzwałdzka może nam dzisiaj pomóc?

Objawienie w Gietrzwałdzie z 1877 r. – poznaj historię cudu. Czy Matka Boża Gietrzwałdzka może nam dzisiaj pomóc? Tak uważa m. in. Biskup Marek Mendyk.

Bp Marek Mendyk ogłasza „szturm do Nieba”

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywana do nowenny w intencji zaprzestania prześladowania Kościoła Katolickiego w Polsce.

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

Sercanie zabrali głos w sprawie ks. Michała Olszewskiego. Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie na kolejne 3 miesiące! Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch byłych urzędniczek Ministerstwa...

Nadzwyczajny szafarz i ceremoniarz parafialny. Jak zostać i czy warto?

Nadzwyczajny szafarz Komunii Św. i ceremoniarz. Posługi te są ważnym wsparciem zarówno dla księży, jak i wiernych, umożliwiając sprawniejsze przeprowadzenie liturgii i zapewniając dostęp do sakramentów osobom chorym. Jak można dołączyć do grona tych zaszczytnych posługujących? Czy warto podjąć taką drogę?

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Minister Nowacka: „To jest krzywdzenie dziecka”

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pochwalił się w mediach społecznościowych zdjęciem swojej córki rozpoczynającej naukę w szkole. Mimochodem wspomniał, że do szkoły katolickiej nie została przyjęta. Od tego momentu w mediach rozpętała się burza wokół szkoły i samego...

Rodzina Ulmów. 1. rocznica beatyfikacji

Błogosławiona rodzina Ulmów: Uroczystości rocznicy beatyfikacji rodziny Ulmów odbędą się 8 września przy stadionie sportowym w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Dokładnie rok temu papież Franciszek włączył do grona błogosławionych dziewięcioosobową rodzinę Ulmów,...

Konferencja Episkopatu Polski: proaborcyjne rozwiązania prawne mocno krytykowane przez ekspertów

Konferencja Episkopatu Polski – zespół ekspertów ds. bioetycznych zabrał głos w sprawie rozwiązań prawnych omijających prawną ochronę życia w Polsce.

Animator parafialny. Czym się zajmuje i jak nim zostać?

Szkoła Animatora Parafialnego: W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, życie religijne i duchowe staje przed wieloma wyzwaniami, parafie coraz częściej poszukują nowych sposobów, by angażować wiernych w życie wspólnotowe. Jednym z kluczowych elementów tej...

Religia w szkole. Biskupi do uczniów: Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary

Religia w szkole jest zagrożona. Konferencja Episkopatu Polski kieruje do uczniów słowo z okazji początku roku szkolnego 2024/2025, zachęcając do uczestnictwa w katechezie szkolnej. Religia w szkole. Słowo Koferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku...

Ks. Michał Olszewski spędzi w areszcie dziewięć miesięcy!

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie na kolejne 3 miesiące! Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości o kolejne trzy miesiące, do 21 listopada 2024 roku....

Religia w szkole: I Prezes Sądu Najwyższego kieruje rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego

Religia w szkole jest zagrożona. I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska skierowała rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego. To efekt złożenia petycji przez Episkopat Polski oraz Polską Radę Ekumeniczną, które były wyrazem głębokiego sprzeciwu wobec...

Nikaragua: Bezwzględnie walczą z Kościołem Katolickim wszystkimi środkami

Nikaragua jest jednym z krajów, gdzie Kościół katolicki doświadcza najcięższych prześladowań, jak wynika z dwóch raportów szczegółowo opisujących naruszenia praw człowieka. Od 2007 roku prezydentem jest Daniel Ortega, który wcześniej sprawował ten urząd w latach...

Sierpniowy numer „w-Akcji” już w Waszych parafiach! Ks. Jakub Klimontowski: Mobilizujemy do aktywności społecznej

Ks. Jakub Klimontowski, redaktor naczelny „w-Akcji” zaprasza do lektury nowego, sierpniowego numeru pisma. Szukajcie w swoich parafiach!