Kardynał Stefan Wyszyński, nazywany „Prymasem Tysiąclecia”, to jedna z najbardziej znaczących postaci w historii Kościoła katolickiego w Polsce oraz w walce z reżimem komunistycznym. Jego życie i działalność symbolizują niezłomność ducha w obliczu brutalnych represji władz komunistycznych. 

Kardynał Stefan Wyszyński: Walka z komunizmem

Po przejęciu władzy przez komunistów Kościół katolicki stał się jednym z głównych przeciwników nowego reżimu. Wyszyński, jako prymas Polski, stał na czele tej opozycji, starając się bronić niezależności Kościoła oraz praw obywatelskich. Jego niezłomna postawa w obronie wiary i wolności stawała się coraz bardziej niewygodna dla komunistów.

Aresztowanie i internowanie

W nocy z 25 na 26 września 1953 roku Wyszyński został aresztowany przez władze komunistyczne. Internowanie prymasa było kulminacyjnym momentem represji wobec Kościoła katolickiego w Polsce. Prymas został przewieziony do różnych miejsc odosobnienia, m.in. Rywałdu, Stoczka Warmińskiego, Prudnika oraz Komańczy. Komuniści mieli nadzieję, że izolacja Wyszyńskiego osłabi opór Kościoła oraz zastraszy wiernych.

Warunki internowania

Podczas internowania Wyszyński był poddawany surowym warunkom życia. Odcinano go od kontaktu ze światem zewnętrznym, monitorowano jego korespondencję oraz rozmowy. Władze komunistyczne miały nadzieję, że w ten sposób złamią ducha prymasa, jednak jego wiara i niezłomność okazały się silniejsze.

Niesamowicie marzły ręce i nogi. Nie pomogło nawet owijanie się pledem. Podobne kłopoty były w łazience, gdzie stary piec nie dawał się rozpalić; dymił na cały dom pomimo wielokrotnego czyszczenia. Przez długi czas trzeba się było myć w zimnej łazience. Dokuczał nam również brak wody; stary motor ciągnący wodę często odmawiał posłuszeństwa. Byliśmy dość często bez wody, którą trzeba było przynosić z dołu. W końcu cały ten system zamarzł na kość. Podziwialiśmy sterty lodu, które wyrąbano z pokojów pod nami. Mieszkaliśmy nad lodowniami. Pokoje na dole nie były ogrzewane, natomiast były fantastycznie zagrzybione. Nikt nie dbał o to, by je ogrzać. Wszystkie korytarze pokryte były na ścianach białym szronem i zamrozem– pisał Stefan Wyszyński i przyznawał dalej:

 W takich warunkach zacząłem odczuwać różne dolegliwości. Nóg nie mogłem rozgrzać nawet w ciągu nocy. Ręce mi popuchły. Podobnie oczy mi zapuchły. Odczuwałem wielki ból w okolicy nerek i w całej jamie brzusznej. Każdego dnia przechodziłem bóle głowy. 

 

Kardynał Stefan Wyszyński: 10 myśli Prymasa Polski, które są dzisiaj najbardziej aktualne

Kardynał Stefan Wyszyński: Działalność duchowa i intelektualna podczas internowania

Wyszyński

Źródło: IPN/edukacja.ipn.gov.pl

Mimo trudnych warunków internowania Wyszyński się nie poddał. Prowadził intensywną działalność duchową i intelektualną, pisząc listy do duchowieństwa i wiernych. Te listy były przemycane na wolność i stanowiły ważne wsparcie duchowe dla Polaków żyjących pod reżimem komunistycznym. W swoich pismach podkreślał znaczenie wiary, jedności oraz niezłomności w obliczu prześladowań.

Wyszyński w swoich listach pisał o nadziei, wierze i jedności, co dodawało otuchy prześladowanym przez reżim komunistyczny. Jego przesłania były pełne optymizmu i wiary w lepszą przyszłość, co mobilizowało ludzi do dalszej walki o wolność i godność.

