W uroczystej ceremonii, która odbyła się w Belwederze w Warszawie, ksiądz Piotr Śliwka, duchowny Diecezji Świdnickiej, został uhonorowany jednym z najwyższych polskich odznaczeń – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie to zostało przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę za szczególne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w kraju, a także za osiągnięcia w pracy zawodowej, naukowo-badawczej, związkowej oraz społecznej. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, minister Andrzej Dera.
Ks. Piotr Śliwka uhonorowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę
Ks. Piotr Śliwka uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Ksiądz prałat Piotr Śliwka jest postacią doskonale znaną w środowisku dolnośląskim – zarówno jako duchowny, jak i aktywny uczestnik przemian społeczno-politycznych, które miały miejsce w Polsce na przełomie lat 80. i 90. Święcenia kapłańskie przyjął w 1981 roku. Przez wiele lat był proboszczem parafii katedralnej pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, a obecnie pełni funkcję dziekana Kapituły Katedralnej. Jego szczególne zaangażowanie widoczne było w działaniach na rzecz zachowania i odnowy gotyckiej świdnickiej katedry – jednego z najważniejszych zabytków sakralnych regionu.
W latach 2019–2022 pod kierunkiem księdza Śliwki zrealizowany został ambitny projekt pod nazwą „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej”. Dzięki tej inicjatywie udało się nie tylko przywrócić dawne piękno wnętrza świątyni, ale również zadbać o jego przyszłość poprzez cyfrową dokumentację i zabezpieczenie.

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?
Ks. Piotr Śliwka uhonorowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę
Ks. Piotr Śliwka- zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
Jednak wkład księdza Śliwki w życie społeczne i obywatelskie Polski sięga znacznie głębiej. Już w 1980 roku, będąc jeszcze studentem teologii, zaangażował się w organizację struktur NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku. W tamtym czasie odprawiał msze święte w intencji ludzi pracy, organizował spotkania środowisk opozycyjnych, a także współpracował z Klubem Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu i Wałbrzychu. Jako kapelan Duszpasterstwa Ludzi Pracy aktywnie uczestniczył w tworzeniu przestrzeni dialogu społecznego poprzez Msze święte za Ojczyznę i Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.
W 1988 roku, podczas swojej posługi duszpasterskiej w parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie, wspierał tworzenie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Ziemi Kłodzkiej. Jego niezmienne zaangażowanie w sprawy społeczne i narodowe zostało już wcześniej docenione – w 2006 roku otrzymał Krzyż Semper Fidelis, a w 2011 roku Złoty Krzyż Zasługi.
Ks. Piotr Śliwka uhonorowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę
Order Odrodzenia Polski. Czym jest to szczególne odznaczenie?
Order Odrodzenia Polski, ustanowiony w 1921 roku, jest jednym z najważniejszych polskich odznaczeń państwowych. Przyznawany jest osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla kraju – zarówno poprzez działalność publiczną, jak i społeczną, zawodową czy artystyczną. Wyróżnienie to otrzymują osoby, które swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju państwa i wzmacniania jego pozycji – w kraju i na arenie międzynarodowej.
Odznaczenie to honoruje m.in. osoby zaangażowane w rozwój gospodarki narodowej, służby publicznej, nauki, literatury czy sztuki. Jest również wyrazem uznania dla tych, którzy swoją działalnością przyczyniają się do obronności kraju, umacniania jego suwerenności oraz budowania dobrych relacji i współpracy między Polską a innymi państwami.
Order Odrodzenia Polski nadawany jest w pięciu klasach, od najwyższej do najniższej:
- Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – klasa I,
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą – klasa II,
- Krzyż Komandorski – klasa III,
- Krzyż Oficerski – klasa IV,
- Krzyż Kawalerski – klasa V.
Nad prawidłowym funkcjonowaniem i prestiżem Orderu czuwa Kapituła Orderu Odrodzenia Polski. Tworzą ją Wielki Mistrz Orderu oraz ośmiu członków, powoływanych na pięcioletnią kadencję. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdorazowo urzędujący Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z chwilą objęcia urzędu staje się Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski i pełni rolę Wielkiego Mistrza Kapituły. Kapituła spośród swoich członków wybiera także Kanclerza Orderu i Sekretarza, którzy pełnią funkcje organizacyjne i wspierają działania Kapituły w zakresie przyznawania i promowania tego zaszczytnego odznaczenia.
