Religia w szkole jest zagrożona. Konferencja Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna wspólnie złożyły petycję, która jest wyrazem głębokiego sprzeciwu wobec nowego rozporządzenia dotyczącego nauczania religii w szkołach. Teraz biskupi kierują do wiernych list, w którym zachęcają by rodzice zadbali o uczestnictwo swoich dzieci w lekcjach religii w szkole.

Religia w Szkole: List Konferencji Episkopatu Polski

Religia w szkole. Biskupi piszą do wiernych w sprawie wychowania dzieci: WYCHOWUJMY RAZEM List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski na XIV Tydzień Wychowania

Drodzy Bracia i Siostry,

w dzisiejszym pierwszym czytaniu Bóg wzywa ustami Mojżesza naród izraelski do przestrzegania praw: „strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów…” (Pwt 4, 6). Bóg jako Dobry Pedagog wychowuje swój lud prowadząc go ku coraz większej doskonałości. Jezus w Ewangelii naucza, że samo przestrzeganie prawa nie jest istotą religii. Najważniejsza jest w niej żywa relacja z Bogiem. Jezus mówi: „słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie” (Mk 7, 6).

Wierność zasadom bez głębokiej wewnętrznej inspiracji jest krótkotrwała. Nie wytrzyma próby. W sytuacji pokusy czy w obliczu lęku człowiek porzuci narzucone z zewnątrz reguły, zwłaszcza wtedy, gdy będzie szansa, że nie dosięgnie go ludzka sprawiedliwość. Sytuacja ta ma jeszcze jeden negatywny wymiar. Żądanie, aby człowiek przestrzegał zewnętrznych norm bez wewnętrznej przemiany, będzie prowadzić do frustracji i do odrzucenia nawet najsłuszniejszych zasad, które uzna on jako bezsensowne. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych. Stąd jednym z najważniejszych celów wychowania jest towarzyszenie wychowankom w kształtowaniu sfery wewnętrznych przekonań i motywacji, z których będą wynikać ich późniejsze wybory życiowe. W przyszłą niedzielę, 8 września br. rozpocznie się XIV Tydzień Wychowania, który będzie przebiegał pod hasłem „Wychowujmy razem”. Jego celem jest wsparcie Kościoła, rodziny i szkoły we wspólnych wysiłkach wokół wychowania dzieci i młodzieży.

 

Katecheci protestują

Religia w szkole: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich protestuje przeciwko dyskryminacji i łamaniu prawa

Religia w Szkole: List Konferencji Episkopatu Polski

Religia w szkole. Konferencja Episkopatu Polski: Prawo rodziców chrześcijańskich do wychowania dzieci w oparciu o wartości ewangeliczne

 

Rodzice mają prawo do wychowania religijnego i moralnego swych dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Zapewnia im to Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Kościół natomiast na Soborze Watykańskim II przypomniał, że z perspektywy wiary troska rodziców o zapewnienie warunków, aby wychowanie religijne dziecka było harmonijnie skoordynowane z wychowaniem ogólnym, jest nie tylko prawem, ale i zadaniem rodziców. Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim stwierdza: „Rodzicom natomiast Kościół przypomina ważny obowiązek dokładania wszelkich starań, a nawet domagania się (…) aby wykształcenie świeckie zharmonizowane było z formacją chrześcijańską. Dlatego Kościół pochwala władze i państwa, które uwzględniając pluralizm współczesnego społeczeństwa i szanując należną wolność wspierają rodziny, aby wychowanie dzieci we wszystkich szkołach mogło odbywać się w zgodzie z moralnymi i religijnymi zasadami rodziców” (Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim, n. 7).

Na szczęście przeszły już do historii te czasy, w których prawa rodzicom były zabierane i państwo próbowało przez szkołę narzucać polskim rodzinom obcy pogląd na świat, zmierzając do wychowania „nowego człowieka”. Wymownym znakiem definitywnego ich końca był powrót lekcji religii do polskich szkół i przedszkoli w dniu 1 września 1990 roku po 29 latach ich nieobecności. Fakt ten wywołał szczególną radość w sercu św. Jana Pawła II, który w tamtych czasach stwierdził: „Dzięki przemianom, jakie dokonują się ostatnio w naszej Ojczyźnie, katecheza wróciła do sal szkolnych i znalazła swoje miejsce i odbicie w systemie wychowawczym. Osobiście bardzo z tego się cieszę. Równocześnie jednak pragnę tu powtórzyć (…): jest wam to dane i równocześnie zadane (Jan Paweł II, Włocławek, 6 czerwca 1991 r.).

