Eurowizja (Eurovison Song Contest) to festiwal, który od lat uchodzi za święto różnorodności, promując m.in. mniejszości seksualne. Nie jest tajemnicą, że jego estetyka i wartości często rozmijają się z chrześcijańską tradycją. Tym bardziej zaskakujące jest to, że w tegorocznej edycji konkursu o krok od zwycięstwa była artystka, która śpiewała… cytaty z Pisma Świętego.

Jak „Pieśń nad pieśniami” (prawie) wygrała Eurowizję. Tysiące ludzi po raz pierwszy usłyszało słowa Pisma Świętego

Demony kontra Słowo Boże

W czasie Eurowizji 2025 wielu Polaków kibicowało reprezentującej nasz kraj Justynie Steczkowskiej. Jej występ wzbudził duże emocje — scenografia była mroczna, pełna pogańskich symboli i odwołań do mitologii słowiańskiej oraz okultyzmu. Artystka pojawiła się na scenie otoczona tancerzami stylizowanymi na demoniczne postacie. Tekst piosenki odnosił się do rytualnych zaklęć i wzywania sił nadprzyrodzonych, a kulminacyjnym momentem było teatralne „przyzwanie” sił natury — co dla części komentatorów przypominało współczesny sabat.

Niektórzy twierdzą, że tylko kontrowersyjne i spektakularne występy dają szansę na sukces w tym konkursie. Jednak mimo entuzjastycznych recenzji w polskich mediach i poparcia m.in. słynnej drag queen Conchity Wurst, Steczkowska nie znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce. Czy więc warto ślepo podążać za eurowizyjnymi trendami? Sukcesu nie było, a niesmak pozostał.

Dom Dawida Amazon Prime

Jakiego chcesz mieć króla? „Dom Dawida” – serial Amazon Prime [recenzja]

Jak „Pieśń nad pieśniami” (prawie) wygrała Eurowizję. Tysiące ludzi po raz pierwszy usłyszało słowa Pisma Świętego

Paradoks Eurowizji

Na tym tle wyróżniał się występ artystki z Izraela — Yuval Raphael. Jej interpretacja utworu New Day Will Rise, w której dosłownie cytowała wersety z biblijnej „Pieśni nad Pieśniami”, zdobyła serca publiczności w całej Europie. Skromna, ubrana na czarno, bez ekstrawaganckiego makijażu czy erotycznej choreografii, weszła po schodach ozdobionych tysiącami kryształów — symbolu drogi z ciemności ku światłu.

Występ Yuval Raphael wzbudził kontrowersje, ale nie ze względu na treść – a raczej jej duchową odwagę. Podczas prób niektórzy próbowali zakłócać jej śpiew. Nawet w finale na scenę wbiegły dwie osoby, zatrzymane przez ochronę. Yuval Raphael nie zareagowała – jej spokój i opanowanie zrobiły ogromne wrażenie.

Zobacz finały występ Yuval Raphael na Eurovision Song Contest 2025

Jak „Pieśń nad pieśniami” (prawie) wygrała Eurowizję. Tysiące ludzi po raz pierwszy usłyszało słowa Pisma Świętego

Biblia na Eurowizji

Yuval Raphael, śpiewając „New Day Will Rise”, cytowała wers z Pieśni nad Pieśniami: „Wiele wód nie zdoła ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki.” To mocny duchowy przekaz — nie tylko zakorzeniony w judeochrześcijańskiej tradycji, ale także uniwersalny w swoim przesłaniu: miłość przetrwa wszystko, nawet cierpienie i śmierć.

Kontrast wobec występu Steczkowskiej był wyraźny. Gdy Justyna eksplorowała estetykę „pierwotnej kobiecej siły” i „ciemnej strony natury”, Yuval Raphael śpiewała o nadziei, świetle i życiu, które trwa mimo tragedii. W Polsce występ Steczkowskiej podzielił opinię publiczną — wielu uznało go za artystycznie interesujący, ale duchowo prowokujący i bardzo odległy od judeochrześcijańskich wartości.

Jacek Komuda Upadek

Jacek Komuda „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Historia jako ostrzeżenie?

