Pisarka Magdalena Wrocławiak zachęca do wyjątkowego postanowienia: „Modlitwa o nadzieję” to akcja dla osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego.
Rok Jubileuszowy w Kościele obchodzimy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. To wezwanie nabiera szczególnego znaczenia u progu Wielkiego Postu – czasu refleksji, nawrócenia i duchowej walki o zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią.

Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym
Rozmowa z pisarką Magdaleną Wrocławiak, inicjatorką akcji "Modlitwa o nadzieję"
w-Akcji24.pl: Skąd wziął się pomysł na inicjatywę „Modlitwa o nadzieję”? Czy była jakaś konkretna sytuacja, która zainspirowała Panią do jej rozpoczęcia?
Magdalena Wrocławiak: Inspiracją dla mnie do utworzenia akcji, której celem jest objęcie modlitwą osób zmagających się z kryzysem psychicznym, była zbiórka funduszy, na którą natknęłam się w Internecie. Była to zbiórka fundacji „Nie widać po mnie”, z której środki zostaną przekazane na utworzenie bezpłatnego telefonu zaufania dla mężczyzn, którzy zmagają się z myślami samobójczymi. Statystyki dotyczące samobójstw w Polsce i na świecie są zatrważające. W naszym kraju w zeszłym roku życie odebrało sobie 4845 osób, a na całym świecie ok. 800 000 ludzi, można powiedzieć obrazowo, że samobójstwo ma miejsce co 40 sekund… Myślę, że my, jako katolicy, możemy dużo zdziałać obejmując modlitwą osoby, które utraciły nadzieję na lepsze życie.
w-Akcji24.pl: Jakie są główne założenia tej inicjatywy?
Magdalena Wrocławiak: Głównym założeniem modlitwy o nadzieję, jest uwrażliwienie katolików na problem zdrowia psychicznego, który staje się coraz powszechniejszy w obecnych czas. Drugim celem jest pokazanie wiernym, że każdy może zaangażować się w pomoc innym, udzielając niewielkiego wsparcia materialnego, ale przede wszystkim modlitewnego i polegającego na obecności przy swoich bliskich.
w-Akcji24.pl: Modlitwa może pomóc osobom w kryzysie psychicznym?
Magdalena Wrocławiak: Bóg wie, czego nam potrzeba i chce nam dawać to, co najlepsze. Szczera modlitwa płynąca z serca, zawsze jednak jest oparta na miłości i myślę, że ta miłość, jak zawsze, ma wielką moc.

Coraz większe problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy. Problem się pogłębia [TYLKO U NAS]
Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym
Magdalena Wrocławiak, inicjatorka akcji "Modlitwa o nadzieję": Niektórzy wciąż twierdzą, że prawdziwy katolik musi być osobą szczęśliwą
wAkcji24.pl: W jaki sposób Kościół katolicki może wspierać osoby cierpiące na depresję i myśli samobójcze?
Magdalena Wrocławiak: Na pewno poprzez nieumacnianie stereotypów, które czasem niestety wciąż pojawiają się jako echo myśli dawnych wieków. Kiedyś zdrowie psychiczne było tematem tabu i niektórzy wciąż twierdzą, że prawdziwy katolik musi być osobą szczęśliwą. Depresja jednak i inne schorzenia potrafią dotknąć każdego, dlatego warto kształtować w sobie serce, które nie ocenia, nie bagatelizuje, ale wspiera.
wAkcji24.pl: Do kogo jest skierowana akcja? Czy każdy może wziąć w niej udział, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania?
Magdalena Wrocławiak: Akcja jest skierowana do wszystkich ludzi dobrej woli. Do każdego komu na sercu leży dobro bliźnich, a zwłaszcza osób zmagających się z depresją, myślami samobójczymi i innymi problemami, często skrzętnie ukrywanymi przed światem. Chcemy im pokazać, że także we wspólnocie Kościoła, nie są sami.
wAkcji24.pl: Czy ma Pani już jakieś pierwsze sygnały od osób, które włączyły się w modlitwę? Jakie są ich reakcje?
Magdalena Wrocławiak: Akcja zaplanowana jest na okres Wielkiego Postu, więc wystartowała dopiero w Środę Popielcową. Żywię jednak nadzieję, że nagłośnienie jej, pozwoli dotrzeć do jak największej liczby chętnych osób.