Piotr Janowicz Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Religia w Szkole: Konferencja Episkopatu Polski NAPISAŁA LIST DO WIERNYCH

Konferencja Episkopatu Polski: Potrzeby religijne wśród podstawowych potrzeb człowieka

Towarzysząc wychowankom, a także formując samego siebie, trzeba uwzględnić wszystkie sfery wychowawcze. Pominięcie jakiejkolwiek z nich prowadzi do zaburzenia harmonijnego rozwoju człowieka. Należy pamiętać, że oprócz sfery psychicznej, intelektualnej i fizycznej proces wychowania powinien objąć także sferę duchową. Potrzeba relacji z Bogiem należy przecież do naturalnych potrzeb człowieka. Pięknie tę prawdę wyraził św. Augustyn w Wyznaniach: „Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie” (Wyznania I, 1).

Obecnie zwraca się uwagę na niepokojący wzrost depresji i zaburzeń lękowych u nastolatków. W takich sytuacjach konieczna jest oczywiście zawsze kompetentna pomoc psychologiczna i psychiatryczna. Nie można jednak zapominać, że ważnym czynnikiem sprzyjającym zdrowiu psychicznemu jest dojrzale przeżywana religijność. Wielu z Was, Drodzy Bracia i Siostry, wie z własnego doświadczenia, jakim oparciem w życiu jest wiara i zaufanie Bożej Opatrzności. Warto też sięgnąć w przeszłość i odnieść się do życia naszych przodków. Pokolenia, które były przed nami, przeżywały czas zaborów, wojen, klęsk żywiołowych. Wielu naszych przodków musiało odnajdywać motywy nadziei po stracie swych bliskich i nawet niejeden raz na nowo odzyskiwać dobytek utracony z powodu zawieruch dziejowych. Oparciem dla nich była wtedy wiara w Boga i ufność w Bożą obecność nadającą sens życiu.

Religia w szkole biskupi

Religia w szkole: Biskupi złożyli petycję do Sądu Najwyższego!

Religia w Szkole: Konferencja Episkopatu Polski napisała list do wiernych

Konferencja Episkopatu Polski: Konieczność współpracy w procesie wychowania

 

Współpraca w procesie wychowania jest wielkim dobrem, którego wartość widać w kontekście dzisiejszych trudnych wyzwań wychowawczych. Wspólne realizowanie procesu wychowania wymaga uznania prawa do różnorodności i prawa do zachowania tożsamości, zgodnie z własnymi przekonaniami i wyznaniem religijnym. Potrzebny jest respekt, szacunek dla tych wartości, w których rodzice chcą wychowywać swe dzieci. Nie można tego w żaden sposób zniszczyć. Rodzice chrześcijańscy mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą.

Drodzy Rodzice, zadbajcie o to, aby Wasze dzieci uczestniczyły w szkolnych lekcjach religii. W dniu chrztu świętego podjęliście decyzję, aby weszły one na drogę wiary. To wtedy kapłan przypomniał Wam, że prosząc dla Waszego dziecka o chrzest, „przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze…”. I zapytał: „Czy jesteście świadomi tego obowiązku?”. Odpowiedzieliście wtedy: „Tak, jesteśmy świadomi”. Być może część z Was ma poczucie, że nie do końca wypełnia swoje obowiązki związane z chrześcijańskim wychowaniem dzieci. Szkolne lekcje religii, choć nigdy nie zastąpią roli, jaką Wy macie do odegrania w życiu dziecka, są jednak dla Was wielkim wsparciem i ułatwieniem w wychowaniu do wiary. Katecheta – ksiądz, siostra zakonna czy osoba świecka – zasieje w sercu Waszego dziecka ziarno, które być może nie od razu wyda plon. Może się zdarzyć, że dojrzały już człowiek, po różnych doświadczeniach życiowych przypomni sobie słowa usłyszane na lekcjach religii w szkole i powie: „Mam jeszcze szansę”. Tak jak w przypowieści o synu marnotrawnym, nawet jeśli zdarzy się komuś pobłądzić, będzie miał gdzie wrócić. Poza tym lekcje religii są naturalnym elementem edukacji w naszej kulturze i cywilizacji, której fundament stanowi chrześcijaństwo.

