W Polsce Matka Boża większa od Jezusa? W miejscowości Konotopie, położonej w gminie Kikół pod Toruniem, powstaje monumentalna figura Matki Bożej. Jej wysokość wyniesie 55,6 metra, co sprawi, że będzie większa zarówno od słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (38,5 m wraz z cokołem), jak i od pomnika Jezusa Chrystusa w Świebodzinie (52,5 m wraz z kopcem).  

W Polsce Matka Boża większa od Jezusa

Polska Matka Boża większa od Jezusa z Rio de Janeiro

Budowa tej imponującej figury jest wotum wdzięczności polskich miliarderów Grażyny i Romana Karkosików z Kikoła. Jak podaje portal Wirtualny Toruń, sam posąg Maryi ma mieć 40,6 metra wysokości i zostanie umieszczony na 15-metrowym postumencie w kształcie korony. Ten wyjątkowy cokół będzie jednocześnie pełnił funkcję tarasu widokowego dostępnego dla odwiedzających.  

Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa – zostanie on wzniesiony w pobliżu Sanktuarium Matki Bolesnej w Konotopiu, które od lat przyciąga pielgrzymów z całej Ziemi Dobrzyńskiej. W sanktuarium znajduje się cudowna figura Matki Boskiej Bolesnej, otaczana szczególną czcią przez wiernych.  

Prace budowlane mają potrwać około 18 miesięcy i planowo zakończą się w 2026 roku. Fundatorzy przedsięwzięcia, Grażyna i Roman Karkosikowie, należą do grona najbogatszych Polaków. W 2024 roku zajęli 46. miejsce w rankingu tygodnika „Wprost”, a ich majątek szacowany jest na 1,7 miliarda złotych. Najważniejszym aktywem Karkosików jest spółka Boryszew, będąca liderem w produkcji komponentów dla branży motoryzacyjnej. Ponadto posiadają oni kilka nieruchomości o dużym znaczeniu historycznym, w tym XIX-wieczny Pałac Przeździeckich w Warszawie, rezydencję w Kikole oraz ośrodek wypoczynkowy nad Bałtykiem.

Dlaczego Polacy coraz rzadziej podróżują – wyzwania, trendy i rola turystyki pielgrzymkowej

W 2022 roku aż 40,89% Polaków nie odbyło żadnej podróży turystycznej – wynik, który sytuował nas w pobliżu średniej unijnej (39,67%). Choć Europa notuje rekordowe liczby turystów, a państwa zachodnie wręcz duszą się od nadmiaru odwiedzających, w Polsce wciąż wiele...

W Polsce Matka Boża większa od Jezusa

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Konotopiu. To właśnie tu stanie wielki pomnik Matki Boskiej

 

W połowie XIX wieku dobra ziemskie tej okolicy należały między innymi  do ewangelika Szmaktetera, który wzniósł murowaną kaplicę i umieścił w niej figurę Matki Boskiej Bolesnej.  

Właśnie ta figura, słynąca z cudów i łask, znajduje się do dziś w Konotopiu i od wielu dziesięcioleci przyciąga pielgrzymów. Wierni przybywają tu nie tylko z sąsiednich parafii, takich jak Włocławek, Lipno czy Czernikowo, ale także z całej Ziemi Dobrzyńskiej. Każdego roku, na początku września, do Konotopia pielgrzymują setki osób.  

Figura Matki Boskiej Bolesnej jest rzeźbą wykonaną z drewna lipowego. Ma 55 cm wysokości i 32 cm szerokości. Przedstawia Maryję w pozycji siedzącej, z koroną na głowie i ciałem Jezusa, zdjętym z krzyża, na kolanach. Nie jest znany autor rzeźby, jednak z pewnością stworzył ją ludowy artysta.  

Początkowo figura znajdowała się w niewielkiej, oszklonej kapliczce, która była przytwierdzona do drzewa. W 1885 roku ówczesny właściciel Konotopia, ewangelik Szmakteter, zbudował murowaną kaplicę przydrożną i umieścił w niej świętą figurę.  

