Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato odbyło się w dniach 10-11 września w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym Pascha – Caritas w Przedborowie w diecezji kaliskiej. Obradom, na które przyjechali duszpasterze z całej Polski, przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si w ramach Rady ds. Społecznych przy KEP.
Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si
Bp Tadeusz Lityński, Przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych: Z ekologią zostaniemy do końca świata
PRZEDBORÓW – W dniach 10-11 września w Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie, w diecezji kaliskiej, odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Wydarzenie miało charakter warsztatowo-szkoleniowy i było zorganizowane we współpracy z Ekologiczną Agencją Informacyjną. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.
W trakcie spotkania bp Lityński podkreślił znaczenie troski o środowisko i wskazał również na konieczność edukacji ekologicznej, która jest nie do przecenienia, szczególnie w kontekście świadomości ekologicznej nowych pokoleń: – Przeżywając obecnie „Czas dla Stworzenia” który potrwa do 4 października, mając na uwadze ostatnie orędzie papieża z tej okazji, pamiętajmy, że z ekologią zostaniemy do końca świata i tego tematu nie da się ominąć. Nie do przecenienia jest troska nie tylko o „wspólny dom”, ale w tym aspekcie dbałość także o świadomość nowych pokoleń, które powstają i przyjdą – mówił bp Tadeusz Lityński – na Ogólnopolskim Spotkaniu Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si.
Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]
Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si
Ks. Marek Sianek: Nowe studio telewizyjne Dom Józefa TV będzie służyć edukacji ekologicznej
Ks. Krzysztof Mak z Wrocławia zwrócił uwagę na potrzebę działań edukacyjnych wśród młodzieży i szerokiego społeczeństwa w zakresie ekologii, podkreślając, że jest to kwestia oczywista.
Z kolei ks. Marek Jasianek z diecezji kaliskiej przedstawił przykład aktywności duszpasterskiej w przestrzeni tzw. „Laudato Si”. – Nie należy wątpić w istnienie możliwych i ciekawych, a nawet skutecznych sposobów aktywności duszpasterskiej w przestrzeni tzw. „Laudato si” – mówił ks. Marek Sianek. – Dla przykładu – w mojej diecezji 1 września z okazji Światowych Dni Modlitwy o Ochronę Stworzenia otwarto profesjonalne studio telewizyjne „Dom Ojca”, które poświęcił bp Damian Bryl i będzie ono służyło m.in. do realizacji systematycznych programów dedykowanych tematyce ekologicznej” – podkreślił ks. Marek Jasianek z diecezji kalisliej.
Zakazane fajerwerki to 30 tys. Polaków bez pracy. Tak lewica chce poprawić samopoczucie zwierząt
Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si
Biskup Tadeusz Lityński: W tej kwestii pojedynczy człowiek, jednostka nie będzie osobą skuteczną
Ks. Paweł Koralewski z diecezji włocławskiej podkreślił wagę praktycznych elementów spotkania. – Bardzo dobrze, że nasze spotkanie ma również elementy warsztatu szkoleniowego, bowiem komunikacja z młodzieżą szkolną jest wg mnie priorytetowym zadaniem – uważa ks. Paweł Koralewski z diecezji włocławskiej.
Ks. Leszek Bieńkowski z diecezji warszawsko-praskiej apelował o konieczność sięgania po najwyższe standardy w organizacji działalności duszpasterskiej w tej przestrzeni.
Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si było ważnym wydarzeniem, które podkreśliło znaczenie troski o środowisko i edukacji ekologicznej w Kościele katolickim w Polsce. — To jest spotkanie z duszpasterzami powołanymi przez biskupów diecezjalnych nt. wrażliwości ekologicznej. Przestrzeni, o którą bardzo mocno zabiegał papież Franciszek, czyli o trosce o dzieło stworzenia – wyjaśniał mediom biskup Tadeusz Lityński. – Dzisiaj zauważamy, że środowiska lewicowe (w ostatnich latach pojawiło się kilkadziesiąt takich fundacji) próbują narzucić narrację, mocno podkreślając w ruchu ekologicznym antropocentryzm, czyli zwrócenie uwagi na człowieka, na jego relacje do świata stworzonego, zwierząt i przyrody, jakby nie zauważając odniesienia do Stwórcy – mówił biskup Tadeusz Lityński.
Przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych zwraca uwagę na rzecz, dla wielu nieoczywistą – zaangażowanie ludzi Kościoła i Kościoła instytucjonalnego w ekologię: – Jest wiele inicjatyw, wiele naukowych opracowań, ale jest też bardzo dużo ludzi zaangażowanych w Kościele w tę sferę ekologiczną. Chcemy opracować kalendarz wydarzeń związanych z tą tematyką. Będziemy organizować kongresy i konferencje, aby szukać rozwiązań, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość – powiedział bp Lityński.
Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą
Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si
Czym jest Zespół Laudato Si przy Konferencji Episkopatu Polski?
Zespół Laudato Si przy Konferencji Episkopatu Polski (KEP) to inicjatywa powołana w odpowiedzi na encyklikę papieża Franciszka „Laudato Si”, która została opublikowana w 2015 roku. Encyklika ta skupia się na kwestiach ekologicznych i społecznych, podkreślając potrzebę troski o naszą wspólną planetę oraz integralnego rozwoju człowieka.
Celem Zespołu Laudato Si jest promowanie i wdrażanie nauczania papieża Franciszka w kontekście polskiego Kościoła katolickiego. Zespół ten zajmuje się koordynacją działań na rzecz ekologii integralnej, edukacji ekologicznej oraz odpowiedzialnego podejścia do środowiska naturalnego.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele różnych diecezji, którzy współpracują w celu realizacji projektów i inicjatyw związanych z ekologią. Działania Zespołu obejmują m.in. organizowanie konferencji, warsztatów, szkoleń oraz kampanii informacyjnych, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród wiernych i duchownych.
Zespół Laudato Si przy KEP współpracuje również z różnymi organizacjami i instytucjami, w tym z Ekologiczną Agencją Informacyjną, aby promować zrównoważony rozwój i odpowiedzialne podejście do środowiska. Inicjatywa ta jest ważnym krokiem w kierunku integracji troski o środowisko z nauczaniem Kościoła katolickiego w Polsce. Przewodniczącym Zespołu jest Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński. Sekretarzem zespołu ks. Zbigniew Kucharski.
Zespół Laudato Si przy KEP dąży do tego, aby polski Kościół katolicki aktywnie uczestniczył w globalnym dyskursie na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju, będąc jednocześnie wiernym nauczaniu papieża Franciszka i tradycji Kościoła.
Nasz Podcast "Rozmowy w Akcji"
Czym jest zespół Laudato Si?
wAkcji24.pl | Ekologia | NSS, źródło: Zespół Laudato Si, ks. Zbigniew Kucharski, KAI | Fot. ks. Zbigniew Kucharski | 14.09.2024