Jak „Pieśń nad pieśniami” (prawie) wygrała Eurowizję. Tysiące ludzi po raz pierwszy usłyszało słowa Pisma Świętego

Hamas atakuje festiwal. "Rozłącz się i udawaj martwą"

7 października 2023 roku Yuval Raphael uczestniczyła w festiwalu muzycznym Nova. Kiedy terroryści Hamasu zaatakowali Izrael wczesnym rankiem, festiwalowicze byli jednymi z ich pierwszych celów. Zastrzelili, zgwałcili, torturowali, porwali i spalili tyle osób, ile mogli. 364 młodych festiwalowiczów zostało zmasakrowanych.

Yuval Raphael i jej przyjaciele uciekli do ufortyfikowanej wiaty autobusowej z około 50 innymi osobami. “Jedna dziewczyna po prostu chwytała mnie za rękę naprawdę mocno – wspominała Yuval Raphael w oficjalnym zeznaniu przed ONZ. – Była naprawdę przerażona, a ja pomyślałam, że „wszystko będzie dobrze”. W ciągu kilku minut terrorysta Hamasu stanął przy wejściu do schronu i puścił serię strzałów do środka. „Odwróciłam się do dziewczyny, która trzymała mnie za rękę” – wspominała Yuval Raphael – “I nie było jej już z nami. Ona nie żyła.” 

Przerażona Yuval Raphael ponownie zadzwoniła do swojego taty leżąc wsród zwłok młodych ludzi. „Rozłącz się i udawaj martwą”.Ta rada ojca Yuval uratowała jej życie. 

Przez cały dzień terroryści wracali do schronu i strzeli do środka. Cierpiąc na poważną ranę głowy i złamaną nogę, Yuval Raphael ukrywała się wśród zwłok przyjaciół przez osiem godzin. W końcu po południu, po leżeniu pod zwłokami, Yuval i kilku innych ocalałych ze schroniska zostali uratowani. Spośród 50 osób w ukrywających się się z nią, tylko 11 przeżyło.

Armenia Azerbejdżan pokój Dżihad

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Jak „Pieśń nad pieśniami” (prawie) wygrała Eurowizję. Tysiące ludzi po raz pierwszy usłyszało słowa Pisma Świętego

Yuval Raphael - drugie miejsce na Eurowizji 2025 - jury odbiera wygraną reprezentantce Izraela

Yuval zawsze kochała śpiewać. Po masakrze na festiwalu Nova wzięła udział w popularnym izraelskim konkursie talentów telewizyjnych Hakochav Haba („Gwiazda przyszłości”) – jego zwycięzca może reprezentować Izrael w konkursie Eurowizji. Poświęciła swój śpiew „wszystkim aniołom”, którzy zostali zamordowani na festiwalu Nova. „Muzyka jest jednym z najsilniejszych składników w moim procesie leczenia” – wyjaśniała podczas finału programu. Dwudziestoczteroletnia kobieta do tej pory ma w głowie i nodze odłamki granatów, ale nie przeszkodziło to jej olśnić jurorów i widzów programu.

Na festiwal Eurowizji Yuval Raphael przygotowała utwór „New Day Will Rise”. Piosenka opłakuje tych, których kochaliśmy i straciliśmy: „Nowy dzień wzrośnie / Życie będzie toczyć się dalej / Wszyscy płaczą / Nie płaczcie sami / Ciemność zniknie / Cały ból przejdzie / Ale zostaniemy / Nawet jeśli się pożegnasz”. To piękny, poruszający tekst — pełen światła, nadziei i odwołań do miłości, która przetrwa wszystko. Włączenie wersetu z “Pieśni nad Pieśniami” w hebrajskim oryginale to bardzo silny symbol duchowy – miłość jako wieczna siła, której nie zniszczy nawet chaos czy śmierć.

Głosowanie publiczności przyniosło Yuval Raphael pierwsze miejsce w konkursie, jednak negatywne głosy jury spowodowały, że ostatecznie zajęła drugie miejsce.

Prawdziwy ból Kieran Culcin Jesse Eisenberg

„Prawdziwy ból” to prawdziwe arcydzieło. Kieran Culkin triumfuje na Złotych Globach 2025

Jak „Pieśń nad pieśniami” (prawie) wygrała Eurowizję. Tysiące ludzi po raz pierwszy usłyszało słowa Pisma Świętego

Prawdziwy sukces: Tysiące ludzi po raz pierwszy usłyszało słowa Pisma Świętego

W Europie, która często wybiera krzyk zamiast ciszy, prowokację zamiast prawdy, Eurowizyjny występ Yuval Raphael był jak modlitwa — prosta, szczera, pełna bólu i nadziei. Jej historia przypomina, że sztuka może nie tylko poruszać emocje, ale także leczyć rany i dawać świadectwo wiary, która nie przemija.

