W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej transformacji. Władca świata, powieść Roberta Hugh Bensona z 1907 roku, jest w tej refleksji punktem wyjścia do rozważań nad współczesnością – coraz bardziej przypominającą dystopijny świat, który Benson nakreślił ponad sto lat temu.

Michał Kondrat: Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” skupia się na korzyściach płynących z pogłębiania z Nią relacji

Krzysztof Kotowicz: Świetlane koncepcje powszechnej międzyludzkiej zgody są zagrożeniem

Krzysztof Kotowicz zauważa, że marzenia o świecie idealnym – o wspólnym języku, równości i pokoju – w swojej pozornej świetlistości niosą realne zagrożenia. Wskazuje, że „mamienie ludzi wszechogarniającą jednomyślnością wyprzedza każdy totalitaryzm”.

Jak często łapiemy się na marzeniu o świecie idealnym, w którym nikt z nikim się o nic nie spiera, a każdy z każdym się zgadza? Ile razy dziennie wydaje się nam, że byłoby cudownie, gdybyśmy mieli te same poglądy, tę samą walutę i te same… kabelki do ładowarek smartfonów. Gdy dodać do tego wspólny dla wszystkich ludzi język oraz światowy rząd zatroskany o równość, zdrowie i globalne braterstwo, majaczy przed nami idylliczny miraż, do którego chciejmy tylko dążyć. 

Przekonanie o potrzebie jednolitego systemu wartości, struktury społecznej i języka jest – jego zdaniem – nie tyle utopią, co preludium do globalnej tyranii. Recenzent nie ukrywa, że dostrzega w tej wizji odbicie naszej współczesności: medialnych sloganów, politycznej poprawności i ideologicznej presji. Benson przewidział to wszystko w swoim dziele. 

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z utopijnego charakteru takich planów, bo utkane są w pociągające frazy wygłaszane z wszelkich dostępnych mównic. Dzięki sile mediów elektronicznych są błyskawicznie multiplikowane, naturalnie i sztucznie lewarowane, a każdy przejaw sceptycyzmu czy oporu błyskawicznie jest traktowany jako zacofanie, zaściankowość, ciemnogród, fanatyzm i upór. Słowo „konserwatyzm” w tym kontekście ma negatywną konotację, a słowo „tradycja” utożsamiane jest z anachronizmem. „Średniowiecze” wbrew historycznym faktom uchodzi za epokę kulturalnej i intelektualnej próżni.

Krzysztof Kotowicz

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygrywaj prawdą

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

Krzysztof Kotowicz: Powtarzalność i przewidywalność gwarantują komfort

Centralnym motywem recenzji Kotowicza jest analiza „humanitaryzmu” – terminu, który w świecie Bensona nie jest już szlachetnym odruchem serca, lecz systemem ideologicznym, który tłumi indywidualność. „Nie staje w obronie prawdy, ale raczej przywłaszcza ją sobie” – pisze Benson ustami jednej z postaci, a Kotowicz rozwija tę myśl, wskazując, że humanitaryzm działa „lobotomicznie” – miękko i pozornie bez przemocy, a jednak skutecznie eliminując głębię duchową człowieka.

Taki świat – perfekcyjnie zorganizowany, przewidywalny, pozbawiony miejsca na błąd czy spontaniczność – staje się piekłem zautomatyzowanej egzystencji. Krzysztof Kotowicz ostrzega:

Wszystko doskonale (no, może prawie…) zaprojektowane i wykonane. Wszędzie perfekcyjna (no, może prawie…) organizacja i funkcjonalność. Bez względu na to, kto kim jest w tej starannie ułożonej i permanentnie dopracowywanej rzeczywistości, zna swoje miejsce, dzięki czemu nikt nikomu nie wchodzi w drogę. Tryby tak skonstruowanego mechanizmu społecznego nie pozostawiają marginesu na błąd, przeoczenie lub podejmowane z premedytacją próby jego zakłócenia czy rozmontowania. Nie jest nikomu potrzebna wolność i indywidualność, skoro powtarzalność i przewidywalność gwarantują komfort. Świat idealny?

Szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej pyta: czy naprawdę chcemy w takim świecie żyć?

Maryja Świdnicka Biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywa do postu i modlitwy w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie!

