Melinda French Gates

Melinda Gates jest jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Jako współzałożycielka Bill & Melinda Gates Fundation, przyczyniła się do zmiany życia milionów na całym świecie. Czy jako jedna z najbardziej wpływowych katoliczek na świecie przyczynia się do rozpowszechniania wartości chrześcijańskich?

Melinda Gates

Kim jest Melinda Gates?

Melinda French Gates urodziła się 15 sierpnia 1964 roku w Dallas, w Teksasie. Ukończyła studia licencjackie z zakresu informatyki i ekonomii na Duke University, a następnie zdobyła tytuł MBA na tej samej uczelni.

Po ukończeniu studiów, Melinda dołączyła do Microsoftu. W trakcie swojej kariery w Microsoft, była kluczową postacią w rozwoju takich produktów jak Encarta i Publisher. W Microsoft poznała swojego przyszłego męża, Billa Gatesa, z którym ożeniła się w 1994 roku.

Fundacja a rozwód

W maju 2021 roku, po około trzech dekadach bycia w związku, Melinda i Bill ogłosili że się rozwodzą. Według Wikipedii The Wall Street Journal doniósł że Melinda zaczęła rozmawiać z prawnikami o rozwodzie już w 2019 roku. Rozmowy miały być zainicjowane po tym jak informacje o współpracy Billa i Jeffreya Epsteina stały się publiczne. Relacje z bardzo kontrowersyjnym, nieżyjącym Epsteinem, są nadal bardzo problematyczne wizerunkowo dla Billa Gatesa. 

Mimo rozwodu Bill i Melinda dalej współpracują w ramach działalności charytatywnej. W 2000 roku, Melinda wraz z mężem założyła Fundację Billa i Melindy Gatesów, która stała się jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie. Czym zajmuje się i co wspiera Bill & Melinda Gates Fundation?  To nie łatwo jest to zwięźle określić. Można powiedzieć że fundacja zajmuje się praktycznie wszystkim: globalnym zdrowiem, ubóstwem czy dostępem do edukacji, w tym dostępem do edukacji seksualnej. 

Nasza organizacja powstała na prostym założeniu – że ludzie na całym świecie, niezależnie od tożsamości i okoliczności, powinni mieć szansę na prowadzenie zdrowego i produktywnego życia.

Cytat ze strony gatesfoundation.org

Edukacja seksualna i aborcja

Melinda Gates znana jest ze swojego stanowiska dotyczącego tak zwanych praw reprodukcyjnych kobiet. W swoich wystąpieniach i publikacjach powtarza o znaczeniu zapewnienia kobietom dostępu do pełnej gamy usług zdrowotnych, w tym usług związanych z reprodukcją. Melinda Gates uważa, że brak ogólnodostępnej aborcji prowadzi do niebezpiecznych procedur. 

Fundacja Billa i Melindy Gatesów inwestuje więc w odpowiednie programy. W programy mające na celu poprawę dostępu do środków antykoncepcyjnych czy dostępność i powszechność edukacji seksualnej.

Melinda Gates

Co jest jednak w tym wartego uwagi? Wielu bogatych filantropów wierzy, że aborcja powinna być legalna i ogólnodostępna, a wszystkie kobiety powinny mieć prawo po zajściu w ciążę, mieć decyzję by dokonać aborcji. Gatesów wspiera chociażby Warren Buffet, który jak się Fundacja chwali, do 2022 roku łącznie przekazał jej 36 miliardów dolarów.

Melinda Gates była ochrzczona i została wychowana w rodzinie katolickiej. Ukończyła Ursuline Academy of Dallas – najstarszą uczelnię w Dallas w Teksasie i jednocześnie najstarszą katolicką uczelnię w tym mieście. Melinda deklaruje że chce podążać za przykładem Chrystusa. 

Wiara ma być rzekomo ważnym elementem życia dla Melindy i ma wpływać na jej postawy etyczne i decyzje życiowe. Podkreślała, że jej wiara stanowiła fundament, który pomógł jej w dążeniu do realizacji celów filantropijnych. Wiara katolicka być może nauczyła ją empatii i współczucia, oraz obowiązku pomocy potrzebującym, jednak nie wydaje się by Melinda miała katolickie poglądy wobec wartości życia.

Dofinansowane Pro-Choice

Działacze pro-life ubolewają na to kto i jak finansuje działania pro-choice w Stanach Zjednoczonych i na świecie. „Melinda French Gates mogłaby wiele zrobić, aby pomóc kobietom i ich nienarodzonym dzieciom na szczeblu krajowym, a nawet międzynarodowym, jednak zamiast tego zdecydowała się wpompować pieniądze w przemysł aborcyjny, który już zarabia miliardy dolarów, odbierając życie niewinnym nienarodzonym dzieciom ” – powiedziała dla „National Catholic Register” Carol Tobias, przewodnicząca amerykańskiego National Right to Life Committee. 

Jest w tym sporo prawdy. Wpływowe osoby, które wychowały się w obrządku katolickim i podają się za wierzących i aktywnych katolików, mogłyby sporo zmienić globalnym sporze o aborcję. Inną osobą której wiara i moralność wydaje się sprawą nieoczywistą jest prezydent Joe Biden. O katolickiej wierze prezydenta Bidena można więcej przeczytać pod linkiem: Bp Thomas John Paprocki: Prezydent Biden kpi z naszej wiary katolickiej. 

Elity zachodnie stoją po stronie pro-choice, jednak istnieje także oddolny ruch za życiem – pro-life. O jednym z najgłośniejszych amerykańskich katolików, który nie boi się promować katolickich poglądów i wartości można przeczytać pod tym linkiem: Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

wAkcji24.pl | Ekonomia | Max Manasterski | 17.06.2024 | fotografie ze stron Pexels Wikipedia