Pisarka Magdalena Wrocławiak zachęca do wyjątkowego postanowienia: „Modlitwa o nadzieję” to akcja dla osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego.

Rok Jubileuszowy w Kościele obchodzimy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. To wezwanie nabiera szczególnego znaczenia u progu Wielkiego Postu – czasu refleksji, nawrócenia i duchowej walki o zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. 

Magdalena Wrocławiak

Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym

Rozmowa z pisarką Magdaleną Wrocławiak, inicjatorką akcji "Modlitwa o nadzieję"

w-Akcji24.pl: Skąd wziął się pomysł na inicjatywę „Modlitwa o nadzieję”? Czy była jakaś konkretna sytuacja, która zainspirowała Panią do jej rozpoczęcia?

Magdalena Wrocławiak: Inspiracją dla mnie do utworzenia akcji, której celem jest objęcie modlitwą osób zmagających się z kryzysem psychicznym, była zbiórka funduszy, na którą natknęłam się w Internecie. Była to zbiórka fundacji „Nie widać po mnie”, z której środki zostaną przekazane na utworzenie bezpłatnego telefonu zaufania dla mężczyzn, którzy zmagają się z myślami samobójczymi. Statystyki dotyczące samobójstw w Polsce i na świecie są zatrważające. W naszym kraju w zeszłym roku życie odebrało sobie 4845 osób, a na całym świecie ok. 800 000 ludzi, można powiedzieć obrazowo, że samobójstwo ma miejsce co 40 sekund… Myślę, że my, jako katolicy, możemy dużo zdziałać obejmując modlitwą osoby, które utraciły nadzieję na lepsze życie.

w-Akcji24.pl: Jakie są główne założenia tej inicjatywy?

Magdalena Wrocławiak: Głównym założeniem modlitwy o nadzieję, jest uwrażliwienie katolików na problem zdrowia psychicznego, który staje się coraz powszechniejszy w obecnych czas. Drugim celem jest pokazanie wiernym, że każdy może zaangażować się w pomoc innym, udzielając niewielkiego wsparcia materialnego, ale przede wszystkim modlitewnego i polegającego na obecności przy swoich bliskich.

w-Akcji24.pl: Modlitwa może pomóc osobom w kryzysie psychicznym?

Magdalena Wrocławiak: Bóg wie, czego nam potrzeba i chce nam dawać to, co najlepsze. Szczera modlitwa płynąca z serca, zawsze jednak jest oparta na miłości i myślę, że ta miłość, jak zawsze, ma wielką moc.

 

problemy psychiczne rezygnacja z katechezy

Coraz większe problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy. Problem się pogłębia [TYLKO U NAS]

Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym

Magdalena Wrocławiak, inicjatorka akcji "Modlitwa o nadzieję": Niektórzy wciąż twierdzą, że prawdziwy katolik musi być osobą szczęśliwą

wAkcji24.pl: W jaki sposób Kościół katolicki może wspierać osoby cierpiące na depresję i myśli samobójcze?

Magdalena Wrocławiak: Na pewno poprzez nieumacnianie stereotypów, które czasem niestety wciąż pojawiają się jako echo myśli dawnych wieków. Kiedyś zdrowie psychiczne było tematem tabu i niektórzy wciąż twierdzą, że prawdziwy katolik musi być osobą szczęśliwą. Depresja jednak i inne schorzenia potrafią dotknąć każdego, dlatego warto kształtować w sobie serce, które nie ocenia, nie bagatelizuje, ale wspiera.

wAkcji24.pl: Do kogo jest skierowana akcja? Czy każdy może wziąć w niej udział, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania?

Magdalena Wrocławiak:  Akcja jest skierowana do wszystkich ludzi dobrej woli. Do każdego komu na sercu leży dobro bliźnich, a zwłaszcza osób zmagających się z depresją, myślami samobójczymi i innymi problemami, często skrzętnie ukrywanymi przed światem. Chcemy im pokazać, że także we wspólnocie Kościoła, nie są sami.

wAkcji24.pl: Czy ma Pani już jakieś pierwsze sygnały od osób, które włączyły się w modlitwę? Jakie są ich reakcje?

Magdalena Wrocławiak: Akcja zaplanowana jest na okres Wielkiego Postu, więc wystartowała dopiero w Środę Popielcową. Żywię jednak nadzieję, że nagłośnienie jej, pozwoli dotrzeć do jak największej liczby chętnych osób.

 

Transpłciowość tranzycja Michaela Jaé Rodriguez

Transpłciowość? Tranzycja? Mamy oficjalne stanowisko KEP [ANALIZA I KOMENTARZ]

Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym

Magdalena Wrocławiak, inicjatorka akcji "Modlitwa o nadzieję": Niektórzy wciąż twierdzą, że prawdziwy katolik musi być osobą szczęśliwą

wAkcji24.pl: Jak można dołączyć do tej inicjatywy? Czy są jakieś konkretne kroki, które należy podjąć?