Katastrofalną z punktu widzenia skuteczności wychowania byłaby sprzeczność pomiędzy wartościami przekazywanymi przez szkołę a tymi, jakie przekazują rodzice. A tak by się stało, gdyby dziecko wychowywane w rodzinie chrześcijańskiej, było w środowisku szkolnym przekonywane do czegoś zupełnie przeciwnego wierze w Boga – bo w szkole byłby realizowany program wychowawczy oparty na wartościach sprzeciwiających się przesłaniu Ewangelii. Rodzice, z których podatków też utrzymywana jest szkoła, mają prawo domagać się, aby szkoła poprzez obecne w niej lekcje religii wychowywała dziecko w harmonii z systemem wartości, przekazywanym w rodzinie i Kościele.

Zapraszamy wszystkich Rodziców, Nauczycieli i Wychowawców, Katechetów i Duszpasterzy do współpracy w wychowaniu dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że Tydzień Wychowania przeżywany w tym roku pod hasłem „Wychowujmy razem” będzie stanowił inspirację do połączenia wysiłków w tym dziele.

Dziękując Rodzicom, Wychowawcom i Nauczycielom za ich trud i poświęcenie wszystkim z serca błogosławimy.

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 10 czerwca 2024 r.

List przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w niedzielę, 1 września 2024 r.

 

Religia w SZKOLE: Podpisz petycję!

Komisja Wychowania Katolickiego KEP o religii w szkole w Polsce

Religia w szkole: Petycję podpisało już ponad 35 tys. osób

Nasz podcast: Rozmowy w Akcji

wAkcji24.pl |Wiara | MNN żródło: KEP | Fot. Anastasiya Gepp  | 23.08.2024

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa obejmują kluczowe stanowiska

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa zajmą eksponowane stanowiska. Po raz pierwszy w administracji USA znajdzie się tak wielu katolików, których wyznawane wartości nie pozostawiają wątpliwości.

Transpłciowość? Tranzycja? Mamy oficjalne stanowisko KEP [ANALIZA I KOMENTARZ]

Transpłciowość? Tranzycja? Co mają o tym myśleć katolicy? Analizujemy stanowisko Zespołu Ekspertów ds. bioetyki Konferencji Episkopatu Polski.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Modlitwa i przestroga. Instrukcja dla księży

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – kiedy i jak jest obchodzony w Polsce?

Bóg cię kocha! Wielka z tego jest radocha! Juliusz Bolek: Ta akcja może dodać otuchy tysiącom ludzi

„Bóg cię kocha! Wielka z tego jest radocha!” – wyjaśniamy o co chodzi z billboardami w całej w Polsce!

Sudecki Uniwersytet Ludowy zaprasza na listopadowe warsztaty: Jesienne smaki i odporność

Sudecki Uniwersytet Ludowy: Jesień to czas, w którym szczególnie warto zadbać o swoje zdrowie i odporność. Chłodne wieczory, krótsze dni i pierwsze przymrozki sprawiają, że nasz organizm jest bardziej podatny na infekcje. Warto wtedy sięgnąć po naturalne metody...

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce co roku 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, symbolizujące odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Wydarzenie to upamiętnia powrót Polski na mapę Europy po wieloletniej...

Już jest listopadowy numer „w-Akcji” a w nim m. in.: gigantyczne rachunki za prąd dla Kościoła i problemy cmentarzy parafialnych

Nowy, jak zawsze bezpłatny, majowy numer magazynu "W Akcji" już w parafiach! Zapytaj swojego proboszcza! Oto ukazał się kolejny numer naszej gazety, w którym poruszamy jak zawsze ważne tematy. Między innymi właśnie nawiązujemy do Święta Niepodległości, ale także w...

Donald Trump triumfuje w wyborach prezydenckich w USA. Wygrana dzięki katolikom! [ANALIZA, KOMENTARZ]

Z wyników najnowszych sondaży exit poll wynika, że Donald Trump uzyskał zdecydowane poparcie wśród katolickiego elektoratu, wygrywając z Kamalą Harris średnio z 15-punktową przewagą w kluczowych stanach wyborczych. Fakt, że Trump znacznie przewyższył wcześniejsze...

