Umowa UE-Afryka to pozornie dokument o charakterze ekonomicznym. Jednak biskupi katoliccy z Nigerii domagają się zmian w umowie o współpracy gospodarczej między UE a Afryką, argumentując, że zmusi ona afrykańskie państwa do przyjęcia wartości sprzecznych z ich społecznymi, kulturowymi i religijnymi normami. „Porozumienie z Samoa” określa ramy współpracy między UE a 79 krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, skupiając się na prawach człowieka, demokracji, pokoju, inkluzywnym rozwoju, zrównoważonym wzroście i migracji, ale czy to wszystko?

Nowa umowa UE-Afryka. Koton zastąpiła umowa z Samoa

– Żegnamy umowę z Kotonu, witamy umowę z Samoa. Stanowi ona nowy początek w stosunkach między UE a krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Ta przełomowa umowa odzwierciedla nasze wspólne zaangażowanie na rzecz multilateralizmu i partnerstwa na równych zasadach. W obliczu rosnących globalnych napięć geopolitycznych stanowi ona wyraźny kontrast w porównaniu z krajami, które działają wbrew zasadom prawa międzynarodowego i ramom międzynarodowym. Umowa ta będzie miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia młodszemu pokoleniu lepszej przyszłości i większych perspektyw, dlatego też priorytetem będzie edukacja, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla zatrudnienia, stabilności i zrównoważonych perspektyw życia ludzi w ich krajach ojczystych.- koordynator Grupy S&D w WZP UE-AKP, Hannes Heide

Umowa UE-Afryka: Biskupi wyrażają obawy

umowa UE-Afryka

Narodowy Kościół Nigerii w Abudży/ źródło: Moises.on – https://www.flickr.com/photos/molinaz/2531077072/sizes/o/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9755274

Biskupi obawiają się, że umowa promuje postmodernistyczne ideologie, które mogą zaszkodzić moralnym i kulturowym wartościom Nigerii. W oświadczeniu z 12 lipca zaznaczyli, że porozumienie może zagrażać suwerenności kraju, wprowadzając międzynarodowe normy dotyczące orientacji seksualnej, tożsamości płciowej oraz edukacji seksualnej i aborcji.

Jutta Urpilainen, komisarz UE ds. partnerstw międzynarodowych, chwaliła umowę jako platformę do ożywienia relacji i współpracy z krajami partnerskimi. Jednak biskupi podkreślili, że zawarte w niej zapisy dotyczące równości płci mogą prowadzić do erozji suwerenności Nigerii. Organizacja CitizenGO Africa zwraca uwagę, że język użyty w dokumencie promuje również związki homoseksualne.

Duchowni apelują, aby nigeryjskie władze dokładniej przeanalizowały umowę, by zrozumieć jej potencjalne konsekwencje dla kraju.

Afryka katolicka

Abp. Henryk Jagodziński mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Namibii i Eswatini

Umowa UE-Afryka

Gdy w listopadzie przedstawiono porozumienie, negocjatorzy UE okrzyknęli je platformą, która przyniesie korzyści wszystkim.

Stworzy ona zmodernizowane ramy do ożywienia naszych relacji z największą grupą krajów partnerskich, a także zapewni platformę do dialogu i koordynacji, aby wspólnie stawić czoła wyzwaniom naszych czasów – powiedziała Jutta Urpilainen, komisarz UE ds. partnerstw międzynarodowych i główna negocjatorka.

Umowa, jak zauważyli duchowni, zawiera 61 odniesień do równości płci, perspektyw płciowych i uwzględniania kwestii płci. Co ciekawe, artykuł 2.5 stanowi, że strony umowy muszą konsekwentnie promować perspektywę płciową i zapewnić, że równość płci zostanie włączona do wszystkich polityk. Biskupi stwierdzili, że takie porozumienie może doprowadzić do erozji suwerenności Nigerii.

Nowa umowa o partnerstwie UE – Organizacja Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku 

umowa UE-Afryka

Źródło: Matthias v.d. Elbe – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15216960

Umowa ustanawia nowe ramy prawne stosunków UE z 79 państwami, w tym 48 krajami Afryki, 16 krajami Karaibów i 15 krajami Pacyfiku.

Dotyczy ona około 2 mld ludzi.

Ma zwiększyć zdolność UE i państw AKP do współpracy w obliczu globalnych wyzwań.

Wprowadza wspólne zasady i obejmuje następujących sześć obszarów priorytetowych:

  • demokracja i prawa człowieka
  • zrównoważony wzrost gospodarczy i rozwój
  • zmiana klimatu
  • rozwój społeczny
  • pokój i bezpieczeństwo
  • migracja i mobilność.

Umowa składa się ze wspólnych postanowień na szczeblu AKP i trzech protokołów regionalnych dotyczących państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku i skupiających się na konkretnych potrzebach tych regionów.

W kierunku kompleksowej strategii współpracy z Afryką (Komisja Europejska 20 lipca 2023 r. Rada wyraziła zgodę na podpisanie i tymczasowe stosowanie umowy o partnerstwie zastępującej umowę z Kotonu. Nowe ramy prawne będą obowiązywać przez najbliższych 20 lat.

Nowa umowa została oficjalnie podpisana przez UE i jej państwa członkowskie oraz członków Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku 15 listopada 2023 r. w Samoa. Ma być tymczasowo stosowana od pierwszego dnia drugiego miesiąca po jej podpisaniu.

Źródło: www.consilium.europa.eu

Angola

Angola: Polak nuncjuszem apostolskim

Świetlana przyszłość czy zagrożone wartości?

Pod przykrywką obietnicy lepszej przyszłości dla Afryki, umowa UE-Afryka może kryć poważne zagrożenia dla tradycyjnych wartości, kultury i Kościoła katolickiego na tym kontynencie. Nigeryjscy biskupi obawiają się, że promowane przez porozumienie postmodernistyczne ideologie mogą znacząco podważyć moralne i religijne przekonania społeczności afrykańskich. Zawarte w umowie międzynarodowe normy dotyczące orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, edukacji seksualnej i aborcji mogą prowadzić do niszczenia tradycji, które są fundamentem afrykańskich społeczeństw. 

wAkcji24.pl | Ekonomia | Maria Nicińska | 25.07.2024

Bob Sullivan: Rozdział Kościoła od państwa ma trzymać państwo z dala od naszych kościołów, a nie naszą wiarę z dala od naszego rządu

Bob Sullivan, Southern Nebrasca Register: Ani nasza wiara, ani nasz rozum nie sugerują, że powinniśmy siedzieć na uboczu i mieć nadzieję (lub nawet modlić się), że inni zrobią to, co należy, lub że inni powstaną i poprawią błędy, gdy wystąpią. Podczas gdy modlitwa i...

Ks. Jakub Klimontowski: Król, który ucieka [TYLKO U NAS]

  Liturgicznie uroczystość Chrystusa Króla jest jeszcze stosunkowo młoda, nie ma nawet jeszcze 100 lat. To święto wprowadził Papież Pius XI w 1925 roku. Uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona w czasie, kiedy w świecie nasilały się różnego rodzaju ateistyczne...

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.