Język chiński będzie można usłyszeć w Watykanie! Papież Franciszek wprowadza historyczną zmianę, która podkreśla jego zaangażowanie w dialog z chińskimi wiernymi. Od grudnia 2024 roku streszczenia katechez papieskich wygłaszanych podczas audiencji generalnych na Placu św. Piotra będą dostępne również w języku chińskim. Ta decyzja, ogłoszona przez papieża Franciszka, symbolizuje nie tylko otwartość Kościoła na nowe wyzwania, ale także uznanie dla chińskiego dziedzictwa kulturowego i duchowego.

Chiński nowym kluczowym językiem w Watykanie

Katechezy w języku chińskim. Ogromne wyróżnienie dla Chin

Papież Franciszek poinformował, że od grudnia 2024 roku streszczenia katechez wygłaszanych podczas audiencji generalnych na Placu św. Piotra będą tłumaczone również na język chiński. Pierwsze takie tłumaczenie miało miejsce 4 grudnia.

Do tej pory streszczenia papieskich katechez oraz pozdrowienia dla pielgrzymów były dostępne w siedmiu językach: włoskim, francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, arabskim oraz polskim. Język chiński stanie się ósmym językiem w tym zestawie.

Papież Franciszek od dawna podkreśla swoje uznanie dla Chin i chińskiej kultury. W 2018 roku w specjalnym przesłaniu do katolików chińskich i Kościoła powszechnego wskazywał, że Chińczycy są twórcami i strażnikami wyjątkowego dziedzictwa kulturowego i duchowego. Media watykańskie zwracają uwagę, że wprowadzenie tłumaczenia na język chiński jest wyrazem troski i miłości papieża wobec narodu chińskiego. 

Franciszek określił Chiny jako „obietnicę i nadzieję dla Kościoła”, co wyraził m.in. podczas podróży powrotnej z Singapuru. Decyzja o nowym tłumaczeniu podkreśla wagę, jaką Kościół przywiązuje do kontaktu z wiernymi w Chinach.

Nowy Biskup w Chinach Beijing

Nowy biskup w Chinach: Święcenia ks. Matteo Zhena Xuebina w Pekinie w ramach porozumienia Watykanu z Chinami

Chiński nowym kluczowym językiem w Watykanie

Kościół katolicki w Chinach- burzliwy rozwój chrześcijaństwa

Kościół katolicki w Chinach, znany jako Tiānzhǔjiào (Religia Władcy Niebios), ma długą i złożoną historię. Chrześcijaństwo pojawiło się tam już w VIII wieku, za dynastii Tang, ale rozwijało się z przerwami, doświadczając zarówno okresów ekspansji, jak i prześladowań. Początkowe misje chrześcijańskie były prowadzone przez nestorian, a kluczową postacią był mnich Alopen, który w VII wieku przybył do Chin z Syrii, tłumacząc księgi liturgiczne na chiński. W XIII wieku papież Bonifacy VIII wysłał do Chin misjonarzy, co zaowocowało powstaniem pierwszej metropolii w Pekinie w 1307 roku, kierowanej przez Jana z Montecorvino. Jednakże działalność misyjna osłabła za dynastii Ming, a chrześcijaństwo zanikło.

W XVI wieku misjonarze, tacy jak jezuici Matteo Ricci i Michele Ruggieri, odnieśli sukces dzięki znajomości języka i kultury chińskiej. Ewangelizacja rozwijała się aż do konfliktów między zakonami i interwencji Stolicy Apostolskiej, które zakończyły się zakazem akomodacji przez papieża Klemensa XI i prześladowaniami chrześcijan.

Po upadku dynastii Qing i otwarciu Chin na Zachód pod koniec XIX wieku misje zyskały na sile. W XX wieku Kościół w Chinach przeszedł reformy, w tym zakładanie szkół i wyświęcanie chińskich biskupów. Do 1940 roku liczba chrześcijan wynosiła około 3 miliony.

