Od momentu kiedy Biskup Mareka Mendyk objął kierownictwo nad Diecezją Świdnicką – w jednym z najtrudniejszych okresów współczesnej historii, jakim była pandemia COVID-19 – rozpoczął się proces budowania transparentnych i odpowiedzialnych struktur zarządzania majątkiem diecezjalnym. Podczas spotkania księży dziekanów, które odbyło się 13 maja 2025 roku, Ksiądz Biskup zaprezentował podsumowanie pięciu lat swojej posługi, wskazując zarówno na konkretne dokonania w zakresie gospodarowania zasobami materialnymi, jak i na duchowy wymiar troski o wspólnotę diecezjalną.
Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. "Pięć lat odpowiedzialności i służby"
Nowe mechanizmy przejrzystości i współodpowiedzialności
Ksiądz Biskup Marek Mendyk objął kanonicznie Diecezję Świdnicką 23 kwietnia 2020 roku. Już kilka miesięcy później, 23 października, zainicjował powstanie Rady Ekonomicznej z udziałem osób świeckich, co stanowiło ważny krok w kierunku zwiększenia przejrzystości i profesjonalizacji zarządzania finansami Kościoła lokalnego. Na wniosek Rady powołano niezależną komisję audytową, której zadaniem była kompleksowa inwentaryzacja majątku diecezjalnego oraz przygotowanie rekomendacji dla skutecznego i efektywnego gospodarowania jego zasobami.

Eksperci Allianz Trade: branża lotnicza rośnie. Także ruch pielgrzymkowy
Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. "Pięć lat odpowiedzialności i służby"
Reforma zarządzania: nowoczesność i centralizacja
Z raportu komisji audytowej jasno wynikało, że konieczne jest wdrożenie nowoczesnych mechanizmów zarządzania, zmierzających do obniżenia kosztów utrzymania diecezjalnych obiektów. W odpowiedzi na te rekomendacje, w strukturach Świdnickiej Kurii Biskupiej utworzono Wydział Ekonomiczno-Kadrowy, który dziś centralizuje decyzje i procesy finansowe. Nowa jednostka, działająca z wykorzystaniem certyfikowanych systemów informatycznych, stanowi fundament nowej jakości w zarządzaniu majątkiem Kościoła.
Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. "Pięć lat odpowiedzialności i służby"
Inwestycje w rozwój i misję duszpasterską
Z myślą o wzmocnieniu misyjnego i duszpasterskiego wymiaru działalności diecezji, utworzono szereg instytucji, które pozwalają na lepsze wykorzystanie potencjału materialnego i organizacyjnego Kościoła. Do najważniejszych inicjatyw należą: Centrum Promocji Turystyki „Arche”, Diecezjalne Biuro Podróży „Arche Travel” oraz Grupa Medialna „Logos”. Diecezja Świdnicka nabyła również Dom Rekolekcyjny w Bardzie oraz dawną siedzibę Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Wałbrzychu. Równolegle realizowane są kompleksowe projekty termomodernizacji, w tym m.in. modernizacja historycznego budynku dawnego Kolegium Jezuickiego w Świdnicy.

Fundusz Kościelny. Kościół okradziony dwa razy
Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. "Pięć lat odpowiedzialności i służby"
W obliczu kryzysów: odpowiedź Kościoła na potrzeby społeczne
Obejmując urząd w czasach pandemii, Ksiądz Biskup musiał zmierzyć się nie tylko z wyzwaniami zdrowotnymi i duchowymi, lecz także z poważnym kryzysem ekonomicznym, który dotknął całe społeczeństwo. Kolejne trudne wydarzenia – wojna na Ukrainie oraz powódź w 2024 roku – postawiły przed diecezją kolejne wyzwania.
Od pierwszych dni po katastrofie, Diecezja Świdnicka wraz z Caritas Diecezjalną i przy wsparciu Caritas Polska aktywnie uczestniczyła w działaniach ratunkowych i odbudowie. Program „Powódź 2024 – Diecezja Świdnicka” objął już pomocą o wartości przekraczającej 12 milionów złotych, oferując wsparcie finansowe, sprzęt AGD, pomoc psychologiczną oraz organizację turnusów wytchnieniowych.

„Dobra jest więcej”. Dyrektor Caritas Polska ks. Janusz Majda spotkał się z ofiarami powodzi w Diecezji Świdnickiej
Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. "Pięć lat odpowiedzialności i służby"
Rosnące koszty a kondycja parafii
Podczas majowego spotkania z dziekanami zwrócono uwagę na pogłębiający się problem rosnących kosztów życia, które dotykają nie tylko rodziny i przedsiębiorców, ale także parafie i kościelne instytucje. Wierni, zmagający się z własnymi trudnościami ekonomicznymi, są coraz mniej zdolni do wspierania swoich wspólnot parafialnych tak hojnie, jak czynili to wcześniej.
Wobec realnego zagrożenia deficytu finansowego zarówno na poziomie parafii, jak i całej diecezji, konieczne staje się podjęcie działań prewencyjnych. Obejmują one zarówno optymalizację kosztów, tworzenie nowych instrumentów finansowych, jak i budowanie ducha wewnętrznej solidarności. Szczególną opieką muszą zostać objęte parafie małe, borykające się z malejącą liczbą wiernych oraz wysokimi kosztami konserwacji historycznych, często zabytkowych świątyń.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]
Diecezja Świdnicka: Biskup Marek Mendyk dokonał przeglądu działań ekonomicznych. "Pięć lat odpowiedzialności i służby"
Zarządzanie jako wyraz służby
Przez ostatnie pięć lat Diecezja Świdnicka stawiała na profesjonalizm, transparentność i odpowiedzialność, łącząc troskę o dobra doczesne z misyjną i duchową misją Kościoła. Bilans tych działań pokazuje, że właściwie ukierunkowana strategia zarządzania może i powinna być wyrazem służby – zarówno Bogu, jak i wspólnocie wiernych.
– Jeśli pozostaniemy tylko na etapie oglądania swoich talentów, przywoływania wspomnień, euforii, jaka nam towarzyszyła podczas ważnych wydarzeń to nic nie zyskam – mówił Biskup Świdnicki Marek Mendyk podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw 2024. – Ten, kto ma będzie mu dodane. W wersji Łukaszowej w 8 rozdziale: „A kto nie ma, zabiorą mu nawet co się mu wydaje, że ma”. Jeden talent nie pomnożony został mu odebrany.
Powierzony majątek, nie tylko zdolności i talenty, także ten fizyczny majątek w postaci środków finansowych, w postaci obiektów ruchomych i nieruchomych, którymi Kościół zarządza – także ten majątek musi być stale rozwijany. Po co? Ano po to, by można było spokojnie i bezpiecznie realizować swoją duszpasterską działalność, nie tylko charytatywną, ale przede wszystkich ewangelizacyjną – wyjasniał Biskup Świdnicki Marek Mendyk.
wAkcji24.pl | Ekonomia | MOK, źrodło: Diecezjalna Agencja Informacyjna | Zdjęcie główne: Biskup Świdnicki Marek Mendyk – Diecezja Świdnicka | 16.05.2025