Dla nas, katolików, to także znak nadziei. Bo choć świat może odrzucać sacrum, ono nigdy nie przestaje mówić. Nawet z Eurowizyjnej sceny. Może więc prawdziwym zwycięstwem Yuval nie było drugie miejsce, ale to, że tysiące ludzi po raz pierwszy od dawna usłyszało słowa Pisma Świętego – i to nie w kościele, ale w samym sercu kulturowej Europy.

I może właśnie tam – pośród światła reflektorów i zgiełku popkultury – zabrzmiała cicha, ale niepokonana prawda: „Wiele wód nie zdoła ugasić miłości.”

wAkcji24.pl | Kultura |  AWW | źrodło: Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” | Zdjęcie główne: Yuval Raphael podczas Eurowizji 2025 (screen YT) | 15.07.2025

Las? To skomplikowane. Czy wiesz, gdzie spędzasz wakacje?

Wakacje, las, rzeka, namiot... To wizja bliska bardzo wielu z nas. Ale czym naprawdę jest las, przestrzeń wielu wakacyjnych marzeń? Las to pewien układ zależności pomiędzy światem roślinnym, zwierzęcym oraz czynnikami nieożywionymi, które razem stanowią niepodzielny i...

Wind Trees – sztuczne drzewa zamiast wiatraków? Produkują prąd, nie przeszkadzają ludziom i nie zabiją ptaków

Sztuczne drzewa, znane jako Wind Trees, to nowatorska alternatywa dla tradycyjnych turbin wiatrowych. Ciche, bezpieczne dla ptaków i estetyczne, mogą zrewolucjonizować miejską energetykę odnawialną.Sztuczne drzewa, znane jako Wind Trees, to nowatorska alternatywa dla...

Rewolucja BEV w Polsce: 94 275 samochodów całkowicie elektrycznych pod koniec maja 2025

BEV to dziś nie tylko trend – to realna rewolucja motoryzacyjna. Pod koniec maja 2025 r. po polskich drogach jeździło aż 94 275 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV), co oznacza wzrost o 42 proc. rok do rokuDane z Licznika Elektromobilności...

Zielony rachunek: Europejczycy chcą klimatu, ale nie chcą za niego płacić. Polacy za rozsądkiem

Nowy raport European Survey 2025 obnaża rosnącą frustrację Europejczyków wobec kosztów transformacji energetycznej. Choć poparcie dla ochrony klimatu jest nadal wysokie, coraz więcej obywateli — szczególnie w Polsce — mówi wprost: chcemy czystej energii, ale bez...

Redukcja emisji metanu. Nowe zadanie Polski i Unii Europejskiej

Redukcja emisji metanu to nowe hasło, które chcą przyjąć Polska i cała Unia Europejska. Silny gaz cieplarniany, którego potencjał ocieplający przewyższa dwutlenek węgla nawet 84‑krotnie w pierwszych 20 latach, stanowi ryzyko dla obowiązującej polityki klimatycznej. W...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Powrót mleka: Jak tradycyjne mleko krowie odzyskuje pozycję w USA

Po dekadach spadków, mleko krowie w USA przeżywa renesans. Wzrost sprzedaży, innowacje produktowe i zmieniające się preferencje konsumentów sprawiają, że tradycyjne mleko wraca do łask, wypierając napoje roślinne z rynku.Po latach dominacji napojów roślinnych, takich...

183 tys. osób rocznie traci życie z powodu złej diety. Niebezpieczny zabójca na talerzu

183 tys. osób rocznie traci życie z powodu złej diety. Dlaczego? Cóż, na początku XX wieku technologia przetwarzania żywności osiągnęła znaczący przełom – naukowcom udało się przekształcić tani olej roślinny w produkt przypominający masło. Był on nie tylko znacznie...

Samochody elektryczne często płoną? Jaka jest prawda o pożarach EV?

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na naszych drogach i w dyskusjach o przyszłości motoryzacji. Wraz z rosnącą popularnością tych pojazdów pojawiają się również liczne pytania i wątpliwości, zwłaszcza dotyczące ich bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej...

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...