W 1957 roku powstało Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które odrzuciło zwierzchnictwo Watykanu, co pogłębiło podział między kościołem oficjalnym a podziemnym. Mimo prześladowań oba nurty próbują utrzymywać relacje z Watykanem. Około 80% biskupów wyświęconych w Chinach jest uznawanych przez Rzym.

Obecnie liczba katolików w Chinach jest trudna do oszacowania. Oficjalne dane mówią o 5,6 mln wiernych, ale faktyczna liczba może wynosić 12–14 mln. Działa około 3000 księży i 4800 zakonnic, z czego znaczna część w podziemiu. Kościół katolicki w Chinach wciąż mierzy się z wyzwaniami, ale każdego roku około 2 mln osób przyjmuje chrzest, co świadczy o jego ciągłym wzroście.

Zielone Chiny transformacja energetyczna

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Chiński nowym kluczowym językiem w Watykanie

Papież Franciszek o Kościele w Chinach na międzynarodowym sympozjum Pekin-Rzym

Papież Franciszek w swoim przesłaniu na międzynarodowe sympozjum poświęcone relacjom między Rzymem i Pekinem zwrócił uwagę na wyjątkowe znaczenie wydarzeń, które określił jako „doświadczenie prawdziwie synodalne, prowadzone przez Ducha Świętego”. 

„Uczestnicy pierwszego Concilium Sinense patrzyli w przyszłość. A ich przyszłość jest naszą teraźniejszością” – zauważył papież, podkreślając, że mimo trudności Kościół w Chinach zachował swoją wiarę. Dodał: „Wiara ludu Bożego była kompasem, który wskazywał drogę przez cały ten czas, przed i po Soborze Szanghajskim (1924 r.- przyp. red.), aż do dnia dzisiejszego. Chińscy katolicy, w komunii z Biskupem Rzymu, kroczą w teraźniejszości. W kontekście, w którym żyją, dają również świadectwo swojej wiary poprzez uczynki miłosierdzia i miłości, a swoim świadectwem wnoszą realny wkład w harmonię współżycia społecznego, w budowanie wspólnego domu”.

Ojciec Święty podkreślił również, że „ci, którzy idą za Jezusem, kochają pokój i są razem ze wszystkimi, którzy pracują na rzecz pokoju, w czasach, gdy widzimy nieludzkie siły, które wydają się chcieć przyspieszyć koniec świata”.

Wprowadzenie języka chińskiego jako kolejnego oficjalnego języka tłumaczeń katechez to krok, który podkreśla uniwersalność Kościoła katolickiego i jego misję jednoczenia wiernych na całym świecie. Jak zauważył papież Franciszek, Kościół w Chinach, mimo wielu trudności i prześladowań, pozostaje wierny Ewangelii i odgrywa aktywną rolę w budowaniu harmonii społecznej. Decyzja Watykanu o otwarciu się na język chiński to wyraz troski i solidarności z chińskimi katolikami, a także nadzieja na umocnienie wspólnoty wiernych w jednym z najludniejszych krajów świata. W czasach globalnych napięć takie działania przypominają, że w centrum wiary zawsze stoi dialog, miłość i dążenie do pokoju.

wAkcji24.pl | Kultura |Maria Nicińska, źródło: Vatican News |  9.12.2024

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....

Bob Sullivan: Rozdział Kościoła od państwa ma trzymać państwo z dala od naszych kościołów, a nie naszą wiarę z dala od naszego rządu

Bob Sullivan, Southern Nebrasca Register: Ani nasza wiara, ani nasz rozum nie sugerują, że powinniśmy siedzieć na uboczu i mieć nadzieję (lub nawet modlić się), że inni zrobią to, co należy, lub że inni powstaną i poprawią błędy, gdy wystąpią. Podczas gdy modlitwa i...

Ks. Jakub Klimontowski: Król, który ucieka [TYLKO U NAS]

  Liturgicznie uroczystość Chrystusa Króla jest jeszcze stosunkowo młoda, nie ma nawet jeszcze 100 lat. To święto wprowadził Papież Pius XI w 1925 roku. Uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona w czasie, kiedy w świecie nasilały się różnego rodzaju ateistyczne...

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.