W Polsce Matka Boża większa od Jezusa? W miejscowości Konotopie, położonej w gminie Kikół pod Toruniem, powstaje monumentalna figura Matki Bożej. Jej wysokość wyniesie 55,6 metra, co sprawi, że będzie większa zarówno od słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (38,5 m wraz z cokołem), jak i od pomnika Jezusa Chrystusa w Świebodzinie (52,5 m wraz z kopcem).  

W Polsce Matka Boża większa od Jezusa

Polska Matka Boża większa od Jezusa z Rio de Janeiro

Budowa tej imponującej figury jest wotum wdzięczności polskich miliarderów Grażyny i Romana Karkosików z Kikoła. Jak podaje portal Wirtualny Toruń, sam posąg Maryi ma mieć 40,6 metra wysokości i zostanie umieszczony na 15-metrowym postumencie w kształcie korony. Ten wyjątkowy cokół będzie jednocześnie pełnił funkcję tarasu widokowego dostępnego dla odwiedzających.  

Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa – zostanie on wzniesiony w pobliżu Sanktuarium Matki Bolesnej w Konotopiu, które od lat przyciąga pielgrzymów z całej Ziemi Dobrzyńskiej. W sanktuarium znajduje się cudowna figura Matki Boskiej Bolesnej, otaczana szczególną czcią przez wiernych.  

Prace budowlane mają potrwać około 18 miesięcy i planowo zakończą się w 2026 roku. Fundatorzy przedsięwzięcia, Grażyna i Roman Karkosikowie, należą do grona najbogatszych Polaków. W 2024 roku zajęli 46. miejsce w rankingu tygodnika „Wprost”, a ich majątek szacowany jest na 1,7 miliarda złotych. Najważniejszym aktywem Karkosików jest spółka Boryszew, będąca liderem w produkcji komponentów dla branży motoryzacyjnej. Ponadto posiadają oni kilka nieruchomości o dużym znaczeniu historycznym, w tym XIX-wieczny Pałac Przeździeckich w Warszawie, rezydencję w Kikole oraz ośrodek wypoczynkowy nad Bałtykiem.

Kościół na Ślęży. Niezwykły obiekt sakralny pośrodku śladów dawnych cywilizacji słowiańskich

Kościół na Ślęży to wyjątkowe miejsce o bogatej i wielowiekowej historii, której początki sięgają XII wieku. Wówczas, za panowania Bolesława III Krzywoustego, komes Piotr Włostowic sprowadził na Ślężę zakon augustianów, oddając im Górę Ślężę oraz fundując świątynię i...

W Polsce Matka Boża większa od Jezusa

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Konotopiu. To właśnie tu stanie wielki pomnik Matki Boskiej

 

W połowie XIX wieku dobra ziemskie tej okolicy należały między innymi  do ewangelika Szmaktetera, który wzniósł murowaną kaplicę i umieścił w niej figurę Matki Boskiej Bolesnej.  

Właśnie ta figura, słynąca z cudów i łask, znajduje się do dziś w Konotopiu i od wielu dziesięcioleci przyciąga pielgrzymów. Wierni przybywają tu nie tylko z sąsiednich parafii, takich jak Włocławek, Lipno czy Czernikowo, ale także z całej Ziemi Dobrzyńskiej. Każdego roku, na początku września, do Konotopia pielgrzymują setki osób.  

Figura Matki Boskiej Bolesnej jest rzeźbą wykonaną z drewna lipowego. Ma 55 cm wysokości i 32 cm szerokości. Przedstawia Maryję w pozycji siedzącej, z koroną na głowie i ciałem Jezusa, zdjętym z krzyża, na kolanach. Nie jest znany autor rzeźby, jednak z pewnością stworzył ją ludowy artysta.  

Początkowo figura znajdowała się w niewielkiej, oszklonej kapliczce, która była przytwierdzona do drzewa. W 1885 roku ówczesny właściciel Konotopia, ewangelik Szmakteter, zbudował murowaną kaplicę przydrożną i umieścił w niej świętą figurę.  

Ze względu na rosnącą liczbę pielgrzymów proboszcz parafii w Kikole, ks. Wojciech Wolski, w latach 1937-1938 postawił w tym miejscu kapliczkę z ołtarzem, aby można było odprawiać Msze Święte. Planowano przenieść do niej cudowną figurę na stałe, jednak wybuch II wojny światowej pokrzyżował te zamierzenia. 29 listopada 1939 roku Niemcy zburzyli nowo wzniesioną kapliczkę, lecz figura została ocalona. W ostatniej chwili przed zniszczeniem kapliczki uratowali ją mieszkańcy wsi Grodze – Sz. Olkowski i jego zięć J. Nowakowski.  

W styczniu 1940 roku ks. Tadeusz Szmidt sprowadził figurę do Kikoła i ukrył ją w kaplicy cmentarnej (kostnicy), gdzie w tajemnicy przed okupantem odprawiano Msze Święte. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, rzeźba powróciła do kościoła parafialnego, gdzie pozostała aż do wybudowania nowej kaplicy. W 1948 roku ks. Wojciech Wolski, który wrócił z obozu koncentracyjnego w Dachau, rozpoczął prace nad odbudową kapliczki. Budowę dokończył jego następca, proboszcz Bronisław Babinowski.

Matka Boża większa od Jezusa

Katecheci będą się bronić? Powstanie Związek Zawodowy Katechetów? [miesięcznik „w-Akcji”]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

W Polsce Matka Boża większa od Jezusa

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Jeden z siedmiu cudów świata

Statua Chrystusa Zbawiciela to monumentalny, 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa, który wznosi się na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. 

