W obliczu narastających wyzwań społecznych i moralnych, Rada KEP ds. Społecznych zwraca uwagę na niepokojące tendencje, które pojawiają się w życiu publicznym w Polsce. W swoim najnowszym stanowisku, Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie działań powodujących degradację życia społecznego.

Rada KEP ds. społecznych apeluje

Rada KEP ds. społecznych: Apelujemy do organów państwa o zaniechanie działań powodujących degradację życia społecznego

Rada KEP ds. Społecznych wskazuje na kilka kluczowych problemów, które budzą jej niepokój. To m.in:

  1. Ateizacja życia publicznego i eliminacja etyki chrześcijańskiej: Obserwuje się tendencje do eliminacji etyki ze sfery politycznej, co prowadzi do łamania prawa przez organy państwa i niewłaściwego traktowania aresztowanych. Wprowadzanie prawa do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości przeprowadzenia aborcji aż do 9. miesiąca życia dziecka jest przykładem odchodzenia od wartości moralnych.
  2. Odchodzenie od wartości moralnych: W wielu dziedzinach życia społecznego obserwuje się szerzenie nienawiści, promowanie antagonizmów oraz zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej.
  3. Marginalizacja religii: Marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej to kolejne zjawiska, które budzą obawy.

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Rada KEP ds. Społecznych apeluje

Rada KEP ds. społecznych: Apel o troskę o Dom Ojczysty

Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wierzący są proszeni o aktywną obecność w życiu społecznym, opartą o zasady Ewangelii, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne.

Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem. W obliczu narastających wyzwań, konieczne jest wspólne działanie na rzecz zachowania i umacniania wartości, które kształtowały naszą tożsamość narodową. Rada KEP ds. Społecznych wzywa wszystkich do refleksji i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, aby wspólnie budować lepszą przyszłość dla naszego kraju. 

 

Nowenna Matka Boża Gietrzwałdzka Prześladowania Kościoła w Polsce biskup Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk ogłasza „szturm do Nieba”

Rada KEP ds. Społecznych apeluje

Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych (CAŁY TEKST)

Publikujemy pełną treść dokumentu:

W trosce o Dom Ojczysty
Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych

Podobnie jak w całym świecie, także i w Polsce, mamy do czynienia z różnymi negatywnymi zjawiskami. Niepokój budzą tendencje do ateizacji życia publicznego oraz eliminacji etyki ze sfery politycznej. Przykładem jest łamanie prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, wprowadzanie „prawa” do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości przeprowadzenia aborcji aż do 9. miesiąca życia dziecka, odchodzenie od wartości moralnych w wielu dziedzinach życia społecznego, szerzenie nienawiści, promowanie antagonizmów, zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej, marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej.

Powyższe negatywne tendencje występujące w życiu publicznym przekładają się na indywidualne, rodzinne oraz społeczne i narodowe postawy, prowadzą do głębokich podziałów i braku wzajemnego szacunku, konfliktów, alienacji społecznej oraz ignorowania prawa. W wielu przypadkach przyczyniają się do utraty nadziei, sensu życia, poczucia tożsamości, jak również rozbicia rodziny, samotności i promowania negatywnych wzorców w procesie formowania młodego pokolenia. Konsekwencją wymienionych zjawisk i postaw jest niszczenie naszych fundamentów – chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa narodowego.

Apelujemy zatem do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wszystkich wierzących prosimy o aktywną, opartą o zasady Ewangelii, obecność w życiu społecznym, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Pamiętajmy, że Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem.

Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rada KEP ds. Społecznych 
wraz z członkami Rady

Warszawa, 4 września 2024 r.

Sercanie Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

Rada KEP ds. Społecznych apeluje

Rada KEP ds. Społecznych. Spóźnione stanowisko - KOMENTARZ REDAKCYJNY

Trudno spierać się ze stanowiskiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych. Możemy się cieszyć, że zabrała głos w sprawach trudnych i bolesnych. Szkoda, że w stanowisku nie padają imiona i nazwiska aresztowanych o których Rada KEP ds. Społecznych chce się upomnieć. Nie wiadomo, czy odbiorcy apelu zechcą wykazać się w tym zakresie odpowiednią domyślnością.

