Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności. 

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Homilia wygłoszona w Warszawie

Abp. Tadeusz Wojda: Ksiądz Jerzy był przepełniony autentyczną miłością Boga i bliźniego.

W tym roku obchodzimy 40-lecie śmierci męczeńskiej  błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wielu spośród nas miał okazję go poznać, słuchać jego kazań, podziwiać jego odwagę i zaangażowanie na rzecz skrzywdzonych przez system komunistyczny. Po tragicznej śmierci, jaką mu zgotowali oprawcy, tu zostały złożone jego doczesne szczątki. Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ksiądz Jerzy był kapłanem wolnym. Wolnym w Chrystusie i wolnym w prawdzie. 

Dzisiaj to miejsce jest celem pielgrzymek tych, którzy zainspirowani jego posługą kapłańską i jego nauczaniem szukają prawdziwej wolności. A szukając prawdziwej wolności szukają Chrystusa. Jako Konferencja Episkopatu Polski przybywamy do tej świątyni, do grobu błogosławionego Jerzego, aby dziękować Bogu za świadectwo Jego kapłańskiego życia doświadczonego cierpieniem i prześladowaniem. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był przepełniony autentyczną miłością Boga i bliźniego. Był przepełniony prawdą. Tą prawdą żył. I to najbardziej chyba oddziaływało na władze komunistyczne, napełniało je lękiem i trwogą, bo te wartości, które głosił, rozbudzały świadomość wolności. Dlatego jego stosunkowo krótkie kapłańskie życie zostało brutalnie przerwane śmiercią męczeńską w dniu 19 października 1984 roku. Dla zatarcia wszelkich po nim znaków, zmasakrowane ciało, z powiązanymi rękami i nogami, obciążone dodatkowo ciężkim kamieniem, wrzucono do rzeki.

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Homilia wygłoszona w Warszawie

Abp. Tadeusz Wojda: Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią

Na przekór jednak wszystkim ludzkim spekulacjom, Pan Bóg objawia swoją sprawiedliwość. usłyszeliśmy w dzisiejszym psalmie. Prawda, mówił kiedyś ksiądz Jerzy, ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. 

Tak było i w jego przypadku. Prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze niecała. Boża Sprawiedliwość sprawiła, że ksiądz Jerzy Popiełuszko dzisiaj jest błogosławionym. Da Bóg, że niedługo będziemy go czcili jako świętego. 

Kim był ten gigant wiary, prawdy i wolności? Ksiądz Jerzy Popiełuszko pochodził z Okopów, maleńkiej, zapomnianej wioski na malowniczym Podlasiu. Wzrastał w religijnej rodzinie o tradycjach mocno patriotycznych. W jego domu wszyscy klękali do pacierza, modlili się na różańcu. W niedzielę i święta uczęszczali na mszę świętą, pokonując ponad cztery kilometra, a on służył jako ministrant. Chętnie szedł do kościoła, do parafii w Suchowoli, by służyć do mszy świętej, a jego wzorcami duchowymi byli święty Maksymilian Maria Kolbe i kardynał Stefan Wyszyński, dziś błogosławiony. 

Rys jego żywej wiary daje się w nim poznać w czasie służby wojskowej w Bartoszycach, do której został wcielony jako kleryk. Zaszczepiona przez rodziców jego sercu wiara, wcześniej może zwyczajna, niepozorna, teraz w trudnych warunkach zaczyna wydawać owoce. Odważnie staje w obronie swoich przekonań religijnych. Nie pozwala sobie zdjąć różańca ani medalika. Za to spotykają go przykre, szykany i kary, jak choćby stanie na mrozie boso i w pełnym rynsztunku.

 

Abp. Tadeusz Wojda: Komunistyczna propaganda robi wszystko, aby go złamać, ale bezskutecznie.

Komunistyczna propaganda robi wszystko, aby go złamać, ale bezskutecznie. W odpowiedzi ksiądz Jerzy modli się za swoich prześladowców, inspiruje i zachęca innych seminarzystów, do wspólnej modlitwy. 