Ze względu na rosnącą liczbę pielgrzymów proboszcz parafii w Kikole, ks. Wojciech Wolski, w latach 1937-1938 postawił w tym miejscu kapliczkę z ołtarzem, aby można było odprawiać Msze Święte. Planowano przenieść do niej cudowną figurę na stałe, jednak wybuch II wojny światowej pokrzyżował te zamierzenia. 29 listopada 1939 roku Niemcy zburzyli nowo wzniesioną kapliczkę, lecz figura została ocalona. W ostatniej chwili przed zniszczeniem kapliczki uratowali ją mieszkańcy wsi Grodze – Sz. Olkowski i jego zięć J. Nowakowski.  

W styczniu 1940 roku ks. Tadeusz Szmidt sprowadził figurę do Kikoła i ukrył ją w kaplicy cmentarnej (kostnicy), gdzie w tajemnicy przed okupantem odprawiano Msze Święte. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, rzeźba powróciła do kościoła parafialnego, gdzie pozostała aż do wybudowania nowej kaplicy. W 1948 roku ks. Wojciech Wolski, który wrócił z obozu koncentracyjnego w Dachau, rozpoczął prace nad odbudową kapliczki. Budowę dokończył jego następca, proboszcz Bronisław Babinowski.

Matka Boża większa od Jezusa

POLSTR zamiast WIBOR‑u – rewolucja kredytowa 2025

Już w 2025 roku kończy się era WIBOR‑u. Polski rynek kredytów przechodzi największą od dekad reformę – nowym wskaźnikiem referencyjnym zostaje POLSTR. Co to oznacza dla kredytobiorców, kiedy nastąpi zmiana i czy nowy wskaźnik wpłynie na wysokość rat? Wyjaśniamy, jak...

W Polsce Matka Boża większa od Jezusa

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Jeden z siedmiu cudów świata

Statua Chrystusa Zbawiciela to monumentalny, 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa, który wznosi się na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. 

Pomysł wzniesienia pomnika pojawił się w 1921 roku, kiedy to rozpoczęto zbiórkę funduszy na jego budowę. Inicjatywa miała upamiętnić setną rocznicę uzyskania przez Brazylię niepodległości. Rozważano kilka koncepcji, w tym gigantyczny krzyż lub postać Boga trzymającego kulę ziemską, jednak ostatecznie wybrano projekt Heitora da Silva Costy. Przedstawiał on Chrystusa z rozpostartymi ramionami, symbolicznie obejmującego miasto i witającego przybywających od strony morza. Środki na budowę zebrano głównie dzięki ofiarności wiernych w całej Brazylii.  

Pomnik zaprojektował brazylijski architekt Heitor da Silva Costa, a jego rzeźbiarską realizacją zajął się francuski artysta polskiego pochodzenia, Paul Landowski.  Oficjalne odsłonięcie pomnika miało miejsce 12 października 1931 roku. Uroczystego włączenia oświetlenia dokonał Guglielmo Marconi – inżynier odpowiedzialny za iluminację pomnika – który uruchomił światła z jachtu zacumowanego w porcie we włoskiej Genui. Podobne ceremonie powtórzono jeszcze dwukrotnie: kiedy wprowadzono nowy system oświetlenia, jego inauguracji dokonał papież Paweł VI, a w 1981 roku, w 50. rocznicę powstania pomnika, światła włączył papież Jan Paweł II. W 1980 roku tuż przed pielgrzymką Jana Pawła II do Rio de Janeiro posąg został dokładnie umyty.  

Statua mierzy 30 metrów wysokości i stoi na 8-metrowym cokole. Głowa pomnika ma 3,5 metra wysokości, a rozpiętość ramion wynosi 28 metrów.  

7 lipca 2007 roku statua Chrystusa Zbawiciela została ogłoszona jednym z siedmiu nowych cudów świata.  Dzięki swojej monumentalnej formie i wyjątkowemu położeniu na szczycie Corcovado, statua Chrystusa Zbawiciela jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Brazylii i jednym z najbardziej rozpoznawalnych pomników na świecie.  