Pomysł wzniesienia pomnika pojawił się w 1921 roku, kiedy to rozpoczęto zbiórkę funduszy na jego budowę. Inicjatywa miała upamiętnić setną rocznicę uzyskania przez Brazylię niepodległości. Rozważano kilka koncepcji, w tym gigantyczny krzyż lub postać Boga trzymającego kulę ziemską, jednak ostatecznie wybrano projekt Heitora da Silva Costy. Przedstawiał on Chrystusa z rozpostartymi ramionami, symbolicznie obejmującego miasto i witającego przybywających od strony morza. Środki na budowę zebrano głównie dzięki ofiarności wiernych w całej Brazylii.  

Pomnik zaprojektował brazylijski architekt Heitor da Silva Costa, a jego rzeźbiarską realizacją zajął się francuski artysta polskiego pochodzenia, Paul Landowski.  Oficjalne odsłonięcie pomnika miało miejsce 12 października 1931 roku. Uroczystego włączenia oświetlenia dokonał Guglielmo Marconi – inżynier odpowiedzialny za iluminację pomnika – który uruchomił światła z jachtu zacumowanego w porcie we włoskiej Genui. Podobne ceremonie powtórzono jeszcze dwukrotnie: kiedy wprowadzono nowy system oświetlenia, jego inauguracji dokonał papież Paweł VI, a w 1981 roku, w 50. rocznicę powstania pomnika, światła włączył papież Jan Paweł II. W 1980 roku tuż przed pielgrzymką Jana Pawła II do Rio de Janeiro posąg został dokładnie umyty.  

Statua mierzy 30 metrów wysokości i stoi na 8-metrowym cokole. Głowa pomnika ma 3,5 metra wysokości, a rozpiętość ramion wynosi 28 metrów.  

7 lipca 2007 roku statua Chrystusa Zbawiciela została ogłoszona jednym z siedmiu nowych cudów świata.  Dzięki swojej monumentalnej formie i wyjątkowemu położeniu na szczycie Corcovado, statua Chrystusa Zbawiciela jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Brazylii i jednym z najbardziej rozpoznawalnych pomników na świecie.  

Budowa monumentalnego posągu Matki Bożej w Konotopiu to wydarzenie o ogromnym znaczeniu symbolicznym i duchowym. Gdy budowa dobiegnie końca, Konotopie stanie się miejscem jeszcze bardziej rozpoznawalnym na religijnej mapie Polski. Nowa figura Matki Bożej, przewyższająca wysokością zarówno pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro, jak i statuę Jezusa w Świebodzinie, może stać się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w kraju. Czy przyciągnie rzesze pielgrzymów i turystów, podobnie jak inne monumentalne figury religijne? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – posąg Matki Bożej w Konotopiu na długie lata zapisze się w historii regionu i całej Polski.

Św. Jan Paweł II. 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek

Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był...

20. rocznica śmierci Jana Pawła II – dziedzictwo i pamięć wielkiego Polaka

20. rocznica śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 roku, jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła katolickiego. Jego odejście w 2005 roku było momentem, który zgromadził miliony ludzi w modlitwie, żałobie i  zadumie. Świat się zatrzymał – od placów...

Kardynał Georg Pell. Czy fałszywie oskarżony kapłan jest sprawcą cudu?

Kardynał Georg  Pell. Jego sprawa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii Kościoła katolickiego. Australijski duchowny, niesłusznie oskarżony o nadużycia seksualne, spędził ponad rok w więzieniu, zanim został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ostatnie...

Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem

Katolicki kongres dla niesłyszących? W kwietniu 2025 roku w odbędzie się pierwsze w historii spotkanie katolików niesłyszących w ramach Kongresu Eucharystycznego. Setki głuchych wiernych zgromadzą się, aby wspólnie przeżywać wiarę poprzez specjalnie przygotowane...

Misjonarze. Nigdy nie zapominajmy o ludziach, którzy oddali życie za wiarę

Misjonarze, świadkowie wiary i męczennicy, którzy oddali życie podczas pełnienia swojej posługi. To właśnie nich upamiętniamy 24 marca. Jest to również okazja do modlitwy i postu w intencji misji na całym świecie.  Dzień ten ustanowiono w 1993 roku z inicjatywy...

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Armenia, kraj o niezwykłej duchowej i historycznej tożsamości, uznawany za najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie, ponownie znalazła się w epicentrum napięć geopolitycznych. Mimo niedawnych postępów w negocjacjach pokojowych z Azerbejdżanem, sytuacja w regionie...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [wywiad w-Akcji]

Przypominamy wywiad Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka jakiego udzielił redakcji miesięcznika "w-Akcji" we wrześniu 2022 r.  Wywiad stanowi ważny kontekst pokazując motywacje ordynariusza świdnickiego w jego zwycięskiej walce sądowej z koncernami medialnymi. Jak...

Gorzkie Żale to polska tradycja? 5 rzeczy o Gorzkich Żalach, które mogą zaskoczyć

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny...

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!

O sprawie pisały media w całej Polsce. Trzy lata trwała walka o prawdę, którą stoczył w sądach Biskup Świdnicki. Jak podaje Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI) Biskup Marek Mendyk został ostatecznie oczyszczony z zarzutów dotyczących rzekomego molestowania...

Nowy metropolita poznański: Arcybiskup Zbigniew Zieliński

Arcybiskup Zbigniew Zieliński to nowy metropolita poznański. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że 19 marca, w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca, papież przyjął rezygnację arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z urzędu metropolity poznańskiego, co było związane...

wAkcji24.pl |Kultura| Maria Nicińska | Zdjęcie figury Matki Boskiej Bolesnej parafiakikol.pl, statua Jezusa w Rio de Janeiro Pixabay guertzen| 03.02.2025