Magdalena Wrocławiak: Wystarczy podjąć decyzję w sercu. Nikt nikogo nie będzie rozliczał z modlitwy. Warto zaznaczyć swoją obecność w wydarzeniu utworzonym na portalu facebook – im więcej osób zadeklaruje swoje uczestnictwo, tym więcej innych osób dowie się o akcji. Akcja modlitwy o nadzieję jest wielkopostnym postanowieniem, które większość wiernych czyni w okresie Wielkiego Postu. Polega na trzech krokach: modlitwie, poście i jałmużnie. Obejmuje codzienną modlitwę za osoby w kryzysie zdrowia psychicznego, dowolnie wybraną, choć jest też modlitwa napisana przeze mnie na potrzeby akcji, jeden lub więcej dni postu oraz wpłatę dowolnej kwoty na dowolną organizację zajmującą się dbaniem o zdrowie psychiczne. Jałmużna polega też na zwróceniu szczególnej uwagi na naszych bliskich i poświęcenie im w Poście większej ilości czasu.

Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym

Panie Jezu, który przychodzisz by opatrywać rany serc złamanych, ulecz rany serc ludzi, którzy stracili już nadzieję. Niech w Twoich ranach, Boski Zbawicielu, znajdą ukojenie i zrozumienie, którego tak bardzo potrzebują. Niech otworzą swoje serca, na Twoją milczącą i czułą obecność. Jezu, który przychodzisz, aby więźniom głosić wolność, uwolnij tych, którzy nie potrafią sobie poradzić z lękiem i samotnością. Rozświetl ich ciemności, aby ujrzeli w Tobie Boga, który nie przychodzi, aby zatracać, lecz ma o swoich dzieciach myśli pełne pokoju. Niech pokój i nadzieja lepszego jutra zamieszkają w ich życiu, aby stali się świadkami obietnicy, że nadzieja złożona w Tobie, Chryste, zawieść nie może. Amen.

 

Topniejące oszczędności Polaków

Topniejące oszczędności Polaków – oznaka ubożenia?

Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym

Magdalena Wrocławiak, inicjatorka akcji "Modlitwa o nadzieję": Każdy czasem potrzebuje pomocy – mężczyzna, ksiądz i katolik też

wAkcji24.pl: W jaki sposób post i jałmużna mogą pomóc nie tylko potrzebującym, ale też osobom, które podejmują te wyrzeczenia?

Magdalena Wrocławiak: Myślę, że udział w tej akcji pomoże uwrażliwić serce na osoby potrzebujące zupełnie obce, ale też na te, z którymi mieszkamy na co dzień. Czas, którego ostatnio zdaje się, że mamy coraz mniej, spędzony z najbliższymi z pewnością zaowocuje lepszymi relacjami. Relacje z kolei są dla każdego człowieka niezbędne, aby mógł zachować zdrowie psychiczne.

wAkcji24.pl: Czy akcja ma także na celu edukowanie społeczeństwa na temat depresji i zdrowia psychicznego?

Magdalena Wrocławiak: Zdecydowanie tak. Choć dużo się teraz mówi o zdrowiu psychicznym, tak naprawdę ważne jest, aby każdy człowiek wziął odpowiedzialność za ludzi w swoim otoczeniu. Dopiero, gdy nasze relacje będą zdrowe, zdrowe stanie się też społeczeństwo. Myślę, że edukacja w zakresie zdrowia psychicznego mogłaby pomóc wykorzeniać stare schematy myślenia, choćby tyczące się mężczyzn, którzy przecież nie płaczą. Każdy czasem potrzebuje pomocy – mężczyzna, ksiądz i katolik też. Dobrze, aby nasze parafie były bezpiecznymi miejscami, do których możemy pójść, gdy życie zacznie wymykać nam się z rąk.

 wAkcji24.pl: Co dla Pani osobiście znaczy ta akcja? Jakie nadzieje wiąże Pani z jej realizacją?

Magdalena Wrocławiak: Jestem pedagogiem i pisarką, a także katoliczką. Chciałabym na każdej tej płaszczyźnie nieść ludziom dobrą nowinę o zbawieniu. Naprawdę nie jesteśmy sami, Chrystus jest naszą nadzieją. Nadzieją, która zawieść nie może, jak przypomina nam papież Franciszek podczas obecnego jubileuszu odkupienia.

 wAkcji24.pl: Czy jest jakieś przesłanie, które chciałaby Pani przekazać osobom, które same przechodzą przez trudności psychiczne?

Magdalena Wrocławiak:  Szukajcie pomocy. Macie prawo mieć trudny czas. Wasza choroba nie jest waszą winą, nie jest powodem do wstydu. Pozwólcie swoim wspólnotom i bliskim być dla Was wsparciem. Nie poddawajcie się, bo z depresją można wygrać i wy będziecie tego dowodem.

Modlitwa o nadzieję

Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym

"Modlitwa o nadzieję" - jak przyłączyć się do akcji?

Wszystkie informacje znajdują na stronie akcji Modlitwa o nadzieję

wAkcji24.pl | Kultura | AWW | Fot. Magdalena Wrocławiak FB | 7.03.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!