Budowa monumentalnego posągu Matki Bożej w Konotopiu to wydarzenie o ogromnym znaczeniu symbolicznym i duchowym. Gdy budowa dobiegnie końca, Konotopie stanie się miejscem jeszcze bardziej rozpoznawalnym na religijnej mapie Polski. Nowa figura Matki Bożej, przewyższająca wysokością zarówno pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro, jak i statuę Jezusa w Świebodzinie, może stać się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w kraju. Czy przyciągnie rzesze pielgrzymów i turystów, podobnie jak inne monumentalne figury religijne? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – posąg Matki Bożej w Konotopiu na długie lata zapisze się w historii regionu i całej Polski.

Młodzi w Kościele. Przyszłość katolicyzmu według badań naukowych

Młodzi w Kościele  - zaskakujące rezultaty badania przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jedynie niecałe 40% młodych osób deklaruje się jako wierzący. Mimo to, ponad połowa...

Różaniec jest po prostu zdrowy. Badania naukowe pokazują korzysci z odmawiania różańca

Różaniec może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne – tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma „Journal of Religion and Health”. Naukowcy przedstawili nie tylko korzyści płynące z tej praktyki, ale także ciekawe informacje na...

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. To nie przypadek

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. Mamy dowody! Dr YoungHoon Kim, uznawany za osobę z najwyższym IQ na świecie, wzbudził duże poruszenie swoim ostatnim wpisem w serwisie X. Napisał, że jako rekordzista pod względem ilorazu inteligencji wierzy, iż Jezus Chrystus jest...

Wielka Brytania na prostej drodze do eutanazji. Katastrofalne prawo uchwalone

Wielka Brytania jest coraz bliżej zalegalizowania eutanazji. W piątek, 20 czerwca Izba Gmin przegłosowała projekt ustawy o tzw. "wspomaganym umieraniu". Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 314 posłów, a przeciw było 291. Teraz projekt trafi do Izby Lordów, co...

Komisja ds. Wolności Religijnej rozpoczyna prace nad granicą między religią a państwem

Komisja ds. Wolności Religijnej powołana przez prezydenta USA Donalda Trumpa właśnie rozpoczęła swoją działalność. Celem tego 13-osobowego ciała jest zbadanie miejsca religii w przestrzeni publicznej oraz określenie granicy między wiarą a państwem. Komisja skupia...

Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce

Nowi duchowni katoliccy! W 2025 roku Kościół katolicki w Polsce wzbogaci się o 206 nowych księży – 139 diecezjalnych i 67 zakonnych. To jednak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy wyświęcono łącznie 235 duchownych. Spadkowy trend trwa od lat i staje się coraz bardziej...

Boże Ciało – jesteśmy świadkami cudu

Wierni katoliccy od początków chrześcijaństwa szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której dochodzi do Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana jako Boże Ciało, ma charakter...

Wieczysta adoracja? Diecezja Świdnicka liderem

Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu to forma modlitwy, która trwa nieprzerwanie – dniem i nocą, przez cały rok. Polega na nieustannym czuwaniu i modlitwie przed wystawionym w monstrancji Ciałem Chrystusa, ukrytym w postaci białego chleba. Odbywa się ona...

Kard. Kazimierz Nycz w Świdnicy: Duchowość Chrystusa ukrzyżowanego, umęczonego i zmartwychwstałego to odpowiedź na potrzeby Kościoła i świata [TYLKO U NAS]

Ks. kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie w Polsce, wygłosił homilię podczas Mszy św. inwestytury 14 czerwca 2025 r. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Tylko u nas cała homilia!Przeżyliśmy piękny i...

Samodyscyplina, szlachetność i odwaga. Tak Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie definiuje chrześcijanina

Główne wyzwanie, jakie stawia sobie współcześnie Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie to umacnianie praktyk życia chrześcijańskiego, w absolutnej wierności Papieżowi i nauczaniu Kościoła. Tym, co wyróżnia zakon jest wspomaganie kultu, dzieł charytatywnych,...

wAkcji24.pl |Kultura| Maria Nicińska | Zdjęcie figury Matki Boskiej Bolesnej parafiakikol.pl, statua Jezusa w Rio de Janeiro Pixabay guertzen| 03.02.2025