To wszystko jednak mały problem wobec podstawowej kwestii: czasu jaki zabrało Radzie zajęcie stanowiska. Wierzący zapewne chcieliby wiedzieć, dlaczego tak wyważone stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych ukazuje się dopiero teraz. W dodatku opóźnione o kilka dni. Stanowisko datowane jest przecież na 4 września a mogliśmy je poznać dopiero 9 września.

Te kolejne dni zwłoki budzą dodatkowe wątpliwości. Samo stanowisko powinno być wyrażone kilka miesięcy wcześniej! Jest to dopiero pierwszy dokument ciała Konferencji Episkopatu Polski dotykający sprawy ks. Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek zatrzymanych w marcu, których adwokaci zgłosili zastosowanie wobec nich tortur. Także sam przedłużający się areszt wobec nich należy postrzegać jako torturę (obecnie areszt wymienionych został przedłużony do 9 miesięcy!).

Głos w sprawie ks. Michała Olszewskiego i urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości jako pierwsi zabrali hierarchowie – Biskup Świdnicki Marek Mendyk i Biskup Senior Ignacy Dec. Później dołączyli do nich inni biskupi w swoich indywidualnych wypowiedziach. Rada KEP ds. Społecznych potrzebowała jeszcze kilku miesięcy, żeby zabrać głos.

Tymczasem w całej Polsce odbyły się protesty w sprawie ks. Olszewskiego i urzędniczek. Milczenie Kościoła instytucjonalnego sprawia, że łatwo było protesty te przedstawić jako polityczne i antyrządowe, choć przecież w rzeczywistości było to upominanie się wiernych o los kapłana.

Katolicy w Polsce oczekują mocnego, zdecydowanego działania całego Kościoła a nawet wsparcia Watykanu. Wiedzą doskonale, że interesujący się żywo sprawami polskiego Kościoła święty papież Jan Paweł II potrafiłby szybko i zdecydowanie zareagować w takiej sytuacji.  I zapewne byłaby to reakcja skuteczna, a z całą pewnością mocna, która nie uszłaby uwadze światowej opinii publicznej.

Trudno mieć jednak oczekiwania wobec Ojca Świętego Franciszka by pochylił się nad sprawą prześladowań Kościoła w Polsce, skoro sprawą tortur wobec księdza Olszewskiego i urzędniczek zajmuje się już nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych, ale formalnie nie zajęła się jeszcze Konferencja Episkopatu Polski.

Jeśli stanowisko, które ogłosiła Rada KEP ds. Społecznych jest wstępem do stanowiska samego KEP, to powinno być ono przygotowane najdalej dzień po ujawnieniu informacji o torturach wobec duchownego i urzędniczek. Oczywiście dotyka ono również innych kwestii, która są dzisiaj palące – warto jednak dostrzec, że na osi czasu pierwszym zdarzeniem było aresztowanie ks. Michała Olszewskiego. Dopiero później (czy dlatego, że szybko nie zareagowano adekwatnie???) pojawiły się dalsze działania przeciwko religii w szkole czy wspierające dostępność aborcji.

Teraz nawet jeśli sama Konferencja Episkopatu Polski zabierze głos w nieodległej przyszłości nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu. Opinia publiczna oswaja się bowiem z „nową rzeczywistością” szybciej niż polski Kościół jest gotów powiedzieć, że dzieje się coś bardzo złego. Jeśli Episkopat nie zabiera głosu przez kilka miesięcy, to znaczy, że sytuację akceptuje. A to oznacza, że ci którzy walczą z Kościołem widzą, że mogą sobie pozwolić na więcej.

Andrzej Wierny

Nasz partner EWTN Polska!

wAkcji24.pl |Wiara | NSS, źródło: KEP | Ilustracja DALL-E | 10.09.2024

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.