Powrót do wolności

Pod naciskiem społeczności międzynarodowej oraz wzrastającego niezadowolenia w kraju, władze komunistyczne były zmuszone zwolnić prymasa w 1956 roku.  Po słynnym i  triumfalnym wiecu na pl. Defilad Gomułka podjął decyzję o uwolnieniu Wyszyńskiego, dwa dni później w Komańczy pojawili się wysłannicy Rady Ministrów. Prymasa odwiedzili wiceminister sprawiedliwości Zenon Kliszko i poseł Władysław Bieńkowski. 

Oświadczyli mi, że przybywają z ramienia towarzysza Wiesława dla przedłożenia pewnych spraw do rozważenia. Nowy sekretarz PZPR stoi na stanowisku, że konieczny jest jak najszybszy powrót Prymasa do Warszawy i objęcie urzędowania. Przedstawili mi sytuację społeczno-gospodarczą kraju, jak również wewnętrzną i zewnętrzno-polityczną. Wszystkie te spostrzeżenia wymagają, by w kraju doszło jak najszybciej do pełnego uspokojenia. Władysław Gomułka uważa, że na odcinku stosunku Kościół–Państwo najwięcej niepokoju w społeczeństwie budzi obecna sytuacja Prymasa. I dlatego zostali wydelegowani przez Sekretarza Partii, by usłyszeć zdanie Księdza Prymasa. Moja odpowiedź: Jestem tego zdania od trzech lat, że miejsce Prymasa Polski jest w Warszawie.- kard. Wyszyński.  

Po powrocie do Warszawy Wyszyński został przywitany z ogromnym entuzjazmem przez wiernych. Jego powrót umocnił pozycję Kościoła katolickiego w Polsce oraz dodał otuchy społeczeństwu w dalszej walce z reżimem.

Jeszcze w więzieniu zanotował: “Brak męstwa jest dla biskupa początkiem klęski”. Od tego momentu jego zachowanie względem władz komunistycznych się zmieniło. Stał się on bowiem surowszy i bardziej stanowczy. Być może nie mógł wygrać z komuną, ale to, co mógł zrobić to zintegrować Kościół katolicki. 

Po części dzięki niewątpliwemu charyzmatowi, po części zaś za sprawą nieustannej presji władz, której poddawani byli wszyscy biskupi i która miała spowodować dezintegrację episkopatu, kard. Wyszyńskiemu udało się stworzyć niespotykany w innych krajach katolickich centralistyczny model kierowania Kościołem. Przetrwał on nie tylko okres lat siedemdziesiątych, kiedy ekipa Gierka, przestraszona możliwością zastąpienia starzejącego się Wyszyńskiego przez kard. Karola Wojtyłę, zaczęła komplementować prymasa, ale całą epokę PRL.- prof. Antoni Dudek

Powrót Wyszyńskiego do aktywnej działalności duchowej i społecznej umocnił pozycję Kościoła katolickiego w Polsce. Jego niezłomność i odwaga stały się symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Prymas kontynuował swoje działania, nie zważając na groźby i represje ze strony władz komunistycznych.

 

Wyszyński

Źródło: IPN/edukacja.ipn.gov.pl

Dziedzictwo prymasa Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński pozostaje symbolem niezłomności i odwagi w walce o wolność i godność człowieka. Jego życie i działalność są świadectwem siły wiary oraz ducha w obliczu brutalnych represji. Jego beatyfikacja w 2021 roku była uznaniem jego zasług dla Kościoła i Polski.

Dziedzictwo Wyszyńskiego wykracza poza granice Polski. Jego postawa i działania inspirowały ludzi na całym świecie, stając się przykładem walki o prawa człowieka i wolność religijną. Jego życie pokazuje, że niezłomność i wiara mogą przetrwać nawet najtrudniejsze próby.

Kardynał Stefan Wyszyński to postać, która odegrała kluczową rolę w historii Polski XX wieku. Jego niezłomność, odwaga i determinacja w obliczu prześladowań komunistycznych pozostają inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie. Internowanie prymasa było jednym z najciemniejszych momentów w historii PRL, jednak jego postawa pokazała, że nawet w najtrudniejszych chwilach można zachować godność i wiarę.

 

 

wAkcji24.pl | Maria Nicińska | Wiara | 8.07.2024

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.