Transpłciowość? Tranzycja? Mamy oficjalne stanowisko KEP [ANALIZA I KOMENTARZ]
Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym
Magdalena Wrocławiak, inicjatorka akcji "Modlitwa o nadzieję": Niektórzy wciąż twierdzą, że prawdziwy katolik musi być osobą szczęśliwą
wAkcji24.pl: Jak można dołączyć do tej inicjatywy? Czy są jakieś konkretne kroki, które należy podjąć?
Magdalena Wrocławiak: Wystarczy podjąć decyzję w sercu. Nikt nikogo nie będzie rozliczał z modlitwy. Warto zaznaczyć swoją obecność w wydarzeniu utworzonym na portalu facebook – im więcej osób zadeklaruje swoje uczestnictwo, tym więcej innych osób dowie się o akcji. Akcja modlitwy o nadzieję jest wielkopostnym postanowieniem, które większość wiernych czyni w okresie Wielkiego Postu. Polega na trzech krokach: modlitwie, poście i jałmużnie. Obejmuje codzienną modlitwę za osoby w kryzysie zdrowia psychicznego, dowolnie wybraną, choć jest też modlitwa napisana przeze mnie na potrzeby akcji, jeden lub więcej dni postu oraz wpłatę dowolnej kwoty na dowolną organizację zajmującą się dbaniem o zdrowie psychiczne. Jałmużna polega też na zwróceniu szczególnej uwagi na naszych bliskich i poświęcenie im w Poście większej ilości czasu.
Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym
Panie Jezu, który przychodzisz by opatrywać rany serc złamanych, ulecz rany serc ludzi, którzy stracili już nadzieję. Niech w Twoich ranach, Boski Zbawicielu, znajdą ukojenie i zrozumienie, którego tak bardzo potrzebują. Niech otworzą swoje serca, na Twoją milczącą i czułą obecność. Jezu, który przychodzisz, aby więźniom głosić wolność, uwolnij tych, którzy nie potrafią sobie poradzić z lękiem i samotnością. Rozświetl ich ciemności, aby ujrzeli w Tobie Boga, który nie przychodzi, aby zatracać, lecz ma o swoich dzieciach myśli pełne pokoju. Niech pokój i nadzieja lepszego jutra zamieszkają w ich życiu, aby stali się świadkami obietnicy, że nadzieja złożona w Tobie, Chryste, zawieść nie może. Amen.

Topniejące oszczędności Polaków – oznaka ubożenia?
Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym
Magdalena Wrocławiak, inicjatorka akcji "Modlitwa o nadzieję": Każdy czasem potrzebuje pomocy – mężczyzna, ksiądz i katolik też
wAkcji24.pl: W jaki sposób post i jałmużna mogą pomóc nie tylko potrzebującym, ale też osobom, które podejmują te wyrzeczenia?
Magdalena Wrocławiak: Myślę, że udział w tej akcji pomoże uwrażliwić serce na osoby potrzebujące zupełnie obce, ale też na te, z którymi mieszkamy na co dzień. Czas, którego ostatnio zdaje się, że mamy coraz mniej, spędzony z najbliższymi z pewnością zaowocuje lepszymi relacjami. Relacje z kolei są dla każdego człowieka niezbędne, aby mógł zachować zdrowie psychiczne.
wAkcji24.pl: Czy akcja ma także na celu edukowanie społeczeństwa na temat depresji i zdrowia psychicznego?
Magdalena Wrocławiak: Zdecydowanie tak. Choć dużo się teraz mówi o zdrowiu psychicznym, tak naprawdę ważne jest, aby każdy człowiek wziął odpowiedzialność za ludzi w swoim otoczeniu. Dopiero, gdy nasze relacje będą zdrowe, zdrowe stanie się też społeczeństwo. Myślę, że edukacja w zakresie zdrowia psychicznego mogłaby pomóc wykorzeniać stare schematy myślenia, choćby tyczące się mężczyzn, którzy przecież nie płaczą. Każdy czasem potrzebuje pomocy – mężczyzna, ksiądz i katolik też. Dobrze, aby nasze parafie były bezpiecznymi miejscami, do których możemy pójść, gdy życie zacznie wymykać nam się z rąk.
wAkcji24.pl: Co dla Pani osobiście znaczy ta akcja? Jakie nadzieje wiąże Pani z jej realizacją?
Magdalena Wrocławiak: Jestem pedagogiem i pisarką, a także katoliczką. Chciałabym na każdej tej płaszczyźnie nieść ludziom dobrą nowinę o zbawieniu. Naprawdę nie jesteśmy sami, Chrystus jest naszą nadzieją. Nadzieją, która zawieść nie może, jak przypomina nam papież Franciszek podczas obecnego jubileuszu odkupienia.
wAkcji24.pl: Czy jest jakieś przesłanie, które chciałaby Pani przekazać osobom, które same przechodzą przez trudności psychiczne?
Magdalena Wrocławiak: Szukajcie pomocy. Macie prawo mieć trudny czas. Wasza choroba nie jest waszą winą, nie jest powodem do wstydu. Pozwólcie swoim wspólnotom i bliskim być dla Was wsparciem. Nie poddawajcie się, bo z depresją można wygrać i wy będziecie tego dowodem.

Modlitwa o nadzieję. Modlitwa za osoby w kryzysie psychicznym
"Modlitwa o nadzieję" - jak przyłączyć się do akcji?
Wszystkie informacje znajdują na stronie akcji Modlitwa o nadzieję
wAkcji24.pl | Kultura | AWW | Fot. Magdalena Wrocławiak FB | 7.03.2025