Juliusz Erazm Bolek: Brzydzi mnie święto Halloween [TYLKO U NAS]

Juliusz Erazm Bolek, poeta: Dla mnie święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada to jeden z najważniejszych dni, kiedy ludzie zwracają się do tych, których już z nimi nie ma. Imponuje mi, że Polacy przykładają do tego wydarzenia każdego roku tak wielkie...

1 listopada – Wszystkich Świętych. Czy wiesz wszystko o tym święcie?

Uroczystość Wszystkich Świętych. W ten dzień wspominamy nie tylko oficjalnie kanonizowanych świętych, ale także wszystkich tych, których życie nacechowane było świętością i miłością do Boga, a których imiona mogły nigdy nie znaleźć się na kartach kościelnych kronik....

Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy już niebawem! Czy można dobrze się bawić bez alkoholu?

Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy. 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Wśród różnych inicjatyw związanych z obchodami Dnia Niepodległości pojawiła się idea Niepodległościowego Balu Bezalkoholowego – wydarzenia, które łączy w sobie świętowanie i dobrą...

Coraz większe problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy. Problem się pogłębia [TYLKO U NAS]

Coraz częstsze są poważne problemy psychiczne młodych. Jednocześnie w starszych klasach szkół ponadpodstawowych popularna jest rezygnacja z katechezy w szkole. Czy istnieje powiązanie między tymi dwoma faktami?

Bal Wszystkich Świętych zamiast Halloween?

Bal Wszystkich Świętych czy Halloween? W ostatnich latach Halloween, tradycja popularna szczególnie w Stanach Zjednoczonych, zyskuje coraz większe uznanie również w Polsce. Młodzi ludzie i dzieci chętnie angażują się w zabawę, przebierając się w często upiorne...

Razem po świętość. Rekolekcje dla małżeństw

Razem po świętość - jak budować pomimo różnic? Niezwykłe rekolekcje dla małżeństw. Małżeństwo to jedna z najpiękniejszych form wspólnoty, którą możemy doświadczyć w naszym życiu. To szczególna relacja, w której dwoje ludzi – niepowtarzalnych, z różnymi...

Ten kurs liturgiczny dla fotografów przyda ci się, jeśli chcesz robić zdjęcia w Kościele

Kurs Liturgiczny dla fotografów w Diecezji Świdnickiej: Fotografia i rejestrowanie wideo odgrywają ogromną rolę w dokumentowaniu ważnych momentów w życiu wierzących. Śluby, chrzty, bierzmowania i inne uroczystości religijne są wydarzeniami, które wiele osób chce...

Dzień Dziecka Utraconego. Jak wspierać rodziców po stracie?

15 października w wielu krajach obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Po raz pierwszy dzień ten został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Pomysłodawczynią upamiętniania dzieci utraconych przed narodzinami była Robyn Bear, która sama kilkakrotnie...

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dlaczego 13 października trzeba wesprzeć „stypendystów Jana Pawła II”?

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ma na celu upamiętnienie Pontyfikatu Jana Pawła II poprzez promowanie nauczania Papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych- głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie...

Kawiarenka parafialna w Wałbrzychu prawdziwym hitem. To miejsce w pierwszy weekend odwiedziło 1400 osób!

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu powstała prawdziwa kawiarenka, która od kilku tygodni jest miejscem spotkań, rozmów i budowania wspólnoty. Głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest ks. prałat Jan Gargasewicz, który aktywnie angażuje się w...

Październikowy numer „w-Akcji” już w Waszych parafiach! Poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski [WIDEO]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny „w-Akcji” polega nowy numer pisma ka, które trafiło właśnie do dystrybucji na terenie całej Diecezji Świdnickiej!

Koncert charytatywny i zbiórka Caritas. Solidarność Polaków w obliczu powodzi

Zbiórka Caritas podczas koncertu charytatywnego: Powódź, która niedawno nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, przyniosła tragiczne konsekwencje dla tysięcy ludzi. W ciągu kilku dni wiele miejscowości znalazło się pod wodą, a mieszkańcy stracili dorobek swojego...