Trudne doświadczenia w czasie służby wojskowej hartują jeszcze bardziej jego wiarę. Utwierdzają go w przekonaniu, że zło można zwyciężyć tylko dobrem i modlitwą. Umacniają jego świadomość, że prawdziwa wolność rodzi się tylko w prawdzie i z prawdy. Motywowany tym, jak również pragnieniem, ożywiania wiary i nadziei w sercach innych zostaje kapłanem. Na obrazku prymicyjnym napisze: “Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc”. I to właśnie w myśl tych słów służy duszpastersko w parafiach, do których jest posyłany. 

Pośród zwyczajnej posługi kapłańskiej nie brakuje jednak większych wyzwań. Jednym z nich jest duszpasterstwo pielęgniarek i studentów medycyny, którzy są poddawani ideologicznej indoktrynacji. Ksiądz Jerzy wspiera ich, buduje ich chrześcijańską świadomość, omawiając kwestie etyki lekarskiej, godności, świętości każdego poczętego życia. Przypomina, że dobrze uformowane sumienie staje zawsze po stronie prawdy i życia. 

Wyjątkowe wyzwania dla tego młodego kapłana niesie czas strajków, solidarności i stanu wojennego. Strajkujący w Hucie Warszawa robotnicy proszą o kapłana, który by im odprawił Mszę Świętą. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, choć z nutą lęku, podejmuje się tego zadania. Jest to początek jego drogi męczeństwa. 

“Tego dnia i tej mszy świętej – wspomniał kiedyś ksiądz Jerzy Popiełuszko – nie zapomnę do końca życia. Wszedłem z ogromną tremą, przy bramie przeżyłem ogromne zdumienie. Gęsty szpaler ludzi uśmiechnięty i spłakany jednocześnie. I oklaski. A to były oklaski na powitanie pierwszego w historii tego zakładu księdza przekraczającego jego bramę.”



Marek Mendyk Pan Jezus

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pan Bóg chce, abyśmy odczuwali w naszym życiu optymizm i radość [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Homilia wygłoszona w Warszawie

Abp. Tadeusz Wojda: Zachować godność człowieka to pozostać wewnątrz wolnym nawet przy zewnętrznym zniewoleniu

Ksiądz Jerzy Popiełuszko natychmiast pozyskuje sobie ludzi, bo jest kapłanem autentycznym. Choć nie jest nadzwyczajnym mówcą, to w kazaniach w hucie, a później w tych za Ojczyzna umie dotknąć kwestii palących i aktualnych, takich jak wiara, miłość, wolność, solidarność, godność, dobro, czy też świętość, a najbardziej akceptuje potrzebę prawdy. Przypomina, że dążenie do prawdy wszczepił w człowieka sam Bóg, a umocnił Jezus Chrystus przez swoje nauczanie i śmierć na krzyżu. 

W każdym człowieku jest więc naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. A skoro prawda pochodzi od Boga, to zawsze łączy się z miłością, a miłość kosztuje. Stąd prawda musi kosztować. Prawda, która nic nie kosztuje, mówił, jest kłamstwem. Walcząc o prawdę, włączał się więc w wielki spór o człowieka i przeciwstawiał się ideologiom ateistycznym, które obdzierały człowieka z godności, negowały wolność sumienia i skazywały na funkcjonowanie w ramach kolektywizmu. 

Uświadamiał dalej ksiądz Jerzy Popiełuszko, że prawda świadczy też o godności człowieka. Przypominał, że człowiek jest obrazem Boga. Przez Boga człowiek został wyniesiony do nadprzyrodzonej godności. Ta godność jest darem, ale i zobowiązaniem. 

W swoich kazaniach często więc apelował o zachowanie godności człowieka w codziennym życiu. Zachować godność, mówił, to być sobą w każdej sytuacji. Zachować godność człowieka to pozostać wewnątrz wolnym nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Podkreślał również, że godność człowieka to również godność ludzkiej pracy. To prawo do takich warunków pracy, by ludzkie siły nie słabły, aby człowiek nie był przedwcześnie wyniszczany. 

Trudno nie zgodzić się z tak rozumianą prawdą. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przekazywał ją innym, ale przede wszystkim starał się nią żyć. Uważał, że najlepszą drogą do celu jest przykład własnego życia. Angażował się więc w codzienne problemy bliźnich. Niósł pocieszenie sercom złamanym i strapionym, troszczył się o potrzebujących, oddawał im wszystko, co miał.