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

Krzysztof Kotowicz: Ta opowieść dzieje się teraz

Jednym z najmocniejszych aspektów recenzji jest opowieść o marginalizacji religii – ukazanej w powieści Bensona jako proces nie tylko społeczno-polityczny, ale także psychologiczny. Chrześcijaństwo zostaje zepchnięte do niszy, a jego wyznawcy – wykluczeni, prześladowani lub wykorzenieni z życia publicznego. Opis mordu na kapłanie przy ołtarzu czy spalenie katedry św. Jerzego nie są w recenzji jedynie ilustracją okrucieństwa – to symbole upadku ducha, zanikającej obecności sacrum w zsekularyzowanym świecie.

Kotowicz mocno akcentuje tę przepaść pomiędzy światem Bensona a naszym współczesnym: Dla autora recenzji znikają granice między literaturą a rzeczywistością – powieść staje się proroctwem spełniającym się na naszych oczach. 

Może już wiesz, że opowieść, wokół której tkam tę refleksję, dzieje się… teraz. A może postrzegasz oszczędnie odkrywane przeze mnie jej urywki jako rodzaj fantazji na temat świata przyszłości, w którym religia i religijność, chrześcijaństwo i chrześcijanie są swego rodzaju skansenem. I dzięki temu nie wtrącają się w sferę publiczną, zepchnięci do nisz, są tolerowanym (znoszonym łaskawie) reliktem przeszłości. Ta wizja niepokoi Cię albo odpowiada Tobie. W tej dychotomii nie da się zachować neutralności. Niezależnie od Twojej opcji w tej kwestii, w sposób wolny stawiasz Siebie w określonej pozycji, od której zależy cały ciąg dalszy. Ciąg dalszy nie tej opowieści, ale kontynuacja Twojego życia, także bliskich Tobie osób i Twoje relacje z innymi ludźmi.

zachód przechodzi na islam

Czy Zachód przechodzi na islam?

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

Krzysztof Kotowicz: Wiara jako ostatnia linia obrony

Bardzo mocnym elementem recenzji jest również interpretacja symboliki zawartej w książce. Kotowicz przywołuje opis podziemnych miast, wszechobecnej sztuczności i technologicznego triumfu – widzi w nich metaforę wyparcia człowieczeństwa przez funkcjonalność. Wskazuje, że w świecie Bensona to, co naturalne – światło, wiara, miłość – zostaje zastąpione przez syntetyczne substytuty. „Wiara zostanie zastąpiona podporządkowaniem się, nadzieja – pogodzeniem się z losem, a miłość zamieni się w filantropię” – pisze z goryczą szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej.

Ten fragment recenzji jest szczególnie wymowny: „To nie wszystko, bo syntetyczny, czyli nienaturalny i nieprawdziwy świat wcześniej pochłania wszystkie inne domeny Twojej, mojej – ludzkiej wolności i sprawczości”. Właśnie na tym poziomie Krzysztof Kotowicz najbardziej zbliża się do głębokiej duchowej refleksji: mówi o tym, co konstytuuje człowieka, i co jest w nim niezbywalne.

Zakończenie recenzji to mocny apel. Mimo całego pesymizmu i grozy wizji przedstawionych przez Bensona, Kotowicz nie pozostawia czytelnika w rozpaczy. Wskazuje, że jedyną drogą ocalenia jest chrześcijaństwo. To ono – według autora – „przeprowadzi nas – Ciebie i mnie – przez kryzys świata, a nawet jego koniec”. Jest to ostatni bastion człowieczeństwa, wolności, sensu i prawdy. Recenzja kończy się więc nutą nadziei – nie na świat zewnętrzny, ale na wnętrze człowieka.

Krzysztof Kotowicz przytacza fakt, że Władca świata był wskazywany przez dwóch papieży – Benedykta XVI i Franciszka – jako książka godna uwagi. Takie uznanie dla dzieła literackiego sprzed ponad wieku tylko potwierdza jego wyjątkowy charakter. Nie jest to science-fiction w stylu rozrywkowym. To raczej przypowieść, która dotyka duchowych korzeni cywilizacji. I jeśli wciąż potrafi inspirować, to znaczy, że spełniła swoje prorocze zadanie.

Cały artykuł Krzysztofa Kotowicza pod linkiem

wAkcji24.pl | Kultura | MOK, Krzysztof Kotowicz źrodło: Kotowicz.pl | Zdjęcie: Wizyta św. Jana Pawła II w Gnieźnie 1979 r. Fot.  Barbara Bartkowiak CC BY-SA 4.0,  | 2.04.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!