Zamach na Donalda Trumpa
Kandydat na prezydenta USA, były prezydent Donald Trump, uniósł pięść w geście buntu, kiedy krew spływała mu po twarzy po zamachu na jego życie podczas wiecu wyborczego w Butler, Pensylwania.
„Od razu wiedziałem, że coś jest nie tak, gdy usłyszałem świst, strzały, i natychmiast poczułem, jak kula rozrywa skórę. Doszło do znacznego krwawienia,” napisał później były prezydent na swoim portalu społecznościowym.
Domniemany napastnik został natychmiast zastrzelony przez agentów Secret Service. W ataku zginął jeden z widzów, a dwóch innych zostało rannych. Trump został przewieziony do lokalnego szpitala z raną postrzałową prawego ucha, a następnie przetransportowany do New Jersey.
Zamach na Donalda Trumpa
Zamach na Donalda Trumpa: Oświadczenie Komisji Episkopatu Stanów Zjednoczonych
Po wiadomościach o strzelaninie podczas wiecu politycznego z udziałem byłego prezydenta Donalda Trumpa, arcybiskup Timothy P. Broglio z Archidiecezji dla Służb Wojskowych USA oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wydał następujące oświadczenie:
„Razem z moimi braćmi biskupami potępiamy przemoc polityczną i oferujemy nasze modlitwy za prezydenta Trumpa oraz za tych, którzy zostali zabici lub ranni. Modlimy się również za nasz kraj i o zakończenie przemocy politycznej, która nigdy nie jest rozwiązaniem sporów politycznych. Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, aby dołączyli do nas w modlitwie o pokój w naszym kraju. Maryjo, Matko Boża i Patronko Ameryk, módl się za nami.”
Na początku tego lata, Komisja Episkopatu USA (USCCB) wydała oświadczenie na temat przemocy politycznej, wzywając wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli do powstrzymania się od przemocy politycznej i zamiast tego do „podejmowania działań prowadzących do pokoju i budowania wzajemnych relacji” poprzez dialog i poszukiwanie sprawiedliwości. Dzisiaj już wiemy, że stwierdzenia w nim zawarte okazały się prorocze (czytaj niżej)
Bp Marek Mendyk: Żyjemy w niemoralnym systemie o totalitarnych zapędach
Zamach na Donalda Trumpa
„Dąż do tego, co prowadzi do pokoju” (Rz 14,19)
Chrześcijańska odpowiedź na rosnące zagrożenia związane z przemocą polityczną i ideologiczną
Wprowadzenie
W najlepszych momentach amerykańskiej polityki ludzie o bardzo zróżnicowanych poglądach znajdowali drogę do jedności, sprawiedliwości, pokoju i wspólnego dobra. To ideał, do którego dąży dobra polityka. Niestety, coraz częściej przemoc fizyczna i werbalna jest postrzegana jako akceptowalny sposób rozwiązywania sporów politycznych lub ideologicznych. Przemówienia polityczne często pełne są obelg, strachu, gniewu i niepokoju. Rasizm, dyskryminacja religijna i ksenofobia są w natarciu. Urzędnicy publiczni otrzymują więcej gróźb śmierci niż kiedykolwiek wcześniej, z których niektóre przeradzają się w ataki fizyczne. Około połowa Amerykanów spodziewa się, że w odpowiedzi na wyniki przyszłych wyborów prezydenckich dojdzie do przemocy.
Alternatywy dla przemocy
Ameryka może zrobić o wiele lepiej. Nie ma dobrego powodu, by uciekać się do przemocy w celu rozwiązania problemów politycznych. Istnieje wiele skutecznych i nieagresywnych alternatyw, takich jak dialog, głosowanie, pokojowe protesty, petycje, procesy sądowe i obywatelskie nieposłuszeństwo w obliczu niesprawiedliwości. Przemoc wyrządza krzywdę niewinnym ofiarom, podważa porządek i praworządność oraz nie zapewnia pozytywnych ani trwałych zmian.
Wzywamy do pokoju
Modlimy się i wzywamy wszystkich chrześcijan oraz ludzi dobrej woli: powstrzymajcie się od wszelkiej przemocy politycznej! Zamiast tego „dążcie do tego, co prowadzi do pokoju i wzajemnego zbudowania” (Rz 14,19) przez dialog i dążenie do sprawiedliwości.
Dążenie do pokoju
Jak dążyć do pokoju? Jak może być pokój, gdy coś jest naprawdę niesprawiedliwe? Dążenie do pokoju nie oznacza ignorowania niesprawiedliwości. Społeczeństwo powinno powstrzymywać niesprawiedliwe działania, ale dobre intencje muszą nosić znamiona Ducha Świętego: „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, [i] opanowanie” (Ga 5,20). Całkowite poddanie się gniewowi, choćby sprawiedliwemu, prowadzi do tego, co sprzeczne z Duchem: „nienawiści, rywalizacji, zazdrości, wybuchów gniewu, aktów egoizmu, podziałów, frakcji” (Ga 5,20). Nic, co jest sprzeczne z Duchem, nie przetrwa, ale to, co budowane jest z Duchem, jest niezniszczalne (por. Dz 5,38-39).
Dialog polityczny
Dialog polityczny powinien odzwierciedlać dialog chrześcijański, zaczynając od przyznania każdej osobie godności nadanej przez Boga. Jest hipokryzją dla chrześcijanina „błogosławić Pana i Ojca”, a potem „przeklinać ludzi, którzy są stworzeni na podobieństwo Boga” (Jk 3,9). Dialog nie polega na wygrywaniu argumentów ani na debacie. Tak, prawdziwy dialog będzie trudny, ale jest niezbędny do znalezienia wspólnej płaszczyzny, na której można zbudować rozwiązanie. Wymaga otwartości i wrażliwości. Między przemocą a obojętnością, uporczywy i pokorny dialog jest konieczną drogą do pokoju.
Dążenie do sprawiedliwości
Dialog wokół sprawiedliwości zaczyna się od pozytywnych propozycji na rzecz zmiany społecznej dla wspólnego dobra. Sprawiedliwość Boża przyznaje każdej osobie jej godność. Edukacja i pełen szacunku dialog wokół tych propozycji są niezbędne dla współpracy i porozumienia, ale często będzie to walka. Nie powinniśmy się niepokoić, gdy te przeszkody się pojawią. Zamiast tego zawsze powinniśmy pamiętać, że w końcu „dziełem sprawiedliwości będzie pokój”, a „owocem sprawiedliwości będzie spokój i bezpieczeństwo na wieki” (Iz 32,17).
Podsumowanie
Módlmy się zatem, aby poprzez odwrócenie się od przemocy, od gniewu i poniżania innych, którzy są stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, mogliśmy działać na rzecz pokoju poprzez dialog i sprawiedliwość. Modlimy się z ufnością i wdzięcznością, że Pan pobłogosławi nasz kraj, w tym nasz proces polityczny, i że „miłosierdzie naszego Boga” poprowadzi nasze kroki na drogę pokoju” (Łk 1,78-79).
Podpisano:
Najprzewielebniejszy Borys Gudziak Arcybiskup Ukraińskiej Archidiecezji Filadelfii
Przewodniczący, Komitet ds. Sprawiedliwości Krajowej i Rozwoju Człowieka
Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych
Czerwiec 2024