(…) 



Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko: prześladowany przez władzę

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Homilia wygłoszona w Warszawie

Abp. Tadeusz Wojda: Ks. Jerzy Popiełuszko męczennik za prawdę, przestrzega, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko

W stanie wojennym opowiedział się po stronie robotników prześladowanych i aresztowanych. Zdawał sobie sprawę z tego, że za prawdę wielu szło do więzienia. Dlatego starał się pomagać rodzinom uwięzionych i przypominał innym, że trzeba pomagać tym ludziom, którzy są prześladowani, gnębieni, bardzo często właśnie za prawdę. Odprawiał msze święte za ojczyznę i za tych, którzy dla niej cierpieli. 

Swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności. 

Tu u jego grobu i w tej świątyni pragniemy dziękować za przykład jego kapłańskiego życia i posługiwania, ale też pragniemy doświadczyć jego ducha, uczyć się czym jest wolność, zwłaszcza w dzisiejszych czasach trudnych i równie skomplikowanych. Dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna? Zdaje się nas pytać. 

Czy przypadkiem nie ulegamy, aby wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań bożych, od prawdy, od krzyża, od Ewangelii, za które cierpiał Jerzy. On, męczennik za prawdę, przestrzega, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko. Nadto przypomina nam, że zasada zło dobrem zwycięża jest wciąż aktualna i na wskroś ewangeliczna.

Uczmy się tej postawy, jego wolności i wierności prawdzie. Uczmy się zawierzać Bogu, i uczmy się życia w miłości. Niech zatem, jak pisali biskupi polscy w liście pasterskim na beatyfikacji księdza Jerzego, przemawia do nas świadectwo tego kapłana, które się nie przedawnia, które było ważne nie tylko wczoraj, ale jest ważne także dzisiaj. Może dzisiaj nawet jeszcze bardziej.


Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski

Obszerne fragmenty homilii wygłoszonej 12 czerwca 2024 r. w w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

 

wAkcji24.pl | Opinie | NNS, źródło: YT | Fot. Grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie fot. Reytan Wikipedia | 10.08.2024

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Episkopatu Polski - cała homilia

Diana Paulińska: Seksualność to nie tylko akt fizyczny [wywiad w-Akcji]

Rozmowa z Dianą Paulińską psychologiem, seksuologiem, terapeutą, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Terapii IL SENSO,  prelegentką tegorocznej edycji konferencji “Córka Króla” w Strzegomiu [Wywiad ukazał się w numerze 2-3/2025 Miesięcznika Katolickiego...

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [RECENZJA]

"Mickey 17" to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film "Parasite". Film jest adaptacją powieści "Mickey 7" autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 4/2025: Anatomia linczu, Fundusz Kościelny i Kieran Culkin

Ukazał się kwietniowy numer miesięcznika katolickiego „w-Akcji”(4/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy,  ...

Opus Dei – najbardziej tajemnicza katolicka organizacja istnieje już 100 lat

Opus Dei od dekad budzi ciekawość i kontrowersje. Choć jest integralną częścią Kościoła katolickiego, dla wielu pozostaje tajemniczą organizacją, wokół której narosło wiele mitów. W 2028 roku minie dokładnie 100 lat od momentu, gdy jego założyciel, św. Josemaría...

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...

Michał Kondrat: Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” skupia się na korzyściach płynących z pogłębiania relacji z Maryją [WYWIAD]

W kinach pojawił się nowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, który zrealizował Michał Kondrat. Słowa z tytułu obrazu są tymi, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Film przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do...

Planned Parenthood w odwrocie. Klinika aborcyjna na Manhattanie idzie pod młotek

Planned Parenthood of Greater New York (PPGNY) ogłosiło decyzję o sprzedaży swojej jedynej kliniki na Manhattanie, mieszczącej się przy 26 Bleecker St. Placówka, która przez lata była miejscem modlitw organizowanych przez katolików pro-life, trafi na rynek...

Sąd Najwyższy: zmiana płci w dokumentach będzie łatwiejsza. Jakie będą konsekwencje?

Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała kontrowersyjną uchwałę, która zasadniczo ułatwia zmianę oznaczenia płci w aktach stanu cywilnego. Dotychczas zmiana płci w dokumentach odbywała się poprzez proces sądowy, gdzie trzeba było wykazać podstawy do takiej decyzji. Teraz...

Jest nas coraz więcej! Rośnie liczba katolików na świecie

Rośnie liczba katolików na świecie – w 2023 roku ich liczba wyniosła 1,406 miliarda, co oznacza wzrost o 1,15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy rozwój Kościół katolicki odnotował w Afryce, gdzie liczba wiernych wzrosła o 3,3%, podczas gdy Europa mierzy się...

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Trzeba walczyć o każde życie

Adopcja Dziecka Poczętego to szczególna forma duchowego wsparcia dzieci nienarodzonych, które znajdują się w niebezpieczeństwie utraty życia. Poprzez codzienną modlitwę i dobrowolne zobowiązania, osoby podejmujące tę inicjatywę wyrażają troskę o życie najbardziej...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Ks. Stanisław Streich niebawem stanie się błogosławionym. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kadry życia", który stanowi hołd dla nowego błogosławionego, ks. Stanisława Streicha. Celem inicjatywy jest...

MAX. Czy animacja może opowiedzieć o św. Maksymilianie Kolbe?

MAX: Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films rozpoczynają emisję animowanego filmu „MAX”, który przedstawia życie św. Maksymiliana Kolbe – polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Czy animacja może dobrze...

Córka Króla: Jak głęboko wejść w relację z Bogiem?

W minioną sobotę (15.03.2025 r.)  Strzegomska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Arka, z pomocą zaprzyjaźnionych wspólnot „Dzieci Żyjącego Boga” ze Świebodzic oraz „Agape” z Wałbrzycha, zorganizowała prawdziwą ucztę dla kobiecych serc. 15 marca  Strzegomskie Centrum...

Biskup Ignacy Krasicki jakiego mało kto zna

14 marca, w 1801 roku, zmarł Ignacy Krasicki – książę biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński. Dziś jest najbardziej znany jako pisarz, autor bajek i poematów.  Biskup Ignacy Krasicki dał się poznać także jako mąż stanu, utalentowany polityk, historyk,...

Czy wiesz kim jesteś? Konferencja „Córka Króla” w Strzegomiu przypomina kobietom o ich znaczeniu

Konferencja „Córka Króla” to niezwykłe wydarzenie, które gromadzi kobiety pragnące pogłębić swoją wiarę, doświadczyć Bożej obecności i znaleźć siłę w relacji z Nim. To okazja, by zatrzymać się na chwilę w codziennym zabieganiu, wsłuchać się w inspirujące świadectwa i...

Juliusz Erazm Bolek „Wieża Poezji”. Wyjątkowa wystawa w galerii przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego

Czy poezja może wyjść poza karty książek i stać się częścią codzienności? W Galerii Wieża przy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie już 14 marca 2025 roku otworzy się niezwykła wystawa "Wieża Poezji", prezentująca twórczość Juliusza Erazma Bolka – poety,...

„Córka Króla” tym razem o dotyku. Rozmowa z Agnieszką Lesiów

Po raz kolejny w Strzegomiu odbywa się konferencja „Córka Króla”. Inicjatywa ta ma swój korzeń w strzegomskiej wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym Arka gromadzącej się przy Rzymskokatolickiej Parafii św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Tegoroczna konferencja...

Krzysztof Kotowicz, Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI): Stawiamy na lokalność, jasność i prostotę przekazów [WYWIAD]

4 marca 2025 r. rozpoczęła działalność Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI), której misją jest tworzenie rzetelnej i dynamicznej przestrzeni medialnej dla parafii i wspólnot Diecezji Świdnickiej. O celach, wyzwaniach i kierunkach rozwoju tej nowej inicjatywy...

Magdalena Wrocławiak: „Modlitwa o nadzieję” jest potrzebna. W Polsce w zeszłym roku życie odebrało sobie prawie 5 tys. osób [WYWIAD]

Pisarka Magdalena Wrocławiak zachęca do wyjątkowego postanowienia: "Modlitwa o nadzieję" to akcja dla osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego. Rok Jubileuszowy w Kościele obchodzimy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. To wezwanie nabiera szczególnego znaczenia u...

W trosce o trzeźwość narodu. Tydzień modlitw, Białe Marsze i Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Działania w troście o trzeźwość narodu podejmują władze państwowe i samorządowe, Kościół, różne wspólnoty, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Czy warto się w nie zaangażować?Problem alkoholowy w Polsce jest poważnym wyzwaniem społecznym i zdrowotnym. Choć w...